W163'te kronik sorun var mıdır?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan GezenGen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,912

GezenGen

Zirve
Yurtdışı forumlarından okuduğum kadarıyla 2000 ve üzeri modellerin tercih edilmesi vurgulanmış. Ancak yine de W163 kasada klasik sorun var mıdır? Ağır bakımları (320 V6 benzinli) ne zamandır ve parça sorunu çekilir mi?

Bu aracı kullananlar varsa tavsiye eder misiniz?

Etiketler
Ynt: W163'te kronik sorun var mıdır?

2001 w163 mercedesim var kronik olarak arka amortisör sesi ve iç aksamından çukurlarda kasislerde gelen döşeme sesi var.. bu sesleri kesmek imkansız ..artı ve eksi olarak yazıyım..+artıları: mercedesin ürettiği en üstün ömürlü motorlardan biri (mercedes serviste usta başı en iyi motor diyor)motoru bitiremezsin o derece sağlam spor araçlara taş çıkartan bir performansa sahip ..lpg de mükemmel derecede tasarruflu bi araç gündelik kullanım için ideal ve fiyat olarak çok uygun yani muadil fiyata sahip kia sorento vs gibi suv bozması araçlar gibi deil.. yüksek hızda hiç savrulma yana yatma vs gibi sorunları yok yere sağlam basan bir araç o fiyata en iyi suv denebilir keyif alabileceğin bir araç...-eksileri: döşeme ve amortisör sesi artı dışardan gelen sesler asfalt vs dıştan gelen sesi araca 500tl harcayııp komple izolasyon yaptırarak kesersin bunun dışında arazide mükemmel bi araç fakat asfalt için biraz sinir bozucu sert amortisörleri var sanki araç hiç şehirde kullanılmıycak gibi üretilmiş bi amortisör...artı ve eksileri böyle kısaca..parça sıkıntısı hiç yok heryerde parçaları var fiyatlarıda yan sanayi çıkma gibi bi çok seçenekleri olduğundan çok uygun. aracın içinden gelen sese kafayı takmazsan almanı tavsiye ederim.karar senin.

320 mi 270 mi alınır.sonuçta yaşlı bir araç ama mercedes dikkat edilmesi gereken noktaları nelerdir.sorunca her satıcı yakıt tüketimi iyi diyor.320 lpgliye şehir içi 45 kuruş diyen de var 60 kuruş da.tüketim olarak neye hazır olmak gerekir.

320 mi 270 mi alınır.sonuçta yaşlı bir araç ama mercedes dikkat edilmesi gereken noktaları nelerdir.sorunca her satıcı yakıt tüketimi iyi diyor.320 lpgliye şehir içi 45 kuruş diyen de var 60 kuruş da.tüketim olarak neye hazır olmak gerekir.

Öncelikle kuruş hesabından vazgeçin.
Yedi yıldır 2001 ML320 kullanıyorum benzin ve LPG'li olarak. Şehir dışı 13-14 lt. şehir içi 18-20 lt arası LPG tüketimi var. Bunda kullandığım lastiklerin etkisi olabilir, stok lastikten %5 civarında daha büyük bir lastik kullanıyorum. (265 65 R17)

270 kullanmadım sadece duyduklarım ve okuduklarım kadar bilgi verebilirim. Benzinliden daha fazla yakıt tüketimi olacaktır. Dizellerin bakım masraflarını kullanan arkadaşlar söyleyebilir sanırım. 270 motorlar, bildiğim kadarıyla 2.7 Grand Cherokelerde de kullanıldı ya da bir versiyonu kullanıldı. Cherokeeci arkadaşlar da bilgi verebilir motor konusunda.
ML320, 2001 model ve sonrası için bakımlı bir araç bulursanız evladiyelik olur. 2001 öncesi kronik arızları yaptırılmış, bakımlı bir araç bulursanız o da evladiyelik olur.

Daha önce özelden yazan bir arkadaşa verdiğim yanıtı burada da paylaşayım kronik sorunlar konusunda, Rakamlar biraz farklılık gösterebilir aradan 10 ay gibi bir süre geçmiş ona göre değerlendirin.

1- Krank sensörü ve Egzantrik sensörü. Parça 150tl civarı.
2- ESP-ABS ünitesi. Yaşı dolayısıyla arıza verebiliyor, ABS pompası kömür değişiminden ESP ünitesinin tamirine kadar bir masraf yelpazesi çıkar. Bu da 50-tl den 1500tl'ye kadar bir masraf aralığı demek.
3-Hava akışmetre'nin durumu nedir. Bu bütün araçlarda zamanla hassasiyetini yitirebilen bir parçadır ML'ye özgü değil ama durumuna bakılmalı.
4- Özellikle 2001 öncesi bir modele bakıyorsanız; elektronik bir sorunu var mı, kapıları kilitleniyor mu yoksa sürekli aç-kapa şeklinde bir ses mi geliyor bu kroniktir.
5-Şanzıman kontrol ünitesi bir viteste takılı kalmaya yol açabilir, kronik diyemem ama yaş itibariyle ben dahil bu sorunu yaşayanlar var. En son fiyatı 900-TL civarında idi.
6- Klimayı kontrol edin, ön konsol ızgaradan tık tık ses geliyor mu, klape arızası kroniktir.

Bunlar genel olarak bütün araçlarda olabilecek sorunlar aslında. Her aracın kendine özgü bir kronik problemi var.
Şanzıman konusunda endişeniz olmasın, sağlamdır. Ancak alırken kontrol ettirmeniz elbette şart.

Daha önce özelden yazan bir arkadaşa verdiğim yanıtı burada da paylaşayım kronik sorunlar konusunda, Rakamlar biraz farklılık gösterebilir aradan 10 ay gibi bir süre geçmiş ona göre değerlendirin.

1- Krank sensörü ve Egzantrik sensörü. Parça 150tl civarı.
2- ESP-ABS ünitesi. Yaşı dolayısıyla arıza verebiliyor, ABS pompası kömür değişiminden ESP ünitesinin tamirine kadar bir masraf yelpazesi çıkar. Bu da 50-tl den 1500tl'ye kadar bir masraf aralığı demek.
3-Hava akışmetre'nin durumu nedir. Bu bütün araçlarda zamanla hassasiyetini yitirebilen bir parçadır ML'ye özgü değil ama durumuna bakılmalı.
4- Özellikle 2001 öncesi bir modele bakıyorsanız; elektronik bir sorunu var mı, kapıları kilitleniyor mu yoksa sürekli aç-kapa şeklinde bir ses mi geliyor bu kroniktir.
5-Şanzıman kontrol ünitesi bir viteste takılı kalmaya yol açabilir, kronik diyemem ama yaş itibariyle ben dahil bu sorunu yaşayanlar var. En son fiyatı 900-TL civarında idi.
6- Klimayı kontrol edin, ön konsol ızgaradan tık tık ses geliyor mu, klape arızası kroniktir.

Bunlar genel olarak bütün araçlarda olabilecek sorunlar aslında. Her aracın kendine özgü bir kronik problemi var.
Şanzıman konusunda endişeniz olmasın, sağlamdır. Ancak alırken kontrol ettirmeniz elbette şart.

kuruş hesabı yapmıyorum bend de çünkü değişken oluyor.bence arabalar çok yakmıyor litre fiyatları çok fazla.o yüzden 1 litre lp,benzin veya dizelle kaç km yaptığı daha önemli.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR