X Trail T30 2005 Model Aniden Stop Ediyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fabrika1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,438

fabrika1

Ana Kamp
2005 model x trail geçenlerde kırmızı ışıkta N den D ye alıp gaza bastığımda stop etti , anahtarı çevirdiğimde hiçbirşey olmuyordu , arabayı itip sağa çektim marşa bastığımda tekrardan çalıştı , bir sorun olmadan devam etti. Sonraki gün otoparkın köşesinde durup dönmeye çalışırken tekrardan aynı şekilde stop etti , anahtarı çevirdiğimde gene arabanın ekranındaki lambalar yanıyordu fakat anahtarı çevirdiğimde marş falan basmadı hiç ses çıkmadı. Kapıyı açtım aracı bir adım iteledim tekrar bindim ve anahtarı çevirince araç gene çalışıtı . Herhangi bir hata falan araç vermiyor. sebebi ne olabilir. herkese şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Ynt: X Trail T30 2005 Model Aniden Stop Ediyor

Bu araçlar bu sitenin kullanıcıları arasında pek yaygın değil.
Biraz ingilizce var mı? İnternete çok bilgi var bu konuda, ama genelde Türkçe değil.

Mesela http://baustralianxtrail.runboard.com/t129992

Diyor ki bu araçların sensörleri problemliymiş arada bir şaka yaparmış. Sıradan hepsini kontrol etmek gerekebilir, ben böyle anladım.

hocam ingilizcem var o siteyide biraz takip ediyorum fakat benimki gibi bir arızayı orada göremedim. sensörlerinden birisi bozulsa hata verir diye düşünüyorum fakat anlamadığım şey ben aracı kendim biraz harket ettirince tekrar marş basabiliyor arıza verdiği anda anahtarı ne kadar çevirirsem çevireyim hiç bir ses gelmiyor, haftasonuna kadar idare edebilirsem tamirciye götüreceğim saygılar.

şey ben aracı kendim biraz harket ettirince tekrar marş basabiliyor arıza verdiği anda anahtarı ne kadar çevirirsem çevireyim hiç bir ses gelmiyor

Bu işlerden pek anlamam, ama onca sensör arasında aracı hareket ettirince değişik birşey algılama ihtimali olan hangisiyse o olabilir diye tahmin ediyorum. Krank sensörü problemi yüzünden çalışmayan hyundai marka araç duydum mesela, o sensör öyle bir konumda. Gerçi aracı itince çalıştığına göre belki de o sensör çalışıyordur da o sensörden elde edilen bilgi kullanılarak yapılacak iş bir durumda yanlış oluyordur, belki sensör pozisyonuna göre hangi silindire yakıt püskürtülüp hangisi ateşlenecek vs ona karar veriliyordur, o enjektörlerden biri ya da kablosu bozuktur mesela ne bileyim. Benim tahmin de tam sallama oldu ama her halükarda işi çözecek olan biz değiliz.

Neyse diyeceğim o ki bu araçlar Türkiye'de az, gezenbilir forumlarında da kullananı pek görmedim, daha çok dağın başında garip arızalar yapıp adamı yolda bırakmayacak araçlar tercih ediliyor (tercümesi: eski/basit teknoloji).

sağol hocam ilgilendiğin için haftasonu bi tamirciye götüreceğim sebebini bulursam buradan yazarım en azından x trai kullanıcılarına bilgi olur.inşallah hafta içi idare eder

sağol hocam ilgilendiğin için haftasonu bi tamirciye götüreceğim sebebini bulursam buradan yazarım en azından x trai kullanıcılarına bilgi olur.inşallah hafta içi idare eder

Sorunu çözebilirseniz gerçekten aydınlanmış oluruz, çünkü geçen hafta sonu benzer bir arıza çıkarabileğini öğrendiğim bir hyundai tucson aracı almaktan sırf bu yüzden vazgeçtim. Yani bir yandan eski araçları bir süre sonra değiştirmek gerekiyor, öte yandan yeni araçlar fazla yüksek teknoloji olduğu için güven vermiyor, eskisine 2 sene sonra motor yaptırmak yenisinin arızasını aramaktan daha kolay geliyor, vs vs. Garip bir ikilem.

Bu işin sonucu ne oldu, baktırabildiniz mi araca? (yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı merak ediyorum..)

hocam fırsat olmadı yarın inş götüreceğim hem lpg ciye hemde motorcuya ama işin ilginci eğer ben aracı resetlersem bu sorunu yaratmıyor . Katalizörü iptal edildiğinden dolayı katalizör alarmı veriyor , ama sanaideki ustaların pek yardımcı olacaklarını sanmıyorum.

Geçen gün sanaiye götürdüm, yag sensorunun kablosu kopmus, tamircide bağladılar ondan sonra bu problemi yapmaz oldu. sanırım sorun çözüldü.

Selam,

Konunun üzerinden baya bir zaman geçmiş, ancak sizin sorun yağ kablosu bağlanınca düzelmiş diye anladım.

Dururken yada giderken stop etme durumu şimdi bir arkadaşımda mevcut 2004 model araç benzinli hiç LPG

takılmamış 110.000 km de ve çözüm olur diye iki adet sensör değiştirilmiş ancak gene aynı üstelik bir kerede hareket

halindeyken stop etmiş böyle bir durum yaşayan oldu ise tecrübesini paylaşırsa seviniriz.

Şimdiden herkese teşekkürler.

Selam,

Konunun üzerinden baya bir zaman geçmiş, ancak sizin sorun yağ kablosu bağlanınca düzelmiş diye anladım.

Dururken yada giderken stop etme durumu şimdi bir arkadaşımda mevcut 2004 model araç benzinli hiç LPG

takılmamış 110.000 km de ve çözüm olur diye iki adet sensör değiştirilmiş ancak gene aynı üstelik bir kerede hareket

halindeyken stop etmiş böyle bir durum yaşayan oldu ise tecrübesini paylaşırsa seviniriz.

Boğaz kelebeği kötü yakıt sonrası kirlenirse benzer problemleri yaşatabiliyor. Boğaz kelebeği temizliği + buji değişimleri + bilgisayarlı ayar çözüm olabilir.

Selam,

22 TEMMUZ DAN BU YANA BAYAĞI ZAMAN GEÇMİŞ, PROBLEMİ ÇÖZEBİLDİNİZ Mİ ACABA? BİZİMLE PAYLAŞIR MISINIZ

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR