Yapmayı Planladığımız Doğu Karadeniz Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan barbecue Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 420
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 114,832
güngör' Alıntı:
Derya Rüzgar Gülü konusunu tartıştık http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=90767.0 olumlu bir sonuç çıkmadı
incelemeni öneririm. Yinede olmayacak değil solar paneller hem çok ucuzladı hemde daha kullanışlı olarak gördüğümüzden
sistemlerimizi solar ile yaşamaya adapte ediyoruz.

Alternatör yorulmasın düşüncesi çok doğru zira sisler,vinç zaten mevcut aküyü fazlasıyla zorlayan cihazlar üstüne birde
yolculuklarda pil şarjı, bilgisayar, varsa buzdolabı,ısıtıcı ıvır zıvır eklenince sistem çökmeye mahkum.

Bu aşamaya gelinmişse yaşam aküsü elzem oluyor, kontrollü uygulanırsa alternatör zarar görmüyorda solar kaçınılmaz.
Kamperimde 3 akülük şarj niyetinde olduğumdan sistemi demonte kurmaya karar verdim.

Solar panelde piyasa araştırmandan sonra destekçimiz B-Het Müh. Önder beyden görüş almanı önerebilirim.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=82840.0
Yolumuz uzun olacağından akü ve alternatörleri mümkün olduğu kadar az kullanma taraftarıyım bende Levent abi.
Rüzgar gülü için aracın üstüne monte edilecek araç seyir sırasındayken akım üretecek birşey düşündüm. (Telefondan takip ettiğim için verdiğin linkleri okuyamadım henüz.)
Güneş paneli içinde aracın üstünde thule port bag var. Yaklaşık 2mt boyunda. onu siyaha boyamıştım yeterince güneş ısısını çekiyor. Onun üzerini kullanabilirim diye düşünüyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Etiketler
Ynt: Ynt: Yapmayı Planladığımız Doğu Karadeniz Turu

mrdnmz' Alıntı:
Burak Bey hakkınız ödenmez valla :smiley:

Emre Bey, bunu böyle düşünüyor olmanız bile yeter. Bu başlığı okutan herkes biliyor, biz ailecek önce tur rehberi eşliğinde D.Karadeniz'i gezelim bilginiz görgümüz artsın istedik, sonra gelen olumlu yorumlar, yönlendirmeler, tecrübelerin paylaşımı sonucunda,sizlerinde desteği ile

bu geziyi kendi aracımız ile yapmaya karar verdik. Eğer başarabilirsek

ki, ben başaramamak adına kendi adıma bir neden göremiyorum, bu bizler için büyük bir macera olacaktır. Çocuklarımıza, torunlarımıza inşallah anlayabileceğimiz çok hatıralar kalacaktır. Tek korkum Allahtan bir sağlık sıhhat problemi veya başka bir aksilik olmaması yönünde.

Murat Bey, biz ailecek çadırda ve yere konumlanmış halde kalacağız. Şubat tatilinde oğlumla tulumları denedik, evet bence de haklısınız alt tarafına rahat etmek için uygun ve ekonomik bir çözüm bulmak rahatlatıcı olacaktır. Tecrübeli dostların uyarılarını bu noktada rica ederim.
Bir diğer konu ise güneş paneli işi. Şirket içi bu konuda danışabileceğim arkadaşlar var, ama benim kendime ayıracak şimdilik zamanım yok, muhtemelen de nisan ayı sonuna kadar da olmayacak. Umarım sonrasında zaman sıkıntısı yaşamam.
Herkese iyi hafta sonları...
Selamlar, sevgiler

Burak Dirican

Sent from my RM-825_eu_turkey_211 using Tapatalk

Ynt: Ynt: Ynt: Yapmayı Planladığımız Doğu Karadeniz Turu

barbecue' Alıntı:
Emre Bey, bunu böyle düşünüyor olmanız bile yeter.

Bu bir gezi değil artık. En azından bizim için. Sebeplerinden biri olduğunuz için teşekkürler.

Levent Abi gezi hakkında gorusebildiniz mi Sedat'la ?

Emre Bey,
Sizin için gezilikten çıkıp başka boyuta transfer olmuş olabilir ama bizim için hala yaşanacak süper ve heyecanlı bir hayat tecrübesi konumunu koruyor... Eğer çorbada bizim ailecek bir parça tuzumuz da oldu ve olacak ise ne mutlu...
Selamlar, sevgiler...

Burak Dirican

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Ynt: Yapmayı Planladığımız Doğu Karadeniz Turu

on günlük bir gezi ,bu gezi sırasında oto buzdolapları kullanılacak,akşamları telefonlar şarj edilecek,hava karardıktan sonra kamp yeri aydınlatılacak,ilk opsiyonumuz araç aküleri olacak sanırım,statik bir gezi olmayacağı için araç aküleri alternatörden her gün şarj olacak,akşamları aküleri aşırı derecede kullanırsak derin deşarja neden olup akümüzü bozabiliriz,oto buzdolaplarını sürekli takılı tutamayız bu nedenle sanırım gıda alışverişi günlük veya en fazla 2 günde bir yapılacak
bu nedenle aklıma bir fikir geldi,bende invertör var
bu gezide 8 araç planlanıyor, tahminimce en az 5 araç olacaktır,akşamları kamp yeri aydınlatması ve telefon şarjı için araç akülerini sırayla birkaç saat kullanırsak hem ihtiyacımız karşılanır hem de derin deşarj olmaz,ayrıca aydınlatma için pilli led kamp lambaları kullanabiliriz,yaylalarda ki bakkallarda muhakkak pil satılır,
araçlar içinde ikinci bir akü varsa buda kullanılabilir,taşınabilir çanta şeklinde güneş panelleri var,ama bunlar oldukça masraflı olur

Arkadaşlar, durumlarınızı iyi görmüyorum.

Ben; oldu bitti gezmeyi çok seven, D.Karadeniz'i görünce de "bu kadar çalışma yeter artık, hayat gezince güzel" deyip, geçen haziran sonunda oldukça güzel ve verimli bir işte çalışırken, şirketimin tüm ısrarlarına rağmen çalışma hayatımı bırakmış (daha ihaleye girerken 2013 haziranında işi bırakacağımı peşinen söylemiştim) inşaat mühendisi bir arkadaşınızım. Bu gidişle sizde benim gibi işi gücü bırakıp, bütün kış yaylaların hayalini kurup, yazın da yaylalardan dönmeyeceksiniz :D

Herkese günaydın, neşeli güneşli bir Pazar günü dilerim...
Uzunca süre forumdan iş nedeni ile uzak kalınca, bu sabah erkenn kalkıp oğlumun kurs ve antrenman programını ayarladıktan sonra sizlere merhaba demek istedim. Neredeyse iki haftadır kimse bir mesaj yazmamış ama hazırlıkların devam ettiğini düşünüyorum. Ben kendi adıma hala buzdolabı ve enerji yedeklemesi konusunu çözemedim. Bu gidişlerde önümüzdeki üç ay bu konuya ayıracak zamanımolmayacak, muhtemelen son dakikada veya 90+ da bir çözüm bulup öyle devem edeceğim.
Herkese selamlar, sevgiler....

Burak Dirican

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Merhaba Burak Bey,

WAECO'nun CFX serisi buzdolapları ve enerji yedeklemesi ile WAECO'nu Türkiye temsilcisi Eltesan mobil olarak ilk ağızdan bilgi sunmak isterim.

CFX serileri CFX35, CFX40, CFX50 ve CFX65 ticari isimleri ile sunulmaktadır. Türkiye koşullarında, CFX serileri sıcak şehirlerimizde 20-25Ah, kuzey illerimizde ise 15-20Ah çekecektir. (Burada buzdolabının kapağının günde 8-10 defa kısa süre ile açılıp kapandığını varsayıyorum). Bu durumda 100-110 Wattpeak gücünde bir panel ile buzdolabınızın bir günde tükettiği enerjiyi, bir günde yerine koyabilirsiniz. Eğer karavanınızda başka hangi DC 12V ve/veya AC 230V tüketiciler olduğu hakkında biraz bilgi verebilirseniz, kaç Wp'lik solar panel ile enerjiden bağımsız olacağınızı (veya olamayacağınızı) size aktarabilirim.

CFX serisinin bir diğer önemli özelliği 12-24V DC ile birlikte 230V AC (şehir şebekesi) ile de çalışıyor olmasıdır. Yani karavanınızdaki elektrik tesisatını düzgün bir şekilde yapılandırırsanız, kamp alanında veya elektrik bulduğunuz yerlerde karavanınızı elektriğe bağladığınızda CFX Waeco buzdolabınız otomatik olarak 230V şehir şebekesine dönecek ve akülerinizden elektrik harcamayacaktır. Ne zaman ki 230V bağlantınızı kestiniz, o zaman da otomatik olarak aküye dönecektir. Eğer her ikisi de (12V ve 230V) Bağlı ise her zaman öncelik 230V olacaktır. 230V ile bağlı olduğunuz bir durumda da, solar panellerin üretmiş olduğu enerji ekstranız olacaktır.

Bir diğer önemli tavsiyem de karavan içindeki bütün aydınlatmaları LED'e çevirmeniz olacaktır. (eğer LED değilse) Bunu yaptığınızda aynı ışık şiddetinde aydınlatma için enerji tüketiminin %90'a kadar azaldığını göreceksiniz ki bu önemli bir adım olacaktır.

Diğer taraftan ise yolda giderken servis akülerinizi, marş akünüzden şarj etmek için DC-DC şarj cihazı kullanabilirsiniz.

Bütün bu konular hakkında bilgi almak için bizimle internet sitemizdeki iletişim bilgilerinden temasa geçebilirsiniz. www.eltesanmobil.com

Suleyman G.

Evet herkese tekrar merhaba. Uzun bir ara verdik ancak kendimizce haklı sebeplerimiz vardı. an itibari ile taşlar da yerine oturmaya başladı zaten. aynı anda birçok koldan mücadele etmek bazen hobi lerden fedakarlık anlamına geliyor çünkü alışılan hayatın ya da düzenin devamı için fedakarlık şart.

bilinen üzere Kazakistan da çalışıyordum. Artık memlekete döndüm ve tekrar Antalya ya yerleşiyoruz. ev bulma/taşıma işleri devam ediyor ama arada ben çalışmaya başladım bile.

dolayısı ile önceden ayarladığım izin vs ve diğer planlar güme gitti. her ne kadar üzülüyor olsam da ailemle birlikte tekrar memleketimde olmak yeter de artar bile.

Velhasıl diyeceğim o ki Karadeniz gezisi an itibari ile benim ve birlikte güzel bir ekip olduğumuza inandığım dturan ve tafa4196 için bir süre ertelemek zorunda kaldık.

bu bilgiyi paylaşmak bizim içinde zor ancak anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz.

destek gerekiyorsa (hala) elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız elbette.

yine keza antalya ya yolu düşen herkesi de beklerim.

Emre

Bu çok güzel bir haber Emre :smiley:

insanın ailesi ile birarada olmasından daha güzel ne olabilir, sizler adına sevindim.
Karadeniz gezisi böyle bir habere kendi adıma feda olsun, mutlaka gelecekte gidebileceğimiz bir ekip olduğunu bilmek benim
için hayallerin devamı anlamına geliyor.

Sevgilerimle.

güngör' Alıntı:
Bu çok güzel bir haber Emre :smiley:

insanın ailesi ile birarada olmasından daha güzel ne olabilir, sizler adına sevindim.
Karadeniz gezisi böyle bir habere kendi adıma feda olsun, mutlaka gelecekte gidebileceğimiz bir ekip olduğunu bilmek benim
için hayallerin devamı anlamına geliyor.

Sevgilerimle.

Levent abi çok teşekkür ederim anlayışın için. Yine antalya da devam sizi de bekleriz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR