VW T3 ile Hırvatistan ve Ucundan da Balkanlar...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan altannn Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,674
Ynt: VW T3 ile Hırvatistan ve Ucundan da Balkanlar...

Sn. altannn;
Geziniz güzel olduğu kadar aynı rotayı kullanmak isteyecekler için bilgi verici olması ile ayrıca değerli.
Eşinize ve size saadetler dilerim.
Levent

Etiketler

altan beğenilerimi sunmuştum, bir de buradan yazayım, tebrikler.

bu yıl uzun bir yurtdışı gezi yapan birisi olarak birkaç ekleme de ben yapmak istiyorum.
(detayların tamamını www.istanbul-atina-istanbul.com ve gezenbilir.com'da yurtdışı gezilerimiz konusunda da yazmıştım.)

- t3 için optimal hız 110 olabilir ama 1,6 cc bir t2 için 85-90 km yakıt ve ses anlamında gayet iyi.
- insel yunanistan'da tabeladan korkma. hepsinin altında latin alfabesi de yazıyor. ama navigasyon cihazı bence şart. birçok kamp alanının gps kodu bizde mevcut yakında ayrı bir başlık altında paylaşacağım.
- arabanız bozulur korkusu ile yola çıkmayın. murphy kanunları işte o vakit işlemeye başlar :smiley: yine dileyen olursa yunanistan'daki VW tamircilerinin listesini ve telefon numaralarını verebilirim. illa ki halloluyor. hallolmasını bırakın, bakımlıysa aracınız zaten sorun yaşamıyorsunuz.
- özellikle bizler gibi en az 30 yaşındaki (kimisi 40'ın üstünde) araçlarla bu tip gezen yapanların tecrübelerini mutlaka paylaşması gerekli. ve bu tip gezilerin mutlaka artması gerekli. bu da paylaşımla, cesaretle ve bu tip forumlardan edinilecek bilgi ile sağlacaktır.

Arnavutluk'da (bir T3 ile) kalirsaniz, 500 euroya 1.9 dizel motor bile taktirabilirsiniz biraz pazarlikla :smiley:

Öncelikle muhteşem olmuş geziniz Altan bey.Bende bu sene aynı güzergahı kullanmayı düşünüyorum.Sizden merak ettiğim şey ise,geçici vizemi aldınız Yunanistandan,otobanlar ne kadar geldi,ufak tefek masraf detaylarını anlatabilirmisiniz ?

s.ozgurturk' Alıntı:
Öncelikle muhteşem olmuş geziniz Altan bey.Bende bu sene aynı güzergahı kullanmayı düşünüyorum.Sizden merak ettiğim şey ise,geçici vizemi aldınız Yunanistandan,otobanlar ne kadar geldi,ufak tefek masraf detaylarını anlatabilirmisiniz ?

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=62850.0 da bulacaginiz "Yazkan" beyin gezi yazisinda cok daha fazla detay bulabilirsiniz sanirim.

Benim hatirimda kalanlar (sürpriz olanlar) Karadag'a girerken almak zorunda oldugunuz 10 € luk ve senelik Dogal Hayati koruma vergisi ...
Yunanistan otobanlari cok pahalli degil (5 € civari verdik diye hatirliyorum), diger ülkelerde otoban kullanmadik, kullandiklarimiz ise parali degildi.
Hirvatistan'da arabali vapular bayagi pahalli... http://www.jadrolinija.hr/default.aspx?lang=2 adresinde tüm tarifeler yazili (aracin boyuna ve kisi sayisina göre fiyatlar degisiyor)
Yakit fiyatlari: http://www.aaireland.ie/AA/Motoring-Advice/petrol-prices.aspx/
Camping fiyatlari da cok degisken: en ucuz 10 € (kotor), en pahalli 34 € verdik (Hvar). (2 kisi + 1 arac)

Yunanistan'dan cok girisli schegen vizesi aldik.

Kurban bayrami ile, Hirvatistan yolculugundan sonra ciktigimiz en uzun yol olan Istanbul-Bodrum-Cunda-Istanbul gezisinde, Avrupa yolculugunun yorgunluklarini gördük...

Devri daim pompasi degisti, eski borularin cürük oldugu görüldü. O yüzden (ki eski araba alanlarin tümüne tavsiye edilirmis zaten) , aracinizin eski sogutma sitemi borularini yenileyin.
Ustasi kelepcesini yanlis takmis sanirim, yolda hararet yapinca motoru acip gördük, kelepceyi degistirdip devam ettik...

Bir baska önemli ip ucu da lastik siboplarinin metal siboplarla degistirilmesi. Yine yukarida bahsettigim güzergahta 10 saniyede indi tekerlek. Allahtan cabuk fark ettik. Lastikcide sorunu ararken sibobun dibinden yirtildigini gördük. 4 sibobu da degistirdik. (diger dördüde catlamis ve zaten yirtilmak üzereymis)...

Uzun yola cikacaklara duyurulur...

HAVASOGUTMALI dergisinin 7. sayisinda yayinlandi...

www.havasogutmali.com

http://img201.imageshack.us/i/dergilow.jpg/

dergilow.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.