Vx100 Genel Bilgi Paylaşımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Fukuyama Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,219

Fukuyama

05077827160
Herkese merhaba. Land Cruiser VX100 hakkında bilgi sahibi olanların buradan paylaşım yapmasını umarak bu konuyu açtım. Öncelikle kendi bildiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum.
Aracın tükçe kullanıcı el kitabını inceledikten sonra bakım programında bazı hataların olduğunu düşündüm ve internet ortamında ameridaki araçlar için yayınlanan kullanıcı el kitaplarına ulaştım. Bahsettiğim kitaptaki bakım programını türkçeye çevirmeye çalıştım. Hazırladığım bakım programını aşağıda paylaşıyorum. Herkese kolay gelsin.

Etiketler
6ay/8000km Motor yağı ve yağ filtresi değişimi
6ay/8000km Lastik rotasyonu ve fren balata/disk kontrolü
18ay/24000km Kardan milini gresle ve aksamlarını kontrol et
18ay/24000km Tahrik şaftı aksamı ve toz körüklerini kontrol et
18ay/24000km Rotiller ve toz lastiklerini kontrol et
18ay/24000km Fren hattı ve fren hortumlarını kontrol et
18ay/24000km Egzoz borusu ve bağlantılarını kontrol et
18ay/24000km Egzoz borusu ve bağlantılarını kontrol et
18ay/24000km Diferansiyel yağı ve transfer yağını kontrol et
18ay/24000km Direksiyon dişli kutusu ve bağlantılarını kontrol et
18ay/24000km Motor soğutma suyunu ve tahrik kayışını kontrol et
36ay/48000km Tahrik şaftı burcunu ve tekerlek rulmanını gresle
36ay/48000km Hava filtresi ve polen filtresini değiştir
36ay/48000km Şanzıman yağı, radyatör ve yoğunlaştırıcıyı kontrol
36ay/48000km Yakıt tankı kapağı, hattı ve bağlantılarını kontrol et
72ay/96000km Karbon filtresi ve supap boşluklarını kontrol et
108ay/144000km Motor soğutma suyunu değiştir(super long life)
96000km Bujileri(iridyum) değiştir
144000km Zamanlama kayışını(triger) değiştir

72ay/96000kilometre bakım programının orjinal halini örnek olarak aşağıda paylaşıyorum(triger ve antifriz haricinde bütün bakımlar mevcut)
❑ Replace engine oil and oil filter
❑ Replace engine air filter
❑ Rotate tires
❑ Replace cabin air filter (if equipped)
❑ Lubricate drive shaft bushing
❑ Lubricate propeller shaft
❑ Lubricate wheel bearings
❑ Replace limited-slip differential oil, if equipped
❑ Replace spark plugs
❑ Re-torque drive shaft bolt
❑ Re-torque propeller shaft bolt
❑ Inspect the following:
__ Automatic transmission fluid
__ Ball joints and dust covers
__ Brake lines and hoses
__ Brake linings/drums and brake pads/discs
__ Charcoal canister
__ Drive belts
__ Drive shaft boots
__ Engine coolant
__ Engine valve clearance
__ Exhaust pipes and mountings
__ Front differential oil
__ Fuel lines and connections, fuel tank band and fuel tank vapor vent system hoses
__ Fuel tank cap gasket
__ Radiator core and condenser
__ Rear differential oil
__ Steering gear box
__ Steering linkage and boots
__ Transfer case oil

Ayrıca kitaba göre aracınızı özel şartlarda da kullanıyorsanız ilave olarak farklı bakımlarda yapmanızı istiyor(Kumda, kirli yolda, tuzlu yolda ve römork çekerek)
Bu farklı bakımlardan her 6ay/8000kilometrede yapılması gerekenleri aşağıda paylaşıyorum.

Additional Maintenance Items for Special Operating Conditions
Driving in desert or on dirt roads:
❑ Inspect ball joints and dust covers
❑ Inspect drive shaft boots
❑ Inspect engine air filter
❑ Inspect steering linkage and boots
❑ Re-torque drive shaft bolt
❑ Tighten nuts and bolts on chassis
Driving on salted roads:
Driving while towing:
❑ Tighten nuts and bolts on chassis

Yukarıdaki metnin türkçesi
Kum ve kirli yolda sürüş:
Rotiller ve toz lastiklerini kontrol et
Tahrik şaftı aksamı ve toz körüklerini kontrol et
Hava filtresini kontrol et
Direksiyon dişli kutusu ve bağlantılarını kontrol et
Kardan milini gresle ve aksamlarını kontrol et
Şasi üzerindeki tüm civata ve somunları sıkıştır
Tuzlu yolda sürüş:
Römork çekerek sürüş:
Şasi üzerindeki tüm civata ve somunları sıkıştır

Römork çekerken sürüşte yukarıdakilere ek olarak:
18ay/24000kilometrede diferansiyel yağı ve transfer yağı değişimi; şanzıman yağı kontrolü
36ay/48000kilometrede şanzıman yağı değişimi.

Yapılacak bakımlar hakkında kısa açıklamalarda var kitapçıkta. Aşağıda onları da paylaşıyorum.

Automatic Transmission Fluid or Manual Transmission Oil:
Inspect or replace at specified intervals. When performing inspections, check each component for signs of leakage. If you discover any leakage, have it repaired by a qualified technician immediately.

Ball Joints and Dust Covers:
Check the suspension and steering linkage ball joints for looseness and damage. Check all dust covers for deterioration and damage. Replace any deteriorated or
damaged parts. A qualified technician should perform these operations.

Brake Lines and Hoses:
Visually inspect for proper installation. Check for chafing, cracks, deterioration and signs of leakage. Replace any deteriorated or damaged parts. A qualified technician should perform these operations.

Brake Linings/Drums and Brake Pads/Discs:
Check the brake linings (shoes) and drums for scoring, burning, fluid leakage, broken parts and excessive wear. Check the pads for excessive wear and the discs for runout, excessive wear and fluid leakage. Replace any deteriorated or damaged parts. A qualified technician should perform these operations.

Cabin Air Filter:
Replace at specified intervals. Driving in heavy traffic, on dirt roads or in urban, desert or dusty areas may shorten filter’s life. More frequent replacement may be necessary.

Charcoal Canister:
Check for internal damage and clogging. If necessary, clean with compressed air or replace. A qualified technician should perform these operations.

Differential Oil:
Replace at specified intervals. When performing inspections, check each component for signs of leakage. If you discover any leakage, have it repaired by a qualified technician immediately.

Drive Belts:
Inspect for cracks, excessive wear and oiliness. Check the belt tension and adjust if necessary. Replace the belts if they are damaged.

Drive Shaft Boots:
Check the drive shaft boots and clamps for cracks, deterioration and damage. Replace any deteriorated or damaged parts and, if necessary, repack the grease.
Selected models also require periodic inspection of the drive shaft bolt for proper torque. A qualified technician should perform these operations.

Engine Air Filter:
Replace at specified intervals. When performing inspections, check for damage, excessive wear and oiliness, and replace if necessary.

Engine Coolant:
Drain and flush the cooling system and refill with an ethylene-glycol type coolant. Inspect the radiator, condenser and/or intercooler for leaves, dirt and insects and clean if necessary. Inspect hoses and connections for corrosion and leaks. Tighten connections and replace parts as necessary. A qualified technician should perform these operations.
Note: Your Toyota is equipped with Genuine Toyota Super Long-Life Coolant. The replacement intervals for engine coolant recommended in this booklet are based on replacement with Genuine Toyota Super Long-Life Coolant or similar high-quality non-silicate, non-amine, non-borate ethylene-glycol coolant with long-life hybrid organic acid technology (i.e., a combination of low phosphates and organic acids). If another type of ethylene-glycol coolant is used, replacement intervals may be different.

Engine Oil and Oil Filter:
Replace the oil filter and drain and refill the engine oil at specified intervals. For recommended oil grade and viscosity, refer to the Owner’s Manual.

Engine Valve Clearance:
Inspect for excessive lifter noise and engine vibration and adjust if necessary. A qualified technician should perform this operation.

Exhaust Pipes and Mountings:
Visually inspect the exhaust pipes, muffler and hangers for cracks, deterioration and damage. Start the engine and listen carefully for any exhaust gas leakage. Tighten connections or replace parts as necessary.

Fuel Lines and Connections, Fuel Tank Band and Fuel Tank Vapor Vent System Hoses:
Visually inspect for corrosion, damage, cracks and loose or leaking connections.Tighten connections or replace parts as necessary.

Fuel Tank Cap Gasket:
Visually inspect for cracks, deterioration and damage and replace if necessary.

Nuts and Bolts on Chassis and Body:
Re-tighten the seat-mounting bolts and front/rear suspension member retaining bolts to specified torque.

Propeller Shaft:
Lubricate the propeller shaft spiders and slide yokes with lithium-base chassis grease and the double cardan joint with molybdenum-disulfide lithium-base chassis grease,
and re-torque the bolt. Only a qualified technician should re-torque the bolt.

Radiator Core and Condenser:
Inspect for debris and signs of damage. Have any problem repaired immediately by a qualified technician.

Spark Plugs:
Replace at specified intervals. Install new plugs of the same type as originally equipped. A qualified technician should perform this operation.

Steering Gear Box:
Inspect for signs of leakage. If you discover any leakage, have it repaired immediately by a qualified technician.

Steering Linkage and Boots:
With the vehicle stopped, check for excessive freeplay in the steering wheel. Inspect the linkage for bending and damage and the dust boots for deterioration, cracks and damage. Replace any damaged parts. A qualified technician should
perform these operations.

Timing Belt:
Replace every 90,000 miles. A qualified technician should perform this operation.

Tire Rotation:
Tires should be rotated at specified intervals according to the instructions in the Owner’s Manual. When rotating tires, check for damage and uneven wear. Replace if necessary.

Transfer Case Oil:
Inspect or replace at specified intervals. When performing inspections, check for signs of leakage. If you discover any leakage, have it repaired by a qualified technician immediately.

Wheel Bearing and Drive Shaft Bushing Grease:
Repack the wheel bearings with wheel bearing grease and the drive shaft bushing with molybdenum-disulfide lithium-base chassis grease. A qualified technician should perform these operations.

Bu kadar detaylı bilgiyi neden paylaştığımı merak ediyorsunuzdur belki. İki ay önce 2003 model vx100 satın aldım. Aldıktan sonra tüm sıvı ve filtrelerin değişimini özel serviste yaptırdım. Aracı servisten aldıktan sonra yapılan bakım listesini incelediğimde fren hidrolik yağının değiştirilmediğini gördüm. Bakım yaptırdığım servis istanbuldaydı ve yaşadığım şehir olan izmitteki bir serviste fren hidrolik yağını değiştirmek istedim. Bu süreçte gittiğim özel servislerden fren hidrolik yağının kolay kolay değiştirilmediğini öğrendim ve kullanıcı el kitabındaki bakım programının doğruluğunu sorgulamaya başladım. Yabancı ülkelerin kitaplarında bakım programının olmadığı gördüm. Daha detaylı araştırarak sadece amerikanın 2004 yılında basılan kitabında bakım programını buldum. Dikkat ederseniz kitaptaki bakım programında motor yağı ve filtreler haricinde neredeyse hiçbir değişim yok. Tabiki antifriz, bujiler ve kayışları hariç tutuyorum, çünkü değişim periyotları çok uzun. Daimi olarak(18ay/24000km) römork çeken birisi varsa diğer yağları da değiştirmesi lazım ama ülkemizde böyle birinin olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca kontrol edilecek maddelerle ilgili kısa ve öz açıklamalar da yapmışlar. Bu açıklamaları ingilizcesi iyi olan bir arkadaşımızın çevirmesini de umuyorum. Benim gibi vx100 sahibi olan sizlerin gereksiz değişim yaptırmamasını ve hangi aksamın nasıl kontrol edildiğini bilmesini istedim.
Herkese kolay gelsin

Herkese merhaba,
VX100 aracıma LPG taktırmak istiyorum. Herhangi bir tavsiyeniz veya dikkat etmem gereken birşey var mı? Titiz çalışan her ustanın montaj yapabileceğini düşünüyorum. Bu arada 1998-2007 arası VX100 repair manuel dosyalarını temin ettim isteyene internet ortamından gönderebilirim. Her araç sahibinin incelemesini tavsiye ederim, gerçekten çok faydalı. Herkese kolay gelsin.

Herkese merhaba,
VX100 aracıma LPG taktırmak istiyorum. Herhangi bir tavsiyeniz veya dikkat etmem gereken birşey var mı? Titiz çalışan her ustanın montaj yapabileceğini düşünüyorum. Bu arada 1998-2007 arası VX100 repair manuel dosyalarını temin ettim isteyene internet ortamından gönderebilirim. Her araç sahibinin incelemesini tavsiye ederim, gerçekten çok faydalı. Herkese kolay gelsin.
Merhaba,aracınıza Prins tüp tavsiye ederim,tecrübeli bir ustaya taktırmanızı öneririm,kolay gelsin

Herkese merhaba, yeni ögrendiğim birşeyi sizinle paylaşmak istiyorum. LPG'li VX100 için farklı buji takılması gerekiyormuş. Modeli: NGK LPG1 1496. Amerika menşeili internet sitelerinde 8 adedi 150dolar.
Kolay gelsin.

Merhaba, bende QUANT marka bir tüp takılı. Çok memnunum ve tavsiye ederim. Daha önceki aracımda (2000 cherokee) teleflex vardı. Bu sistemin daha ekonomik ve performanslı olduğu kanaatindeyim. Ankara'da Tunalı Motorlu Araçlar yetkili bayisi. Diğer şehirlerde bayisi var mı bilgi sahibi değilim.
Saygılar

Merhabalar
2006 vw100 4.2 diesel aldık. Lakin son bakımlarını yetkili servise yaptırmadıklarından yükseltme alçaltmaya cam silecek suyu doldurmuşlar dolayısıyla her şeyi değişecek.
sorduğumuz bir yetkili bayi bir ayda anca gelir diyor parçalar.
Elinde bu parçalar olan yetkili bayii biliyormusunuz.
yoksa Azerbaycana göndermeyi düyünüyorum tamir için.
teşekkürler.

'' fren hidrolik yağını değiştirmek istedim. Bu süreçte gittiğim özel servislerden fren hidrolik yağının kolay kolay değiştirilmediğini öğrendim ''

bir gün aracınıza atlayın otobanda hiç fren pedalına dokunmadan bi 100-200 km yol yapın..sonra ininçe aşagıya ön fren diskine bi parmagınızı degirin bakalım ne oluyor.. anında pirzola gibi kavrulur pişer..parmagınız..

kapalı sistem içindeki sıvı bi sıçak bi soguk derken içinde buharlaşma olup o hidrolik yagın özelliği ni bozar..

buzdolabının buzluğunun kar yapması gibi bişi..içinde su yok ama kar oluşur..

10 yaşını geçmiş her araçın fren hidroligi boşalıp tamamen yenilenmeli derim..

bizim ustalar otomatik şanzıman yagı da degişmezler ölümsüz derler... :smiley:

Fren Servis Ekipmanları, fren testleri, cihazlar test ekipmanları, otomotiv fren servis ekipmanı, YARDIMCILAR

Video: https://www.youtube.com/watch?v=fNTMOsqj958

Merhabalar
2006 vw100 4.2 diesel aldık. Lakin son bakımlarını yetkili servise yaptırmadıklarından yükseltme alçaltmaya cam silecek suyu doldurmuşlar dolayısıyla her şeyi değişecek.
teşekkürler.
Merhabalar
teşekkürler.
Öncelikle aracınız hayırlı olsun. Aracı çok iyi bilen ve vakti olan biri aracı lifte alarak tüm dolaşım hattını söküp temizledikten sonra geri taktığında düzelir diye düşünüyorum. Asıl sıkıntı böyle birini bulmakta. Motoru cayraskalla askıya alıp ortaya çıkan boru hattını komple söküp yenilemesi lazım. Kolay gelsin

Oğuz abi söylediklerin doğru olabilir ama ben kitabına göre yorum yaptım ve kitabında aracın ömrü 10 yıl yazıyor. Benim aslında rahatsız olduğum konu şu. Türkiye toyota özellikle garantili araçlar bakıma geldiğinde para kazanmak için bakım kitapçığını türkçeye çevirirken değişim aralığı daha sık tutmuşlar veya değişimi yazmayan şeyleri kitapçığa eklemişler. Bizim araçlarımız yaşından dolayı garantili değil zaten. O yüzden türkçe kitapçıktaki bakım programını dikkate almayın diye yazdım en üstteki metinleri. Hangi bakımı yaptırmak herkesin kendi insiyatifinde. Ayrıca çoğu araça yapılan bakım bence yeterli değil. Çünkü sadece değişim yapmakla bakım olmaz. Yukarıdaki verdiğim örnekte olduğu gibi kontrol edilecek bir çok nokta var. Aracın yaşı ve kullanım durumuna göre bu kontrol noktalarının sayısı artabilir. Şunu da göz önünde bulundurun değişimi her usta yapar ama kontrolü işinin ehli ustalar yapabilir. İfadelerim hiçbir şahısı, grubu veya kurumu kötülemek değil. Amacım sadece forum aracılığıyla sizlerle bilgi alışverişinde bulunmaktır. Bence tecrübeyi okuyarak edinmek, yaşarak edinmekten çok daha kolay. Herkese kolay gelsin.
Saygılarımla

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri