Yangın ve Yangın Güvenliği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan airboat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 43
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,145
Ynt: Yangın ve Yangın Güvenliği

Sayın suat54 gerçekten çok doğru bir tesbit yapmışsınız mesleğim gereği bir oldumkaç aracın yanmasına şahit oldum 5 dakikada tamamıyle kül oluyor bu durumda sizin dediğiniz gibi önden başlayan bir yangında araçtan çıkmak mümkün olamayacaktır.

Etiketler

Suat bey, (umut ederim isminizi doğru tahmin ettim :smiley: )

Söyledikleriniz o kadar isabetli ki, daha evvel ukalalık olarak algılanır korkusuyla çekingen kaldığım bu konu üzerinde, bana cesaret verdiniz.

Panelvanlarda arka kapıların kapatıldığı bir örneğe doğru hatırlıyorsam 30 senedir ara sıra ama son 3 senedir devamlı gittigim düsseldorf karavan fuarında hiç rastlamadım (aslında ilk Pössel firması 1992 yılında panelvanlardan camper yapımına başlamıştı, yani doğrusu son 20 yılda olacak).

Bunu asla yapılmaz anlamında söylemiyorum sanırım yanlış anlaşılmaz. Yarı integrelerinde zaten arkaları kapalı. Tam fonksiyon halindeki bir kapının kapatılmasi belkide sadece ilginç bir düşünce. Ama sorun, sizinde isabetli bir sezgi ve gösterdiginiz örnekle dikkatini çektiğiniz gibi, yangın durumunda, arkadaki kişinin, kaçış yolunu önceden düşünmek. Aslında en büyük foksiyonu bizi bizden korumak olan kanun ve yönetmeliklerin bu olasılıkları hesaba katması gerekli ama türkiyede karavanını kendisi yapanların gaz instalasyonu yada yangın önlemleri konusundaki düzenlemeleri daha beklemesi gerekiyor sanırım. Umud ederim böyle düzenlemeler uygulanmaya başlarsa keyfi kaçan :mad: kimse çıkmaz. ;)

Neyse giriş oldukca uzun oldu, aslında söylemek istediğim almanyada karavanlarını kendi yapanlar, araclarının karavan olduğunu, TÜVün karavan bilirkişisi tarafından tastiklettirmek zorundalar. Hatta böylelikle dahada az vergi veriyorlar.

Bu noktada yönetmelilere göre uygulama şu şekilde: yaşam bölümünde kaçış yolu olarak en az 2 farklı cephede 2 çıkış olması mutlak zorunlu. Birincisini normal yan kapı kabul edersek, 2. kaçış yolu, içten açılabilen, arka kapı, heki yada pencere olabiliyor. İkinci çıkış yolunun kullanılabilir açıklığının ise, en az 0,25m2 yüzölçümünde, eninde ve yüksekliğininde yine en az 40ar cm olması gerekli.

Belki bizde böyle bir kanun bağlayıcılığı olmadığından, en azından çıtalarla deneyerek şimdiki, hatta ilerdeki gövde ;D ve yaşımıza uygun açıklığı saptayıp uygulamak, yerinde olur sanırım. Ayrıca yapımı bitmiş karavanlarda da genellikle yatak üzerinden, eğer yan pencerelerin ebatları uygun değilse , sadece küçük bir kapı şeklinde, acil çıkış yapılabilir diye düşünüyorum.

Senede 40000 toplam araç yangını çıkan :eek: almanyanın bu tecrübelerinin ışığında, özellikle karavanların birde ocak bölümünün olması ve bilhassa karavanlarını kendi yapanların elektrik ve gaz instalasyonlarındaki olası eksikliklerinin, risikoyu arttıracağını düşünmek, hiçde yanlış olmaz.

Panelvan(arka çift kanat kapı) tipi araçların motokaravana dönüşümünde,arka kapıların iptal edilmesi gerekçesi;Kış gezilerinde (fitil ne kadar sağlam olursa olsun)kapı aralıklarından soğuk,
ikinci neden asvalt dışı yollarda yoğun toz almasıdır.
Panelvan araçların Yolcu taşıma araçlarına dönüşümü ülkemizde yapılmaktadır.Bu araçlar tadil edilerek 15/20 kişi taşıyacak biçimde koltuklu hale getirilmektedir.Hepsininde arka kapıları iptal edilmektedir.
Sağ tarafta bulunan 140cm kayar kapı yerinede 70cm çift kanat hava ile açılan kapılar yapılmaktadır.
Panelvan Motokaravana dönüştürüldüğünde,yapılan projelerde yangından kaçılabilecek Sürücü kapısı,yolcu kapısı,yaşam bölümü kapısı ve büyük ölçülü camlar (60x80cm) konulmaktadır.
Bu tip Araçlarda ve diğer araçlarda herzaman yangın riski vardır.Farkımız Motokaravanlarda mutfak ve LPG,220 volt,Amperejı yüksek DC akım olgusudur.Lpg dışındakiler için topraklama ve uygun kablolama ile yangın çıkma olasılığı giderilebilir kanısındayım.
Mutfak/LPG ye gelince;yangın çıkma olasılığına karşı yapılacak işlem,Uygun büyüklükte(en az 2kg Kuru Tozlu)yangın söndürme cihazı ve Yangın battaniyesi bulundurmaktır.Bunlar zaten bulundurulması gerekli araçlardır.
Not:panelvan araçlar yük taşıma için düşünülmüş ticari araçlardır.Bunun için çok kapılı düşünülüp
yapılmıştır.

Mesut bey avrupadaki uygulamaları anlatmış, teşekkürler. Yasalar müsade etse dahi ,kendimizi ve yakınlarımızı böyle bir durumda kurtarabilecek tedbiri almamızdır.Tüm karavancılara kazasız mutlulukla biten geziler dilerken önce tedbir sonra tevekkül diyorum.

airboat' Alıntı:
Mutfak/LPG ye gelince;yangın çıkma olasılığına karşı yapılacak işlem,Uygun büyüklükte(en az 2kg Kuru Tozlu)yangın söndürme cihazı ve Yangın battaniyesi bulundurmaktır.Bunlar zaten bulundurulması gerekli araçlardır.

Gelin şunu 6 kg'lık yapalım.

TA2RX' Alıntı:
Gelin şunu 6 kg'lık yapalım.

2kg KKT Yangın söndürücünün dolu ağırlığı ortalama 3.5/4kg dır. 6 kg KKT ise 9/10 kg dır.

(Sıtandartlara uygun olan 2kg lık yangın söndürücü yanılmıyorsam 120cm çapında 20cm yüksekliğinde hazırlanan bir tava içine enaz 5cm su , sonra üzerine 10lt kadar düşük oktanlı benzin konulduktan sonra ateşlenir.60 saniye sonra söndürme işlemine geçilir.Tetiğe, boşalma süresi olan 6sn süresince yangının kaynağına kesintisiz basılır.Yangın söndürülür.

En az 2kg demiştim.Yük fazlalığından kaçınmıyorsak,(Bekir Beyin isteği gibi)6-9-10-12-50kg yangın söndürücü konuşlandırmak mümkündür.

Yangın Söndürücü ile söndürmenin püf Noktaları:Bu konu başlığında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

YANGINSIZ GÜNLER & GEZİLER DİLEĞİLE,

airboat' Alıntı:
2kg KKT Yangın söndürücünün dolu ağırlığı ortalama 3.5/4kg dır. 6 kg KKT ise 9/10 kg dır.

(Sıtandartlara uygun olan 2kg lık yangın söndürücü yanılmıyorsam 120cm çapında 20cm yüksekliğinde hazırlanan bir tava içine enaz 5cm su , sonra üzerine 10lt kadar düşük oktanlı benzin konulduktan sonra ateşlenir.60 saniye sonra söndürme işlemine geçilir.Tetiğe, boşalma süresi olan 6sn süresince yangının kaynağına kesintisiz basılır.Yangın söndürülür.

En az 2kg demiştim.Yük fazlalığından kaçınmıyorsak,(Bekir Beyin isteği gibi)6-9-10-12-50kg yangın söndürücü konuşlandırmak mümkündür.

Yangın Söndürücü ile söndürmenin püf Noktaları:Bu konu başlığında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

YANGINSIZ GÜNLER & GEZİLER DİLEĞİLE,

Ben şöyle düşünüyorum:
Araç yangınları için 2kg'lık tüp yetebilir ama ev yangınları için 6kg'lık tüp önerilir. Çünkü ev yangınları katı yakıt ağırlıklıdır ve içten içe yanmanın engellenmesi / söndürülebilmesi için daha fazla kuru kimyevi toza (KKT) ihtiyaç duyulur. (Yanlışım varsa lütfen düzeltin). Karavan (ocakta kullanılan tüp, ahşap kaplama ve mobilya, vs. nedeniyle) bence ev gibi düşünülmeli. Bu yüzden 6 kg'lık tüpün getireceği ilave yükten kaçınmamalı.

Ben yangın tüpünü daima bir cins sigorta gibi görürüm. Üstelik en düşük maliyetli sigorta. Bir kez satın alındıktan sonra 2 yılda bir yenileme maliyetini ay hesabına vurduğunuzda neredeyse kuruş düzeyinde bir maliyeti var. Aynı şekilde 6 kg.lık tüp ağırlığının da taşımaya değecek bir ilave yük olduğunu düşünüyorum.

Yangına dayanıklı perde , izolasyon malzemeleri ve ahşap malzemeleri nasıl temin edebiliriz acaba ? Bunlar nelerdir?

Aerosol içerikli yangın söndürücüler ve sistemler gördüm ben de, paylaşmak istedim.

PFE-1

çeşitli videoları da var. Özellikle büyük akü/iinvertör vs elektrik sistemleri için ayrılmış kompartmanlara kurulabilecek sistemleri de mevcut, yangını algılayınca otomatik harekete geçen.

Nefes almaya engel yada sağlığa zararlı olmadığı için tam karavan içi için ideal gibi. Biraz pahalı ama bu tarz şeylere de insan 1 kere ihtiyaç duyuyor tam duyuyor diye düşünüyorum.

Bu işin şakasının olmadığı dün akşam sosyal medyada bir karavancının paylaştığı bir gönderi ile bir kez daha ortaya çıktı. Neyse ki karavanın sahibi Yaman bey ve ailesine bir zarar gelmemiş. Olay esnasında karavanda değillermiş. Altta gönderi linki yer almakta.

Yaman Günsay

Karavanın sahibinin yorumuna göre onun ağzından "güneş paneli akü kısa devre sonucu tüp patlaması" yangına sebep olmuş.

Bir kez daha bu işlerin şakaya gelmediğini görmüş olduk. Buradan bir ders çıkartmamız gerekirse elektrik işi ciddi bir iştir. 2 kabloyu birbirine ek yapabilen her vatandaşın oto elektrikçiyim diye piyasada gezdiği bir zamandayız. Siz siz olun ohm kanunu nedir, joule kanunu nedir, güç nedir, akım nedir bilen bu işin gerçek uzmanlarından şaşmayın.

Bu vesileyle geçmiş olsun dileklerimi de iletirim.

C ocAQkM9Ct2fTH1reXgKIna RK3Dk2DdNExQbt7tyD Y34tXkdf  A7RIQjmRkj5NxUL24 nc htscontentfada1 6

ocAQmwpGsgXzPe 0WB1P4ymAe YixAod9wp3qr2zM6Llv5OSKJ7K PeoX91jRCtMSP4OY nc htscontentfada1 10

Son düzenleme:

Üzücü, Geçmişler olsun.
Ortada hakkaten özellikle güneş paneli montajında yapılan çok büyük hatalar olması mümkün.
Siz siz olun mutlaka ehil insanlarla çalışın ve ehil olmayan kimseye karavanınıza el sürdürmeyin.
Ki buna siz de dahilsiniz. Uzmanlık alanınız olmayan bir şeyle uğraşırken ciddi hatalar yapabilirsiniz.
Bunun sonucu olarak ciddi sonuçlar olabilir. Bilmiyorsanız, ellemeyin.

Elektrik sebebiyle çıkabilecek olumsuz durumlar ki başında yangın gelmektedir,forum sayfalarında bir çok kez belirtilmiştir.
Sistemler kurulurken;
- Planlama projelendirme
- Teknik hesaplamalar
- Kablo kesitleri,alev yürümez malzemeler
- Devre koruyucu ekipmanlar ACDC için ayrı ayrı ( sigortalar, anahtarlama, termik manyetik ayırıcılar vb)
- İletken bağlantıları
Bir çok burada yazılı olmayan uygulama ve teknik gereklilikler.
Şöyle düşünülebilir; 2 panel ve 1 akünün ne hesaplaması, planlaması
Bu 2 kalem gibi görünen işin;
-Batarya kapasitesi, hangi tip olduğuna göre seçilecek elektriksel dolum durumu ( şarj) Solar kontrol cihazından ayarlanabilir olmalıdır.GEL-AGM - SULU vb tipler
- Devre koruyucular , sigortalar Uygun DC özellik, gerilim akım değerinde
-Kablo uygunluk ve kesitleri , sistem gücüne,kablo mesafesine, ortam sıcaklığına vb farklı kesitler çıkabilir.
-Sistem kablo bağlantıları,cihaz veya kutup başlarında.
- Paralel batarya bağlantılarında , şarj kesici izolatörk mümkün değilse ayrı grup oluşturulması.
-Batarya tek veya çoklu çıkışında doğru amper değerinde DC sigortlama (Ana pozitif hat üzerinde) hemen kutup çıkışına
- Sisteminin Batarya sonrası tüm enerjisini kesebilicek uygun amperde ayırıcı veya ayırıcılar konması.
- Tüm almaclara giden hatlar uygun değerde anahtar ve sigortalar ile yapılmalıdır.
Buzdolabi, Aydınlatma, hidrofor,alarm, ısıtma vb.
Bunlar veyahut benzeri uygulamalar ne kadar yapılıyor derseniz çok az derim
Duyduğum ve gördüklerim
Yasa boşver hocam zaten ayda bir kullanıyorum...
Senin dediklerin çok uğraştırıcı ve masraflı..
Kimse bunları yapmıyorki...
Durduk yerde icatlar çıkarma.....
Bu dediklerin kaça patlar ....
Kazasız belasız günler olsun
Selamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri