Unimog Restorasyonu (Ohio - Amerika)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan unimog-cu in mystery Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,323

unimog-cu in mystery

Ben bu 4x4 belasından :) ne zaman usanacağım
Yer
A>Z>İstanbul >
Web
jeepci37.sitemynet.com
- 1975 406 mogun restorasyonu, tercüme edebildiğim kadarıyla: :p Buyrun çekilen çilenin(çalışmanın) :'( sonucunu beraber görelim...

Unimogun maruz kaldığı restorasyonla ilgilidir. Aracı bulduğumda 22 mil yapmış ve 3300 saatteydi. Gerekli parçaları pas yüzünden çalışmaz durumdaydı. Case 94 mog kamyonu Ohio' da aldığım zaman yaklaşık altı yıldan beri depoda duruyormuş. Bu yüzden frenler, diferansiyel, gerekli parçalar paslıydı. Restore sırasında iyileşmeye başladı fakat
kabinde de bir çok yer paslıydı. Onu tam olarak restore etmek yıllar alır. :D Her şey ya yenilenmeli, yada yeniden yapılmalı. Kabini İngiltere' de bulduğum Doka kabiniyle değiştirdim. Çünkü Amerika'da bulamadım.
:smiley:
Mm

Sonunda 4x4 oldu bu kamyon. ;) (amcam biraz esprili anlatıyor olayı) Off-road kampçısı için veya uzun yola gitmek için yada oyunlara gitmek için patikalara vurulabilen bir araç haline geldi. 5 kişilik genişliğinde , 3ton çekebilir! Altı (6) silindir dizel...Bu kamyonlar dinyanın her yerinde kimsenin gidemediği yere gider. Aracın yerden yüksekliği iyi seviyede, yer çekiminin merkezi düşük :-[ ve kısa araç bazında yapılmış, bir kaya tırmanıcısı kadar iyi tırmanıyor.

Her şeyi anlatamam ama resim atabilirim.

1 Nisan 2004'deki hali;
Mog

İlk şey olarak güverte yükseltilir ve şasinin üstü boşalır. ( güverte=şasi galiba)
Tt

Sonra kabin çıkarıldı.
T2

Motor dışarıda, çıkarılmış durumda göz kontrolü için...
T2

Motor, kabin ve akslar basınçlı suyla yıkandı, yirmisekiz (28) yıldan beri üstünde kurumuş kir ve pasın birçoğu basınçlı su sayesinde yıkandı.
T4

Her iki ön ve arka aksların taşınması. (sökülmesi)
T5

T55

Şasinin üstünde bir şey yok. rotisserie -kumlamaya hazır. (rotisserie kelimesini tam anlayamadım)
T6

T66

Çatı ve şasinin her iki tarafı kumlandı. Şasi Eastwood's Rust Encapsulator ile siyaha boyandı.
T7

Frontaxle

Her iki aks derin temizlemeden geçti. Yeni yağ sızdırmazları contaları görüyorsunuz...
T8

Ve arka difarensiyel kilidi tamir edildi.
Rearaxlerebuild 1

Yaylar,ERR derinlemesine temizlendi... Yataklama(yağlama) yapıldı.
Springs

Spring1

Fren balataları söküldü. Yağlandı. Balatalar ve pedallar boyandı. Yeni yağ sızdırmazlar(contaları) takıldı.
calipersck2.jpg

20 vitesli (vitesli) şanzuman kontrolden geçti. Contaları yenilendi. Karter yenilendi. Eastwood ile boyandı. Fresh Castrol Gl-4 ile dişli yağlaması yapıldı ve dişliler ipek gibi oldu... ;)
Te

Krank mili, pedallar ve d,sk yerine yerleştirildi. Vites kutusu rüya gibi... ;D
Yt

3350 saat çalışan metal şimdi pürüssüz. Bazı çatlak contalar değiştirildi. Dişliler bozulmasın diye. Motor boyandı.
Ghg

Ads305z

Hep beraber geri dönmeye başlayalım! Motor ve şanzuman gövdeye monte edildi.
Adsz
Frameaxles

Yeni gaz pedalları kontrol edildi. Kum ve toz yüzünden mahvolmuş olan jantlar 5 (beş) yeni Conti E6 MPT ile değiştirildi. Güzelce bir sürüş yapmaya hazır.

Adsz
Tfyu

Yeni takılan fren, debriyaj ve havalı hatlar düzenlendi. Hava panelleri ön portala tutturuldu. Radyatör ve ısıtıcı telleri basınçlı suyla ve basınçlı havayla test edildi.

Adszaa

Amerika' da Doka kabini bulamadım. İngiltere' den bir tane aldım. Bunu bulabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum.
Aa2

Kabin biraz paslıydı ancak daha çok tavanı paslıydı. Bende bütünüyle tavanının tamamını yeni bir çatıyla yeniledim. Eski boya kazındı, bazı noktalar 6 (altı) kat fazla kazındı ve aşınan yerleri kesip yeni bir metalla kaynakladım. Kumlama yöntemi kullanarak yüzeyde yüzeyde hiç pas kalınmaması sağlandı.

3

Kumlama yöntemiyle astara hazır.

4 1

Kabinin her iki tarafı, içi, altı epoxy kamyon yatak kaplama maddesi ile spreylendi. Bütün kabin boyandı, ilk kat epoxy ile spreylendi yani o zaman asıl renge gidilmeden önce ilk kat atılmış oldu.
Awe

Bütün kabinin içi, altı ve dışı PPG ile boyandı. Çok kazık markaydı :D (Pahalı bir marka demek istiyor amcamız ;)) Ancak demir gibi, aşınmaz bir boya.

222

Sonra kabinin içine herşey tek tek yerleştirildi. Herşey yeni baştan yapılmış gibiydi.

3333
4444 1

Kabindeki yeni deri koltukların ayarları yapıldı. Hareket edebilmem için koltuk arkasının yaklaşık 8" bir bacak mesafesi vermeliydim.

55

Kabin içindeki bütün yerlerin üzerine ses yalıtımı için mat koydum ve buda tavan ile taban arasında mesafe daraldı. Yaklaşık 1/2" kadar. Bu da içerideki gürültünün miktarını fark edilecek seviyede azalttı. Şimdi içeriye çok az ses geliyor.
66

7777777

Ses ve ısı yalıtımına sahip, dışarı ve içeriye ses geçirmeyen döşemeye sahip bir kabin.
90 1
90 91

Ve burada herşey yapıldı. Arka kasa, kabin hazır.

1001
10002
1000

Far koruyucular H-4 süper parlak lambaları koruyor.

Ww

Arka kasa 78" genişliğinde 45" derinliğinde 19" uzunluğunda. Arka kapak açıldığında paslanmaz çelikten basamak aşağıya doğru sürülür ve arka kasaya girilmesi kolay hale getirildi. Arka kasadaki vinç sayesinde 1/2 ton (500 kg) çekecektir.
Bb

Bbbb

Arka kasa üç yerden bağlı. İki önden ve biri arkadan.
Çeki demiri de takıldı ve iki bağlantılı. Ve artık temiz bir off-road aracı.

Y
Yy Yyyy
Yyyyyy
Yyyyyyyy Yyyyyyyyyy
-

Etiketler

Ynt: Unimog Restorasyonu (Ohio - Amerika)

Serdar Çok Teşşekkürler , Bayağı emek Harçamışssın ama Güzel Bir Çalışma olmuş Valla Zevkle Okudum.

adamlarda hem vakit hemde nakit var.
tabi iş yapan ustalarıda bizim burdakiler gibi hem ukela hem iş bilmez değil.
bizim burda sanayiye bir araba soksan burnundan gelir adamın.aylarca çıkamazsın
hem işin yürümez hemde istediğin gibi olmaz.sen istediğin gibi anlat,tarif et hiç farketmez usta yine bildiği gibi yapar.sen sürekli işin başında durmazsan işi savsaklarlar.
bu yüzden böyle bir unimog alıp yaptırmaya işin gerçeği korkuyorum.

İşte bu diyorum.Gerçek bir restorasyon olmuş.Tam benim yapmak istediğim gibi.Helal olsun.İnşallah ben de bir gün böyle bir unimog restorasyonu yapacağım.

Harika bir çalışma işten anlayan bir usta,ucuz ve kolay bulunabilen parçaları olsa her off-road severin gönlünden geçen kendi arabasını kendi toplamaktır ama nerede bizde o şans para bulursun usta bulamazsın usta bulursun para bulamazsın hadi bunları hallettin diyelim o zamanda istediğin yedek parçayı bulamazsın böyle işler uzun zaman ve sabır isteyen işler acaba kaş kişi böyle bir işi kaldırabilir işte bu nedenlerle bir çok klasık sever araç toplamaktan uzak durmaktadır.

aşağıdaki linkte unimog u tartışıyoruz.merakalı tüm arkadaşları beklerim.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=22187.msg169495#msg169495

hocam acaba türkiye'de u416 doka var mıdır?
biliyormusunuz

kardeş eline sağlık güzel çalışma, tabi amerikalılarında eline sağlık. helal olsun adamlara walla

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri