Unimog TR Kullanıcısı Kaç Kişi ?..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan expres Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 95
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 48,725
Ynt: Unimog TR Kullanıcısı Kaç Kişi ?..

orgasmatron' Alıntı:
Birde bazı forum geyiklerine son vermek gerek unimog 406-416 lar aynıdır maksimum 130 beygirdir vs. Türkiye'de 130 hp 406-416 yoktur çünkü Dünya'da fabrikasyon böyle bir araç yok .Her 416 aynı mı ? o da değil.Bu enigmatik Alman milleti herşeyi kodlamayı çok sevdikleri için tüm sırlarını sağ ön tekerlekle ile tampon arasına şaşiye yazmışlar. Fotoda görüldüğü gibi benim araç 416 141 , 1977 Ocak ayından 1988 Mayıs ayına kadar üretimi yapılan bir seri ve OM 353 940 serisi 100 hp motorlar ile donatılmışlar aşağıfa aracın motor seri nosunun fotosunu sundum.

406 lar ise 65 HP, 70, HP, 84 HP , 100 Hp motorlar ile donatılmış ama ekseriyesi 84 beygir.

Seri nosunda araçın üretim tarihide kodlanmış 416 141 10 025630 .141 sayısında sonra 8 adet rakam var 10 sayısında ise iki adet sayı 8 rakamı 1980 i 10 daki iki adet rakamsa 80-2 = 1978 i kodlamakta yani araç ruhsattaki rakam ile uyuşuyor.Şimdi bir paylaşım yapalım ve herkes aracının gerçek küçük beygir gücünü görsün.

Hocam gönderdiniz eklentiyi inceletim sizin araç 125 bg yazıyor ben mi yanlış gördüm acaba

Etiketler

Hocam ben aynı listede 100 okuyorum , araç ya 100 ya da 110 beygir

unimog un uzmanı nadir bey.mogzilla özelden sorun bence.mutlaka bilgilendirecektir sizi oğuz bey

oguz bey 404 lerin vitesi birazcık nazlıdır. ne yaparsanız yapın 2 den 3 e geçerken zorlanır ama diğer vitesler sorunsuz olması gerekir.ayrıca onlarda kilit sistemi vardır.yani bir üst vitese geçirmeden daha büyüğüne yada küçüğüne geçriemezsiniz vitesi.aracınız altı viteslidir ve 1 nci ve 2 nci vitesi arazide kullanılır genelde.normal şartlarda 3. vitesle bile kalkılabilir ama ustalık ister aksi halde debriyaj baskı ve balatayı yersiniz.

oguz28' Alıntı:
güzel resimler unimog a her yer asfalt:smiley: üstad 406-416 nın vitesleri de zor mu geçiyor? yoksa sadece 404 de mi zor?

hacım bende bir Dimebag Darrell Damageplan fanı olarak sana vitesler konusunda yaşadıklarımı anlatayım .Kara şanzıman arada sırada çartlıyor, olay şu aslında araç 6 vites ama vites kolunu en sola çekip 1 ve ikiye verdiğin zaman bunlar arazi bir karınca vites ikide biraz daha hızlısı, oradan vitesi kolunu sağa ittirip bir boşluğa alıyorsun ve 3 4 5 6 sıralanıyor 2'den 3 doğrudan atayım derken çartlatma %80 oluyor , ne oluyor araç vitese girmediği için zaten yavaş hızda olduğu için duruyor sonra 3 e takıyorsun ama araç momentumu kaybettiği için özellikte kumda olduğu yeri kazmaya başlıyor sonra tekrar 2 ye ya da bire alıp yavaş yavaş düzlük bulmaya çalışıyorsun. 2 den 3 geçmek durmadan ustalık işi alışacağız umarım.

3 de kalkmak normali ben 5 de kalkıyorum şehir içi araz zorlanmadan biraz fazla gazla kalkıyor arkadakilerin hali dumandan perişan tabi.Akşam eve dönünce avuç içinde vites topuzunun verdiği ufak bir sızı cabası.Saygılarımla

tornado57' Alıntı:
hocam bahsettiğiniz ünimog ların sahibi ile nasıl irtibata geçilebilir?

İvedik Hurdacılar Sitesi Erdem ticaret , Erdem Abi elinde çift kabin yok ama temiz 406'lar var özellikle disk frenliler bu büyük artı . Sahibinden com da ilanlar var. Telekomdan çıkanlar temiz, bi de kendi topladığı beyaz var satmadıysa, iş makinesi plakalı benim alacak olduğum yeşil 416 var çok temiz ama iş makinesi plakalı ben normal plakaya çeviremedim siz çevirtebiliyorsanız bakın ama kasası direk şaşiye monteli, kasanın altının beşik mekanizmasını isteyin o da fiyatı 2000 TL yukarı atar. İyi pazarlık yapın

Özay Bey güzel açıklamış.Ben de ayrıntıya gireyim.U404'lerde 1 ve 2.nci vites dişlileri ile 3-4-5-6 vites dişlileri arasında bir plaka vardır.Bu plaka vites büyültür ya da küçültürken belirli bir sırayı takip etmenizi sağlar.Plaka dediğim bir nevi kilit sistemidir.
Örnek verirsek 3 ile kalktınız,4- 5 yaptınız sonra tekrar 4'e düştünüz ,2'ye mümkün değil geçiremezsiniz.Plaka dediğim kilit sistemi devreye girer ve vites geçişini engeller.4'ten 3'e sonra 2 gerekiyorsa 1.Hep sıra ile.
1 ve 2 zaten arazi vitesleridir.Asfaltta hiç işiniz olmaz.Ben 20 derecelik rampalarda bile 3.ncü vites ile çok rahat kalkış yapabiliyorum.Zaten 6 vites oranı 1,00 ve karınca vites oranı 46,01 ,1 vites oranı 14,93 ve 1.nci geri vites oranı 20,12 olan bir iş makinesi üzerindesiniz.Unimogda hızdan ziyade güç ve torka önem verilmiştir.
Evet vitesleri normal araçlara göre biraz nazlıdır ama bende öyle cartlama falan olmuyor.Birazda zaman geçip alışmak gerekiyor.
saygılarımla

Nadir bey ve Özay bey benim sanjimanda durum nasil.Sistem ayni mi?

Ynt: Unimog Tr Kullanıcısı Kaç Kişi ?..

Merhaba arkadaşlar önce Defender 110 ve Nissan Patrol Y60 derken şimdi Unimog 1300 /435 ile aranızdayım Araç temsili olarak aynı model ve görüntüde ve renk olarak düşündüğüm bu fikirlerinize açığım

Unimogs

hüseyin bey bu kasanın bilgileri bende mevcut size daha önce de yazdığım gibi işlerimi halledeyim size mail olarak yollarım yada cd yapar yollarım.sizden de dualarınızı esirgememenizi isteyeceğim şimdiden

merhaba, unimog klubu kuralım internet üzerinden,

bendekilerin resimlerini paylaşayım

2013 07 12 162723

2013 06 30 152314

2013 06 30 155923

2013 06 30 160014

2013 07 21 190732

sayın demiral özelden mail adresinizi yazarsanız size u1300l ile ilgili bilgileri yollarım.biraz olsun toparladım kendimi ve şimdilik antalyadayım.birkaç saat içinde yollarım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.