Yaşam Aküsü Tercihi Ve Temini

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan S.Cengiz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,711
@EvliyaCelebi2
Değerli önerilerinizi almak için (temin edeceğim akülerin kapasitesinide belirlemek adına)karavanımdaki ekipmanların resimlerinide paylaştım.Mevcut 3x150 watt'lık panel var.2x 95 ah akü solar enerji için yeterli sanırım.Alternatörden enerji almam için forumda hangi paylaşımı okumam gerekir yardımcı olurmusunuz.
.

Galiba bağlantıyı mesela marin işlerini yapan bir ustaya yaptırmanız daha yerinde olacak. Gerekli değerdeki ekipmanları hatta sigortayı falan nereye koyacaklarını onlar daha iyi bilmeliler.. Buradaki çoğu teorik bilgileri hemen pratiğe aktarmanız sıkıntılı olabilir.

Belki Antalya veya civarından bir üye, böyle bir işyeri biliyordur ?

.

Son düzenleme:

Etiketler

.

Galiba bağlantıyı mesela marin işlerini yapan bir ustaya yaptırmanız daha yerinde olacak. Gerekli değerdeki ekipmanları hatta sigortayı falan nereye koyacaklarını onlar daha iyi bilmeliler.. Buradaki çoğu teorik bilgileri hemen pratiğe aktarmanız sıkıntılı olabilir.

Belki Antalya veya civarından bir üye, böyle bir işyeri biliyordur ?

.
Teşekkür ederim

.
Bu sulu akü olsa da çok az su kaybettiği yazılı. Sanırım yarı kapalı tabir ettikleri ve benim koltuğum altındaki gibi bakım istemeyen tehlikesi olmayan yeni generasyon akü cinsi olmalı.

Almanca sayfası.

.

Bir yerde minimumda olsa kayıp varsa,buharlaşma yapması için tahliyeninde olması gerekmiyormu ?
Varta teknik dökümanında sağlığa zararlı olup olmadığı hakkında bir bilgi yok.
Kapalı alanda kullanıma uygundur diye de bir ifade de bulunmuyor.
İlginç olanı;Alman firmasının insan sağlığı için uyarı etiketlemesinin bulunmaması.
Alman firmaları arasında ;insan sağlığı ikinci plana atılmaya mı başlıyor?
Umarım bu yaygınlaşmaz.

.

@makara60 , önce içiniz rahat olsun. :yum:
EFB akülerinin sözü geçen araçlarda rölantideki yakıt sarfiyatını dolayısıyla emisyonu da azaltan stop-start sistemi için geliştirildiğini öğrendim.
Yani bu aküler; ani yüksek akım olan marş ile devamlı araç içi diğer yüksek akım gereksinimi yanında, kalın ve özel kimyasal yapılı elektrotları ve emdirilmiş elektrolit düzeniyle, ayni zamanda normal sulu akülere göre iki misli daha çok çevirim kabiliyetine sahiplermiş. Çünkü bu yeni nesil araçlar her durduklarında motor stop etmekte ve her gaza bakışta da yeniden marş ateşlenmesine ihtiyaç göstermekteler.

Yani diğer bir değişle “Abi ne iş versen yaparız” diyorlar. :yum:
Tabi sırf çok çevirim için üretilmediklerinden özel AGM veya jel hemcinslerine göre beklentinizi belki biraz daha frenlemeniz yerinde olmalı ? Gerçi optimal değil ama pişman olmanıza da bence gerek yok. Üstelik AGM akülerin daha pahalı olduğunu unutmayın.
Sonuçta artı ve eksilerini toplayınca o kadar büyük fark kalmıyor galiba..
Fakat en büyük avantajınız (bağlantı sorunu bir yana) marş motorunuz iflas edince başka araç aramanıza gerek kalmayacak demektir.

.
Bu arada Orhan beyin sorusunu da öğrendiklerimin ışığında cevaplayayım.
Bu akülerin oluşan gazları AGM akülerde olduğu gibi yüksek rekombine kabiliyeti varmış. Galiba elektrolit içine tekrardan eritebiliyorlar. Bu yüzden araç içersinde konumlandırılmaları da sorunsuz.

Etiket ile neyi kast ettiğinizi ise çıkaramadım Orhan bey. Belki bir örneğini koyabilirsiniz ?
Fakat biliyorsunuz, elektrikli ekipmanlarda CE damgası, kullanımının güvenli olduğunu gösteren yeterli bir işaret.

.

Son düzenleme:

.
.......

Bu arada Orhan beyin sorusunu da cevaplamış olayım.
Bu akülerin oluşan gazları AGM akülerde olduğu gibi yüksek rekombine kabiliyeti var. Galiba elektrolit içine tekrardan eritebiliyorlar. Bu yüzden araç
içersinde konumlandırılmaları sorunsuz.

.

Varta nın akü ile ilgili teknik kılavuzunda aynen şu cümleyi sarf etmişler:
"En son orjinal ekipman (OE) teknolojisi ve toplam sahip olma maliyetlerinde büyük tasarruf sağlamak için en düşük su tüketimi"

Düşükte olsa bir şekilde su tüketimden bahsediyor.
Bir kavram kargaşası var belkide.Yada varta nın kendi sitesindeki kılavuzunda tercüme hatası da olabilir.

....... ...Fakat biliyorsunuz, elektrikli ekipmanlarda CE damgası, kullanımının güvenli olduğunu gösteren yeterli bir işaret.

.

CE belgesi, ürünün amacına uygun bir şekilde kullanılması halinde güvenli olduğunu gösteren genel bir işarettir. Dolayısı ile akü nün kapalı alanda kullanılıp kullanılmayacağı teknik kılavuzunda ayrıca belirtilmiş olması gerekir.

.

Aslında buharlaşma yok. Su sadece oksijen ve hidrojen moleküllerine ayrılıyor bildiğiniz gibi.
Tekrar suya çevrilen ya da onda eritilen bu elementler olmalı. Aküde bozuk hücre ya da dolum aleti gibi uygunsuz durumlarda ısı yükselse de aslında oluşan kabarcıklar yüzünden kaynama olarak kast edilen bu diye hatırlıyorum.

Avrupalılar kısa dalga fırınlara “Kurutmak için kedi konulmaz” ya da portakal suyuna “No Collestrol” yazan Amerikalılardan farklı. Bu akülerin araç şirketleri tarafından zaten aracın içinde kullanıldığı bilindiğinden, ekstra “Araç içi kullanılmaya müsaittir “diye yazmaya gerek görmemişlerdir.:yum:
Zaten bu cins akülerin özellikleri malumun ilamı olmalı ? Sulu akülerin de dezavantajlarından arındırılmış türleri var. Her sulu akü ayni değil artık..
Panelvanlarda kullanılan sulu marş aküleri çoktandır kabine alındı zaten.

Siz iyi ki Almanya’da memur falan değilsiniz. Yanmıştık yoksa..:p
.

Son düzenleme:

Ben fazla km yaptığım için güneş enerjisi ile birlikte alternatörden de sorunsuz beslenebilen bir akü aradım.Jel akülerin bu konuda biraz sıkıntılı olduğunu okumuştum.Araştırmalarım sonucu bunu buldum.Henüz altı ay oldu,bir referans olmaz ama şimdilik memnunum.Şarz cihazı olarak da boch c7 şarz cihazı kullanıyorum.Ekli dosyayı görüntüle 509875 Efb marin servis akusu 12v 180ah  1039675075294414
şarj cihazını kullandınızmı,memnunmusunuz sormak istedim

.

Dikkat !
Başlıkta sözü geçen iki şebeke dolum aletinden sadece CTEK MXS 7.0 (ve 10) akü yaşamını uzatıcı etkisi olan IUoU karakterli ve 8 kademeli dolum yapabilmekte..

Gerekli bilgiler kullanma kılavuzundan alınabilir.

Son düzenleme:

Tüm arkadaşlara merhaba diyorum öncelikle,

Başka bir konu başlığı altında da yazmış olduğum sorumu buraya da yazayım. Bu konu başlığını daha geç gördüm ve açıkçası daha uygun göründü. İki ayrı konuyu da işgal ettiğim için site yönetiminden özür diliyorum ayrıca...

Aşağıda resimlerini ve özelliklerini paylaştığım şu akü türüne bir göz atmanızı rica ediyorum. (+) ve (-) yönleriyle bu aküyü değerlendirebilir misiniz? Fiyat açısından fena değil gibi göründü, ne dersiniz?

Selamlar,

IMG 20190303 182335

IMG 20190303 182255

Ben fazla km yaptığım için güneş enerjisi ile birlikte alternatörden de sorunsuz beslenebilen bir akü aradım.Jel akülerin bu konuda biraz sıkıntılı olduğunu okumuştum.Araştırmalarım sonucu bunu buldum.Henüz altı ay oldu,bir referans olmaz ama şimdilik memnunum.Şarz cihazı olarak da boch c7 şarz cihazı kullanıyorum.Ekli dosyayı görüntüle 509875 Efb marin servis akusu 12v 180ah  1039675075294414
Hocam merhaba! Bende karavanim için varta promotive efb almak istiyorum. Solar şarj ve alternatör şarjı için. Siz kullanmaya başlayalı bayağı olmuş. Nasıl memnun musunuz?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR