Unimog 406

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan khasici Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 152
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,264
Ynt: Unimog 406

Bu boya işleri sürerken bir taraftan da kasa yapılıyordu.Tüm eski kapakları çöpe attık ve sadece alt platform u kullanmaya karar verdik.

[attachment=2]

DSC02477

DSC02478

Etiketler

Tabi kapakları attık derken tüm o tasarım harikası kilit ve bağlantıları aynen yeni kapaklara monte ettik.

[attachment=3]

IMG00096 20100320 1514

IMG00097 20100320 1514

IMG00098 20100320 1519

Kasaya uzun zamandır sağlı sollu oturaklar yapmaya karar vermiştik ama nasıl olacağını bir türlü kararlaştıramadık.Önce altına dolap yapalım dedik.Sonra Mert'in mükemmel fikri geldi.Oturaklar kapaklardan açılıp kapanacaktı.

IMG00087 20100316 1301

IMG00091 20100318 1747

IMG00092 20100318 1747

Mert'in bu güzel fikrine bir de demir ustasının harika tasarımı eklenince ortaya çık pratik bir oturak sistemi çıktı.İlk denemelerde tahtayı metal aksamın içine oturtmayı düşündük ama sonra baktık ki çok küçük olacak daha büyük dışarı taşan tahtalar aldık.

[attachment=5]

DSC02446

DSC02447

DSC02448

DSC02449

DSC02450

Bu büyük tahtaları monte ettik.Ahşabı Mert'in de havuz kenarına döşediği,su içinde 50 sene dayanıklılığı olduğunu söyledikleri fırınlanmış çam ağacından seçtik.Bu montaj tamamlanınca baktık ki sırt dayama yeri çok aşağıda ve kolay açılıp kapanmayı engellemekten başka işe yaramıyor.2 dakika geçmedi ki ustamızdan ikinci bir usta çözüm geldi.Arkalığı da inip kalkabilen şekilde yapacaktı.

DSC02480

DSC02481

DSC02482

DSC02483

Bu arada ufak tefek sipariş verdiğim yedek parçalardan bahsedeyim size.

Aşağıda görünen parçalar ve fiyatlarını yazıyorum;

Geri vites lambası--------------------------------- 18,91 dolar
4 ad motor kapağı tutacağı------------------- 26,37 dolar
2 adet stop lambası----------------------------- 44,46 dolar
2 adet kelebek camı kilidi---------------------- 52,75 dolar

38 dolar gibi bir kargo ücretiyle birlikle toplam 180 dolar tuttu.

Bu ürünleri aldığım kişi ebay üzerinden satış yapıyor.1 hafta gibi kısa bir sürede parçalar elimde oldu.Güvenerek satın alabilirsiniz.
http://stores.ebay.com/Westfield4x4

[attachment=1]

IMG00088 20100316 2333

Bir diğer sipariş verdiğim yer www.eurotruck-importers.com.Bu satıcı Amerika'dan satış yapıyor.Belki Almanya'da daha uygun bulabilirsiniz bu parçaları ama hem almancam olmadığından hem de bu sitedeki fiyatlar uygun geldiğinden ben ekstra araştırma yapmadım.

Parçalar ve fiyatlar aşağıdaki gibi;

Orijinal start butonu--------------------------- 7 dolar
2 ad Çamurluk altı lastik---------------------- 58 dolar
2 ad sinyal kapağı------------------------------ 58 dolar
Kaput kilidi--------------------------------------- 19 dolar
2 ad Pedal lastiği------- ------------------------ 3 dolar

50 dolar kargo ücreti ile yaklaşık 190 dolar gibi tuttu.

Kilit

Pedal

Buton

Amurluk

Sinyal

Bir de ufak uyarıda bulunayım. www.expedition-importers.com adlı siteden aracın önünde bulunan unimog yazısı ve 2 adet amblemi sipariş verdim.Piyasadaki en ucuz o görünüyordu.(Sonradan öğrendim ki bu parçalar Mercedes Türkiye de daha ucuz) Kredi kartını verdim, ve işleminiz tamamlandı yazdı.Aradan 2 hafta geçmesine rağmen kargo numarası vs ile ilgili hiçbir bilgi alamadım.İkinci mailimin üzerine lütfen bir cevap yazdılar ve doğu avrupa ülkelerinden sahte kartlarla alışverişin çok olduğu ve bu yüzden kimliğimin fotokopisini mail atmamı istediler.Kabul etmedim tabi.Kartımdan para çekilmemiş ama kart bilgilerimi girdiğimle kaldım.O yüzden bu siteye pek yanaşmamanızı tavsiye ederim.

emeğinize sağlık. Arka oturak süper olmuş. Okul sırası gibi ;D
Çok güzel olacak çok.Güle güle binin.(MAŞŞALLAH) ;D ;D

Başarılar...Severek ve ilgiyle takip ediyorum....Ayrıca cesaretinizden dolayı sizi kutluyorum...Birde sorum olacak ,sanırım orjinal dizel değilmi?Turbosu varmı?Selamlar...

Yuvarlak kupalı unimoglarda (U403,421,406,416 v.b) turbo motor bulunmaz.Genelde OM352 motor vardır(Eski 302 otobüslerin motoru)
Köşeli kupalılarında bazılarında bulunur.Modele göre farklılık gösterir.Turbo motor tipleri genelde OM352A, 366A motorlarıdır.
OM366LA ise turbo-intercooler dizeldir.Bu son model genellikle ağır hizmet unimoglarına konulur( U1850 , 2150,2450 gibi )

mogzilla' Alıntı:
Yuvarlak kupalı unimoglarda (U403,421,406,416 v.b) turbo motor bulunmaz.Genelde OM352 motor vardır(Eski 302 otobüslerin motoru)
Köşeli kupalılarında bazılarında bulunur.Modele göre farklılık gösterir.Turbo motor tipleri genelde OM352A, 366A motorlarıdır.
OM366LA ise turbo-intercooler dizeldir.Bu son model genellikle ağır hizmet unimoglarına konulur( U1850 , 2150,2450 gibi )
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..Resmi bir kuruma alınan 89 model köşeli kupa unimog u inceleme fırsatım oldu....Ruhsatında U1300L yazıyordu...Motorunun 352 olduğunu söylediler..ancak ayrıntısını bilmiyorum..Selamlar..

Sitedeki unimog kulanıcılarından birinin B tipi ehliyetle kullanamıyorsunuz dediğinini okudum...Acaba hangi türü için geçerli yada ruhsatta ne yazarsa B tipi kullanabilir....Selamlar.....

Doğrudur.U1300L'lerde 6 silindir OM352 dizel motor bulunmaktadır.Bu tip aynı zamanda U435 diye geçer.U1300 lerde ise turbo-dizel OM352A motor bulunmaktadır.Bunlarında üretim tipleri U425'dir.
B tipi ehliyetle unimog kullanılmaz diyen arkadaş yanlış bilgiye sahipmiş.Önemli olan ruhsatta ne yazdığıdır.Arazi aracı,kamyonet yazıyorsa B sınıfı ehliyet ile kullanabilirsiniz.Kamyon diye geçiyorsa E sınıfı ehliyet gereklidir.Örneğin benim unimog ruhsatta kamyonet diye geçiyor ve ehliyetim de B sınıfı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri