Yaşanmış Komik veya Trajikomik Olaylar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mogzilla Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 146
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 77,845
Ynt: Yaşanmış Komik veya Trajikomik Olaylar

Doğu’nun ücra köylerinden bir köy ve mahrum okullarından bir okul. Burada görev yapmaya çalışan fedakâr ve cefakâr öğretmenler Güzel Türkçemizin pırlanta gibi beyinlere işlemesi ve oradaki çocuklarımızın daha düzgün düşünüp daha düzgün kendilerini ifade edebilmeleri, için gerçek bir savaş vermektedirler. Sadece silahla olmayan topyekûn; kalemle, kitapla, kültürle, oyunla, şiirle, sporla olabilecek bir savaşın içinde değişimin ve güzelliğin mimarları olmak için sabretmekte ve sabrın meyvelerini almaktadırlar. Bir görüntü izledim paylaşım sitelerinin birisinde. Bir gönderi; öğretmen olmak diye adlandırılmış.
“Ben tulavete gidebilir miyim örtmenim?” diye seslendi küçük Rüzgâr. Kapkara gözleri ve güler yüzü ile… Genç öğretmen, çocuğun bu yanlış telaffuzunu düzeltmek adına “Sana müsaade edeceğim ama önce tuvalet sözcüğünü doğru yazman ve doğru söylemen koşuluyla” dedi. Küçük Rüzgâr tahtaya kalkar, seyyar bir şekilde salınıp duran kara mı kara tahtaya. Talihleri de o kara tahtı misali.
Öğretmen sorar tekrar: “Nereye gideceksin Rüzgâr?”
Bizim biraz muzip bakışlı, biraz mahcup tavırlı Küçük Rüzgâr. “Tulavete” der mahcup ve içten bir gülümseme ile.
Öğretmen tekrarlatır: “Tulavet değil, tuvalet!” diye. Bizimkisi “Tulavet” der yine. Bu onlarca kez şifahi olarak tekrarlanır durur ikisi arasında. Ne bir bıkma, ne bir azarlama, ne de pes etme; hiçbir olumsuz duygu cereyan etmez. İkisi de son derece kararlı ve son derece inatçı bir halde savaşırlar. Diğer çocuklar müdahale etmeye çalışsa da öğretmen müsaade etmez. Küçük Rüzgâr bu savaşı kazanacaktır, inanıyor çünkü.
Önce defalarca tekrarlar ama düzeltemez tulaveti. Sonra öğretmen; “yaz bakalım.” der “tuvalet”diye. Bizimkisi bozuk plak gibi yine: “Tulavet.” yazar tahtaya. Öğretmen ise yine sebat ederek; “tulavet” der. Küçük Rüzgâr gülmeye başlar;”Örtmenim işte sende dedin tulavet.” Öğretmen; “Yanlış söyledim be oğlum, sen yüz kere söylüyorsun da bir şey yok ben bir kez yanlış söyleyince hemen kikirdiyorsun. Ah şu öğrenci milleti.”
Diğer çocuklar müdahaleye hazırdır ama öğretmen onları durdurur yine. Er geç söyletecek ve yazdıracaktır Rüzgâr’a. Bundan adı gibi emindir ve kararlıdır bir dava adamı gibi.
Onlarca kez tekrarlar öğretmen “tulavet değil tuvalet” diye. Öğretmen; “Tu va” diye hecelerken Rüzgâr ise; “Tu la” diye heceler. Öğretmen hızlı bir şekilde; “tu va tu va tu va” derken Rüzgâr ise; “tu la tu la tu la” der hızlıca. Güler misin ağlar mısın bu hale? Öğretmen: “v nasıl yazılır Rüzgâr, baksana fişlere!” diye seslenir.
Rüzgâr bir “v” tutturur dudaklarında “Ve ve ve ve ve ve” diye. En nihayetinde kopya yolu ile bir göz aşırması ile v harfini bulur ve hemen yazar “tu va let” diye. Doğru yazar ahiri.
Öğretmen; “Şimdi söyle bakayım Rüzgâr, sen nereye gideceksin?” diye sorar sil baştan. Başına bela almayı seviyor herhalde öğretmen! Bizimkisi. “Ben tulavete gidebilir miyim?” diye yine aynı teraneye döner. “Tulavete tula… yok yok tuvalete gidebilir miyim?” diye yarı yolda düzeltir kelimesini. Öğretmen tekrar heceler.”Tu va let” diye… Çocuk yine “Tulavet. Tu ve tu lanet olsun.” der gayri ihtiyari. Öğrenci tekrar “tu la tu la” der. Bir iki ara gazı verir lakin getiremez gerisini. Bir kez daha dener ve kahrolası o kelimeyi söyleyiverir birden: “Tu va let” diye çığlık atar, sıkışmıştır belki de.
“Ben tuvalete gidebilir miyim?” der hemen Rüzgâr. “Kime söylüyorsun bunu?” der öğretmen. Rüzgâr “sana” der ama hemen toparlar “size” “Ben” yan gözle tahtaya bakar “Tu va le te gidebilir miyim?” der kafasını bir o yana, bir bu yana sallayarak öğretmenine.
En sonunda öğretmen kabızdan beter bir hale getirdiği Küçük Rüzgâr’a “Tuvalet” sözcüğünü öğretmenin vermiş olduğu gülümseme ve mutluluk ile: “Gidebilirsin Rüzgâr, sen bunu hak ettin.”der. Lakin Rüzgâr: “Ben gidim.” demiştir ve cümlenin sonunu dahi duymamıştır.
Eğitim şart değil mi a dostlar!

Etiketler

Bunda düşündürücü biey yok bence düşünse orada bir an bile olsa durmazdı ;D ;D ;D ::smiley: ::smiley:

dogru ama acaba onun orada olmasını gerektiren nedenler nelerdir ki?insan canından daha önemli ne olabilir ki?

Hayatta bir insan canından daha değerli tek şey iki insan canıdır bence...

eger bu resimde fotomontaj yoksa o işcinin kaya altına girmesi kendi için değil,gerideki kişiler için olmalı;tek olsa o kayanın altına girmeden de 1 dilim ekmek bulur bence.can mı cana mı önce gelmeli?canan eş-anne vs herşeydir

Engin,

Henüz biz çukurdaki işçinin sorununu çözemedik sen bir başka resim gönderdin. Bakalım bu sabahı nasıl yapacağız ;D ;D ??? ;D ;D

Asfsdfsd :D Gülmekten yıkıldım.. :D

Paylaşım için teşekkürler. ;D

BAŞKANLIĞINI emekli Emniyet Müdürü C. Yusuf Karagedik'in yaptığı ’Emekli Polisler Derneği' tarafından kurulan internet sitesinde polislerin ilginç telsiz konuşmaları ve anonslar yer aldı. ‘polistenhaber.com’ internet sitesinde yer alan komik anoslar şöyle: * Heyecanlı bir ses: ’Merkez tarandık.

-Merkez: Hayır efendim aranmadınız.

* 4512: Merkez alet kontrol.

- Merkez: Elinizdeki alet değil cihaz.

* 4512: Aletin cihaz olduğu anlaşıldı merkez.

* Şoför: Müdürüm, araç intikal etsin mi? - Müdür: Etsin, ama içinde şoförü de olsun.

* Merkez: Camide son durum nedir? - 4536: Cenazeler mezarlığa seyir halinde * 4536: Merkez, orta kilolu, kara renkli, boynuzlu tosun kaybolmuş.

- Merkez: Anlaşıldı. İstasyonlar not alın. Kaybolan tosunun eşkali veriyorum.

* Merkez: Ananın Yeri’nde (lokanta) kavga ihbarı var. Ekip intikal etsin.

- 7443: Anlaşıldı Merkez. Ananın Yeri’ne ekibimizle seyir halindeyiz.

* Merkez: Anlaşıldı. Mevkiiniz? - 7553: Kaybolduk merkez.

* Merkez: Mevkiiniz? - 4566: Cumhuriyet Caddesi.

* Merkez: Tamam mevkiiniz? - 4566: Arabadayız merkez: * 5452: Bahse konu aracı aldık inceliyoruz tamam.

- Merkez: Araç alkollü mü? * 5452: Olumsuz efendim, araç dizelmiş.

* 4512: Merkez hırsız kaçıyor.

- Merkez: Anlaşıldı nereden nereye kaçıyor? * 4512: Şuradan şuraya kaçıyor.

- Merkez: Biri 4512’den telsiz alsın, adam gibi tarif etsin.

* 3345: Yonca Evcimik konserindeki son durum nedir? - 6220: Henüz Abone’yi söylemedi amirim.

* 5433: Caddede şüpheli bir paket var Merkez.

- Merkez: Anlaşıldı, çevre güvenliğini alın, pakete dokunmayın. Uzman ekip seyir halinde.

* 5433: (Üç dakika sonra) Uzman ekibe gerek yok. Paket boş: - Merkez: Çevre güvenliğini alın demiştik.

* 5433: Üzerinden kamyon geçti.

* 3370: Bir minibüs at arabasına çarpmış, at arabası vefat etmiş.

- Merkez: Başın sağ olsun evladım.”

Fft1 mf321404

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri