VW T3 ile Hırvatistan ve Ucundan da Balkanlar...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan altannn Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,663

altannn

Ana Kamp
Aslinda ben bile baskalarinin seyahatlerini okurken SIKILIYORUM.
Cok güzel yerler gezseler de, harika fotograflar cekseler, dünyayi dolassalar da, ne hikayeleri ne de fotograflari bana onlarin duydugu his ve hazlari vermiyor. Dolayisiyla bazilarininizin okudugu, bildigi 2 haftalik Hirvatistan maceramizi, SADECE birkac fotogaf ve ufak detaylar vererek yazmak istedim. Tabi ki bilgim dahilindeki her sorunuzu cevaplarim, elindeki kaynak ve haritalari paylasirim...

rotaz.jpg

1- Istanbul - Selanik

12 haziranda evlenip balayi planini bu zamana ayarlamistik. T3'ün tüm bakim ve yolculuga hazirliklarini (son gün ustasinin lafini dinleyip baski balatasini degistirmek dahil olmak üzere) yaptik. Pazar günü öglen olmadan yola koyulduk. Ipsaladan cok kolay cikip, Yunanistan'a yine ayni kolaylikta girdik. Harika bir otoyolda, normalde istanbul trafiginde küfür edip korna caldigim türk kamyonlarina, yine korna calip el sallayarak, azimiz kulaklarimizda Selanik'e vardik. Ben pek biseye benzetemedim, aksam diye herhalde. Izmir kordonboyu tarzinda, Pazar gecesi olmasina ragmen "kordon boyunca" icen eglenen kalabalik ve yedigimiz izgara ahtapot hatirda kalanlar.

2- Selanik - Makedonya (Ohrid)

AVD Forum'dan Mustafa sagolsun, ilk tavsiye ondan gelmisti "OHRID" e ugra diye... Azina, aklina saglik.. Ugradik, bayildik... Huzur dolu bir yer. Eski bir "kale ici", surlari, anfi tiyatrosu, makedon yemekleri, harika mimarisi ve kücük plajlari var. Aksama kadar gezip Struga'da denizin dibinde, camping AS'da kaldik. gece Ürkütücüydü, bir tek biz ve 3 kisi daha gördük. Sabaha daha güzel biryer oldugu anlasildi.

http://www.balkanika-publishing.com.mk/images/presentations/013%20Autocamp%20AS.pdf

p1040667u.jpg

p1040678d.jpg

p1040710.jpg

3- Makedonya - Arnavutluk - Karadag.

Arnavutluga girdikten sonra bayagi bir dag tepe geciyorsunuz ki bence yolculugun (tabi ki Adriyatik sahili disinda) en güzel manzarali yerlerinden biriydi. Forumlarda sordugum "Arnavutluk tü-kaka mi?" sorusuna kimseden yanit gelmeyince, hurafelere inanmayarak bu güzergahi sectigime cok memnundum aslinda.

p1040722.jpg

Ohrid'den cikarken yoldaki sonu gelmeyen meyve agaclarindan elma ve nar topladiktan sonra yoldan 23 yasinda polonyali bir otostopcu aldik. 700 dolara tüm balkanlari (Istanbul dahil) dolasmis, geri dönüyormus. Volkswagen ruhuna yakisir diye durdum, iyi ki de almisim, gezdigi yerleri anlatti, Arnavutluk'u gecerken KRUJE diye bir yere gitmek istedigini söyledi. Biz de bu planina katildik ve dag tepe Kruje'ye tirmandik. Iyi korunmus (restore edilmis bir kalesi, yine kale ici ve adriyatige kadar uzanan manzarasi, etnografya müzesi ve parke yollari ile güzel bir yerdi.

1000022j.jpg

1000005.jpg

Arnavutluk yollari gayet güzeldi. SHKODER - SINIR Kapisi arasindaki 65 km yi 2 saatte alana kadar da bu fikrim degismemisti. Yapimda olan bu yolu bir de TIR lar kullaninca bayagi bir yorucu gecti.

Bunun disinda tüm yol boyunca (ki buna rampalar, köyler ve ana yollar dahil), yol kenarlarinda hurdacilar var. Hemen hemen her hurdacida da bir T3 yatiyor. (T2 göremedim malesef). Hic yoksa 5 defa durdum ve ufak tefek parcalar topladim.

p1040740.jpg

Gece olmadan Arnavutluk'tan cikarak, yine müthis manzarali ve rampali bir yoldan Karadag'a girip BUDVA'ya indik. Araci sadece gecelemek icin bir kamp yerine cektik. Sabahina da Polonyali ile ayrildik...

4- Karadag KOTOR

Yine AVD Forum'dan, sirf Dursun dedi diye internetten bakip ugradigim biryer KOTOR. Fazla söze gerek yok, fotograflara bakmaniz yeterli. Nefesimin kesildigi bir yer. Kesinlikle görülmesi gereken bir ülke. Sanirim Hirvatitan'in popülaritesine daha ulasmamis ve bunun sadeligini tasiyan, bir o kadar da modern, avrupai ve zengin bir ülke...

http://en.wikipedia.org/wiki/Kotor

Burada camp yeri olarak sansimiza kotorun karsi kiyisina gecerek CAMPING JADRAN diye bir yerde kaldik. Aslinda camping denemez. 70 yasinda oldugunu tahmin ettigim bir amca bahcesini kamping olarak "halka acmis". Eletrik cekiyo, dirasida dus ve tuvaletleri var. Sicak suyu ve muhtesem kotor manzarasi ile beraber 2 kisi bir + araba 10 € gecesi. Kiyinin bu tarafi tas evler, orman ve tabi ki dag ile, ufak bir yol, tas iskeleler ve her iskelede suluboya yapan birisi ile donatilmis... Kotor tarafindaki yol daha modern ve "lüks" görünüyor.

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=tr&msa=0&ll=42.452215,18.774261&spn=0.114246,0.264187&t=h&z=13&msid=112605243708145159906.0004913ca470563ab41ec

p1040821x.jpg

p1040820.jpg

Orada rastladigim diger turistlerden ögrendigim kadariyla sirt cantali trans bilmem ne turlari yapmam ümkünmüs. THY - Podgorica'ya 99 € dan baslayan fiyatlarla ucuyor. Bir sonraki seyahatim kesinlikle buraya olacak ...

p1040872.jpg

p1040887r.jpg

5- Karadag - HIRVATISTAN

En cok bekledigim (45 dakika sadece) sinirlardan biri olan Hirvatistan sinirini gectikten sonra, bayramin Cuma gününe denk gelen aksam Dubrovnik'e girdim. Araci Solitudo Camp'a birakip otobüsle (araci almayi denemeyin bile, ben aldim, 1 saat park yeri aradim, "sadece otomobil icin" diye bircok park yerine alinmadim bile ve geri dönerek yerine koydum) Dubrovnik'e indik.

http://www.camping-adriatic.com/solitudo-camp-dubrovnik/

Ipini koparak oraya gelmis. yaklasik 5 ucak doluyu türkle beraber sehri tavaf edip dondurmamizi yedik ve Kotor disinda baska birsey konusmadik... Ara sokaklarda bilincli olarak kaybolup birkac artistik fotograf cektik...

p1040959g.jpg

p1040965i.jpg

6- Peljesac arimadasi - OREBIC

Camping Nevio'da denize nazir 1 no lu park yerinde, yagmur altinda romantik bir mangal yapip, müthis bir manzara ve inanilmaz bir camp yerinde 1 gece kaldik.

http://www.nevio-camping.com/en/intro

p1040978d.jpg

p1040975z.jpg

p1040988p.jpg

Kamp yerinin kartal yuvasi misali yerlere konumlandirilmis bungalowlari da var. Ben araba + 2 kisi 24 € ödedim. Diger fiyatlar linkinde yaziyor.

p1040982p.jpg

7- Korcula

Karsi adaya kalkan motoru kacirip bir turist teknesine atladik. Kaptan ile sohbet muhabbet, Marco Polo'nun da dogdugu evin bulundugu Korcula'ya gectik. Yine kale ici ve tarihi sehir tavaf edildi. Magnet fiyatlari ezberlendi. Harika tablolar alindi ve aracin park halinde oldugu Orebic e geri döndük. Trpanj a cikip, arabali vapurla (yaklasik 45 €'ya) anakaraya gectik (böylece aradaki ufak BOSNA HERSEK sinirini atlamis olduk).

p1050068r.jpg

8 - HVAR ADASI

Anakaradan arabali ile gectikten sonra GPS Hvar sehrine 4 saat 23 dakika gösterdi. 90 km oldugunun teyidini haritada okumama ragmen 4 küsür saatin nedenini ancak arac kullanirken anladim. Cok dar bir yolu var. Oratalama hiz 35 km yi gecmiyor. Ama bir tünel acmislar sonuna. yine de 2 saat 35 dakikada gectik adayi boydan boya...

Camping Vira'ya yerlesip artik tatilin "kale ici" ve "tarihi sehir" gezmekten ibaret olmadigini hatirladik. Harika bir plaji ve denizi olan bu inanilmaz kamp yerinde 4 gece 3 gün, gecesi (arac + 2 kisi) 26 € dan kaldik.

http://www.campsincroatia.com/camp-vira/

p1050213.jpg

Yukaridaki fotograf taslarin, kayalarin degil, denizin fotografi...

Motor kiralamak mümkün. Hvar sehrine (5 km uzakta) günde 5 defa servis kaldiriyorlar. Hvar'dan da BRAC'a ve diger yakin adalara ister günü birlik ister haftalik kiralamak üzere tekneler var. Hirvatistan'in en pahalli yerlerinden biriymis. Malesef sonradan ögrendik, yemegini ve kazigini yedikten sonra.

p1050166d.jpg

p1050265t.jpg

Hvar de gece hayati bayagi islek, adim basi restoran, bar, klüp. Tabi ki kalesine cikildi, tabii ki ara sokaklarda kaybolundu ve tabii ki Fransizkan Manastirinda 500 küsür senelik cinarin altina yatildi...

p1050167e.jpg

p1050136l.jpg

9- SPLIT

2 küsür saat ayni yolu geriye, anakaraya dönüp, 40 küsür € ile arabaliyla gecmek yerine (malesef) 90 € gibi bir paraya (Hvar a 20 km uzakliktaki) Stari Grad'dan arabali ile Split'e gectik. Yolculuk 2 saat sürüyor. Manzarasi bedava. Ilk giden ilk bindigi icin yüksek sezonda erken gidilmeli arabali kuyruguna, yoksa 2,5 saat beklemek gerekebilir.

Split'de DIOCLETIAN'in, Roma'yi yönetip "emekli" olmasindan sonra kaldigi sarayi, o dönemden kalan en saglam yapilar arasinda ve görülmesi gereken yerlerden biri. Zaten Split e gitmemizin de tek nedeni de buydu. Gidip de mahzenlerini görmeden gelmeyin...

diocletian.jpg

p1050405i.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Diocletian%27s_Palace

10- OMIS

Tatli suyun bir vadiden denize akarak, daglari ve adriyatigi birlestirdigi bir kasaba.

omis.jpg

Camping Galeb. Neredeyse kumsala kurabiliyorsunuz kampinizi...

http://www.kamp.galeb.hr/

p1050428x.jpg

p1050439.jpg

Rafting yapmak isin durduk. Yaptik da... Adam basi 25 € civari bi paraya 3,5 saatlik bir macera. (gercek raftingciler icin heyecansiz hatta can SIKICI denilebilir, yeni baslayanlar icin uzunlugu ve dogasi ile ideal)

11- Meteora

Atina grubunun da gittigi bu mistik yerin de pek anlatilacak bi yer olmadigini söylemek lazim. Kayalarin üzerine kurulmus manastirlari ve dogasini görmek lazim. Berkant oradaki kampin yerini söyledi. 12 den sonra kapali olmasina ragmen tüm günün verdigi araba kullanma yorgunlugu, yunan özel timleri tarafindan cevirilmemin verdigi gerginlik ile kendim kapiyi acarak daldim ve yattim. (13 €). Berkant sagolsun, yolda giderken mesajlasarak bana tarifini verdi.

http://www.camping-meteora-garden.gr/

Ama oraya gideceklere tavsiye: Benim gibi gece gelirseniz, üsenmeyin, o rampayi cikin. Kayalarin yanlarindaki park yerlerinde, hatta biraz cesaret (ve mutlaka el feneri ile) o kayalardan birinin üzerine uyku tulumu atip, sabahin ilk isiklari ve o muhtesem manzara ile kalkin. 350 turist otobüsü gelmeden de erkenden 3-4 manastir gezip Meteora'yi hatiralariniza ekleyin...

p1050631c.jpg

p1050678.jpg

12- Selanik - Kavala Istanbul...

Yine 12 saat araba kullanarak ve yemek yemek icin durdugumuz Kavala'da mac cikis saatine denk gelerek, kurabiyeleri unutarak, trafikte perisan olarak sabah 4 gibi Istanbul'a vardik.

NOTLAR:

- Yunanistan disinda vize yok yukarida saydigim hic bir ülkeye...
- Tüm sinirlar sorunsuz ve hatta sempatik. Özellikle Karadag polisi herseyi kontrol etmesine ragmen bi sarilip öpmedigi kaldi bizi gecirirken. Tahmin edebileceginiz (ve bildiginiz gibi) en terbiyesiz, igrenc ve seviyesiz sinir kapisi bizimki. "al", "gec", "yürü" ve "zart zurt" dan baska birsey konusmadan hosgeldin vatana...
- Bosna Hersek'de ugramayi cok istedigim Mostar'a, Kravice selalelerine ve "kutsal" Medugorenje'ye, (Meteora" yi tercih ettigimiz icin) ugrayamadik.
- Yunanistan'da benzine dikkat. Saat 22:00 de benzinciler kapaniyor. Benim gibi soguk terler döküp Volkwagen tanrilarina dua etmeyin sonra...
- "Arnavutluga girme abi, hepsi hirsiz", "Yugo'lar bizi sevmez aga", "Bu arabayla yolda kalirsin oolm" ve "Otostopcu sakin almayin, belli olmaz" gibi hurafelere kulak vermeyin. Gönlünüzden geleni yapin. Inanin Beyoglu Arnavutluktan daha tehlikeli, herifler bizi bizden daha cok seviyor, VW sulu götürüyor (susuz getiriyor) ve Polonyali 23 yasindaki otostopcu velet bile size bilmediginiz bir cok sey ögretebiliyor...
- Hirvatistan'in (gördügüm kadariyla) tüm büyük sehirleri pahalli. En azindan ucuz degil. (Böcek meraklilari: Langust'un kilosu 65 € dan basliyor mesela, levrek'in kilosuna 18 € verdik bi keresinde)
- ADAC otomobil klubünün Hirvatistan rehberi ile dolastim. Isteyene ödünc verebilirim. Detayli bir haritasi ve 300 kadar Kamp yerinin son detayina kadar incelemesi var.
- "Happy-cat" adi altinda anilan sisme bir yelkenli ile tanistim. (http://www.happy-cat.at/) 195 x 35 x 35 bir kutuya sigan bir yelkenlim olsun istedim. 5000 € dediler, agladim...
- Karadag'da her 5 km.de bir RADAR var. Bizim araclar icin cok sorum degil ama tüm alman motorcular bir servet ödedi polise, eminim... Ayni sey Arnavutluk icin de gecerli. Adim basi radar. Birkac kisi ile konusunca anladik ki Italya'da calisan ve "parali" arnavutlari ceviriyomus polis rüsvet icin. Beni de cevirdiler. Turist oldugumu anlayinca kovaladilar...
- Her gittigim yerden harita aldim. Ihtiyac olursa bildirin...

Sürc-ü lisan ettikse affola...

Etiketler
Ynt: VW T3 ile Hırvatistan ve Ucundan da Balkanlar...

Benzer bir hamleyi düşlediğimden yazınızı hemen print alıyorum...
Çok teşekkürler...

Not: Dikkatlice inceledikten sonra eğer ayrıntı isteyeceğim sorularım olursa topiğe yada PM le size iletirim...

Süper bir gezi olmuş. Paylaşım için teşekkürler. Çok çalışmam lazım çooook. :D

Çok güzel rüya gibi bir gezi olmuş...İnşallah istediğiniz diğer yerleride gezersiniz.Benim araçla ilgili sorum olacaktı...model,motor,dizel,benzinli gibi....birde yolda sıkıntı oldumu? size göre artı ve eksileri nelerdi aracın...yanıtlarsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

serkanguranc' Alıntı:
Çok güzel rüya gibi bir gezi olmuş...İnşallah istediğiniz diğer yerleride gezersiniz.Benim araçla ilgili sorum olacaktı...model,motor,dizel,benzinli gibi....birde yolda sıkıntı oldumu? size göre artı ve eksileri nelerdi aracın...yanıtlarsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

Aracin tam tanimi 1988 model Volkswagen T3 TD Multivan Westfalia...
Amerikada "Weekender" olarak satilmis, bazilari böyle biliyor modelini.
1,6 Turbo Dizel (JX kodlu motor), 69 Hp, Su sogutmali.

Ici Tam kamp araci degil, yatak olan üclü arka koltuk ve bir adet "back to back" tabir edilen, sürücünün arkasinda, sirt sirta duran bir tekli koltugu var.
Bir de bunlarin arasinda acilan ufak bir masasi.

http://www.camperinterior.webfotos.co.uk/html/camper_interior_westfalia_91.html

"Aracin icinde yemek yapayim" diye bir derdim olmadigi icin mutfak ya da lavabo ihtiyaci duymuyorum. Bu bircok kisi icin eksi sayilabilir.
Bir buzdolabi, ya da sogutucu sart. Benim sogutucu malesef daha yunanistan'i göremeden bozuldu.
Ama dag bayirda kalmadigim icin, her zaman alis veris imkanim vardi. Suyum hep soguktu anliyacaginiz...

Aracta hic bir problem cikmadi. Ama, itiraf etmeliyim ki ciddi bir bakimdan gecti tatil öncesi.
Bu araclari kullananlar teyid edeceklerdir, pek sorunlu degiller, bakimlarini yaptirmak kaydiyla.
T3 lerin (ve T2 lerin) "yavas ve "tingir mingir" seyirlerde keyif verdigi düsüncesindeyim.
110 u gecerse (motor arkada - ve neredeyse iceride oldugundan) cok gürültülü ve performansi malesef yetersiz.
Bir cok araca da 1.9 TDI (passat ya da golf) motoru takilmasinin sebebi de bu.

Yanliz bu seyahatte GPS de ortalama hiz hicbir zaman 40 km yi gecmedi. Yani 200 hp bir motorum bile olsa,
otoyollari degil de diger yollari tercih ederseniz, ya da gittiginiz memelekette otoyol yoksa (bkz Arnavutluk),
aracta Porsche motoru da olsa nafile...

Yakit tüketimi 7,5 - 8 lt / 100 km.

En cok eksikligini hissetigim sey ise bisiklet, ya da daha da iyisi, aracin arkasinda götürülebilecek boyutta bir moped.
Kamp yerleri genelde yerlesim yerlerinin 3 ila 5 km disinda. Cok büyük rahatlik saglar kanaatindeyim.

Yukarida yazdiklarim benim tecrübelerim.
Kisiden kisiye degisen beklentilerle arti / eksileri siralamak pek mümkün degil sanirim.

Benim aldigim keyfi tek kisilik cadiriyla alani da taniyorum, asagidaki resimdeki ailenin farkli beklentileri oldugunu da görüyorum...

p1050646j.jpg

p1050629.jpg

Bir çırpıda anlatıvermişsiniz; ne güzel!... :smiley:
Emeğiniz için sağolun..

Cavid Sezen

Selam süper bir gezi ve muhteşem doğa.Hep kafamda var olan ???????? işaretleri .Acaba bende birgün böyle alıp başımı avrupaya gidebilecekmiyim?.Sanki yelkenli ile açılıp yeni bir kara parçası keşfedeceğiz.Yuh bana ... Çok çok iyi bir paylaşım.Teşekkürler ve mutluluklar.Tecrübelerinizden yararlanacağız.SEVGİ ve SAYGILAR.

Sevgili Altann öncelikle eşine ve sana mutluluklar dilerim. Gezi notların harika, kısa ve öz anlatmışsın, resimler de çok güzel. Özellikle Kotor'a hanımla beraber bayıldık.
Üstad sorum şu--Bende eşim ve oğlum la yazın kendi aracımızla (Citroen Berlingo 2008 model) İzmir den çıkıp sizin yaptığınız gibigezmek istiyoruz. İnşallah yaza kadar 2.el bir karavan alabilirsek daha da mutlu olucam. Tek sorunum yabancı dil sorunu. Derdimi anlatacak kadar İngilizcem var ama çekiniyorum. Ailecek yaban ellerde mahsur kalmayalım. 2.ci sorun nerelerde ve nasıl ucuza kalabiliriz ve de son sorum özel bir bankadan yeni emekli oldum. Hususi pasaport umuz var , vizelerde sorun çıkarmı.
Biraz beni cesaretlendirecek cevaplarınızı bekliyorum vede seneye böyle bir gezi düşünürseniz okullar kapandıktan sonra bizlerde sizlere katılabiliriz.
Şimdilik İzmirden selamlar ve sevgiler. :smiley:
Günöz/Necla KOLAYLI

Merhaba, paylaşımlarınız için çok teşekkürler, kazasız belesız gidip dönmüşsünüz.Anlatılanlardan güzel bir gezi olduğu ortaya çıkıyor.

Metin Bey,elbet biz de yapacağız böyle güzel gezileri,merak etme sen.

Sayın Günöz Kolaylı,almayı düşündüğünüz karavan ile ilgili birgün görüşmüştük sizinle, belki hatırlarsınız, Çeşme'de olduğunuzu,İzmir'e döndüğünüzde görüşebileceğinizi söylemiştiniz.Anladım ki henüz bir karavanınız olmamış. Sık sık Karşıyaka'ya geliyorum,birgün sizinle de görüşüp tanışmak isterim.

Selamlar, sevgiler.

gunozkolayli' Alıntı:
Sevgili Altann öncelikle eşine ve sana mutluluklar dilerim. Gezi notların harika, kısa ve öz anlatmışsın, resimler de çok güzel. Özellikle Kotor'a hanımla beraber bayıldık.
Üstad sorum şu--Bende eşim ve oğlum la yazın kendi aracımızla (Citroen Berlingo 2008 model) İzmir den çıkıp sizin yaptığınız gibigezmek istiyoruz. İnşallah yaza kadar 2.el bir karavan alabilirsek daha da mutlu olucam. Tek sorunum yabancı dil sorunu. Derdimi anlatacak kadar İngilizcem var ama çekiniyorum. Ailecek yaban ellerde mahsur kalmayalım. 2.ci sorun nerelerde ve nasıl ucuza kalabiliriz ve de son sorum özel bir bankadan yeni emekli oldum. Hususi pasaport umuz var , vizelerde sorun çıkarmı.
Biraz beni cesaretlendirecek cevaplarınızı bekliyorum vede seneye böyle bir gezi düşünürseniz okullar kapandıktan sonra bizlerde sizlere katılabiliriz.
Günöz/Necla KOLAYLI

Dili dert etmeyin. Kimleri gordum yurtdisinda bir tek kelime bilmeden dunyayi geziyorlar. Benimen buyuk korkum ozellikle Yunanistandaki tabelalar onu bile takmiyorum. Pasaporttun hususisi nasil oluyor. Yesil ise her yer serbest. Cesaret. Bana da lazim. Ben de arabayla cekinmiyorum degil. Ozellikle bozulup yolda kalirsam ne ederim diye endiseleniyorum.

gunozkolayli' Alıntı:
Günöz/Necla KOLAYLI

Dil konusu bir cok kisinin korkusu. Ama merak edilecek birsey yok aslinda. Almanya da 15 senedir yasayip almanca "merhaba" diyemeyen insanlar taniyoruz. "Restoranlarda ne yedigimi bilmek isterim" derseniz yaniniza alacaginiz rehber kitaplarin arkasinda günlük konusma metinleri vardir. Inanin kendi dillerini kullanma cabasi gösterdiginiz icin daha fazla yardim ve ilgi görürsünüz. Ben asagidaki rehberi kullaniyorum. Cok güzel bir rehber oldugunu düsünüyorum. Türkiye de farkli bir isimle yayinlaniyor ama her kitapcida bulabilirsiniz.

Bunun disinda LONELY PLANET rehberleri, sirt cantali turistler icindir. En ucuz gecelemeleri ve restoranlari yazar. Tabi kaliteden ödün vermek sartiyla.
Avrupa'daki kamp yerleri cok temiz ve cok rahat. Dus ve tuvatletleri bizdeki pansiyonlardan daha bakimli. yerine göre 1o € dan 35 € ya kadar degisiyo fiyatlari (1 arac + 2 kisi).
Hemen hemen hepsinde elektrik, kablosuz internet, camasir ve bulasik imkani ve kamp araclari icin biyolojik atik klozetlerinden, temiz su tanki doldurma istasyonlarina kadar hersey buluyor.
Internetten bu konu ile ilgili bircok kaynak bulabileceginize eminim.

Gideceginiz yere ucakla gidip (erken rezervasyonda inanilmaz bilet fiyatlari bulunabilir- Karadag'a 99 euro gibi) orada araba kiralamak da alternatif olabilir.
Ne de olsa araci yurt disina cikarmak icin bayagi bir masraf yapiyorsunuz (sigorta 15 günlügü 149 € + evraklari + uluslararasi ehliyet + bakim onarim masrafi). bu masraflara VIZE masrafini (mutlaka yunanistan veye bulgaristan'dan gecmek zorundasiniz) ekler ve benzin parasini da dahil ederseniz, eminim gidilecek ülkede arac kiralamak daha ucuza gelecektir. (kamp araclari da kiralanabiliyor, arastirmak lazim)

Pasaport konusunda bir fikrim yok ama benim gezdigim ülkeler arasinda bir tek Yunanistan vize istiyordu. Dolayisiyla 6 ay gecerli bir pasaportunuz olmasi yeterli olacaktir.

Sevgili Altann tekrar iyi akşamlar. Verdiğiniz cevaplara teşekkür ederim, dediğiniz gibi azıcık cesaret ve biraz da şans la bu olmayacak iş değil. İnşallah şeytanın bacağını kırıp benim gibi bu işe hevesli bir ailede ayarlayabilirsek kesinlikle önümüzdeki yaz okullat kapanınca bu işe niyetlenmek istiyoruz. Zaten hepimizin 10 ar yıllık pasaportlarımız hazır. Maddi anlamda da pek sorun yok.
Dediğim gibi bu işe gönüllü, yol yordam bilen arkadaşlar olursa arka arkaya gidip gezmek isteriz.
Şimdilik İzmirden hayırlı akşamlar ve herkeze mutluluklar..

Çok güzel bir gezi.
Harika duraklar.
Nezih bir anlatım.
Teşekkürler.

Aklımda oln bir rotaydı...
Tabi benimkinde birazfark var.
Paylaşıp önerilerinizi almak isterim.
Önce Triesteye Feribot ile Aracı gönderip, ardından uçakla orda karşılamayı düşünüyoruz.
Sonra ver elini İtalya.
İtalyada 6 gün geçirip, dönüş hemen hemen sizin rotayı 9 günde yapmak gibi...
Önerilerinize-tavsiyelerinize açığım.

nejat ural' Alıntı:
Çok güzel bir gezi.
Harika duraklar.
Nezih bir anlatım.
Teşekkürler.

Aklımda oln bir rotaydı...
Tabi benimkinde birazfark var.
Paylaşıp önerilerinizi almak isterim.
Önce Triesteye Feribot ile Aracı gönderip, ardından uçakla orda karşılamayı düşünüyoruz.
Sonra ver elini İtalya.
İtalyada 6 gün geçirip, dönüş hemen hemen sizin rotayı 9 günde yapmak gibi...
Önerilerinize-tavsiyelerinize açığım.

9 günde tüm Hirvatistan'i gecip Türkiye'ye dönmek bircok yeri görmeden, vakit harcamadan gecmeniz anlamiya geliyor.
Zaman olarak yapilamayacak degil tabi, iyi bir planla ve bircok yerden feragat ederek güzel bir yolculuk olabilir.
Yorucu bir rota, haberiniz olsun... Sürekli rampa ve ortalama hiz (hirvatistan dahil, karavan tipi araclar icin) 35 - 40 km yi asmiyor...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.