Yapmadan Dönme

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan penguen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,059

penguen

Zirve
0060

- Nemrut Dağı ve Nemrut Krater Gölü'nü görmeden,

- Ahlat Kümbetleri ve Selçuklu Mezarlığı'nı görmeden,

- İl merkezinde bulunan Bitlis Kalesi, İhlasiye Medresesi, Şerefiye Camisi ve Kümbetleri ziyaret etmeden,

- Bitlis büryan kebabı ve avşor yemeden,

- Kök boyalı dokuma kilimleri, Ahlat bastonu, Hizan fındığı, Adilcevaz cevizi, Mutki kara kovan balı ve küp peyniri almadan dönmeyin.

Etiketler
Ynt: Yapmadan Dönme

arkadaşlar.üstte yazılan nemrut krater gölü maalesef ülkemizde pek bilinmiyor.oysa emin olun ki dünyanın bir çok ülkesinde bizden fazla biliniyor.
1990 da oraya gittiğimde abartısız yüzlerce orta avrupalı(avusturya,çek,macar) ve isveçli türistle karşılaşmıştım.tam bir doğa harikası.gidecek arkadaşlara tavsiyem bitlis te büryanlarını yiyip tatvan da van gölü kenarında çaylarını içmeleri ve bu müthiş krater göllerinde yüzmeleri.su her daim sıcak olduğundan her mevsim gidilebilecek bir yer.
tabi yollar elverirse.birde orada koçerler dediğimiz kara kıl çadırda yaşayan göçebelere rast gelirseniz ince lavaş ekmeğine yağlı lor peynir dürümün tadına da varabilirsiniz.

Sayın "godman";

Bitlis,Tatvan ve Nemrut hakkında verdiğiniz bilgilere ben de katılıyorum. Bir bölümünü ben de gözlemlemiştim...Bitlis, Tatvan, Van Gölü, büryan, "Göçerler"... Yaşamımda hiç unutamadığım manzaralarda birisi: 1975 yaz mevsimi, bir gün, sabah çok erken güneş yeni doğuyor gibi olmalı, ya Tatvan'dan Hizan'a ya da Hizan'dan Tatvan'a gidiyoruz tam anımsamıyorum; birden önümüzde "göçerler" beliriyor. Siyah kıl çadırlar, kadınlar, erkekler, çocuklar, koyunlar... Üzgünüm, fotoğraf makinem yoktu...

Yaşamımda "keşke" dediğim çok az şey vardır. Bunlardan bir tanesi, 1975 yılında kısa süre görev yaptığım Hizan-Bitlis'te iken, bir kez Nemrut'a çıkma şansım olmuştu; onu kaçırdım, hala yanarım. Araç, çok uygundu; jeep'ti çünkü. Kimbilir belki bir şans daha olabilir mi acaba?

Cavid Sezen
Not: Tatvan'da yediğim büryanları unutmak olası mı?... Ne lezzetti o öyle ve ne güzeldi herşey...

nemrut kalderası bir doğa harikası,
bir gün iki genç yaşlarda turist bayanı çadır kurmuşlar görmüştüm konuştuğum zaman çek olduklarını gezmeye geldiklerini söylediler. aslında gecesi açısından çok tekin yer değildir 6 adet ayıdan bahsedilir kaldera içinde yaşayan. bir arkadaşa durumu anlatırken onun söyledikleri karşısında çok şaşırmıştım, şöyleki nemrutun ahlat yamaçlarında ender kelebek ve bitki türleri olduğu ve aslında yabancıların kamp kurarak koleksiyonerler için kelebek, bitki türleri topladığını anlattı ve bir yaşıma daha girdim. aklımın ucundan geçmezdi, arkadaşım tatvanda hakimdir. :smiley:
velhasıl iki gölü biri ılık diğeri çok soğuk, el değmemiş tabiat ve manzarası ile görülmeye değer.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.