W163 Şanzıman - Mekanik

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan egeayd Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,880

egeayd

Yeni Üye
Merhaba,
Makyajlı w163 alma düşüncem var (2003 270 cdi).
Bir araç test ettim ancak aklıma takılan bir kaç nokta oldu. araçta hepsinde standart olan 5 ileri otm şanzıman var.
Çok dik rampada D'de geri kaçırdı, arabayı çevirip R'de denedim ileri kaçırma yaptı ama normal sayılabilecek rampalarda kaçırmıyor.
Mesela benim 1968 model otomatik mercedes bile dik rampara gram kaçırma yapmıyorken, 2012 3.20d'de D de geri kaçmazken R'de ileri gitme durumu var sıfırdan beri.
Mercedesin durumu normal mi yoksa bir sorun mu söz konusu ? eğer sorunsa nedir balatalar mı bitiktir ?

İkinci soru, kullandığım diğer otomatiklere göre şanzıman volana bir hayli geç kilitleniyormuş gibi geldi ML'de dolayısıyla ilk harekette bolca gaz istiyor araba, normal midir, sorun mudur ?
not: araç 300.000 km de, seyir halinde vites geçişleri sorunsuz sarsıntısız.

Üç, araç ilk çalıştırmada 10 sn boyunca low range ışığı yanıp sönüyor ve low range e geçmiyor. Araç sahibinin dediği vites konsolunun altındaki beyninde temassızlık sorunu var, kolayca halledip oyle verecek aracı. yurt dışı forumlarda sık sık low range motoru arızası gördüm. Low range sık arıza yapan bir parçasımıdır bu aracın, tamiri pahalı mıdır ? neye dikkat etmek lazım?

Etiketler

ML tatlı su 4x4'ü diye mi forumda görmezden geliniyor :smiley:

Bilinenler şudur: 1) Tüm mercedesler gibi pahalıdır. 2) Mercedes'in ürettiği en problemli araç olarak ün salmıştır (doğrudur ya da yanlıştır ayrı konudur) 3) Tatlı su 4x4'ü olduğu doğrudur da görmezden gelinme sebebi ile ilgisi alakası yoktur. 4) Tatlı su 4x4'lerini kullananlar aslında sitede çoğunlukta, o konuya takılmanıza gerek yok.

Dizellerini bilmem ama benzinlilerinin şanzımanları için yurtdışında bulletproof diyorlar. Dik yokuşlarda geri kaydırır, en azından benim kullandığım ML320'de durum bu. Bir iki şanzımancıya gösterdiğimde normal olduğunu söylediler. Aslında genelde yarıotomatik araçlarda bu durumun normal olduğu söyleniyor, söyleyenlerin yalancısıyım. KM'si ve yaşı dolayısıyle bir şanzımancıya test ettirmenizde fayda olur sanıyorum.
Low range konusunda elektronik bir temassızlık olabilir. Arıza taraması yaptırdığınızda görürsünüz.
Motor olarak dizelleri GC 2,7'de de kullanılıyor sanırım. Benzinlileri kendini kanıtlamış motorlardır, parça sıkıntısı olduğu söylenemez.
Low range'i başarılıdır. Sürekli dört çekerdir. Duruma göre tekerleklere dağıtılan güç oranlarını dengeler. Normalde %60 ön %40 arka güç dağıtımı yapıyor diye biliyorum. 30 derece kadar yaklaşma açısı olduğundan arazi aracı diye tabir edilir. 50 cm'e kadar sudan geçebilir yazar kullanım kitapçığında. Denedim evet geçiyor.
Ne alırsanız alın, kimden alırsanız alın öncelikle gerçekten işi bilen bir yerde bilgisayar taramasından geçirin, deneme sürüşü yapın diye tavsiye ederim naçizane. Bu arada yurtdışı forumlarda oldukça rağbet gören ve paylaşımları fazla olan bir araçtır. Tamir ve kullanıcı kitapçıklarını ve DIY'ları temin edebilirsiniz.

Burda der ki kapı kilitlerine dair problemlerden dolayı adı kötüye çıktı aslında iyi arabadır (1998-2005 arasından bahsediyor) : 1998-2005 ML Class W163 Overview and Common Problems - Mercedes Medic Problemli modellerin hangi fabrikadan çıktığı türkiyeye uğrayıp uğramadıkları bilinmiyor.

1-2 youtube videosunda da elektronik ıvır zıvır problemlerinden, kimsenin anlayıp çözemediğinden bahsediyordu.

Bunlar arada bir her arabada olabilecek şeyler.
Bence asıl konu şu: Bu araç netice itibari ile lüks araba, dağ bayır gezmek için daha ekonomik birşey bulabilirsiniz.

2001 yılı öncesinde elektriksel problemlerin çok olduğu söylenir. Dağ bayır offroad için fiyat performans aracı değildir ancak gideceğim dediğiniz yere de gitmem demez kolay kolay. Tabii ki kendi sınırları dahilinde.
Yükseltme kiti vs. pek bulamazsınız. Ancak torsion bar ile sanırım 1 inch kadar kendisi yükseltilebiliyor, ben öyle yaptım.
Bunun dışında fren müşürünü (pahalı birşey değildir) ve katalitiklerini (orjinalleri pahalıdır) kontrol ettirmenizi öneririm. En sık görülen ortak sorunlardan biri de l5 denilen krank sensörüdür, pahalı değildir. Yaş ve km itibariyle değişim isteyebilir. Yalnız bunları benzinli model için yazıyorum. Dizel modeli için tecrübem yok, ortak parçalar konusunda bir fikir olsun.

yanıtlar için çok teşekkürler. site muhteşemmiş bu arada, hemen kaydettim. :smiley:

sanayide olacak ufak tefek işler dert değil, aylarca sanayide yatıp kalkıp araba toplamışlığım var çoğu iş ya elimden gelir ya da nasıl hallettireceğimi bilirim. zaten mercedes restore ettiğim için hatrı sayılır mercedesçi çevrem var.
en nefret ettiğim tipler şu abuk subuk elektronik-çözülmeyen arızalar çıkaran araçlar(LR gibi). Bunda pek öyle bir sorun yaşayacağımı düşünmüyorum, neticede altyapı mercedes olduğundan Türkiye'de çözülememesi imkansız.

ML tercihimin sebebi, genelde uzun yolda kullanıcak olmam, bununda yanında hobilerime ayak uydurabilecek kapasitede olması (kamp, balıkçlık, tekne vs).
GC ile arasında çok kaldım ama hem 5 ileri şanzımanı hem de uzun yolda daha rahat şehirli altyapısı buna yönlendirdi.
Bir de yakın arkadaşımın ailesinden geçmişini bildiğim bir araç olması da artı.

Ama paylaşılan sitedeki şanzıman yorumlarını okuyunca revizyondan ziyade kapsamlı bir bakım isteyeceği anlaşılıyor. benim de dikkatimi çeken konvertörün geç kilitlenmesinden bahsedilmiş, çözümü iyi bir usta gözüküyor :smiley:

Uzun yolda yormaz, iç hacmi GC'den geniştir, arka koltuklar özellikle ferahtır, boğmaz. Çeki demiri varsa tekne çekme konusunda sıkıntınız olmaz. İnsanlar karavanlarını çekiyorlar bununla. Yalnız bu durumda frenlerin güçlendirilmesi gerekebilir belki. Benzinlinin 0-100'ü 9 saniye, 215 beygir, dizeli bilmiyorum.
İyi bir usta ile sorun çekmezsiniz sanırım.

W163 kasa mercedesin o kategoride ilk ürettiği 4x4 araçtır W201 kasa olarak geçen 190E modelleride o kategoride ilk ürettiği araçtır ve bazı sorunları hep vardır işin aslı mercedes W163 modelinde SUV mantığını çözdü ve öğrendi diyelim

W163 mercedes kalitesini yaşatmaya çalışır ve başarır bazı kronik sorunları yok değildir ama bunlar diğer araçlardan daha fazla değildir makyajlı kasaların daha sorunsuz olduğu doğrudur

om612 motor olarak geçer 270 dizel modeli sorunsuz bir motordur performansı yeterlidir G serisinden E serisine kadar farklı modellerde kullanılmıştır OM602 motorun üzerinden geliştirilmiştir

birkaç ufak elektronik sorununu arkadaşlar yazmış zaten

arazide 4x4 sistemi devamlı 4x4 tür mercedes G serisi ile binek araçlarda kullanılan 4matic sistemi arasında bir kabiliyete sahiptir arazide sizi pek üzmez ama aksesuarı yoktur iyi bir lastik seçimi ile sizi pek yarı yolda da bırakmaz elektronik sistemleri birz fazla olduğundan tatlı su 4x4 olarak geçer nedeni ıslanacak parçası fazladır

yorumlar için teşekkürler. fren demişken, bunlarda mercedesin bir dönem kullanıp vazgeçtiği sbc sistem mi var?
problemli bir sistem diye duymuştum.

w163 başarılı , kullanması keyif veren bir araç , tatlı su 4x4 ü olarak tanımlamak yanlış olur , G serisi kadar başarlı değil diyelim biz ona. 4-ETS sistemi ile ön ve arka aks ta birer teker boşta kalsa dahi araç yürümeye devam edebiliyor(çok büyük bir avantaj bu) . Low range modunda hız ve vites sınırlaması yok her viteste ve süratte kullanılabilir. W163 gövdeden bağımsız ayrı bir şasiye sahip. 722,6 kodlu otomatik şanzıman mercedesin E ve C serisi gibi sedan araçlarının pek çok modelinde kullanılmış kendini kanıtlamış bir şanzımandır. Benzinli M112 kodlu V6 motoru gitmem demez.
attachment.php

attachment.php

attachment.php

bu sitede w163 ile ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz ; Mercedes-Benz M-Class, best SUV since invention of 4 wheel drive: ML230 ML320 ML430 ML270CDI,4ETS

Bu arada w163 tasarıı mercedes efsanesi Bruno Sacco'ya aittir.

yanıtlar için çok teşekkürler. site muhteşemmiş bu arada, hemen kaydettim. :smiley:

sanayide olacak ufak tefek işler dert değil, aylarca sanayide yatıp kalkıp araba toplamışlığım var çoğu iş ya elimden gelir ya da nasıl hallettireceğimi bilirim. zaten mercedes restore ettiğim için hatrı sayılır mercedesçi çevrem var.
en nefret ettiğim tipler şu abuk subuk elektronik-çözülmeyen arızalar çıkaran araçlar(LR gibi). Bunda pek öyle bir sorun yaşayacağımı düşünmüyorum, neticede altyapı mercedes olduğundan Türkiye'de çözülememesi imkansız.
:smiley:
Hemen bir G-Wagen fanatiği ve LR Discovery 2 kullanıcısı olarak olaya müdahale edeyim :D :D Doğrudur LR kronik olan ve olmayan elektronik arızalar çıkarır, ancak her sorununun çözümü Türkiyede fazlasıyla öğrenilmiştir ve G-Wagene göre çıkma, sıfır ve yan sanayi parça bulunabilirliği Maybach-Tofaş Kuş Serisi karşılaştırması gibibidr:smiley:))) Bence önemli ve makbul olan da budur.(En azından benim için) Şöyle söyleyeyim, sağ ön cam bozuldu, döşemesini söktürdüm, sıfır komple cam krikosunu 55 Tl ye (Yazı ile ellibeş türk lirası) alıp (Getirtmedim, Kayalardan aldım) taktırdım. Ha mercedesin krikosu bozulmaz da diyebilirsiniz ama bozulursa da 55 tlye ustasına çay bile alamazsınız :D Aracınız şimdiden hayırlı olsun bu arada :smiley:

Son düzenleme:

Hemen bir G-Wagen fanatiği ve LR Discovery 2 kullanıcısı olarak olaya müdahale edeyim :D :D Doğrudur LR kronik olan ve olmayan elektronik arızalar çıkarır, ancak her sorununun çözümü Türkiyede fazlasıyla öğrenilmiştir ve G-Wagene göre çıkma, sıfır ve yan sanayi parça bulunabilirliği Maybach-Tofaş Kuş Serisi karşılaştırması gibibidr:smiley:))) Bence önemli ve makbul olan da budur.(En azından benim için) Şöyle söyleyeyim, sağ ön cam bozuldu, döşemesini söktürdüm, sıfır komple cam krikosunu 55 Tl ye (Yazı ile ellibeş türk lirası) alıp (Getirtmedim, Kayalardan aldım) taktırdım. Ha mercedesin krikosu bozulmaz da diyebilirsiniz ama bozulursa da 55 tlye ustasına çay bile alamazsınız :D Aracınız şimdiden hayırlı olsun bu arada :smiley:

kesinlikle doğrudur

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR