Ultralight Backpacking

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ecemete Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 62
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 104,222
Ynt: Ultralight Backpacking

Merhaba,

Tarp her hava şartında kullanılabiliyor. (Yüksek irtifa dağcılığı ve extreme şartlar hariç). Göründüklerinden çok daha dayanıklılar. O nedenle de iyi bir tarp 300-400 dolar fiyatlarında.

Sadece bizde bir tarp kültürü yok. Sanırım bu da soğa sporlarının yeni yeni filizlenmesinden kaynaklanıyor. Yakın gelecekte bizde de ciddi sayıda tarp kullanan olacaktır.

Linkini verdiğim çadırlarda 4 mevsim çadırlar. Örneğin Big Agnes Fly Creek. Aliminyum pollü. Bugün ABD'de extreme şartlar hariç her havada kullanılıyor. Bir de bizde çadır kategorilendirilmesi sorunlu. Örneğin fiber pollü Evolite Summit 4 mevsim çadır olarak geçiyor..

Çanta konusunda ise yerden göğe haklısınız. Ülkemizde hafif sırt çantası yok. ABD'de çok ilginç tasarımlı, 1 kg. altı sırt çantaları var. http://www.youtube.com/watch?v=V83DEn-mBeI

Örneğin Golite Jam 70 - 70 litre 880 gram. Bende Husky Supporter var. O da 70 litre. 2.5 kg.

Aslında herşeyde ağırlığı gözetmek gerekiyor. 10 gr. ondan, 50 gr. bundan sonuçta ciddi rakkamlar ortaya çıkabiliyor.

Ultralight akımının kurucusu Ray Jardine, 4.286 km.lik Pasific Crest yolununun tamamını ilk kez 11 kg, üçüncü kez ise 4.1 kg ağırlığında sırt çantası ile geçmiş.

Hayal gibi..

Images

Images2

Images3

CopperSpur2 445x260

Etiketler

ecemete' Alıntı:
Merhaba,

Tarp her hava şartında kullanılabiliyor. (Yüksek irtifa dağcılığı ve extreme şartlar hariç). Göründüklerinden çok daha dayanıklılar. O nedenle de iyi bir tarp 300-400 dolar fiyatlarında.

Sadece bizde bir tarp kültürü yok. Sanırım bu da soğa sporlarının yeni yeni filizlenmesinden kaynaklanıyor. Yakın gelecekte bizde de ciddi sayıda tarp kullanan olacaktır.

Linkini verdiğim çadırlarda 4 mevsim çadırlar. Örneğin Big Agnes Fly Creek. Aliminyum pollü. Bugün ABD'de extreme şartlar hariç her havada kullanılıyor. Bir de bizde çadır kategorilendirilmesi sorunlu. Örneğin fiber pollü Evolite Summit 4 mevsim çadır olarak geçiyor..

Çanta konusunda ise yerden göğe haklısınız. Ülkemizde hafif sırt çantası yok. ABD'de çok ilginç tasarımlı, 1 kg. altı sırt çantaları var. http://www.youtube.com/watch?v=V83DEn-mBeI

Örneğin Golite Jam 70 - 70 litre 880 gram. Bende Husky Supporter var. O da 70 litre. 2.5 kg.

Aslında herşeyde ağırlığı gözetmek gerekiyor. 10 gr. ondan, 50 gr. bundan sonuçta ciddi rakkamlar ortaya çıkabiliyor.

Ultralight akımının kurucusu Ray Jardine, 4.286 km.lik Pasific Crest yolununun tamamını ilk kez 11 kg, üçüncü kez ise 4.1 kg ağırlığında sırt çantası ile geçmiş.

Hayal gibi..

Trap ile daha önce deneyimlerim oldu, kalabalık şenliklerde, etkinliklerde, iyi hava koşullarında kamp yaptım. Ancak daha sert hava koşullarında kamptan alacağım zevki öldürmenin pek anlamı olmacağını düşünmüyorum, çünkü o zaman kapçılıkdan çıkıp surviver/hayat idameye dönüşüyor. Onunda zevkli olduğu yerler var ama amaç dağcılık/trekkingse konuya odaklanmaya engel olduğunu düşünüyorum. Birde bu şekilde yaşadığım bir anım var. 15 sene önceydi sanırım, Abantın arka tarafındaki yaylara kamp atmıştık. Biz gece geç ulaştığımızdan direk arkadaşlarla muhabbete girdik, sonrasında ise üşenip çadırı kurmayalım, hava iyi uyku tulumunda yatarız dedik. Gece üç-dört arası suratımın ıslak zımpara ile zımparalandığını hissettim. Gözümü açtığımda aslan kafası kadar büyük kafalı bir kangalın suratımı yaladığı gördüm, ömrümden kesim üç-beş sene gitmiştir. Yediğimiz sucukların, etlerin kokusu üstümüze sinmiş, hayvanda tatımıza bakmıştı :D O günden sonra çadırın ne kadar önemli birşey olduğunu anladım.
Çanta olayında şöyle bir durum var, ultralight çantaların ergonomisi nasıldır? Zamanında yükseklisans sırasında ergonomi dersi alırken böyle dengesiz yüklerin insan vucuduna bindirdikleri yükler üzerine bayağı bir ders almıştık, hatta matematik formüller falanda öğretmişlerdi ama üzerinden çok seneler geçti ve kullanmayıncada unuttuldu gitti o bilgiler. Yanlız şu açık, ne kadar hafif olursa olsun yanlış bir ağırlık dağıtma sistemi ağırda olsun iyi bir sırt sisteminden hayırlı değildir. Bu çantarı bulup bir etkinlikte denemek lazım.
Önek verdiğiniz amcanın dört kiloya inmesi ise şaka gibi, bizim günük gezilerdeki ağırlığımız neredeyse o. Aslında çadır, çanta dışında ağır lık yapan şeyler elektronik aletler, piller ve sıhhi malzemeler ile ilkyardım malzemeleri. Bunlardan da pek fazla vaz geçemiyoruz. Çadırlı etkinliklerde zaten doğaya zarar vediğinden traş köpüğü, şampuan falan kullanmıyorum, doğa ile barışık sabunlar yeterli oluyor ama normal kanalizasyonu olan yerlere gittiğimde nivea'nın yeni sayılacak üçü bir yerde ürünü var, şampuan, duş jeli/sabun, traj jeli, bunu kullanıyorum. Birde ihtiyaç kadarını hesaplayıp daha küçük bir kaba koyarsanız minimum bir kg kazancınız oluyor, kazanılan hacimde cabası.

Merhaba Shadowjedi,

Siz oldukça ilginç bir deneyim yaşamışsınız.
Ben de yazın eğer çok sinek yoksa, ateşin başında uyku tulumuna girip yatıyorum. Bu güne kadar bir olumsuzlukla karşılaşmadım.

Tarp özellikle yurtdışında çok yaygın olarak kullanılıyor. Çünkü çok hafif. Tarpı pek çok şekilde kurmak mümkün. 3x3 bir tarp neredeyse çadır gibi kuruluyor. Girişe de sırt çantası koydunuzmu tamamen çadıra dönüşüyor.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=yMAtpWQdVbY[/youtube]

Çok hafif yürüyüş akımına dahil olabilmek için başlangıç noktası şu üç alan olmalı.
1. Sırt Çantası
2. Barınak (Çadır, Tarp)
3. Uyuma sistemi (Uyku tulumu, mat)

Ultralight Backpacking akımı ülkemizde yaygın olmadığı için, ne yazık ki bu ürünlerin çok hafiflerini bulmak mümkün değil. Bu konuda en zengin çeşitlilik ABD'de var.

Bizde sırt çantaları, 2.5 kg civarında iken, en hafifleride 1.8 kg. kadarken, Hyper Mountain Gear Sırt çantaları genelde 800-900 gr. civarında.

http://www.hyperlitemountaingear.com/packs/4400-series.html

Bunun yanında Golite Jam 70, 880 gram. Tabi bu rakamlar 70 litrelik bir çanta için. Uzun süreli çok hafif bir yürüyüş için 50 lt. yeterli olur.

Bu şekilde sadece çantada 1600 gr. hafiflemek mümkün.

[youtube][youtube]http://watch/?v=V83DEn-mB[/youtube][/youtube]

Youtube videosu yüklemeyi başaramadım. Bari Linkini vereyim..

https://www.youtube.com/watch?v=V83DEn-mBeI

Ultralight backpacking konusunu araştırdıkça öğrendiklerimi de www.dogayakacis.com adresinde paylaşmaya çalışıyorum..

Merhaba Ferhat Bey,

Yurt dışında özel tasarlanmış panço tarplar var. Belki sizin panconuzdan biraz daha büyük olabilir ama gene de alan dar.

https://www.youtube.com/watch?v=o2m95EwExnc
https://www.youtube.com/watch?v=YR2VOpAyed8

Verdiğiniz linkteki kumaşı inceledim. M2 ağırlığı 210 gram diyor. Yani 3x3=9 m2 bir tarp, 1.890 kg. olur. Yani gene oldukça ağır.

Konuya karavancı köşesinden çapraz girmeme müsade ederseniz, yazdıklarınızı okuduktan sonra oğluma okul sonrası 6 aylık, uzakdoğu ve Avustralya seyahati için aldığımız ve benim şu an 3,5 aylığına yine uzakdoğuda kullandığım gerçek sırt kayışlı ve tekerlekli vefakar seyahat çantasına baktım (Jack Wolfskin) 3,5 - 4 kilo çekmeli. Emeklilikten sonra kışı geçirmek için eşimle çıktığımız yollarda, kişi başına yükümüz, günlük sırt çantamız dahil 10 kg. Dediğinize göre bunu 7-7,5 kiloya indirmek sorun olmamalı? Ağırlığın sorun olabileceği yaşlardan uzak olmayanlar için sevindirici. Herkesin çantalarımıza şaşırmasını garipsiyorum, aslında şaşıran benim. Çünkü taşınan ekstra 10-15 kilonun fonksiyonuna sebep bulmak oldukça zor.
Karavancılıkta da ayni, ağırlık hareketlilik için en büyük engel. Öncelikle taşıyanın kendisi olan Backpacker'lerin, soruna kafa yormaları ise en normali.
Karavanıma yada çantama eşya yerine, mecazi anlamda, fonksiyon yüklüyorum ve bugüne kadar hiçbir sıkıntım olmadı. ;)
3-5 yerine, 150 kitap yüklü 100 gramlık e-book, her yerde yıkatılabilen birkaç T-shirt neden yeterli olmasın ? :smiley:
Binlerce yıldır göçebelerin bildiği, verdiğiniz örneklerde olduğu gibi, çok işlevlilikte önemli bir faktör.

Umarım konuyu çok da bölmedim ? :smiley:

Mete Bey , ben 3x2=6m2 yaptırmayı düşünmüştüm 1260gr yine pek hafif olmuyor ama brandadan daha mantıklı geldi bana.

Merhaba Ferhat Bey,

http://tepasgroup.com/tr/polis_kumas.php

Bu adreste panço kumaşı var. Su geçirmezlik değeri 10.000 mm. Ağırlığıda m2 başına 129 gram. Örneğin 2.5x2.5 bir tarp 750 gram oluyor. Üstelik 5 mevsim bir tarp olur. Ağırlığıda fena değil.

Siteyi inceledim kumaşının değerleri daha iyiymiş.Aslında en iyisi paraşut kumaşıda onu bulmak zor hemde fiyatı yurtdışından trap getirmekle aynı olur.

Paraşüt kumaşı iyi bir seçenek değil, su kaydırıcığılı vardır ama su geçirmez değildir, ayrıca sanılanın aksinede hava geçirmezde değildir.

Bence tarp Ülkemizde üç mevsim kullanım için uygun olmayabilir. Şöyle ki bir ilkbahar gecesi saatlerce yağan yağmurda tarpın ön giriş kısmındaki açıklıktan veya alt kısımlardaki açıklıklardan giren yağmur uyku tulumunu ve matı ıslatabilir ve bizi gerçek bir maceraya sokabilir. Bence tarp haricinde uyku tulumunu ve matı yağmurdan koruyacak bivaka da ihtiyaç olacaktır.

Tarp, ultralight backpacking akımının ana barınağı.. Ultralight çadırlar en hafif 1 kg. civarında iken, HYPERLITE MOUNTAIN GEAR FLAT TARP'ın ağırlığı, büyüklüğüne göre 181 gram ile 244 gram arası değişiyor. Ancak bu tarplar çok pahalı. 290 Dolar. Neredeyse 600 TL. 2.5 X 2.5 metrelik, amiyane tabiriyle bir bez parçasına 600 TL. vermek te bana çok mantıklı gelmiyor.

Fiyat kalite açısından en iyisi, İngiliz malı DD Hommock Firmasının 3 X 3 m. tarpı gibi görünüyor. Fiyatı 25 Sterlin. Ancak biraz ağır. 790 gram..

Bazı tarp modellerini www.dogayakacis.com da paylaştım. Ama ne yazıkki hiçbiri ülkemizde satılmıyor.

İlk olarak sanırım ilk sayfadaki ultralight, light ve minimalist kilogram değerlerinin yiyecek ve suyun ağırlığını içermediğini belirtmek gerek. Aksi takdirde bu değerlerin yakalanması mümkün değil.
Ayrıca, ağırlık azaltmak için çantanın özelliklerinden de çok fazla feragat etmemek gerek. Eğer 1.5 kg'ın altında bir çanta alırsanız (60 lt) bu çantanın metal bir iskeleti olmayacaktır. Bu da, eğer önerilenden daha ağır bir yükleme yaparsanız, ağırlık kalça kemiğine binmeyeceği için, ciddi bel ve sırt ağrılarına neden olacaktır. Bu sebeple doğrusu, önce çantanın içerisine yükleyeceğiniz malzemeleri hafifletip, son şeklini verdikten sonra çantayı seçmek olacaktır.
Ultralight yaklaşımındaki bir diğer olmazsa olmaz da, yanınızda taşıdığınız malzemelerin mümkün olduğunca aynı anda 2 iş görmesidir. Örneğin aynı zamanda tarp olarak da kullanılabilen poncho şeklinde yağmurluklar tercih edilmelidir.
Ultralight ve özellikle de minimalist yaklaşım, sadece kişi uygun hava koşullarının olacağından eminse ve yeterince deneyimliyse izlenmelidir. Aksi takdirde hayatı tehdit eden durumlar oluşabilir. Ayrıca hiçbir koşulda güneş kremi, gerekli ilaç ve ilkyardım malzemeleri çanta içeriğinden çıkartılmamalıdır.
http://www.ultralightoutdoorgear.co.uk benim de bir çok ürün aldığım ve sürekli takip ettiğim; sadece bu konuya odaklanmış birkaç ultralight satış sitesinden bir tanesi. Sitede ürünlerin yanı sıra bir çok ultralight ekipman listesi de yer alıyor.
Son olarak naçizane kendi ekipmanlarımı da ekliyeyim:

Çanta: osprey farpoint 55+15 1800g
Uyku tulumu: evolite cocoon 300 kaz tüyü: 930g
Tarp: Sea to summit poncho /tarp: 370g
hamak: Grand trunk ultralight hamak: 340g
Ocak: MSR pocket rocket: 115g + 110g ocak yakıtı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri