Urbex / Urban Exploration

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janissary Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,910
Ynt: Urbex / Urban Exploration

Batu, Hasanpaşa Gazhanesi'ni, Yedikule Gazhanesi'ni de gezebilirsin mesela...

Etiketler

Bu tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Kadıköy Hasanpaşa gazhanesini yaklaşık iki ay önce gezdim.Benim için çok farklı bir deneyim oldu ve şuan çektiğim resimler arşivlerimin arasındalar.Ayrıca Yedikule Gazhanesini ilk defa sizden duydum.Bunun üzerine araştıracağım.Acaba bu yer hakkındaki bilgilerinizi öğrenebilirmiyim?

Batu arşivleyip bırakma, ben de görmek isterim o fotoğrafları :smiley:

Yedikule şu an İETT tarafından eski otobüslerin saklandığı bir arazi olarak duruyor. Sanırım bekçisi de vardır. Girip gezmek için tatlı dil kullanmak gerekebilir ama fotoğraf çekmeye kalkarsan muhtemelen izin vermezler. Bizim memlekette her şey yasak :smiley: Ama diğer gazhanenin fotoğraflarını ve giriş bilgilerini paylaşabilirsen sevinirim. Güvenlik var mı? Çitlerin üstünden vs atlamak gerekiyor mu?

Çağrı senin bloğu takip ettiğimden beri gittiğim şehirlerde kimi mekanlara daha farklı bakıyorum. Edirne gezimde gördüğüm kimi yerler oldu zaten sen de benden kısa bir süre sonra Edirne'ye gittin. Bayramda gitmeyi planladığım yerler var gözüme çarpan noktalar olursa fotoğraflayıp iletirim. En azıdan sana ve Batuhan'a bu şekilde destek olmak isterim. Konuya olan ilgisizlik sizi yıldırmasın malesef ülkemiz insanı vasata (ortalama) daha meyilli olduğundan yeni fikirlere açık değildir.

Öncelikle Çağrı Bey,görmek istediğiniz resimleri burada yayınlarsam çok kalabalık olur.Çalışmamın daha fazlasını görebilmeniz için size yüklemiş olduğum sitenin Link'ini atacağım.Böylece yapmış olduğum amatör çalışmalarımı görmül olursunuz.

İşte Link:http://s1185.photobucket.com/albums/z342/CptBatu/

Hasanpaşa Gazhanesi keşfime gelecek olursak...Bu eski hava gazı fabrikası yaklaşık yüz yıl yaşında olduğunu biliyoruz.Kendisi Kadıköy'ün Hasanpaşa Mahallesindedir.Söğütlüçeşme Metrobüs Durağının kuzeyinde bulunan Kurbağlı dere cad.'e geçiyoruz ardından yüzümüzü doğuya çevirdikten sonra o caddeyi dümdüz takip edince solunuzda kalıyor.Gerçekten geniş bir arazi üzerine kurulmuş.Malesef yakın geçmişte geçicide olsa fabrikanın bulunduğu alanı kırma granit fabrikasına dönüştürülmüştür ardından çevreden tepki alması üzerine tekrar bu alan boşaltılmıştır.Keşif sırasında etrafta bir sürü moloz ve taş yığını gördüm.Ne kadar çirkin bir görüntü de olsa neyseki yapılara çok fazla ellenmemiş.Böyle bir yer için etrafına yüksek duvar ve üzerine dikenli tel hiç örülmemiş.Açıkçası hiç zorlanmadan içeriye girdim.Dikkat edilmesi gereken şeylerden birincisi orada polisin olması,artı bulunacağımız mahallenin 200 metre kadar yakın bir mesafede polis karakolunun olmasıdır.İyi bir haber de vereyim,yine bulunacağımız yerin yaklaşık yine dibinde eczane ve hastahanenin bulunmasıdır.Bu arada gazhanenin çevresinde çingenelerin olduğunu söyleyim.Polis olayına tekrar gelirsek,polis abiler tesisin ana kapısında(Ana kapısı olduğunu her daim anlarsın)bir kulubeleri var ve onun bitişiğinde de bir bank vardı;orada oturuyorlardı.Onun için ön kapıdan giremeyeceğim için tesis'in arkasından girdim.Zaten polisin nöbet tuttuğu alan(Kulübe ve çevresi) sınırlıydı.Sadece belli noktalarda seni görme imkanları olabilir onu da sen halledebilirsin.Yeterki yapıların içindeyken çok ses çıkartmamak ve yeterki mümkün olduğunca insanlara karşı şüphe çekmeyelim.

Çok uzun yazı yazdığım için kusura bakma,mümkün olduğunca seni bilgilendirmek istedim.Eğer soracağın bir soru olursa zevkle cevaplarım.

redbull34' Alıntı:
Çağrı senin bloğu takip ettiğimden beri gittiğim şehirlerde kimi mekanlara daha farklı bakıyorum. Edirne gezimde gördüğüm kimi yerler oldu zaten sen de benden kısa bir süre sonra Edirne'ye gittin. Bayramda gitmeyi planladığım yerler var gözüme çarpan noktalar olursa fotoğraflayıp iletirim. En azıdan sana ve Batuhan'a bu şekilde destek olmak isterim. Konuya olan ilgisizlik sizi yıldırmasın malesef ülkemiz insanı vasata (ortalama) daha meyilli olduğundan yeni fikirlere açık değildir.

Yardımınız için çok teşekkür ederim,eğer dediğiniz gibi yeni mekanlar bulursanız bizimle paylaşmanız güzel olur.Ülkemizin insanına gelirsek,dediğiniz gibi her alanda popüler olana daha çok yaklaşıyorlar,yeni fikirlere açık olmamaktan ziyade bu aktivite uçuk bir aktivite olduğu için millet ne düşündüğümüzü ve ne için o yapıların içinde olduğumuzu anlıyamıyor.

Daha önce bahsettiğim keşfimi tamamladım ve sağ salim (en azından şimdilik) evime döndüm. Facebook sayfama çok daha fazla fotoğraf ekleyeceğim. Şimdilik aşağıya eklediklerimle idare edin. Bakalım tahmin edebilecek misiniz neresi olduğunu? Doğru bilirseniz gerisini bu haftasonu yavaş yavaş yüklemeye başlarım bloguma da :smiley:

Pripyat_Donme_Dolap.jpg

Pripyat_Yuzme_Havuzu.jpg

Pripyat_Polisya_Hotel.jpg

Bu yerin nerede olduğunu tahmin etmek zor geliyor.Ama hakikaten güzel biryermiş.Ankarada oturduğuna göre Ankarada çekilmiş bir yer olabilir mi burası?

Hayır Ankara değil :smiley: Ukrayna, Pripyat. Çernobil faciasında terk edilen ve kaza anında 50.000 nüfusa sahip bir şehir. Sokak sokak gezdim 48 saat boyunca. İlerleyen zamanlarda bloga eklemeye çalışacağım başka fotoğraflar.

0__0 Önceden demiş olduğum cümleyi geri alıyorum.(Anakarada oturduğuna göre Ankarada çekilmiş biryer olabilir mi?)

Yanıtınız beni çok heyecanlandırdı çünkü benim Ukrayna/Pribyat'a gitme gibi bir hayelim vardı.Söylermisiniz,sokaklarını keşfettiğiniz o bölge nasıl biryerdi,gezerken ne hissettiniz,karşılaştığınız zorluklar nelerdi?Kısaca anlatabilirseniz çok sevineceğim.Ayrıca yükleyeceğiniz diğer fotoğrafları da merakla bekliyorum.

Batu sana özel mesajla fotoğraflarımı gönderiyorum. İnternette aleni şekilde yayınlamaya fırsatım olmadı, Facebook hesabıma yüklediklerimin linkini veriyorum şimdilik. Daha fazlasını inşallah ilerleyen aylarda yüklerim. Programım maalesef çok yoğun. Başka ilgilenenler olursa yine aynı şekilde özel mesajla gönderebilirim.

Merhaba. Ben Kerem. Ben de Ankara'da oturuyorum ve urban exploring ile ilgileniyorum. Bu sayfayı da internette araştırma yaparken buldum. Ben de beraber bu tür etkinlikler yapacak veya bu konuda konuşacak birini arıyordum bir süredir. Blogunuzu okudum, bu tür şeyler yapan birini gördüğüme de sevindim ve heyecanlandım açıkçası. :smiley: Özellikle pripyat fotoğraflarınızı gördükten sonra... Görünüşe göre bu siteden özel mesaj yazamıyorum, e-mail veya facebook hesabımı da buraya yazmayacağım. Bana site arayüzünü kullanarak mail atabilirseniz iletişime geçelim. Görüşmek üzere. :smiley:

Ankarada gezebilecegim nereler var? Yardımcı olursaniz sevinirim. Küçüklükten beri böyle yerlere ilgi duyuyor ve buldukça giriyordum ama urbex terimini yeni yeni keşfediyorum. Ankarada olup gezmek isteyen başka insanlar da varsa beni de dahil edebilirlerr

adanada urbex yapacak patner var mı küçüklüğümden bu yana yapıyorum fena değilim bu işte

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR