Yapmayı Düşündüğümüz Römork Planı.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SUVARİ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 116
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 105,588
Ynt: Yapmayı Düşündüğümüz Römork Planı.

Arkadaşlar kısa bir aradan sonra verdiğim siparişler geldi.

[attachment=1]

140dyr71

Etiketler

Bütün bu malzemelere 164 TL verdim. Sadece 11 TL kargo için ödedim. Merak eden arkadaşlar için.

http://www.cayirova.com.tr/

Bilgi olması açısından, makaslar 88 cm, 4,5 cm en, 7 mm kalınlık. Fiyatı yaklaşık 30 TL. (İki adet 60 TL.)
Porylar ise standart tofaş tekerlerini uyumlu, içinde Reneult iç-dış aks bilyaları kullanılmış. Fiyatı yaklaşık 28 TL. (İki adet 56 TL.)

Bu fiyatlar 10 Nisan 2010 tarihinde aldığım fiyatlar. Diğer küçük aparatlar ise 3 TL ile 10 TL arasında.

Makasın iki tarafıda yuvarlak kıvrımlı olacak. Bir tarafı sabit montaj yapılırken diğer tarafta OYNAR KULAKLAR olacak. Böylece yük makasa binince makasın bir ucu ileri-geri gidecek.

Makasın sabit tarafının aparatları. TEK DELİKLİ MAKAS KULAĞI ve vida boşluğunu almak için küçükboru şeklinde PERNO.

[attachment=1]

R8rqcg1

Burada önemli olan boşluk olmaması. Buralarda hazır perno kullandığınız gibi (Fiyatı yaklaşık 50 krş-1 TL arasında.) arabaların pistonlarından çıkan pernolarda kullanılır.

[attachment=1]

X3625w1

Makasın diğer ucuna takmak için hazırlanmış malzemeler. Bunları kendinizde yapabilirsiniz. Her delikli demirin boyu 12 cm kadar bunların başına ve sununa vida kalınlığına uygun
iki delik açacaksınız. Deliklerin arası yaklaşık 8-9 cm. Eğer vidaya bu delikler bol gelirse kaynak yapıp sabitleyin. Bu demirlerden 4 adet yapacaksınız.

Aşağıda sadece bir takım fotoğrafladım, bu takımdan iki tane olacak.

[attachment=1]

2nsupe1

Bu OYNAR KULAKLAR kabaca bu şekilde toplanacak. Yuvarlak pernonun bir tanesi makasın içinde, diğeri ise ŞASEYE KAYNAK OLACAK.

[attachment=1]

2r7brs81

Burada ise makasın nasıl şaseye montajlandığını fotoğraflamak istedim. Dikkat edin makasın bir tarafı sabit milin üstünde diğer taraf oynar kulaklarla bağlı. (Makaslar sağa-sola sallanmayacak.)

[attachment=1]

E8khp51

Burada ise yaptığım dingil var. Gelen poryaların bilyalarını çıkarıp (Çünkü kaynak yaparken içine konan gres yağı eriyip akıyor.) Uygun uzunlukta yaklaşık 60'lık bir borunun başlarına sabitledim.

DİKKAT: Her yapılan römoğun genişliğine göre dingili hesaplamak gerekir.

Bizim yaptığımız römoğun eni 108 cm. İki kenardan tekerlerin 5-6 cm dışta kalacağını hsaplayın. Bu ingilin uzunluğu (Uçtan-uca 152 cm.)

[attachment=1]

155jn8g1

Dingilin bir baş tarafında porya aparatları dağınık vaziyette. Bu bilyalar kolay bulunan Reneult aks bilyaları. bazı poryalarda ise Tofaş araçların aks bilyaları var.

Not; Rseimdeki bijonlar poryalarda yok. O bijonları ayrıca satın alıyorsunuz. Bunlar bijon olarakta kullanılan vidalardır.

[attachment=1]

2vx5egy1

Bu fotoğrafta ise poryanın aks üzerinde toplanmış hali.

[attachment=1]

2upuwc31

Artık hazırlanan dingil şasede bulunan makaslara sabitlenebilir. Dingilin tam orta noktasını işaretleyin, aynı zamanda şasenin tam orta noktasınıda işaretleyin. Ben ŞAKÜL kullanarak bu iki noktayı birleştiriyorum.

Önemli olan dingilin şase üzerinde ortalı durmasıdır.

[attachment=1]

30i9xk21

Yan kapaklar için erkek denen bu aparatları kullanacağım. Bunların her boyu satılmakta.

[attachment=1]

2ldzij51

merakla takip ediyorum... güzel bişey ortaya çıkacağa benziyor kolay gelsin...

Muammer kardeşim verdiğim adresteki firma Konya'da. Aynı zamanda karavan malzemeleride üretiyor. Büyük bir firma. Fiyatları ise direk fabrika fiyatı olduğundan piyasadan %50 daha uygun.

Artık dingil tamamen makaslara TAM ORTALI olarak sabitlendi. Burada ben akis bağlama kelepçelerini sağa-sola kaymaması için aralarına küçük demir parçaları kaynattım.
Oto römorklarında buna hiç gerek yok.

[attachment=1]

14xmqd1

Şase ters vaziyette yerde dururken son olarak orta çekme OK DEMİRİ şaseye kaynak yapıldı. Hepsini bütün olarak fotoğraflayamadım.

Artık ayakları üzerine çevrilip tekerler takılabilir. Artık Allah'ın izni ile yolu yarılamış olduk.

[attachment=1]

11b57v81

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri