Volkswagen Volt 2006 Aracimi Karavana Dönüştürüyorum!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan freedom.gg Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 140
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,552
Ben bunu laf olsun diye yazmadım,aynı tecrübeyi daha önce yaşamış biri olarak yazdım.Minibüsten karavan yaptım,camlara hiç dokunmadım,içten film dışardan folyo uygulamama rağmen ne soğuğu kesti ne sıcağı.Yaptığım onca yalıtımın bir faydasını göremedim.Camlar güneşi gördümü içerisini fırın gibi yapıyor.Sonra içerisini söktüm,arka kapıdakiler de dahil camları söktürüp saçla kapattım.İzolasyonunu yaptım ve tekrar döşedim.Adeta karavanı iki kez imal ettim.O yüzden diyorum ki bu kadar cam ile izolasyon olmaz.Aracın içinde yazın pişersiniz.Çünkü güneş panellerinin çalışması için aracın güneş görmesi şart.

IMG 20181123 155231
IMG 20180528 070614
IMG 20190124 191610

Yaz için camları sürgülü yapmak, aynı zamanda klima ayarlamak, kış içinde vebasto ile ısınmak dahi çözüm olmuyor mu ? Mutlaka kapatmak mı gerekiyor? Yani camları kapatmayı hiç istemiyorum bütün hevesim gidecek o durumda o yüzden camlar varken bu sorunları nasıl çözebilirim diye düşünüyorum yanlış anlamayın, yani imkansız değildir elbet bir çözümü vardır diye düşünerek ilerledim..

Son düzenleme:

Gamze Hanım,
Elektrik sistemi gerekli beslemeyi sağlayacak kadar güçlü ise mobil klima ile soğutma sağlayabilirsiniz. Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato 17m3 "YAK" - Atilla Dinçer(Atiladi) Atilla Dinçer Bey' in çalışmasını takip etmiştim. Size de faydası olur inşallah.

Camlar kapansın istemiyorsunuz ama izolasyon da şart. Benim şöyle bir önerim olacak. Teknelerde - gemilerde fırtına kapağı vardır. Bu kapak camlı pencerenin üzerinde dıştan bağlı olur, panjur gibi düşünün ama camı tamamamen kapatacak şekilde yekpare bir kapaktır. Camların hasar görme ihtimali olan durumlarda kapatılır. Normal zamanlarda açıktır görüşü engellemez. Camları kapatmak istemediğiniz için yerleşiminiz de ona göre olacaktır. Camlarınızı kontraplak üstü fiberglas kaplatarak yada alternatif bir malzemeden fırtına kapağı yaparak - yaptırarak içten yada dıştan ( trafik açısından hangisi sorun çıkarmayacaksa) üsten menteşeli, sürgülü veya askı şeklinde monte edilirse, dilediğiniz zaman açıp kapatarak hem güvenlik hem izolasyon amaçlı kullanabilirsiniz.
Images
Aluminum Opening Rectangular Window with Storm Cover 150915112135

ABS rv caravan luggage door Access Doors
Bu malzeme karavan bagaj kapağı ama tarif etmeye çalıştığım şeye çok benziyor. Böyle bir şey uygun ölçüde 4mm kontraplak üstüne bir ya da iki kat fiberglass ile kaplanarak macunlanıp boyanarak cam ile arasında boşluk kalacak şekilde imal edilebilir.Bir önceki mesajımda belirttiğim gibi kullanabilirsiniz. Selamlar

Ekli dosyayı görüntüle 516210 Bu malzeme karavan bagaj kapağı ama tarif etmeye çalıştığım şeye çok benziyor. Böyle bir şey uygun ölçüde 4mm kontraplak üstüne bir ya da iki kat fiberglass ile kaplanarak macunlanıp boyanarak cam ile arasında boşluk kalacak şekilde imal edilebilir.Bir önceki mesajımda belirttiğim gibi kullanabilirsiniz. Selamlar

Bu fikri çok beğendim, gerçekten çok kullanışlı olur dediğiniz gibi herhangi bir durumda yalıtım amaçlı kullanılabilir, camlar da kapanmamış olur, peki bunu sonrasında yaptırabilirim değil mi dıştan olabilir mesela? Bir de aracın camlarına uygun bir ölçüde bulmam ya da yaptırmam gerekecek :| bu süreçte devam edeyim diyorum bu kapakları bulduğumda da monte ederim. Çok teşekkür ederim :smiley:

Iveco panelvan dönüştürmüş biri olarak Tavsiyem Olabildiğince az cam bırakın.
Aka çift kapıyı iptal edip bagaj kapağı gibi yapın yada içten komple ahşap ile kapatın. Kış aylarında iki kapı arasından tam yattığınız yere inanılmaz soğuk geliyor.

Kışın vebasto ile soğuğu çözersiniz fakat yazın ne yaparsanız yapın kilima yeterli olmuyor. Zaten güneş panelini bırakın akü full dolu olsa dahi klimayı çok az kullanabilirsiniz. Tavsiye edilen klimanın btu su çok düşük kullandım ve yetersiz buldum.

Kamplarda elektriğe bağımlı konaklarsanız daha yüksek btu bir klima ile ve ağaç gölgesinde olur fakat kamp dışı güneş paneliyle imkansız.

Ben komple camsız yapın demiyorum ki☺️Zaten hekilerin pek bir faydası olmuyor ama karşılıklı açılacak iki cam ve sürgülü kapıda açılacak bir cam gayet yeterli oluyor.Klimayı ancak 220 volt elektrik alabileceğiniz yerlerde kullanabilirsiniz.12 volt ile çalışan karavan klimaları,orta halli bir karavan fiyatına satılıyor.

Karavanın nasıl olması gerektiği konusunda karavancılarda fikir birliğine nadir rastlanır. Ben de karavanın arka kapılarını sabitleme konusuna bir türlü sıcak bakamıyorum. 1983- şimdiye kadar kullandığım bütün karavanlarda arka kapılardan çok faydalandım.

Çok sıcak günlerde kamping veya karavanparklarda iki arka kapıyı açar, önlerine arabanın içi görünmeyecek şekilde bir perde takarım. Böylece karavanın havalanması kolaylaşıyor. Yatak yapılması gibi işler arka taraftan çok daha kolay oluyor. Karavanımda yatak 75 cm yüksek olduğu için altında büyük bir bagaj yeri var. Bu bagajı kolay kullanabilmem için arka kapıların açılabilir olması çok iyi. Karavanda duş olmadığı için perdenin iç tarafında duş almak yerine göre mümkün.
Benzer iki duş karavanımda var.
Dusche
Solardusche

Pencere konusunda iki yıldır dışarıya aaçılan pencerede uyguladığım bir deneyimim var. Italyan bir karavancıda gördük ve eve gelince eşim kendisi dikti.

Fenster3

Bu perde sayesinde karavana hava giriyor ama güneş girmiyor. Bu pencere karavanda yemek masasının arkasında. Masada otururken/yemek yerken, önümüzden geçenler bizi göremiyor ama biz dışarıyı görebiliyoruz.

Dışarda yemek yerken gölgeye göre yemek masasını aracın iki tarafına da koyabiliyoruz. Bu pencerenin önündeki masaya pencereden servis yapmak çok kolay. Yağmurlu havalarda pencerenizi açıp dışarıyı seyredebilirsiniz. Pencere Türkiye’de pahalı biliyorum ama hiç olmazsa bir pencereyi böyle yaptırmakta fayda var.
SAM 6997

Aracı sıcak havalarda bir parça serin tutabilmek için sürme kapıyı açarız. Kapıda görülen sineklik sayesinde komşular veya karavanın önünden geçenler karavanın içini göremezler.

Arka kapıları, yandaki pencereyi, sürmeli kapıyı ve aracın üzerindeki hekileri (3 adet) açarak sıcak havalarda bile karavanda yemek yiyebiliriz.
IMG 20190901 194038 2

Son düzenleme:

Karavanın nasıl olması gerektiği konusunda karavancılarda fikir birliğine nadir rastlanır. Ben de karavanın arka kapılarını sabitleme konusuna bir türlü sıcak bakamıyorum. 1983- şimdiye kadar kullandığım bütün karavanlarda arka kapılardan çok faydalandım.

Çok sıcak günlerde kamping veya karavanparklarda iki arka kapıyı açar, önlerine arabanın içi görünmeyecek şekilde bir perde takarım. Böylece karavanın havalanması kolaylaşıyor. Yatak yapılması gibi işler arka taraftan çok daha kolay oluyor. Karavanımda yatak 75 cm yüksek olduğu için altında büyük bir bagaj yeri var. Bu bagajı kolay kullanabilmem için arka kapıların açılabilir olması çok iyi. Karavanda duş olmadığı için perdenin iç tarafında duş almak yerine göre mümkün.
Benzer iki duş karavanımda var.
Ekli dosyayı görüntüle 516237 Ekli dosyayı görüntüle 516238

Pencere konusunda iki yıldır dışarıya aaçılan pencerede uyguladığım bir deneyimim var. Italyan bir karavancıda gördük ve eve gelince eşim kendisi dikti.

Ekli dosyayı görüntüle 516239

Bu perde sayesinde karavana hava giriyor ama güneş girmiyor. Bu pencere karavanda yemek masasının arkasında. Masada otururken/yemek yerken, önümüzden geçenler bizi göremiyor ama biz dışarıyı görebiliyoruz.

Dışarda yemek yerken gölgeye göre yemek masasını aracın iki tarafına da koyabiliyoruz. Bu pencerenin önündeki masaya pencereden servis yapmak çok kolay. Yağmurlu havalarda pencerenizi açıp dışarıyı seyredebilirsiniz. Pencere Türkiye’de pahalı biliyorum ama hiç olmazsa bir pencereyi böyle yaptırmakta fayda var.
Ekli dosyayı görüntüle 516240

Aracı sıcak havalarda bir parça serin tutabilmek için sürme kapıyı açarız. Kapıda görülen sineklik sayesinde komşular veya karavanın önünden geçenler karavanın içini göremezler.

Arka kapıları, yandaki pencereyi, sürmeli kapıyı ve aracın üzerindeki hekileri (3 adet) açarak sıcak havalarda bile karavanda yemek yiyebiliriz.
Ekli dosyayı görüntüle 516241

Tasarımınız o kadar hoşuma gitti ki, eşinizin emeğine sağlık çok beğendim, çokta güzel kullanışlı olmuş :smiley: arka kapıları kapatmayı bende düşünmüyorum, camlar konusunda ise sürgülü camları, belirttiğiniz gibi üst cam ve sürgülü kapıyı kullanabilirim. Aslında yaz için aracın üst tarafına teras yaptıracağım ve mümkün olduğunca yazı yukarıda uyuyarak geçirmeyi düşündüm hem keyif hem sıcak açısından, tabi güvenlik el verdiğince. Bunun dışında şuan su tesisatı yaptık, temiz suyu yukarıya ince bir tank şeklinde yaptırıyoru, özel olarak 20 cm civarı onun üzerine teras gelecek, yerden tasarruf etmeyi planladık, atık su tankı araç içinde olarak, ve musluk tarzı bir sistem yapıp atık su, temiz su aktarımını kolaylaştırmayı planladık. Umarım başarılı olur. Şuanda mobilya ve kaplama için marangozu bekliyoruz bir iki haftadır, işleri yoğun olduğu için, fakat kısa bir süre içinde mobilyalar da tamamlanacak :smiley: fikirleriniz için çok teşekkür ederim.

Tasarımınız o kadar hoşuma gitti ki, eşinizin emeğine sağlık çok beğendim, çokta güzel kullanışlı olmuş :smiley: arka kapıları kapatmayı bende düşünmüyorum, camlar konusunda ise sürgülü camları, belirttiğiniz gibi üst cam ve sürgülü kapıyı kullanabilirim. Aslında yaz için aracın üst tarafına teras yaptıracağım ve mümkün olduğunca yazı yukarıda uyuyarak geçirmeyi düşündüm hem keyif hem sıcak açısından, tabi güvenlik el verdiğince. Bunun dışında şuan su tesisatı yaptık, temiz suyu yukarıya ince bir tank şeklinde yaptırıyoru, özel olarak 20 cm civarı onun üzerine teras gelecek, yerden tasarruf etmeyi planladık, atık su tankı araç içinde olarak, ve musluk tarzı bir sistem yapıp atık su, temiz su aktarımını kolaylaştırmayı planladık. Umarım başarılı olur. Şuanda mobilya ve kaplama için marangozu bekliyoruz bir iki haftadır, işleri yoğun olduğu için, fakat kısa bir süre içinde mobilyalar da tamamlanacak :smiley: fikirleriniz için çok teşekkür ederim.
Tavana depo yapmak tehlikeli olabilir. Bence cok buyuk yapmayin. Virajlarda yarim depo devrilmeye kadar goturebilir. Bence sase arasinda yada arka teker ustu yatak alti biyerlerde yapmayi deneyin. 100 liralik bi hidrofor isinizi gorur.
Tavana yapmakta kararliysaniz deponun icine mutlaka bol miktarda dalgakiran yaptirin.
Kolay gelsin.

Gamze Hanım,
Uzun bir aradan sonra sizden haber aldığımıza sevindik. Serdar Bey depo konusunda uyarısında haklı. 1 metreküp su yaklaşık 1 ton ağırlığa sahip. mesajınızda yazdığınız 20 cm depo yüksekliği ise deponun eni ve boyu 1 metre olsa bile depo doluyken tavanda 200 kg yük olur. Bu durumda depo boş olarak yola çıkıp suyu gittiğiniz yerde doldurmanız ya da seyir halinde çok dikkatli olmanız gerekir. Bence de depo yeri konusunu yeniden değerlendirin. Selamlar...

Tavana depo yapmak tehlikeli olabilir. Bence cok buyuk yapmayin. Virajlarda yarim depo devrilmeye kadar goturebilir. Bence sase arasinda yada arka teker ustu yatak alti biyerlerde yapmayi deneyin. 100 liralik bi hidrofor isinizi gorur.
Tavana yapmakta kararliysaniz deponun icine mutlaka bol miktarda dalgakiran yaptirin.
Kolay gelsin.
Sizin bu haklı uyarınız dikkatimi çekti.
Youtube de gördüğüm yabancı sitelerde karavan üstüne 100 lük pimaş boruyu içine su doldurup dışını siyaha boyayıp yazın sıcak su elde edip duş için kullanıyorlar. Ben de bu sistemi kango kamperimin üstüne düşünüyordum. Bu uyarınızdan sonra acaba 10 litre lik suda araca etki edermi? kaygılandım.

Youtube de gördüğüm yabancı sitelerde karavan üstüne 100 lük pimaş boruyu içine su doldurup dışını siyaha boyayıp yazın sıcak su elde edip duş için kullanıyorlar. Ben de bu sistemi kango kamperimin üstüne düşünüyordum. Bu uyarınızdan sonra acaba 10 litre lik suda araca etki edermi? kaygılandım.
Seyir esnasinda dus alacak haliniz yok. Kamp yaptiginiz yerde doldurun. Kullanacaksaniz doldurun. Yola cikarken bos olsun.

Bahsettiğiniz gibi 10-15 lt lik silindir boru tip tankın içine yapabiliyorsanız dalga kıran yaparsanız ve dolu olarak tutarsanız seyahat esnasında sıkıntı yaşamazsınız.
Dolu olmayan depoda ve dalga kıranıda yoksa, hareket halinde su çalkalaması aracın dinamiklerine ciddi olmasada bir etkisi olabilir. Araç içinde pencere açıkken takıntınız var ise ,su çalkalanma sesi rahatsız edebilir de

Bahsettiğiniz gibi 10-15 lt lik silindir boru tip tankın içine yapabiliyorsanız dalga kıran yaparsanız ve dolu olarak tutarsanız seyahat esnasında sıkıntı yaşamazsınız.
Dolu olmayan depoda ve dalga kıranıda yoksa, hareket halinde su çalkalaması aracın dinamiklerine ciddi olmasada bir etkisi olabilir. Araç içinde pencere açıkken takıntınız var ise ,su çalkalanma sesi rahatsız edebilir de
Dalgakıran yapma işi biraz zorgibi birazda gereksiz çünkü dolu olacağı için çalkalanma olmayacağı kanaatindeyim.
Seyir esnasinda dus alacak haliniz yok. Kamp yaptiginiz yerde doldurun. Kullanacaksaniz doldurun. Yola cikarken bos olsun.
Seyehat halinde duş yapmayacağız fakat suyu boruya doldurur doldurmaz ısınmayacağına göre, amacımızda güneş enerjisiyle ısıtmak olduğu için dolu seyehat etmemiz gerekmekte.
Ayrıca bir tarafa 100 lük pimaş yapmaktansa aracın her iki tarafına 50 lik pimaş koymak hem denge açısından hemde suyun tez ısınması açısından daha uygun olacagı kanaatindeyim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,423
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri