Webasto- Jel Akü Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aequltas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,054

aequltas

Yeni Üye
Herkese merhaba,

Öncelikle böyle bir sitenin oluşumunda katkı sağlayan ve yardımlarını esirgemeyen tüm üyelere teşekkürler.
Yaklaşık 1 ay önce camper karavan satın aldım ve yavaş yavaş eksiklerini kapatmaya çalışıyorum.Aracımda 2x100 ah jel akü ve 2x165 W güneş paneli mevcut.Elektrik sarfiyatı olarak ise 220V A+ mini buzdolabı , hidrofor (gerektiğince) , telefon şarji ve Webasto Evo 55 modeli ısıtıcım var. Televizyonum dahi yok. Webasto günde yaklaşık 12 saat kadar çalışıyor. Büyük model olduğu için tam güç zaten çalıştırmıyorum , Max yarım güç çalışabiliyor.

Bugün bir güneş sistemleri satıcısı arkadaş ile görüştüm , Webasto için 2 akünün yetersiz olduğunu, webastonun akülere çok yük bindirdigini, akuleri çabuk öldüreceğimi ve 3. Akü ile 3.panele ihtiyacım olduğunu söyledi.ürün satmak için uğraştığını düşündüm ancak bu konularda hiç bilgim olmadığı için de doğruluk payı konusunda sizlere danışmak istedim. Değerli görüşlerinizi esirgemezseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Etiketler
.

@aequltas :yum:

Sisteminizin birimlerini tek tek ele alırsak .
200Ah değerindeki akülerinizi her gün en fazla 100Ah boşaltabilmeniz mümkün. Tabi yeni yani güç kaybı göstermemiş olmaları lazım.
230W solar panellerinizden örn. Şubat ayında İstanbul’da ortalama 40A akım bekleyebilirsiniz. Fakat beklenmeyen uzunluktaki gölgelenme bütün hesapları alt üst edebildiği gibi, solar sistemin tam fonksiyon halinde olması esas olarak düşünülmeli.

Umarım çok fazlı şebeke dolum çihazınız vardır ve normal dolum dışında, ayda da 2 gün boyunca akülerinizi dolduruyorsunuzdur.

Webasto Evo 55’in , prospekt verisi olan 15-95 Watt arası tüketimle sizin çalıştırma durumunuzda orta veya ortaya yakın ayarda bulunduğu ve başlangıç fazında 15 A çekebildiği düşünülürse, belki ortalama değer olarak ~3-4 A/h’in 12 saat sonunda 30-40 Amperi gösterebileceği spekülasyon olarak düşünülebilir ?
Yani bu değeri 50 Amper bile alsanız (ki ölçenler muhakkak çok bulacaklardır) akülerinizi hergün tam doldurabildiğiniz müddetçe ve hatta hesaplarken diğer tüketiminizi bile katsanız, soruna sebep olacağını sanmıyorum.

Yanlız, yabancı forumlardan Webastonun karavanlardaki somut tüketim değerini bulmam mümkün olmadı. Aslında karavan yapısı ve ısı faktörlerini de katarsanız değişkeni bu kadar bol bir denklemin, ancak kendi ölçümleriniz sonucunda doğru rakamı verebileceğini kabul etmek lazım.

Size verilen bilgi bence ticari yönlendirme bazlı. Benzer sistemi olanların sahadan verecekleri tecrübeleri de bekleyin. Daha da emin olursunuz.

Sisteminizin şu anki olası sorunu (eğer varsa ?) akülerin yetersiz dolumu ve hatta bu durumlarından etkilenerek zarar görmüş olmalarıyla ilgili olmalı..

Bence önümüzdeki sene kış aylarında ancak uzunca yollarda olmayı planlarsanız, sadece panellere destek vermeniz yeterli olmalı. Yani kış ayları için bence de satıcı sadece paneller açısından yanlış söylemiyor. Aslında soğuk günlerde arada bir yoldaysanız, ona da gerek yok..

Gerekli yardımcı bilgiye, aşağıda imzamdaki “Solar hesabı”ndan erişebilirsiniz.

.

Son düzenleme:

O yarım akıllı satıcının belki de webastonun mazotlu ısıtıcı olduğundan bile haberi yoktur:smiley:.Yazdıklarınız arasında en yüksek sarfiyatı buzdolabı ve onu çalıştırmak için kullanacağınız invertör harcar.Ayrıca akünüz zayıflarsa webasto akü falan öldürmez, direkt standby pozisyonuna geçer,ışığı yanıp sönmeye başlar ve çalışmayı durdurur.Akülere bir şey olacak diye bir korkunuz olmasın.

Aracın şarj dinamosuna bağlayarak şarj edebilirsiniz , bunun için bazı aparatlar gerekir ama kalıcı çözüm bu , ayrıca Jel akü bu durumda yanlış , AGM akü almak gerekir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri