Willys'in Ön Frenlerini Nasıl Diske Çevirebilirim?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ofrood Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,818

ofrood

Kamp II
Merhaba arkadaşlar
wiilisin fren sıkıntısından epey bıktım donge ana merkezi koydum arkaları cj5 kampana yaptım önleri diskte çevirmek istiyorum dingili cj 5 yapmadan disk fren yapabilirmiyim yada ne yapmam lazım
bilgisi olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

Etiketler
Ynt: Willis'in Ön Frenlerini Nasıl Diske Çevirebilirim?

disk fren maliyeti yüksektir 1000 liaradan aşa yapan olmaz bence çıkma komple diskli dingil alın daya uygun olacaktır alabiliyorsanız hem ön hem arka alın çok sağlam olur..!!

uğraşmayın diske çevirmek için. diskli freni olan bi cj dingili en rahat çözümdür. hem fiyat hem emek olarak pek fark olmaz arada.

gezenmen' Alıntı:
uğraşmayın diske çevirmek için. diskli freni olan bi cj dingili en rahat çözümdür. hem fiyat hem emek olarak pek fark olmaz arada.
Bencede en doğrusu bu.

Ynt: Willys'in Ön Frenlerini Nasıl Diske Çevirebilirim?

o iş bitti arkadaşlar teşekkür ederim 4 tekeri kendi imkanlarımızca diske çevirdik

artvin borçkalıyım 54 model willys im var arkalarım ıyı onler pek tutmuyor amcamın oğlu ustadır nivanın ön fren sistemını takacaz diksli olur dedi yakın zamanda yapacaz

Türkiye'de hazır kit olarak satan yer varmıdır bilmiyorum ama Willys jeepler için hazır disk fren kitleri ABD pazarında mevcut fakat çok pahalıya patlıyan bir sistem.
Bunun dışında başka markalardan alıntı parçalara yönelmek yerine yine jeep'in kendi orijinali olarak standart 9" lik kampana yerine 10" ve 11" kampanalı sistemleride mevcut.Diske dönmeden çap büyütmek mümkün.Bana sorarsanız disk gibi çok ani duruş sağlıyabilecek bir sistemin bu araçlarda aniden devirebileceğiniz gibi bir risk taşıdığınıda söylemek isterim,frene bastığınızda biraz önünü bırakmakta fayda var.10",11" kampanalar daha güvenli.
Kaldıki bu Willys frenlerinden neden bukadar çok şikayet edildiğini de anlamış deyilim.Benim aracım 1962 model ve dört tekerin dördü birden kuvvetli bastığımda asfaltı pulluk gibi kazıyor.El freni ayarını ise sadece muayeneye gideceğim zaman normal ayara getiriyorum ve o da aynı şekilde çektiğim zaman arka tekerlekler olduğu yerde ters yöne dönüyor.
Kampanalar ile birlikte fren pabuçlarını da değiştirin.Büyük olasılıkla ovalleşmiş olabilirler ve yeni kampanaya her noktada temas etmiyebilirler.Ayrıca fren balatası da çok önemli; bazı balatalar çok sert,adeta metal gibi ve herşey yolunda olsa bile görev yapmıyorlar.İyi kalite balata kullanın.

Buna rağmen fikir vermesi bakımından ben yinede size disk frene çevirmek için hazır kitlerden ve yapılan işlemlerden bazı resimler eklemeye çalışacağım.

2410 1

2410 3

2410 5

2410 6

2410 7

onca masraf yapacagınıza kampanaları değiştirin merkezleri değiştirin balatalrı değiştirin disk frenin yaptıgı işi görücektir eger asvatta çok geziyor iseniz disk fren ani duruşlarda ve frenleme mesafesi olarak çok çok daha iyidir... eger Arazide kullanıyorsanız yada çok fazla hızlanmaya gerek kalmadan durup kalkıyorsanız hem cebinize hemde araca uygun kampanadır.. saygılar

seyit bey bizde aynı şekil şablonlarla yola çıktık ve aşırı şekilde başarı aldık toplam 3 CJ taktık çok güzel oldu tek sorun bijon somunları ve poyrabilyaları çok uzun süre sökülmediğinden bijonlar küf tutuyor bilya bakımları yapılmadığından sorun oluyor:smiley: bu işlemi dört tekere yaptık çevre illerde bulunan CJ sahiplerine yardımcı olduk herkeze tavsiye ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri