X Trail T30 Arazi Kabiliyeti

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan azeroth07 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,623

azeroth07

Yeni Üye
Yer
Antalya
Herkese merhabalar,
2003 2005 model arası Nissan xtrail t30 modelinden alarak dağda bayırda pikniğe gitmek ve denize teknemi atıp çekerken kullanmak istiyorum. Aracın arazi vitesinde ağır devrinin bulunmadığı ve kilitli diferansiyel sisteminin çok da başarılı olmadığı yönünde yorumları kulaktan dolma şekliyle duydum. Youtube videolarında ise arada kaldığım noktalar yok değil. Deli çamurun içinde ilerlemeyi başaran araç acaba bizim ülkemizde mi hareket kabiliyetini yitiriyor. :smiley: Bir Dacia Duster ile sadece 4x4 kabiliyeti olarak karşılaştırması nasıl olur? Aracı özellikle hem günlük yaşamda şehirde kullanacağım hem de deniz kenarında kumluk alanda tekneyi iterken kullanacağım. Sırf bu işin için acaba Discovery ile bir başlangıç mı yapmak lazım. Arazi bilgim youtube üzerinden izlediğim videolarla kısıtlı ve yanlış bir tercih yapmak istemiyorum bu yüzden forum üyelerinden tecrübelerini paylaşmalarını istiyorum. (Tekne max 350 kg)
Şimdiden teknik bilgilendirmeler ve fikirler için teşekkür ederim.

Etiketler
bildiğim kadarı ile dif lerde kilit yok tekneni rahatlıkla iter çeker çamur ve kuma galince standart araçların hepsi saplanıp kalır derim kalmaması için modifiye yapmak lazım en azından uygun lastikler olmalı

Dif Kilid yoksa 4x4 ün çalışma mantığı tam olarak nedir?

Low modu sanırsam Xtrail modellerinde yok Nissanın. Navara da ise 4H 4L seçenekleri mevcut. Aralarındaki farkı tam olarak anlayamadım işin açığı. Yabancı forumlarda da dolaşmama rağmen şu aracın dif kilit olayını tam çözemedim.

Biraz hort olacak ama: çıktığım çamurlu yayla yolunda 30-40 cm derinliğinde teker izlerinden mahvolmuş bir kısım vardı. Orman işlerinin tomruk yüklü kamyonlarının teker izlerini ve yol açan paletli iş makinaları ın izleri. Herhalde burda kalırım demiştim ama canavar gibi geçti. Daha nasıl bir arazi kabiliyeti aranıyor gerçekten merak etmekteyim. Neyle kıyaslanıyor? Bu bir offroad makinesi değil arazi taşıtı ve bence görevini gayet iyi yerine getiriyor. Aracı kullananların çoğu sadece asfalta uygun dişsiz lastik kullanıp ayda yılda bir araziye işi düşerse de o lastiklere patileyip xtrail arazide zayıf diyor olabilir. Asfalt lastiği ile arazi beklentisinin hazin ve yanıltıcı sonucudur aracı bağlamaz. Kamp piknik avcılık vs gibi offroad harici arazi kullanımına on numara araç

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR