X-trail Yağmur Sensörü Uygulaması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan basarrr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,644

basarrr

Yeni Üye
Boş durmayalım dedim ve aracıma yağmur sensörü sipariş ettim. Yaklaşık 100TL civarı fiyata getirttiğim yağmur sensörünü boş bir günde bağlarım diyerek ön hazırlığımı yaptım. 23 Nisan günümü X-trail´im içinde bayram ilan ettim. ;D
Ön hazırlık olarak katalogdan doğru kablo bağlantısı için çalışma yaptım ve nereden kablo bağlantısı yapacağım konusunda netlik kazandırdım.

Toplam 4 saat sürdü fakat hatasız ve güzel oldu. Tüm denemelerimde güzel sonuç verdi.

Tek bir eksik kaldı o da 20mm´lik panç ile düğme yuvası açmak.

Gelelim bağlantının fotoğraflarına;

Yagmur 1

Yagmur 3

Yagmur 2

Yagmur 4

Yagmur 5

Etiketler
Ynt: X-trail Yağmur Sensörü Uygulaması

Bağlantı olarak direksiyonun sağ tarafında bulunan silecek kumanda koluna giren kablo kuşağında;

16 numaralı pin ayağındaki Mavi-Siyah renkli kabloyu kesiyoruz ve sensör modülünün Sarı kablosunu kontrol kolu ucuna, Mavi kablosunu silecek motoruna giden taraf olmak üzere araya girecek şekilde bağlıyoruz.
14 numaralı pin ayağındaki Mavi renkli kabloyu kesiyoruz ve sensör modülünün Kahverengi kablosunu kontrol kolu ucuna, Beyaz kablosunu silecek motoruna giden taraf olmak üzere araya girecek şekilde bağlıyoruz.
13 numaralı pin ayağındaki Mavi-Sarı renkli kabloya sensör modülünün Gri renkli kablosunu bağlayarak ''Auto Stop'' bilgisini sensör modülüne bağlamış oluyoruz.
Orta konsol çakmaklık girişinden sensör modülünün Kırmızı renkli kablosu +12V DC, Siyah renkli kablosu Toprak olacak şekilde bağlıyoruz.
Tüm bu kablaj bağlantıları sonrası kabloları bez bantla ve elektrikçi bandıyla sargılayıp gerekli izolasyonları yapıyoruz.

Sensör modülünün cama uygulanmasında dikkat edilmesi gerekenler;
-Silecek tam dik konumdayken aynanın önüne yerleştirilmiş yağmur sensörünün sileceğin sildiği alandan en az 25mm aşağı kısımda (yani sileceğin sildiği alan içinde) kalması gerekli. Aksi halde silecek çalışıp suyu süpürsede sizin koyduğunuz sensör konum olarak sileceğin süpürmediği alanda kalırsa sürekli olarak silecek motoru tetiklemesi olacaktır.
- Sensörün yapıştırıldığı cam alanının tam olarak temiz olması gereklidir.
- Sensörün ayna vb. temas ettiği bir nokta bulunmamalı.
- Kabloların taşınması için dikiz aynası önündeki lambalarla sunroof kumanda kablolarının kullandığı sol kolondan sigorta paneline iniş en uygun nokta olarak gözüküyor.

* Sonuç olarak şu anda sensör devrede ve gayet başarılı bir biçimde çalışmakta. Gerek camsil suyu sıkmayla, gerekse su birikintilerine dalmakla sıçrayan sularda hemen devreye girerek çalışmasını sürdürmekte. Cama atılan suyun miktarına bağlı olarak hızını da kendisi otomatik ayarlamaktadır.
**Arka silecekleri bağlamadım. Eğer istenirse kumanda kolundan 21 numaralı damarın (Sarı-Yeşil renkli) kesilerek 14 numaralı damardaki kabloların sensör damarlarına bağlantısıyla sağlanabilir. Ben sürekli olarak arka sileceklerin çalışması taraftarı değilim. Bağlamadım.

Yagmur 6

Yagmur 7

Yagmur 8

Silecekler

Yagmur 9

20mm panç ile butonu da sabitledik ve çalışmamızı tamamladık.

Son 2

Son 5

Güzel ve temiz çalışma, kılavuz niteliğinde. Ellerinize sağlık.

Kazasız ve güvenli sürüşler.

Bağlantı olarak direksiyonun sağ tarafında bulunan silecek kumanda koluna giren kablo kuşağında;

16 numaralı pin ayağındaki Mavi-Siyah renkli kabloyu kesiyoruz ve sensör modülünün Sarı kablosunu kontrol kolu ucuna, Mavi kablosunu silecek motoruna giden taraf olmak üzere araya girecek şekilde bağlıyoruz.
14 numaralı pin ayağındaki Mavi renkli kabloyu kesiyoruz ve sensör modülünün Kahverengi kablosunu kontrol kolu ucuna, Beyaz kablosunu silecek motoruna giden taraf olmak üzere araya girecek şekilde bağlıyoruz.
13 numaralı pin ayağındaki Mavi-Sarı renkli kabloya sensör modülünün Gri renkli kablosunu bağlayarak ''Auto Stop'' bilgisini sensör modülüne bağlamış oluyoruz.
Orta konsol çakmaklık girişinden sensör modülünün Kırmızı renkli kablosu +12V DC, Siyah renkli kablosu Toprak olacak şekilde bağlıyoruz.
Tüm bu kablaj bağlantıları sonrası kabloları bez bantla ve elektrikçi bandıyla sargılayıp gerekli izolasyonları yapıyoruz.

Sensör modülünün cama uygulanmasında dikkat edilmesi gerekenler;
-Silecek tam dik konumdayken aynanın önüne yerleştirilmiş yağmur sensörünün sileceğin sildiği alandan en az 25mm aşağı kısımda (yani sileceğin sildiği alan içinde) kalması gerekli. Aksi halde silecek çalışıp suyu süpürsede sizin koyduğunuz sensör konum olarak sileceğin süpürmediği alanda kalırsa sürekli olarak silecek motoru tetiklemesi olacaktır.
- Sensörün yapıştırıldığı cam alanının tam olarak temiz olması gereklidir.
- Sensörün ayna vb. temas ettiği bir nokta bulunmamalı.
- Kabloların taşınması için dikiz aynası önündeki lambalarla sunroof kumanda kablolarının kullandığı sol kolondan sigorta paneline iniş en uygun nokta olarak gözüküyor.

* Sonuç olarak şu anda sensör devrede ve gayet başarılı bir biçimde çalışmakta. Gerek camsil suyu sıkmayla, gerekse su birikintilerine dalmakla sıçrayan sularda hemen devreye girerek çalışmasını sürdürmekte. Cama atılan suyun miktarına bağlı olarak hızını da kendisi otomatik ayarlamaktadır.
**Arka silecekleri bağlamadım. Eğer istenirse kumanda kolundan 21 numaralı damarın (Sarı-Yeşil renkli) kesilerek 14 numaralı damardaki kabloların sensör damarlarına bağlantısıyla sağlanabilir. Ben sürekli olarak arka sileceklerin çalışması taraftarı değilim. Bağlamadım.
konu eski ama 2005 model bir xtrail elegans alarak aranıza yeni katıldım arkadaşlar.yağmur sensörü ile ilgili fotoğrafları tekrar eklermisiniz.güzel bir çalışma olmuş.

Konu eski ama internette aradım bir türlü bulamadım yapmur sensörünü nereden alabilirim bilgi verebilirmisiniz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri