Yaşam Aküsü Tercihi Ve Temini

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan S.Cengiz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,774

S.Cengiz

Ana Kamp
Yer
Antalya
Merhaba,bazı forumları okudum ancak yeterli bilgi alamadım.karavanımdaki 2x 100 ah yaşam aküsü ömrünü doldurmuş.e-ticaret sitelerinden alırsam avantajı-dezavantajı neler olabilir.(sorun çıkarsa muhatap bulamama,istenen ürünün gelmemesi vs.)
Birebir görüştüğüm firmaların tavsiyesi:
VARTA :95 ah AGM
MUTLU:95 ah EFB
ORTEC:100 ah jel

Hangi akü çeşidini nasıl temin edebilirim yardımcı olursanız sevinirim.
Aracımdaki ekipmanları resim olarak eklemeye çalışacağım.Bu arada Mesut beyin "aküler ayda bir kez 48 saat şebekeden şarj edilmeli"tavsiyesi" her bölge için (mesela Antalya)geçerlimidir?eğer gerekiyorsa şarj cihazı tavsiyeniz örn. CTEK .
Saygılar.

Son düzenleme:

Etiketler
Karavanımdaki ekipmanlar

3 x 150 watt paneller

IMG 20181226 095432

IMG 20181230 123131

IMG 20181230 123436

IMG 20181230 123623

.

@S.Cengiz ,:smiley:

Varta AGM ve CTEK doğru seçimler.
Aküleriniz 2x95 Ah olacaksa CTEK MXS 7.0 in de kullanma kılavuzunda 14-225 Ah arası akülere uygun olduğu yazılmakta.
İki ürün de pahalı fakat kalitelerini ispat etmiş oldukları biliniyor.

Akülerin her 4 haftada 24 saat şebekeye bağlanması her yer için geçerli.
Varta bu durumda birkaç hafta bile daha hoşgörülü.

Aküleri doğrudan yetkili satıcısından almanızı tavsiye ederim.
.
52B33318 C073 4E8C 92B0 5D77B5DA4D6A

.

Son düzenleme:

Aküyü 220 volt şarj aleti ile şarj ederken , panelden veya sarj regülatöründen aküye gelen + veya - kabloları ayırmamız gerekirmi , yani panel akü arası ayrılmalımı ?

Aküyü 220 volt şarj aleti ile şarj ederken , panelden veya sarj regülatöründen aküye gelen + veya - kabloları ayırmamız gerekirmi , yani panel akü arası ayrılmalımı ?
.

İçiniz rahat olsun Süleyman bey, ayırmanıza gerek yok.

Hatta size pratikten de bir cevap vereyim.
Benim solar regülatöre bağlı, kamplarda aldığım elektrik yanında her ay 48 saat şebekeye de bağlanarak 8. senesine giren aküm, zaten çoktan beni boşamış olurdu. :yum:

Yani yılın 1,5-2 ayını ikisine de beraberce bağlı olarak geçiriyor..
İkisini kuma gibi düşünün. Birbirlerini kıskandıkları falan yok.:p

.

Son düzenleme:

.

@S.Cengiz ,:smiley:

Varta AGM ve CTEK doğru seçimler.
Aküleriniz 2x95 Ah olacaksa CTEK MXS 7.0 in de kullanma kılavuzunda 14-225 Ah arası akülere uygun olduğu yazılmakta.
İki ürün de pahalı fakat kalitelerini ispat etmiş oldukları biliniyor.

Akülerin her 4 haftada 24 saat şebekeye bağlanması her yer için geçerli.
Varta bu durumda birkaç hafta bile daha hoşgörülü.

Aküleri doğrudan yetkili satıcısından almanızı tavsiye ederim.
.
Ekli dosyayı görüntüle 509866

.
Açıklamanız için teşekkürler, bende aynı firmayla görüşmüştüm.

Ben fazla km yaptığım için güneş enerjisi ile birlikte alternatörden de sorunsuz beslenebilen bir akü aradım.Jel akülerin bu konuda biraz sıkıntılı olduğunu okumuştum.Araştırmalarım sonucu bunu buldum.Henüz altı ay oldu,bir referans olmaz ama şimdilik memnunum.Şarz cihazı olarak da boch c7 şarz cihazı kullanıyorum.
Upload 2019 1 6 14 30 28
Efb marin servis akusu 12v 180ah  1039675075294414

.

@makara60 ,:yum:
VARTA’nın sayfasında Varta Promotive EFB; iyileştirilmiş özellikleri olan kamyon, otobüs, traktör ve yapı makinaları için sulu kurşun akü olarak geçmekte.

Karavancıların çok çevirimle yaşam aküsü özelliğine ise bu firmanın Professional Deep Cycle AGM ve Professional Dual Purpose AGM aküleri cevap vermekte.
İkincisinin ayni zamanda marş aküsü olarak da kullanılması yüzünden olsa gerek birincisinin bizim için önemli olan daha fazla çevirim sayısına ulaştığı belirtilmekte. Bulunabilirse tercih edilmeli.

Çağdaş karavancılıkta yaşam aküsü için çok çevirim özellikli jel ve AGM aküleri standart. Hiçbir profesyonel firma başkasını kullanmıyor.

.

@makara60 ,merhaba
Karavanımla fazla kilometre yapmıyorum,enerji sistemi hakkında fazla teknik bilgimde yok.Bende geçen yaz bir-iki kere aküleri alternatörden şarj ettim ancak karavanlara enerji sistemini kuran bir arkadaş bunun çok yanlış olduğunu söyledi.Sisteme bazı parça ilaveleri ile mümkün oluyor galiba ama dediğim gibi fazla bilgim yok,@EvliyaCelebi2 bahsettiği gibi ayda birkez 48 saat şebekeden şarj yeterli olur sanırım.

.

Yaşam akünüzü ayda sadece iki gün şebekeye bağlayarak arkasından bütün ihtiyaçlarınızı karşılayamazsınız. Bu sadece şebeke ceryanının akünüzü tam doldurup sülfatlaşmayı önleyerek uzun ömürlü olmasını sağlamasıyla ilgili.

Alternatör ve solar enerjiden mümkün olduğunca faydalanmak zorundasınız.
Yani ikisine de devamlı bağlı olunması en uygunu.

Forumda yeterli bilgi bulunmakta.

Son düzenleme:

.

@makara60 ,:yum:
VARTA’nın sayfasında Varta Promotive EFB; iyileştirilmiş özellikleri olan kamyon, otobüs, traktör ve yapı makinaları için sulu kurşun akü olarak geçmekte.

Karavancıların çok çevirimle yaşam aküsü özelliğine ise bu firmanın Professional Deep Cycle AGM ve Professional Dual Purpose AGM aküleri cevap vermekte.
İkincisinin ayni zamanda marş aküsü olarak da kullanılması yüzünden olsa gerek birincisinin bizim için önemli olan daha fazla çevirim sayısına ulaştığı belirtilmekte. Bulunabilirse tercih edilmeli.

Çağdaş karavancılıkta yaşam aküsü için çok çevirim özellikli jel ve AGM aküleri standart. Hiçbir profesyonel firma başkasını kullanmıyor.

.
  • Benim okuduğum ve yetkili kişi ile telefonda yaptığım görüşme de bana verilen bilgi aşağıdaki gibiydi.Zaten marin malzeme satan yerlerde de satılmasını buna bağladım.Ben de güvendim aldım.Umarım pişman olmam.
    • Konaklama ve en yüksek titreşim gereksinimleri dahil yüksek enerji talepleri için en etkin çözüm
    • %40 daha uzun ömür sunar
    • Kullanım dışı kalmayı önler
    • Olağanüstü titreşim direnci
    • Hiçbir şekilde bakım gerektirmez
    • En yüksek kalite standartlarına göre Almanya'da üretilmiştir
  • Orijinal yedek parça- en büyük üreticilerin güvendiği üründür
    • Daha uzun bir döngü ömrü için asit sirkülasyonu: Daha iyi bir asit sirkülasyonu sağlamakta ve şarj akseptansını en üst düzeylerde tutmaktadır

• Benim okuduğum ve yetkili kişi ile telefonda yaptığım görüşme de bana verilen bilgi aşağıdaki gibiydi.Zaten marin malzeme satan yerlerde de satılmasını buna bağladım.Ben de güvendim aldım.Umarım pişman olmam.
    • Konaklama ve en yüksek titreşim gereksinimleri dahil yüksek enerji talepleri için en etkin çözüm
    • %40 daha uzun ömür sunar
    • Kullanım dışı kalmayı önler
    • Olağanüstü titreşim direnci
    • Hiçbir şekilde bakım gerektirmez
    • En yüksek kalite standartlarına göre Almanya'da üretilmiştir
  • Orijinal yedek parça- en büyük üreticilerin güvendiği üründür
    • Daha uzun bir döngü ömrü için asit sirkülasyonu: Daha iyi bir asit sirkülasyonu sağlamakta ve şarj akseptansını en üst düzeylerde tutmaktadır

bu akü tehlikeli gaz çıkış yapmıyormu ?
Kapalı alanlarda kullanıma uygun mu

.
Umarım pişman olmazsınız.
Ama çok çevirim özelliği yerine marş ve fazla enerji verimi için dizaynlanmış bir akü cinsi. Kendi tesir alanı için kaliteli olduğunu sanıyorum.

@EvliyaCelebi2
Değerli önerilerinizi almak için (temin edeceğim akülerin kapasitesinide belirlemek adına)karavanımdaki ekipmanların resimlerinide paylaştım.Mevcut 3x150 watt'lık panel var.2x 95 ah akü solar enerji için yeterli sanırım.Alternatörden enerji almam için forumda hangi paylaşımı okumam gerekir yardımcı olurmusunuz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR