Willys Sahipleri Burada Buluşalım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sinannasirli Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 404
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 163,801
A696d20e

6c46c38a

441c81a5

Etiketler

Ynt: Willys Sahipleri Burada Buluşalım

Sinan bey, ön siper iç havalandırma çerçevesini çözemedim.Mail olarak daha detaylı fotoğraf göndermeniz mümkünmü?

Seyit bey,

Tam olarak neresini soruyorsunuz?

Alltaki mandallari mi ? (siperlik ile havalandirma arasindaki) disa dogru camin acilmasini/acilmamasini saglayan

Yoksa sag ve soldaki acilmis olan cami sabitlemeye yarayan dirsekleri mi?

sinannasirli' Alıntı:
Seyit bey,

Tam olarak neresini soruyorsunuz?

Alltaki mandallari mi ? (siperlik ile havalandirma arasindaki) disa dogru camin acilmasini/acilmamasini saglayan

yoksa sag ve soldaki acilmis olan cami sabitlemeye yarayan dirsekleri mi?

Dışa doğru açılan o iç çerçevenin kendisini sordum.Sadece dış kenarında bir lastik fitil olması gerekir( siz de o fitili zaten arıyordunuz) fakat burada karşıdan bakıldığında sanki camın takıldığı iç kısımda da ayrıca bir tür lastik fitil varmış gibi gördüm ve onu anlamaya çalışmıştım.Fotoğraftan yanılmış da olabilirim.Fakat görüntüsünde tam olarak kestiremediğim bir farklılık algıladım.Dış kenarında lastik fitil olması gereken yerde de o fitil olmaksızın bir tür çerçeve var gibi.
Kediyi öldüren merakmış!

Seyit bey,
Evet ben o dediginiz fitili ariyordum onun yerine uyacak ve iceride kalan bir fitil kullanmak durumunda kaldim.

Bu diger fitil konusu su anda aklima takildi siz diyince. Aracimi ilk aldigimda fitil vardi, kaporta sirasinda ise o fitili degistirdik. Yanlis isin ilginci camcidan direk willys cami diye hazir olcude aldim hic dikkat etmemistim siz diyene kadar dogru gormussunuz.
Fakat fitilsiz sigacak gibi degil yani biraz kucuk, ben bir inceleyeyim acaba aplikasyon baska sekilde mi yapiliyor yoksa direk iki metal arasina mi sıkısiyor cam.
Peki su gecirmezligi nasil saglaniyor o zaman.

Evet Seyıt Bey haklısınız.

Zaten destek kollarının dogru duzgun acilmamasi yuzunden anlamadıgım bır hata var gıbı gelıyordu, bir iki defa da su almıstı gerci bu sekılde cozmustuk fitili vs degiştirip.

Simdi sanirim cami tutan pencere 2 parcadan olusuyor ve baglantı yerlerinde vidali aparatlar ile pencere parcalasının arasında sıkıstırılıyor.

Bende ıse orada bır cerceve var komple, ve cam fıtıl ıle takılıyor.

Ya acılmayan pencereyı acılan cinse cevirmisler, ya da o parcalar zayı olunca veya tasarımı biraz daha gelistirmek icin :smiley: boyle bır sey yapmıs ustalar.

Tam fotograf su anda cekmem zor yakın zamanda ama, sanki acılmayan tarz pencereyı alıp, 1 cm dısarıdan kesmısler sonra da sıperlıgın ıcıne acılabılır sekılde monte etmısler gibi.

İnip kalkan parca kendi icinde tamamen bir cerceve ve cam bunun icine oturuyor fitil ile.

Daha inceleyip haber verecegim.

Sinan bey, eklemeye çalışacağım resim gerçi 1964 ve öncesi CJ5 jeep lerin ABD dışına ihraç edilmiş olanlarına uygulanmış olan bir ön sipere ait ama açılan o iç havalandırma çerçevesi kesit olarak CJ3B lerinki ile tamamen aynı.Sert çelik malzemeden yapılmış olup hem dış kenarı ve hemde iç kenarı kanallıdır.Kısacası kesit olarak " H " harfi gibidir.Dışa bakan kanal içerisine lastik fitil takılır.İçe bakan kanal içerisine de cam oturtulur ve lastik fitil yoktur.Sadece cam macunu kullanılır.Sonraki yıllarda kullanıma giren "silikon" kullanım kolaylığı sunduğundan tercih edilir oldu ve bu madde bu çerçeveleri çürüterek kullanılamaz hale getirdi.Aklınızda olsun olaki bir iç çerçeve bulur da onu takacak olursanız camı oturturken silikon kullanmayın ve cam macununu tercih edin edirim.

KGrHqEOKjME6PUr5foVBOm37HKPfw60 3

KGrHqUOKpgE6VJdTjBOm3yizdEg60 3

Benim dun aksam baktigim kadariyla, o cerceve yekpare degil 2 parcadan olusuyor, o sagda ve soldaki vidalar bunlari tutuyor degil mi? Hep lastik kismi ile ilgilendim ana cerceveye hic bakmamistim.

Yoksa benim profil de H seklinde gibi hatirliyorum ama o zaman cami iceri gecirmein imkani yok tabi. Aksama iyice bir inceleyecegim.

sinannasirli' Alıntı:
Benim dun aksam baktigim kadariyla, o cerceve yekpare degil 2 parcadan olusuyor, o sagda ve soldaki vidalar bunlari tutuyor degil mi? Hep lastik kismi ile ilgilendim ana cerceveye hic bakmamistim.

Yoksa benim profil de H seklinde gibi hatirliyorum ama o zaman cami iceri gecirmein imkani yok tabi. Aksama iyice bir inceleyecegim.
Bu çerçeve alt ve üst parça olmak üzere iki parçadır ve her iki parça geniş bir " U " şeklindedir.Bu iki " U " şeklin ağız ağıza birleştirilmiş halini gözünüzün önünde canlandırmaya çalışın.Zaten fotoğrafa dikkatli bakarsanız her iki yanda dört adet uçları kapalı somun ve içeriden takılmış vida ile bu iki parçanın birbirine sabitlendiği yerleri göreceksiniz.
Bu parçaları ayrıca ağız ağıza getirilmiş iki adet Osmanlı Yayı gibi de düşünebilirsiniz.Cam önce bu parçalardan birtanesi içerisine oturtulur , sonra diğer parça cam üzerine geçirilir.
Bir dakika !!!! aklıma şimdi geldi; Benim 1962 Tuzla'nın o iç çerçevesine bir bakım yapmıştım. O zaman çektiğim bir fotoğraf biryerlerde olacaktı.Bulmaya çalışayım.Bulursam buraya eklerim.

Windshield 005

seyit' Alıntı:
Bu çerçeve alt ve üst parça olmak üzere iki parçadır ve her iki parça geniş bir " U " şeklindedir.Bu iki " U " şeklin ağız ağıza birleştirilmiş halini gözünüzün önünde canlandırmaya çalışın.Zaten fotoğrafa dikkatli bakarsanız her iki yanda dört adet uçları kapalı somun ve içeriden takılmış vida ile bu iki parçanın birbirine sabitlendiği yerleri göreceksiniz.
Bu parçaları ayrıca ağız ağıza getirilmiş iki adet Osmanlı Yayı gibi de düşünebilirsiniz.Cam önce bu parçalardan birtanesi içerisine oturtulur , sonra diğer parça cam üzerine geçirilir.

Merhaba Seyit Bey,

Evet cizimlere, diger araclarin resimlerine de baktiktan sonra, (kendi aracimin yaninda degilim ama resimleriyle karsilastirdim) benim bu havalandirma penceresi uydurulmus veya yeniden yapilmis. Tevekkeli degil bir sıkıntı oldugunu hissettiriyordu. normal resimlerdeki kadar disari acilmiyor ve de guc harcayarak acilip kapaniyor.

Ama islevsellik acisindan bir sorun yok pek, ve de yapan usta guzel yapmis ki cok da bagirmiyor. Tabi anlayan goz hemen anliyor o ayri.
Fakat ilk firsatta uygun olarak bulursam degistirecegim tabi ki hal boyle olunca :smiley:

Bir de arka havuzluk ve camurluk ustu sacını bukumlu sactan yapmistim, Aydinda direk kanalli olarak yapildigindan haberim yoktu. Bir de orasi ilerki bir kaporta calismasinda degisecek yerler.

Sinan bey, bazen eksikliklerin veya yanlışların farkına varmanın bir iyi ve bir de kötü tarafı oluyor.Burada da sizin farkına vardığınız bu konunun iyi tarafı artık o çerçeveyi arayarak o jeep'i aslına daha uygun hale getirmenize yardımcı olacağı ve kötü tarafı ise çerçeveyi bulamaz iseniz gözünüzün hep oraya takılıyor olup içinizde hep bir boşluk duyuyor olma ihtimalidir.Sonucu artık sizin azim ve kararınız belirleyecektir.
Aydın bölgesi ile bir de Ankara-Beypazarı ilçesinde Cipci Kadir'e ( Kadir ÇELEN)bir sorun.

seyit' Alıntı:
Sinan bey, bazen eksikliklerin veya yanlışların farkına varmanın bir iyi ve bir de kötü tarafı oluyor.Burada da sizin farkına vardığınız bu konunun iyi tarafı artık o çerçeveyi arayarak o jeep'i aslına daha uygun hale getirmenize yardımcı olacağı ve kötü tarafı ise çerçeveyi bulamaz iseniz gözünüzün hep oraya takılıyor olup içinizde hep bir boşluk duyuyor olma ihtimalidir.Sonucu artık sizin azim ve kararınız belirleyecektir.
Aydın bölgesi ile bir de Ankara-Beypazarı ilçesinde Cipci Kadir'e ( Kadir ÇELEN)bir sorun.

:smiley: Aynen dediginiz gibi :smiley: en azindan araci kullanirken gozum arkadaki saca degil de ondeki siperlige takilacak :smiley:
Daha az riskli hic degilse..

Sinan bey, önce büyük bir hata yaptığımı farkettim ve kendi gönderdiğim yazıda bunu düzelttim fakat sizin yapmış olduğunuz alıntıda o hata aynen duruyor." Oruç kafaya vurdu " dedikleri bu olsa gerek.Bu aralık ard arda iki farklı konu üzerine yazınca bir dalgınlık sonucu size de " Emin bey " diye hitap etme hatasını işlemiş oldum. Bunun için çok özür diliyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR