Venezuela'dayım, Merida ve Yediklerimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Solana Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,436

Solana

Kamp II
45 gun surecek Venezuela gezimiz, http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=24586.0 baglantisindan kaldigi yerden devam ediyor :smiley:

Caracas’tan Merida’ya Flamingo otobüs şirketine ait çift katlı ‘buscama’, yani yataklı konfor seyahati sevincimiz uzun sürmedi…Caracas’tan ayrılalı daha henüz yarım saat geçmemişti ki otobüsümüzden taka tuka sesler geldi ve durduk… Şoförümüz durumu kendi dilinde anlattı. Belli ki, araba arıza yaptı ve biz kaldık… Arka koltukta oturan genç kız bildiği kadar İngilizce ile bize durumu anlatmaya çalıştı…Arabadan indik ve bir sonraki otobüsü beklemeye başladık… 1,5 saat sonra yataklı olmayan, bildiğimiz yatar koltuklu bir otobüs geldi, tabii yolcular seslerini yükseltti neden yataklı değil diye... Yapacak bir şey yoktu ve 13 saatlik Merida’ya bu otobüs ile gitmek zorundaydık.

Otobüs dolu olmadığından ikişerli koltuklarda rahatça oturduk... En azından ayaklarımızı uzatabilir durumdaydık... Ancak otobüsün başka bir sürprizi vardı.. Klima sürekli çalışıyor ve otobüsü buzdolabı haline getiriyordu...Üzerimizdeki uzun kollu ince giysimiz yetmiyordu... Zaten insanlar battaniyeleriyle gelmişlerdi.. Demek ki bilinen bir şeydi bu durum.. Otobüsümüz mola verip dışarı çıkınca ancak ısınıyorduk... Gece boyunca üşümekten uyuyamadım.

Merida otobüs terminaline 14 saat sonra gelmiş olduk.. Bizi ilk karşılayan sarışın bir adam yanımıza gelerek İngilizce olarak, Avrupalı mıyız, diye sordu. Türkiye’den olduğumuzu söyleyince almanca (!) konuşmaya başladı… Posadasına müşteri topluyordu.. Ama biz rehber kitabimiz ‘Lonely Planet’ten kalacağımız Posada’yı tespit etmiştik bile. Venezuela’da posada’lar pansiyon benzeri yerler… Bizim Posadamız “La Montana” güzel bol yeşillikli bir avlusu ve de internet bağlantısı var. Ayrıca çok güzel And Dağları manzarası ile terasta oturma keyfini sunuyor… Banyolu odamızın fiyatı 28 USD… Daha ucuz Posadalar da var ama burası bizim icin uygun.

Otobüs terminalinden taksiyle 10 dakikada 2 USD’ye Posada La Montana’ya geldik. Burada benzinin çok ucuz olduğunu söylemiştim. Bir arabanın deposunu 1-1,5 ABD Dolarına doldurabiliyorsunuz… Evet, bütün depo bizim paramızla 2 TL’ye dolabiliyor !!!

Merida1

Merida

Merida18

Merida17

Merida11

Merida12

Merida2

Merida’nın nüfusu 325.000.. Nüfus çok yoğun olmasa da, benzinin ucuz olması sebebiyle çok araba var… Birbirine paralel ve birbirini kesen dar sokaklarda, tek şeritte ilerleyen arabalar, bir hayli trafiği sıkıştırıyor, ayni zamanda egzozlarından çıkan gaz ile de havayı kirletiyorlar…

Etiketler
Ynt: Venezuela'dayım, Merida ve Yediklerimiz

Merida, ayni zamanda bir üniversite şehri ve dil kurslarının bol olduğu bir yer… Bizim de amacımız, bu iklimde -hep bahar olan güzel yerde- 2 hafta bir İspanyolca kursuna katılmak.

Merida4

Merida5

Iowa Institute” posadımıza yürüyerek 5 dakikalık mesafede.. Kursun yöneticisi Cathy, orta yaşlarda Amerikalı bir kadın.. Hocamızın adı da İsabel, 24 yaşında… İngilizce yardımı ile İspanyolca anlaşmaya başlıyoruz.. Sabah 2 saat, öğleden sonra 2 saat olmak üzere toplam 4 saat İspanyolca ders görüyoruz… Bu yaştan sonra yeni bir dil eğitimi almak bizi biraz zorluyor olsa da, kararlıyız bir şeyler öğrenmeye.. Tabii asıl eğitimimiz, öğrendiğimiz ispanyolcayı sokakta ve restoranlarda kullanarak oluyor…

Hafta sonu, civar köylerden biri olan JAJI (Ha-hii okunuyor) köyüne gitmeye karar verdik…

Posadamizdan bir sokak sonrasından kalkan şehir içi dolmuşu ile otobüs garına gittik… Dolmuşlar, aynen bizdeki Sarıyer minibüs dolmuşları gibi.. Ayakta yolcu alabiliyor.. Parası, inerken şoföre veriliyor ve çok ucuz.. 1 kişi 25 kurus..

Merida7

Merida6

Merida9

Jaji014

Otobüs garında, Jaji köyüne, külüstür sınıfından bir minibüs duruyordu... Sanki tamirhanede imal edilmiş bir modeldi! Antika desem değil, hurda sınıfından bir minibüs… Yarım saate yakın içinde oturarak dolmasını bekledik. Türkiye’deki köy dolmuşlarına benzeyen bir sefer ile 1 saatten fazla süren bir yolculukla 40 km uzakta dağlar arasındaki Jaji köyüne geldik…

Jaji060

Pazar günü referandum olduğundan anlaşılan bugün (cumartesi) seçim yasakları başlamış, yollarda Si-No çekişmesine rastlanmıyordu.

Jaji, 60’lı yıllarda restore edilmiş, tipik bir And Dağları köyü.. Oldukça dik bir yamaç üzerine kurulu, arnavut kaldırımlı, çevresi yeşillik ormanlık sevimli bir köy.. Köyü baştan sona, karşımızda yüksek And Dağlarını izleyerek yürüdük.. Kuru güzel ılık havayı içimize sindirdik..

Jaji015

Jaji010

Jaji029

Jaji050

Tam kaptirmis kendimi gidiyordum ki, bitiverdi... :( Niye daha uzun yazmadin ki?

Evet, internet baglantimiz kesildiginden yazimi yarim birakmak zorunda kalmistim... Iste devami :smiley:

Merida15

Pazar günü (15 Subat) Venezuela icin önemli bir gundu
Başkan Chavez, iki kezden fazla seçilemeyen başkan, milletvekili, belediye başkanı ve valiler için bu kısıtlamaları kaldırmak üzere referandum kararı almış... % 55 Evet ile Chavez’e devam etme hakki cikti :smiley:

Th ChavezSi077

Referandum gecesii kutlama

Selim hikayeyi http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=25294.0 baglantisinda anlatiyor...

VEEEEEEEE Simdi de yediklerimiz... Once hafifler !! :D

Merida19

Coco Frio; sogutulmus hindistan cevizi suyu.. Serinletici...

Merida26

Papayalar burada dev boyutta

Guava

Guayaba, orta boy portakal buyuklugunde.. Ici domates cekirdekleri gibi ama sert.. Bu yuzden orta kisim cikariliyor.. Tadi guzel..

Merida27

Merida29

GUANABANA; Dısı Avakado goruntusunde, yesil fakat cok daha buyuk... ici beyaz,Trabzon Hurmasi kivaminda ve tatliliginda... Ayni onun cekirdeklerine benziyor... Burada sadece meyve suyu olarak iciliyor.

DONDURMA SEVERLER DIKKAT!!!

Merida32

Hayatinizda hic bu kadar cesitli dondurma yemediniz... CROMOTO, Guiness rekorlar kitabına girmis... Sebebi tam 800 den fazla çeşide sahip olması..
Evet yenen her şeyin dondurmasını yapmışlar… Aklınıza gelebilecek her şeyin.. Yani; bütün meyvelerden, sebzelerden, etli yiyeceklerden her şeyden… Yani; soğanlısından, balıklısından, pirinçlisinden, karideslisinden, pırasalısından, karpuzlusundan hepsinin dondurmasıni yapmislar ve isterseniz de tattırıyorlar.
Soğanlısını, ıstakozlusunu, pizzalısını tattım ve gerçekten dondurmanın tadı ve kokusu kendi çeşidi gibiydi, tabii şekerli ve dondurulmuş krema kıvamında… Ihh!!

Merida31

Merida30

Ben peynirli, domatesli ve mısırlıdan yedim… Şunu söyleyebilirim; peynirlisini her zaman yiyebilirim…

Merida37

Merida36

TEQUENOS; icinde guayaba, cikolata ya da peynir, mantar, et olabilen yagda kizartilmis sigara boreginden biraz buyuk borek

Merida34

PASTEL; icinde et,peynir olan bir tur borek

Caracas346

ChavezSi013

Sokak saticilari cok populer... Hamburger, Hot dog (perro caliente) cesitli sandvicler hazirliyorlar, gunun her saatinde..

Merida40

Merida24

Merida25

LOS PINCHOS; şişte biftek.. tavuk şiş de oluyor...

Merida35

Desayuno Criollo; kahvalti tabagimiz fasulyeli, yumurtali peynirli...

Sira ana yemeklerde :D

Merida33

Merida283

Kizarmis tavuklar; patates hallacitas ve yucca ile servis ediliyor... Yucca patatese benzeyen bir kök. Hallacitas, misir unundan yapilip suda haslaniyor.

Jaji074

ici jambon ve peynirle doldurulmus alabalik

Merida250

Caracas356

Jaji073

Merida269

Uzerine tatli alir misiniz? :D :D :D

Merida167

Merida22

CHURROS; Latin Amirikanin en populer yiyeceklerinden. Bizim tulumba tatlisinin tatli olmayanı... Uzerine seker konup kahve ya da sicak cikolataya banılıp yenen keyifli cıtır yiyecek..

Afiyet Olsun ! :smiley: :D

Onumuzdeki 5 gun tum Latin Amerikada Karnaval haftasi... Merida sehrinde de yarindan itibaren "Feria Del Sol" senlikleri basliyor. Bu senliklerin en buyuk ozelligi, 6 gun boyunca kanli boga gureslerinin olmasi...

Merida’dan sonra Los Llanos (los Yanos)’ta doğa maceralarımız başlıyor olacak, (özellikle off-roadcu arkadaşlarım) takip edin...

Ben simdi gidip birseyler yemeliyim, karnim acikti :smiley:

Solana' Alıntı:
Merida’dan sonra Los Llanos (los Yanos)’ta doğa maceralarımız başlıyor olacak, (özellikle off-roadcu arkadaşlarım) takip edin...

Heyecanla bekliyorum, teşekkürler :smiley:

her iki yazıyıda okumakta, izlemekte büyük bir keyif ve öğretici oldu
izliyoruz...

selamlar,

Gezimiz http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=25919.0 baglantisinda devam ediyor :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR