Westfalia Alımı Hakkında Genel Sorular

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mu-rat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,420

mu-rat

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar;
westfalia araştırmalarıma yeni başladım kısmetse almayı düşünüyorum size birkaç sorum olacak, şimdiden teşekkürler. Forumu baya okudum ama kafam çok karıştı. Gönül ister ki Syncro Westfalia alayım ama herhalde bulamam, bulsam da bütçe zorlar diye düşünüyorum. Bu ilanda kini düşünmüyorum ama sahibinden'de böyle bir araç var baya diri duruyor bu tarz bir aracın piyasası bu mudur. 537409726

1- Burası hariç gerçek hayatta gidip görebileceğim fikir alabileceğim satılan yerler var mıdır benim bildiğim Kayışdağında bir yer var.

2- Hangi modelini almak daha mantıklı olur (dizel veya benzin, motor hacmi, modeli, hava soğutmalı, su soğutmalı)

3- Dikkat edeceğim hususlar nelerdir.

4- Tüm westfalialar sanırsam ruhsatta karavan olarak geçiyordur böyle bir aracın aşağıdaki kalem masrafları nelerdir
* Vergisi
* Trafik sigortası
* Kaskosu
* Yıllık rutin bakımı
* Diğer (Aklıma gelmeyen)

5- Westfalia dışında eski T2'lere vs'de çekyat, mutfak gibi şeyler koyulduğunu ama ruhsatta otomabil geçtiği yazıldığını gördüm herhalde böyle bir durumda çevirmede astronomik bir ceza kesilir diye tahmin ediyorum

6- Bu gibi konularda bilgi alışverişinde bulunabileceğim başka sosyal platformlar nerelerdir.

7- Yıllardır gönül verdim ama alma dert olur mu diyorsunuz :smiley: aklınıza gelen başka hususlar var ise yazarsanız sevinirim.

Etiketler
Aşağıdaki sayfada karavan ruhsatıyla ilgili bir yazı var aynen kopyalıyorum doğru mudur.

Motokaravan Olarak VW Grubu Araçlar Hakkında Herşey

Tavan zaten muayene sırasında kapalı
Muayene görevlilerinin o tavanın açılabileceği akıllarına bile gelmemiştir
Bu araçta karavan özelliği taşıyan sadece evye ve ocak var,üstüne bir kapak yapılsa oda gözükmez
Muayene sırasında aracın içine girip kurcalamıyorlar
Sadece ruhsatta ki koltuk sayısı tutuyor mu?
Emniyet kemeri var mı?
Bunlara bakıyorlar
Bende benzer bir araçla birkaç kez muayeneye girdim sorun olmadı
Çok kez polis çevirdi sorun olmadı
Basit kamp araçlarını boşyere bir sürü para verip proje çizdirip karavan ruhsatı almayın
Sonra trafik sigortası çok pahalı oluyor karavan ruhsatı alınca

Fiyat konusu alıcı ile satıcıyı bağlamakla birlikte bana bu rakamlar çok fazla geliyor ama her geçen gün de piyasası yükseliyor gibi. Ederi sizin karar vereceğiniz konu.

Volkswagen T3 Kullanıcıları Sitesi - Anasayfa forumunu da incelemende fayda var. T3 ler hakkında çok fazla bilgiye ulaşabilirsin.

Bustirgit buraya da bir göz atabilirsin.

Benzinli benim tercihim olmazdı, T2 den sonra o işten vazgeçtim, T3 için dizel tavsiye ederim ama motor hacmi, tipi, şanzuman seçenekleri gibi birsürü detay var, hepsi tercihine ve ne beklediğine bağlı konular.

Tüm westfalialar karavan geçmiyor, mu-rat' ın da dediği gibi basit kamp taşıtlarını karavana dönüştürmenin çok bir mantığı yok ama bundan birkaç yıl çncesinde karavan olması daha avantajlı olduğundan hepimiz arabaları karavana çevirdik, sonra birşeyler değişti, olaylar bu hale geldi. Her yıl muayene olması dışında çok büyük bir derdi yok, toplamda 5-600 TL daha fazla sigorta ücreti ödenmesi gerekiyor. aldığınız aracın ruhsatı ne ise öyle kalsın bence, uğraşmayın.

T2 lerde de ruhsat işi aynı durumda mutfağın üzerinde kapak olursa sabit bir banyo-wc olmadığından karavan olduğu anlaşılmıyor bile. muayenede baktıkları sadece koltuk sayısı, yaşlı araçlar olduğu için kemere bile gerek yok.

T2 ve T3 çok güzel ve keyifli araçlar olmakla birlikte uğraşmayı sevmeyen ve kısıtlı bütçeye sahip kişiler için çok eziyet olur, kaldı ki oldukça masraflı araçlardır, ne kadara satın alacağınızdan çok sonrasında ne kadar harcayabileceğiniz de önemlidir.

Umarım hayalinize kavuşursunuz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri