Ustalardan Yardım Bekliyoruz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kayademir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,918

kayademir

Yeni Üye
1969 Model CJ5 sanarak aldığımız bir Willys jeepimiz var jeepi biz sökük halde aldık bi arkadaşım yaptırmak için almış komple söktürmüş, zaten sökülmüş olduğu için biz önce kabortadaki ufak çürükleri yaptırdık sonra güzel bir boya sonra motoru yerine koydurduk sağ olsun iki yıldır yağmur altında yatan motor hiç bir bakıma girmeden ilk marşta çalıştı, fakat o günden sonra sıkıntımız başladı, Kayserideyiz pek anlayanda yok anlayan olmayınca konuşan çok oluyor, Ruhsatta yazan 1,2 motor. Araçta 3 adet vites kolu var, motor hakkında çetiştli yorumlar aldık, 1,2 çekmez boşa uğraşmayın diyende var. orjinal motoru hiç ellemeyin çok güzel diyende var, fakat adam akıllı bir şey diyen yok, bizim arabayı alma amacımız offroad değil ufak defek kır gezilerinde veya avda kullanmak. bir de araca lpg taktırdık, tabi bu araçla uğraştıkcada bizde zamanla daha çok heveslenmeye başladık, sizce nasıl bi araçtır bu nasıl bi motordur ne yapmamızı önerirsiniz veya uğraştığımıza değer mi.

IMG 17231

IMG 18541

IMG 20091

IMG 20651

IMG 21821

Etiketler
Ynt: Ustalardan Yardım Bekliyoruz

Öncelikle hayırlı olsun.
Aracın kaportasına bakınca 1969 değil 1964 ve öncesi olduğu anlaşılıyor.Belki '69 model bir araca ait ruhsatın nüfusuna geçti ya da '64 ve öncesi bir araca ait kaporta bu araca aktarıldı.Fakat bu kaporta çok daha değerlidir onu da belirteyim.
Motor konusuna gelince; Ruhsatta yazan pek çok bilgi öylesine yazılmış şeyler olabiliyor.Şayet kendi orijinal Hurricane motoru ise ve blokta falan sorun yoksa belirttiğiniz kullanım amacı doğrultusunda işinizi fazlasıyla görecektir.Işıklarda durduktan sonra patinaj çekerek kalkmaz ama sizi yolda bırakmaz.Belki biraz ağır aksaktır ve rampalarda pek çok araç yanınızdan sollayıp geçer gider,fakat o motor sizi sonunda hedefe hep ulaştıracaktır.
Üç adet vites koluna gelince; En soldaki yani sürücüye en yakın ve içlerinde en uzun olan ana vites koludur.Ondan bir sonraki ve uzunluk olarak ikinci olan ise arkaya doğru çekildiğinde ön aksları bağlar,böylece araç 4x4 konuma geçer.Bunu normal yol koşullarında yapmayın.Ancak ekstra traksiyon gerektiğinde yapın.Bu kol arkaya doğru çekilip ön akslar bağlandıktan sonra arazide motor gücünün yeterli olmadığını yada yetersiz kalacağını farkettiğiniz dik çıkışlar vs gibi durumlarda en sağda ve en kısa olanı tam olarak ileriye doğru itin.( Bir kademe itip bırakırsanız tüm aktarma sistemi nötr duruma geçer ve vitese taksanızda araç yürümez.Bu nedenle tam olarak ileriye ittiğinizden ve çıkaracağınız zaman da tam olarak geriye çektiğinizden emin olun)Bu durumda araç hem 4x4 konumda olacak ve hemde motor çok yüksek tork üretecektir.
En son satırdaki o son sorunuza gelince;Geriye dönüşü olmayacak şekilde geometrisi , mekaniği , iç dinamikleri ve estetiğiyle oynanıp bozulmadığı sürece her Willys / Willys-Kaiser uğraşmaya fazlasıyla değer.Ancak onlar şehirli değildir ve hep yoldan çıkmak isterler.

Ustam aracım çok şükür çıktı 1 aydır biniyorum ama bazı sorunların çözümünü bulamadık 1. Si yakıt araç ortalama km de 1 tl yakıyor LPG de ona rağmen çekiş çok düşük sürekli takviyede gezmek zorunda kalıyorum bazı Arkadaşlarım tavsiyesi yeni bir motor, sizce yeni bir motor nasıl olur iyi olursa dizel mi benzinli mi ve bu araca uyumlu Çalışacak hangi Aracın motorunu koyabiliriz.

Image

Benzinli araca artık dizel motor koyamıyoruz,yasa böyle.( Yine de pek takip etmediğim bir konu olduğundan varsa bazı değişiklikler araştırın derim)
Öte yandan koyacağınız benzinli motor BG bundan düşük olursa aracı yine taşımaz ve çoğu zamanda daha çok yakar.
Bence motor,ateşleme sistemi,yakıt sistemini iyice elden geçirmenizde yarar var. 1Lt. benzinle yol/yük/hava koşullarına bağlı olarak 6-8 Km arası yol yapmanız gerekir.Bunu tutturamıyorsanız belirttiğim sistemleri gözden geçirmek ve/veya yenilemek gerekir.
Silindirlerin içlerinde ovalleşme olup olmadığına da baktırın.İleri derecede rektefiye görmüş motorlarda geçirilen gömleğe rağmen ovallik oluşabiliyor ve yeni geçirilen gömleği de kısa sürede ovalleştiriyor.Doğal olarak motor performansı düşüyor.
Şayet böyle bir durum ve ayrıca blokta çatlak yoksa,silindir kapağı kenarlarında kaçak gözlenmiyorsa,yukarıda belirttiğim 1lt benzin/6-8 km size çok ters gelmiyorsa kendi sistemleri üzerinde durmanızı öneririm.

seyit bey söylenecek her seyi söylemiş ,
bende kayserideyim bugüne kadar yaptıramadığım hic bir sey olmadı kayseride de işini seven ustalarımız var
başka bir konuda belirtmişsiniz hava filtresini kapatarak çalıştırıyoruz lpg de diye benzinde çalıştıramadığınızdan bahsetmistiniz.
bir araç benzinde nasıl calısıyorsa lpgdede aynı çalışabilmeli.
benim aracımda lpgde hava filtresi kapalı değil
benzini ayarlattım mükemmel çalışırken hava filtresi ni kapatmadan lpg ayarlattım
halıyle lpg de az bir cekis düsüklügü var ama ikisindede sorunsuz calısır
bu sanayide yaptırdım .
ayrıca aracıyın üzerindeki motor gördüğüm kadarıyla 1200 değil 2200 cc doch motor ve o modellerin kıymetli motorlarından.
seyit abimizin dediği gibi ateşleme sistemini cok iyi kontrol ettir.
avansını falan güzel ayarlayamadılarsa cekiste sorun yasaman ve yakıtıyın fazla olması gayet normal
ama 1000 tl yakıt anormal benim v8 5.9 durango 18 litre lpg yakıyor
seninki 40 litreye tekabül ediyor ekszdan çıkarıyor bilgin olsun.
cj ortalama sakin kullanımda 16 20 litre arasında lpg yakar kullanıma ve yol sartlarına bağlı olarak arazide kesinlikle katlar
önlerde hub yok ise oncelikle hub taktırmanı tavsiye ederim
onlarda iki tip olur ince fireze kalın fireze
her yerden temin edebilirsin bulamazsan bir gün cayımı içmeye gel ben sana yardımcı olurum

Bu araçla ilgili ayrıca CJ bölümünde görüş sormuşsunuz,aynı araç ise burada 1969 model orada ise 1954 model olduğundan söz ediyorsunuz.Resimlerini gördüğüm araç ne '54 ve nede '69 model.1955-1964 arası olmalı.Tabi kupasıda değişmemiş ise.
1962 öncesi ise hem şanzuman ve hem diferansiyeller ağır devirdir.1962-1964 arası ise diferansiyeller seri ama şanzuman yine ağır devirdir.Fakat bunlar aracın takviye ile ancak gitmesini gerektirmez.
LPG işine aklım ermez ama ,
1. motorun kompresörünü ölçtürün.
2.sübap ayarlarına baktırın( "inç " sentil ile ölçtürün.)
3.platin aralığı( inç=.020)
4. Buji tırnak aralığı ( inç= .030) ( Champion J-8)
5.Vakum ölçtürün.Külbütör kapağı değişmiş ve ayrıca üstten havalandırması varsa motor sol yanda egzost manifoldu altındaki havalandırma sübabı devrede olunca vakumu düşürür,buda ciddi performans bozukluğu yapar.
6.karbüratör orijinal mi? yoksa az yakacak varsayımıyla birileri rasgele bir karbüratör mü takmış?
7.Orijinal ise,meme tabir edilen "jet" ler yine az yaktıracağız anlayışıyla daraltılma yoluna mı gidilmiş?
8.Şamandıra ayarı doğru mu?
9.avans ne durumda ( 5 derece olmalı)
10. el freni dahil frenler sıkıyormu?
İşte ancak varsayım üretebiliyoruz.Uzaktan uzağa bu iş ancak bu kadar olabiliyor.
Biraz eskice bir usta bulun.Yapısı son derece sade olan bu aracı çözecektir.

1969 Model CJ5 sanarak aldığımız bir Willys jeepimiz var jeepi biz sökük halde aldık bi arkadaşım yaptırmak için almış komple söktürmüş, zaten sökülmüş olduğu için biz önce kabortadaki ufak çürükleri yaptırdık sonra güzel bir boya sonra motoru yerine koydurduk sağ olsun iki yıldır yağmur altında yatan motor hiç bir bakıma girmeden ilk marşta çalıştı, fakat o günden sonra sıkıntımız başladı, Kayserideyiz pek anlayanda yok anlayan olmayınca konuşan çok oluyor, Ruhsatta yazan 1,2 motor. Araçta 3 adet vites kolu var, motor hakkında çetiştli yorumlar aldık, 1,2 çekmez boşa uğraşmayın diyende var. orjinal motoru hiç ellemeyin çok güzel diyende var, fakat adam akıllı bir şey diyen yok, bizim arabayı alma amacımız offroad değil ufak defek kır gezilerinde veya avda kullanmak. bir de araca lpg taktırdık, tabi bu araçla uğraştıkcada bizde zamanla daha çok heveslenmeye başladık, sizce nasıl bi araçtır bu nasıl bi motordur ne yapmamızı önerirsiniz veya uğraştığımıza değer mi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.