Unimog'da Son Nokta(lar)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gatesalan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,520

Etiketler
Ynt: Unimog'da Son Nokta(lar)

jeep' Alıntı:
O paralara yapacağım cj de resimde ki unimog dan daha kabiliyetli bir makina ortaya çıkar. Bu kesin.

Göktuğ zaten altında ATV var , havada karada cj nin yapacağı herşeyi yapar , 3-5 bine alırsın ikinci el, modifiye istemez, benzin 5 te biri kadar ister , cj kadar hız yapar, cj kadar yük tasır, cj ye römork yaptıracağına hazırları var her araba çekebiliyor ;D

Her aracın yeri farklı Mog gerçekten süper, fiyatıda bir Porsche Cayenne fiyatı yani çok değil aslında.

Alana hayırlı olsun diyorum o zaman. Allah sahibine bağışlasın. Şimdiler de ben Cj nin şanzımanını değiştirme işine konstranre oldum şu an gözüm mog filan görmüyor.

jeep' Alıntı:
Alana hayırlı olsun diyorum o zaman. Allah sahibine bağışlasın. Şimdiler de ben Cj nin şanzımanını değiştirme işine konstranre oldum şu an gözüm mog filan görmüyor.

SR 4 dağıldı mı abi dağılmadan değiştirme kararı mı aldın yoksa yerine ne koyuyorsun ?

Yok ya dağılma hatta hiç bir sorun yok. Arkadaşın birisi aradı bana sat dedi.Aklımda olmayan işi aklıma soktu. Ligth duty olduğu için bir de 35 lastiklerle 1. vites i daha da ağırlaştırma amacı ile satayım sana dedim. Yerine T176 yada başka bişiler arıyorum. Karar veremedim daha. Kafam çok karışık. Ama heavy duty olacak. Sonrasında T18 de olabilir.

Şimdi gördüm İstanbul belediyesine yeni Unimoglardan almışlar bide kalkıp kaldırım yıkıyorlar arkada su tankı krom kaplama biraz çamura bulansalar neolurki kandırsak şöförleri :D

hasanfb' Alıntı:
Şimdi gördüm İstanbul belediyesine yeni Unimoglardan almışlar bide kalkıp kaldırım yıkıyorlar arkada su tankı krom kaplama biraz çamura bulansalar neolurki kandırsak şöförleri :D
Sarı ve kupası yuvarlak hatlı olanlardan bahsediyorsanız U500'dür eğer köşeli hatlı yeşillerden bahsediyorsanız U1300'dür.
U500'ler 2004-2005 sezonunda İBB envanterine girdi genel maksat aracı olarak aldılar. Kışın karla mücadele diğer zamanlarda da bariyer-yol yıkama temizleme işlerinde kullanılıyorlar.
Fakat şöförleri çok deneyimli değiller hiç unutmam geçen sene karlı yolda kontrolü kaybedip koca U500'le 2-3 araç biçmişti biri..
U500'ler çoğunlukla şehirsel aktiviteler için uygundur U1300 serisi ise çoğunlukla arazi ortamı içindir.
Bu sebeple motor yapıları ve şanzıman değerleri farklıdır.

resmi sitelerinde ikinci el olanlar bile 270.000 euro. sıfır km olanlar da Almanya'da 340.000 - 450.000 Euro arası değişiyor. Türkiye'ye getirmeye kalksan 500.000 Euro..
üşenmedim baştan aşağı bütün dökümanlarını inceledim. cok ciddi bir iş yaptıkları ortada da bu nasıl bir fiyattır yahu??

Türkiye'de yarı fiyatına daha iyisi yapılabilir bence..

TR'de maalesef kamu dışı satışı yasak unimog'ların ve bu da ciddi bir durum. Bide aksaray fabrikasında sadece u4000'leri TSK için üretebiliyorlar böyle bir kısıtlama da var. Neden niçindir diye biraz düşününce aklıma TR'nin jeopolitik konumu ve komşu ülkelerin durumu geliyor.

Avrupa'nın herhangi bir ülkesinden biraz cetrefilli de olsa münferiden ithal edebilirsiniz. MBT kanunen bunun önüne gecemez. Kendi iç distrübütörlük ağında elbet bununla ilgili yaptırımları var ama bu MB'nin retail dağıtım ağını bağlar. Çrneklemek gerekirse TR'de üretilen Axor'ların MBT dışında MB bayileri tarafından yurtdışına ihraç edilmesi yasak.
Hatta bir bayinin Axor'ları ihraç etmesini bırakın, sattığı kişi ya da kurum ihraç etse bile bundan bayii mesul tutuluyor ve bayiliğin iptaline kadar müeyyideleri var.
Mesela ben Mercedes'in x bayisi olarak bir Axor'u Aykut Turhan A.Ş.'ye sattım. Faturasını kestim, ÖTV'sini yatırdım. (Zaten ÖTV muaf firmalara satışı da yasak örn:üstyapı üreticileri, ikinci, dolaylı satıcılar vs). Aykut A.Ş. 'de aracı 6 ay içinde misal Cezayir'e ihraç etti. MBT Aykut A.Ş.'ye birşey diyemiyor tabii adam parasını odemiş prosedürü yapmıs MBT'ye ne. MBT burada bayisine dönüyor ve ağır maddi cezalar yağdırıyor. Bu durumun bayilik iptaline gideceği uyarısıyla bayilerinin kafasında bi sopayla dolasıyor.

Yani şöyle bifr sacmalık var. Arabayı sattığınız adam ihrac edemez, ederse sizin sucunuz. Bayiler de mecburen müşterilerine maddi müeyyyideler içeren ağır sözleşmeler imzalatıyorlar aracın ihrac edilmemesini temin edeceklerine dair.

Ha yine de yapılıyor ama resmiyeten ispatlanamıyor.Ya da görmezden geliniyor.Kapalı kapılar arasında ne oluyor bilmiyorum.

Bu durum Avrupa'da böyle değil. Blok muafiyeti gibi ticari düzenlemel sayesinde üretici ya da distrübütürlör bayilerine sınırlarını zorlayan baskılar yapamıyorlar. Bayilerin eli çok güçlü ve yasal olarak koruma altında.Dolayısıyla Üreticilerin ya da distrübütörlerin eli kolu bayiye bağlı.
Sizin Türk Bayi'niz burada bir E200'ü Azerbaycan'a ihraç edemiyor ama Almanya'dan bi bayii, MBT ağı dışındaki galericilere elini kolunu sallaya sallaya ithal ediyor.

Özetle MBT'nin tavrı ne olursa olsun yurtdışından Unimog getirebilirsiniz. MBT'nin bunu engelleme şansı olsaydı, galerilerde bir tane Mercedes göremezdik..

Aykut Hocam haklısınız kesinlikle. Abi yerli üretim Unimog alayım diyemiyorsunuz ama ülke dışı bir bayiden bunu gayet rahat temin edebiliyorsunuz. Çok enteresan bir durum. Keşke yerli malı diye sivilde de kullanılabiliyor olsa.

olayın içyüzü cok karısık hocam. ve hiç de etik değil. Bu MB'nin politikası.. şimdi burada yazmak etik olarak doğru olmayacak ama kapital düzende bize biçilen rol burda da işliyor bunu bilin..

işte bu yüzden Türk arabası olsun diyoruz. Bi devrim üretiliyor olsaydı mesela hala.. ne kadar farklı olabileceği hakkında umarım bu durum bir fikir verir ve Türk projeleri desteklenir..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri