Umwelt-plakette - Çevre Pulu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nasah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,060

nasah

Kamp III
Yer
Söke
Merhabalar,

Gördüğüm kadarı ile Avrupa'da birçok ülkede böyle bir uygulama var ve Almanya'da bunun karşılığı Umwelt- Plakette ; Türkçeye çevirince çevre pulu yani aracın emisyon değerleri ile ilgili sağ ön cama yapıştırılan bir etiket. Anladığım kadarı ile bu pul yabancı araçlara da mecburi; özellikle şehir içleri ve eko alanlara geçişler için.

Bu yer yer sitelerde 30 Euroya kadar çıksada aşagıda ki linkten 6 euroya tedarik edebiliyorsunuz. Sadece araç plakası girip,ruhsatını tarayıp, sisteme yükleyip ve ödemeyi kredi kartından yapınca adresinize postalanıyor.

Online-application environmental zone sticker - Berlin.de

Şimdi esas soru bunun aynısı Fransa içinde var ve Almanya için aldığımız pul ile Fransa veya diğer AB ülkelerinde seyahat edebiliyor muyuz?

Fransa için bu sitede yaklasık 30 Euro gibi oldukça yüksek fiyat istemiş. Bu lazım ise daha uygun tedarik edilecek bir yer var mıdır? Aynı site Almanya içinde yaklaşık benzer fiyatları istemiş idi fakat 6 euroya; gönderim dahil aldım.

The additional label – Crit-Air.fr

Yurtdışında yaşayanlar bu kartların tedariği ve kullanımı ile ilgili bilgi verebilirler mi ?

Umweltplakette aufgeklebt bearb

Fransa için olanı buldum. Sadece 4,41 Euro.

www.certificat-air.gouv.fr/en

Fransada anlık ve sabit noktalar varmış. Ve anroid program varmış. Hava kirliliği oluşunca yasaklayabiliyorlarmış . Anlayabildiğim, Fransa da yaşayan, bilen arkadaşlar aydınlatırda sevinirim.

Merhabalar,

Gördüğüm kadarı ile Avrupa'da birçok ülkede böyle bir uygulama var ve Almanya'da bunun karşılığı Umwelt- Plakette ; Türkçeye çevirince çevre pulu yani aracın emisyon değerleri ile ilgili sağ ön cama yapıştırılan bir etiket. Anladığım kadarı ile bu pul yabancı araçlara da mecburi; özellikle şehir içleri ve eko alanlara geçişler için.

Bu yer yer sitelerde 30 Euroya kadar çıksada aşagıda ki linkten 6 euroya tedarik edebiliyorsunuz. Sadece araç plakası girip,ruhsatını tarayıp, sisteme yükleyip ve ödemeyi kredi kartından yapınca adresinize postalanıyor.

Online-application environmental zone sticker - Berlin.de

Şimdi esas soru bunun aynısı Fransa içinde var ve Almanya için aldığımız pul ile Fransa veya diğer AB ülkelerinde seyahat edebiliyor muyuz?

Fransa için bu sitede yaklasık 30 Euro gibi oldukça yüksek fiyat istemiş. Bu lazım ise daha uygun tedarik edilecek bir yer var mıdır? Aynı site Almanya içinde yaklaşık benzer fiyatları istemiş idi fakat 6 euroya; gönderim dahil aldım.

The additional label – Crit-Air.fr

Yurtdışında yaşayanlar bu kartların tedariği ve kullanımı ile ilgili bilgi verebilirler mi ?

Ekli dosyayı görüntüle 508007

Hasan Bey 500. Paylaşımınız için tebrikler.

Çevre pulu konusuna Almanya için cevap vermeye çalışayım. Almanya’da mahkemeler 12 şehir için yasak bölgeler getirdiler (çok büyük bir kısmı şehir merkezleri), ama kararlar henüz keşinleşmiş değil (şimdi haberlerde dinledim). Mahkemeler hükümete sorunu çözmesi için süre tanıyor. Hükümette yasaklanması gereken değerleri yükseltme çabasında. Konu aslında yeni değil. Yeni olan Euro V dizel araçlarında yasaklananlar arasında olması. Ben karavanımla 11 yıldır zaten bir çok şehir merkezinde yasaklıyım. Çünkü benim karavanın motorunun emisyon değeri yüksek. Yasaklar biz karavancılar için büyük sorun değil, çünkü bizim karavanların sığabileceği bir park yerini bu yasaklı bölgelerde bulmak çok zor. Bulsanız bile park ücreti bazı şehirlerde saati 5 €‘nun üzerinde.
Avrupa’da büyük şehirleri dizel araçla gezerken bu işaret yazılı yerlerlere girmemekte fayda var. Ben bir kaç defa geçtim yakalanmadım (garanti veremem).:smiley:
Dieselverbot

Resimdeki „Anlieger frei= Orada oruranlar serbest“ anlamında

Hüseyin Bey merhaba. Çok teşekkür ederim.
Yukarıda bahsettiğiniz olay bildiğim kadarı ile başka. Bu olay anladığım kadarı 2005 yılından beri yürürlükte.

İlgili site ekte.

UBA.gdi | Umweltzonen

Stuttgart için harita aşağıda.

Screen Shot 2018 11 21 at 233250

.

Yasaklı bölgelere girilmeyecekse, çevre pulu açısından tedirgin olmaya gerek yok. Hele yabancı plakalı araçlar için..
Yasaklı bölgelere aracınızın girip girememesi ile çevre pulunuzun olup olmaması iki ayrı şey.
Kanunun ruhu zaten, ancak bu bölgelerde gerektiğini söylemekte.

Aslında bırakın otoyolda ya da dağbaşı gibi yasaksız bölgelerde yabancı turistlere sorun çıkaran işgüzar bir memuru, normalde bile polis sendikası böyle bir kontrolü yapacak memurun olmadığını bağırıp duruyor.

Yok belki girebilirim diyenler ise Almanya için pulu, 5 € karşılığında TÜV veya daha uygunu aracınızın satış ve tamir yerlerinden alabilir..
Yani önceden tedariğe de gerek yok.

Kısaca bu kadar basit. :smiley:
Bu bölgelerin nereleri olduğunu ise internet veya aplikasyonlardan öğrenebilirsiniz.

.

Son düzenleme:

Hüseyin Bey merhaba. Çok teşekkür ederim.
Yukarıda bahsettiğiniz olay bildiğim kadarı ile başka. Bu olay anladığım kadarı 2005 yılından beri yürürlükte.

İlgili site ekte.

UBA.gdi | Umweltzonen

Stuttgart için harita aşağıda.

Ekli dosyayı görüntüle 508035

Haklısınız. Ben konuyu dizel motorlu karavanlara indirgedim.:smiley: Çevre pulu benzinli araçlar içinde gerekli. Katalisatörlü benzinli motorlarlar için bu pulu almak sorun değil.

Çevre pullarının gerektiği umweltzonen=çevre bölgeleri Almanya’da 10 yıldır var. Son zamanlarda, dizel motorların, üreticierinin verdiği emisyon değelerinin gerçek değerlerin altında olduğunun tespiti ile bildiğimiz çevre bölgeleri (umweltzone) dışında da dizel yasağı söz konusu. Mahkemelerin verdiği çevre bölgeleri dışındakı yasakların pratikte kontrolu zor. Federal Hükümet yasaklanması gereken emisyon değerlerini yükselterek işin içinden çıkmak istiyor (çevre bölgeleri dışındaki yerler için).
Almanya’da alınan bir çevre pulu Fransa’da geçerli değil.

Almanya’da çevre pulunu bir çok yerden temin ermek mümkün. Bazı benzincilerde de var.

Aşağıdaki linkte çevre bölgesi olan ülkeleri görmek mükün.
Zufahrtsbeschränkungen in EU-Innenstädten

Almanya’da umweltzone olan şehirler (liste ilerde büyüyebilir).
Umweltzonen in Deutschland

Not: Konuya verilen cevabi sonradan gördüm.

Son düzenleme:

.

Birçok kimse için konunun aslında şimdilik hiç önemi yok ! Özellikle aracınız oldukça (?) eski değilse..

Örnek vereyim;
Aracım 2,4 l Diesel, 103 kW (140 BG); 20062012 seri Ford Transit.
2011 yılında yeni aldığım günden bu güne kadar Almanya’da hiçbir bölge bana yasaklı değil !

Önümüzdeki sene için de ancak, zaten girmeyi düşünmediğim birkaç şehir merkezi için konu konuşulsa da, Almanya’da hükümet de ona sınırı yükselterek çözüm bulmayı düşünüyor.

.

Son düzenleme:

Zaten aracınız çok eski değil ise emisyon değerlerini karşılıyor. Benim anladığım bunun böyle olduğunu ön camında belirtilmesini istiyorlar. Ayrıca az da olsa bir gelir. Benim aklıma kamera tanıma sistemleri geldi. ( Özellikle Belçika için olanı görünce)
Csm BE Plakette 3 Antwerp 1000px 84a0c78240

Ben aldım, ön cama biraz yeşillik katmış olduk. :smiley:

iyi akşamlar acaba bu etiketleri türkiyeyemi sipariş verdiniz yoksa almanyada bir adresemi, teşekkür ederim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR