Yak-54 3D

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan serkan saygın Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,883

serkan saygın

NEVER STOP EXPLORİNG
Yer
İstanbul / ESENKENT
Web
www.rcdrifttr.com
Herkese selamlar saygılar model sever abiler ve dostlar.
geçen sene yapmını bitirdiğim yak-54 soft 3d modeli burada paylaşmak istedim sizlerle.hem bilgi edinmek istiyenler için faydalı olsun hemde soru sormak isteyen üyelerimize yardımcı olmak maksatlı.

model THK'nun kit model olarak getirtmiş oldğu fiber gövdeli arf bir modeldir (almost ready to fly)
montajı çok basit olan modelde yapım klavuzu olarak bir adet cd çıkmakta ve gerekli pif noktaları bu cd den takip edeblimektesiniz.
modelimiz 4 kanallı bir model.sağa ve sola sert ve ani dönüşler yapabilmesi için aileron lara (kanatçık) çift servo monte ediliyor.yani bir kanatçığa bir servo.
motor olarak ister 2 zamanlı 46,ister 4 zamanlı 52 yada 63 lük motor kullanabilirsiniz.
model montajından sonra sorun yaşıyacağınız nokta modelin ağırlık dağılımın düzensiz olması.bunuda eğer model kanatlardan tutulduğunda öne yatıyorsa arka kuyruk kısman ağırlık eklenmesiyle yada arkaya yatıyorsa burun kısmına biraz kurşun ağırlık eklenmesi ile sorunu çözebiliyorsunuz.
model halen THK model uçak sitesinde satışda bulunan ve hatta indirime giren bir modeldir.

modelin haricinde ihtiyacınız olucak ürünler

1-Motor:2 zamanlı 46-50, 4 zamanlı 52-63
2-Kumanda: Enaz 4 kanallı kumanda ve 5 adet servo (Bu tür akrobasi modellerinde 6 kanallı, Dualrate, çeşitli mix ve exponential ayarları olan kumandalar ile daha performanslı uçuşlar yapabilirsiniz).
3-Motorunuza uygun pervane, buji, buji ateşleme seti ve buji anahtarı.
4-Epoxy ve CA yapıştırıcı.
5-Motorunuzun özelliklerine uygun nitrolu modeluçak yakıtı.

ÖNEMLİ NOT:arkadaşlar bu model başlangıç seviyesi bir model değildir.sadece bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Etiketler
Ynt: Yak-54 3D

Boyutları hakkında bilgi verirmisiniz? Bir deuçabilmesi için gerekli pist uzunluğu ne kadar olmalı en azından?

jantrader' Alıntı:
Boyutları hakkında bilgi verirmisiniz? Bir deuçabilmesi için gerekli pist uzunluğu ne kadar olmalı en azından?
*Kanat uzunluğu: 52.3in/1330mm;
*Kanat Alanı: 32sq.dm;
*Gövde Uzunluğu: 45.6in/1160mm;
*Uçuş Ağırlığı:2700-2800g;

ortalama 10 MT lik bir meydandan kalkar hatta daha kısa.tabi bu sizin kullanıcağınız motora bağlı.
yeni modellerimde bitti onlarda yakında tanıtıcam bu başlık altında;)

slm bende meraklısıyım bu hobinin bakalım bir çesna modeli var elimde yapmayı başarabilecekmiyim sanırım ıhlamur ağacından yapıcam çünkü bizim buralarda balsa bulmak zor bir arkadaşım var marangoz bir kereste alıp biçtiricez artık :smiley:)

kaptan10' Alıntı:
Selam bende meraklısıyım bu hobinin bakalım bir çesna modeli var elimde yapmayı başarabilecekmiyim sanırım ıhlamur ağacından yapıcam çünkü bizim buralarda balsa bulmak zor bir arkadaşım var marangoz bir kereste alıp biçtiricez artık :smiley:)
eğer imkanınız varsa THK dan kargo ile satın alabilirsiniz.fiyatlarda uygundur.bir sıkıntı yaşarsanız yardımcı olurum sizlere

tşkler
modeli kendim inşa etmek istiyorum acelesi yok yavaş yavaş yapacağım başlangıç için güzel bir cesna 182 model planı var elimde onu yapmaya çalışacağım

kaptan10' Alıntı:
tşkler
modeli kendim inşa etmek istiyorum acelesi yok yavaş yavaş yapacağım başlangıç için güzel bir cesna 182 model planı var elimde onu yapmaya çalışacağım
anladım şimideden kolay gelsin ;)
malzeme ihtiyacınızı basla bulmak zor demişiniz yaa ondan size THK yı önerdim zaten.fiyatlar diğer piyasadaki kazıklama mantığı ile çalışan model mağazalarıdan daha uygundur ;)
ben şahsen tüm ekipmanlarımı THK dan satın alırım ;)

serkan saygın' Alıntı:
anladım şimideden kolay gelsin ;)
malzeme ihtiyacınızı basla bulmak zor demişiniz yaa ondan size THK yı önerdim zaten.fiyatlar diğer piyasadaki kazıklama mantığı ile çalışan model mağazalarıdan daha uygundur ;)
ben şahsen tüm ekipmanlarımı THK dan satın alırım ;)

Serkan Bey Merhaba, benimde helikopterlere ve model uçaklara karşı ilgim var ama zamanımın müsait olmamasından dolayı bir türlü model işiyle ilgilenme fırsatını yakalayamadım.THK nun sitesinden sizin topladığınız modelle ilgili biraz araştırma yaptım sizinde anlattığınız gibi bu model profosyonel bir modelmiş. Ben yeni başlayacak bir arkadaş olarak sizden tavsiye istiyorum başlangıc ı hangi model ve özellikleri taşıyan bir uçakla ( elektrikli- benzinli) yapmak gerekir ve bu uçağı arazi de kaldırmak mümkünmüdür? Teşekkür ederim...Burak.. :smiley:

magnum06' Alıntı:
Serkan Bey Merhaba, benimde helikopterlere ve model uçaklara karşı ilgim var ama zamanımın müsait olmamasından dolayı bir türlü model işiyle ilgilenme fırsatını yakalayamadım.THK nun sitesinden sizin topladığınız modelle ilgili biraz araştırma yaptım sizinde anlattığınız gibi bu model profosyonel bir modelmiş. Ben yeni başlayacak bir arkadaş olarak sizden tavsiye istiyorum başlangıc ı hangi model ve özellikleri taşıyan bir uçakla ( elektrikli- benzinli) yapmak gerekir ve bu uçağı arazi de kaldırmak mümkünmüdür? Teşekkür ederim...Burak.. :smiley:
Burak bey selamlar saygılar.
Eğer yeni başlayacaksınız muhakkak traniner yani eğitim modeli ile başlamanız gerekmektedir.bu modeller genelde üstten kanatlı kanat hacmi geniş düşük süratli ve eğitim için dünya üzerinde herkese tavsiye edilen modellerdir.yakıtlı olarak genelde 40'lık diye tabir ettiğimiz nitro motorlu olan modeller ile buna muadil fırçasız elektirik motorlu modelleride bulunmaktadır.
eğerki çok ileri gitmeden bu hobby de sadece keyif amaçlı bir model alıcaksanız,elektirk motorlu bir modelle başlamanız daha matıklı olucaktır.
neden diye sorarsanız.ilk olarak fiyatlarının uygun oluşu,hemen hemen uçuşa hazır halde satın almanız ve kırım masraflarının düşük olmasındandır.Ben size THK nın sitesinden bir kaç model size tavsiye olarak linkini veriyorum.

http://modelucak.thk.org.tr/satis1/satis.php

http://modelucak.thk.org.tr/satis1/satis.php (özellikle tavsiye ederim)

http://modelucak.thk.org.tr/satis1/satis.php (ikinci tavsiyemdir)

helikopterde işler biraz değişiyor.Genel olarak başlangıç tamamen bütçe ile orantılıdır.Genelde en uygun ve stabil olan modeller 4 kanallı modellerdir.bu modellerden altta ve üstte iki adet pervane olmakla birlikte evinizin içindede rahat bir şekilde uçurabilirsiniz.modellerin 4 kanalı da şu anlama gelir
1 kanal ileri geri
2 kanal yukarı aşağa
3 kanal gaz
4 kanalda sağ sol dur.

bu 4 kanaldan sonra ileri seviye modeller olarak 6 kanallı modeller başlarki bunlarda kendi aralarında yakıtlı ve elektirk motorlu olarak ikiye ayrılır.Şunu belirtmek isterimki heli işi uçak işine göre biraz daha pahalı olmakla birlikte kırım masrafları biraz daha yüksektir.sizlere bir kaç model helininde linkini veriyorum

http://modelucak.thk.org.tr/satis1/satis.php (4 kanallı başlangıç serisi model)

http://modelucak.thk.org.tr/satis1/satis.php (seçenek 2)

http://modelucak.thk.org.tr/satis1/satis.php (6 kanal ileri seviye model)

http://modelucak.thk.org.tr/satis1/satis.php (6 kanal ileri seviye 3D yakıtlı heli)

Serkan Bey ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Başlangıç olarak bende elektrik motorlu modellerle başlamak istiyorum ama tavsiye ettiğiniz ilk model ve ikinci model link i ne tıkladığımda stoklara yeni gelenler sayfası açılıyor ben hangi modelle başlayacağımı göremedim bu alacağım uçak kit halindemi gelecek ve sonradan başka bir şey ilave edilecekmi( yani uçuşa hazırmı) model ve markasını yazarsanız çok sevinecem bunun yanında bu uçağı toprak zeminde kaldırma imkanı varmı? :smiley:

magnum06' Alıntı:
Serkan Bey ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Başlangıç olarak bende elektrik motorlu modellerle başlamak istiyorum ama tavsiye ettiğiniz ilk model ve ikinci model link i ne tıkladığımda stoklara yeni gelenler sayfası açılıyor ben hangi modelle başlayacağımı göremedim bu alacağım uçak kit halindemi gelecek ve sonradan başka bir şey ilave edilecekmi( yani uçuşa hazırmı) model ve markasını yazarsanız çok sevinecem bunun yanında bu uçağı toprak zeminde kaldırma imkanı varmı? :smiley:
Burak bey selamlar.linkler sanırım yönlendirme yapmıyor.Ben size modellerin isimlerini verirsem sanırım siz hava kurumunun sayfasından modelleri inceliyebilirsiniz.

1-17.EP-26 Mini Telemaster
2-01.21202 Wing Tiger (tavsiye ettiğim model)
3-01.21015 Cessna 182 (Fırçasız Motor ve ikinci tavsiye ettiğim model)
modelleri ister toprak zeminden (çok bozuk olmamak şartıyla)istersenizde elden atarak havalandırabilirsiniz.
Modeller RTF olarak gelmektedir.siz sadece kanatları kuyrugu ve irtifayı monte ediyorsunuz.zaten yapım klavuzunda size tüm detaylar anlatılmaktadır.
saygılarımla

Serkan Bey yardımlarınız için cok teşekkür ederim.Tavsiye ettiğiniz modelleri inceledim ikinci tavsiye ettiğiniz model için açıklamalar bölümünde similatörde uçuşu öğrenmeden kesinlikle sahaya cıkmayın demişler. İkinci model 1. modelin neredeyse üç katı daha pahalı ben başlangıç için 1. modelle başlasam diyorum ve acaba kendi kendime bu oyuncağı uçurmayı becerebilirmiyim diye sormak istiyorum.Birde bu 1. model uçuşa hazırmı onu sormak istiyorum ürün içeriğini okudum ama pek bir şey anlamdım diğer bazı modellere baktım radyolu radyosuz diye ayırmışlar bu nedir ??? ( Kusura bakmayın sizide her fırsatta soru yağmuruna tutuyorum ???)

magnum06' Alıntı:
Serkan Bey yardımlarınız için cok teşekkür ederim.Tavsiye ettiğiniz modelleri inceledim ikinci tavsiye ettiğiniz model için açıklamalar bölümünde similatörde uçuşu öğrenmeden kesinlikle sahaya cıkmayın demişler. İkinci model 1. modelin neredeyse üç katı daha pahalı ben başlangıç için 1. modelle başlasam diyorum ve acaba kendi kendime bu oyuncağı uçurmayı becerebilirmiyim diye sormak istiyorum.Birde bu 1. model uçuşa hazırmı onu sormak istiyorum ürün içeriğini okudum ama pek bir şey anlamdım diğer bazı modellere baktım radyolu radyosuz diye ayırmışlar bu nedir ??? ( Kusura bakmayın sizide her fırsatta soru yağmuruna tutuyorum ???)
burak bey tekrar selamlar.
şimdi birinci modelde fiyatın düşük olmasının sebebi modelin sadece yarı yarıya uçuşa hazır olmasından kaynaklanıyor.zaten yan tarafındada model için lazım olcak ekipmanları sıralamışlar.
diğer model için similatör eğitiminden önce uçurulmaması gerek deniyor.bunda haklılıar çünki model diğer modellere göre üst seviye bir başlangıç modeli.
isterseniz şöylede yapabilirsiniz.model satın almadan önce kendinize bir similatör programı alabilir.kendinizi bu programla geliştirir,modelin uçuş dinamiğini öğrenir ondan sonra zaten kendinize en uygun modeli edinmiş olursunuz.
piyasada Real flight G4 adında similatör programı satılmaktadır.şu an dünya üzerinden en çok tercih edilen similasyon programıdır.Türkiye'dede vardır ama fiyatlar bazı model mağazalarında uçuk rakamlardadır.bu yüzden imkanınız varsa yurt dışından almanızı tavsiye edicem.bir diğer programdan yine THK nın satmış olduğu art-tech firmasının en uygun fiyatlı similiasyon programıdır.THK nın sitesinde R/C kumandalar sekmesinde programı inceliyebilirsiniz.

diğer sorunuza gelince.radyolu/radyosuz demek,modelin kumandalı yada kumandasız olduğu anlamına gelir.kumandasız yazarsa eğer.Modelden kumanda,servo yani elektronik ekipmanı çıkmaz.radyolu derse bu saydıklarım içine dahildir anlamına gelir.yani size o 99 TL'lik modeli uçurmak istediğinizde ortalama olarak 200 TL kadar bir masraf daha yapmanız gerekiyor.yada bunları hiç yapmadan bu modelin bir üst seviyesi olan RTF bir modelde alabilirsiniz.Yada similasyon ile daha düşük maliyetli işin içinden çıkıp kendinizi geliştirdikten sonra model satın alabilirsiniz.
saygılarımla

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

SON KONULAR

Geri