Ucuza Satılık Telsizler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan turkergen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 96
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,847
Ynt: Ucuza Satılık Telsizler

MerhabaTürker Bey,
Aşağı yukarı 2 saattir antenleri inceliyorum.Eveet fiyatlar uçmuş durumda.Hadi anteni çözdük diyelim.Şimdi de kablo kalitesi ve SWR ayarı çıktı.Daha önce Trunk sistemli çok cihaz kullandım ancak CB bayağı farklı.

Etiketler

Beemer merak etmeyin. Sıfır anten alırsanız genelde kablosu yanında olur.Yoksa elimde kablo var.Genelde (50 ohm) rg58 kullanılıyor.Size ücretsiz olarak 5 metre kablo veririm. Yalnız uçlarını almanız lazım. SWR yi dert etmeyin. Sıfır antenlerde pek sorunlu olmaz.Cihazı araca bağladıktan sonra SWR için ayarlayacak birilerini buluruz. Hatta size cumartesi günü telsizin yanında anten kablosu getireyim. Siz uçlarını bağlarsınız(kendiniz de bağlayabilirsiniz, lehimsizdir).

Anten fiyatlarının uçmasının sebebi zaten belli. Anteni alacak yer yok ve neredeyse 'tekel ' de. President dükkanı kapattıktan sonra bile president in antenlerini neredeyse 2 katına sattılar. 139 TL ye (KDV dahil) president dükkanından aldığım anten dükkan kapanınca 249-270 TL arası satılmaya başlandı. Şu anda araca sıfır telsiz sitemi kurmaya kalksanız neredeyse 800-1000 TL arası fiyat tutar. Adamlar anten grondasını(anteni yağmur oluğuna veya bir yere tutturmaya yarayan aparat) bile 38 TL. SWR metre fiyatları 68 TL den başlıyor. Kablosuydu oydu buydu derken tonlarca para çıkıyor. Ondan sonra insanda ne merak kalıyor ne de hobi :D

Haklısınız fiyatlar yüksek.Fazla kullanıcısı olmayınca da işte istedikleri gibi oynuyor insanlar fiyatlarla.
Peki SWR metre nasıl kullanılır?

Günaydın .... :smiley:
İşte biz yaşlılar böyle başlarız güne herkese Günaydın diyerek,
sabah mesaimiz başlamadan Cihazların başına geçmeden önce , Kahvaltıdan beş dakika önce fırsat bu fırsat der ve yazarız.... ;)

Sayın Türker bey; Mikrofonlar konusunu önce çözelim, Mikrofonlar yıllardan beri İmalatçı firmalar dışında ( isimsiz olan fakat tip olarak aynı olanlar ) fason olarak etiketsiz satılır idi..

Yani bu aynı National ile Profilo gibi dir..
onun için mikrofonlar mantık olarak aynı olsun diye mikrofon örnek verilebilsin diye , TİPİ İLE ANLILR.. yani DENSEİ, 2002 - 2012 - 2018 gibi

Midland, Superstar,Deltaforce,Summercamp,Galaxy,Cobra,Uniden,Stabo,Motorola,Kenwood,Icom,Yaesu,Vertex,Sunair,Harry,Jackson,Lincoln, gibi cihazların mikrofonları sınıf sınıftır. :-\

Yani 50 Ohm ile - 500 KOhm arası değişen empedansları ve Trafolu,Trafosuz, Kristal, Kömürlü,Kondesör,Beslemeli Kondansör,Elektrolit,Mono,Stereo,Perdeli,Perdesiz,Akustik, isimli çeşitli modeller vardır. :'(

Onun için benim Mikrofona takılma derdim yok, benim hayatımın yaklaşık 40 senesi mikrofon ile geçti, çocukken ŞAPKALI ile başladım, Sonra SHURE ile devam ettim ,
Sahne tesisatından sonra , Telsiz üzerinde ve Televizyon , Radyolarda kullanılan Profesyonel cihazların ve onların TONE katlamalı mikrofonlarının ses değiştirmesini , hangi PERDE ile değiştiğini öğrenmem yıllar aldı ::smiley:

Burada sizin bahsettiğiniz TELSİZ OPERATÖRÜ ile RADYO AMATÖRÜ arasındaki fark ortaya çıkmaya başlıyor,
bizler Profesyonel olduğumuz için kimseyi küçük görmeyiz, Çünkü bizler hergün bu konuda 6 saat ders veriyoruz
Bu dersler , Üniversite'de , İletişim Fakültesinde, Digital Elektronik , bölümlerinde verilmiyor, :'(

Tevfik Hoca bu konuda en tepedeki kişilerden biridir,
Merak edenler İstanbul Üniversitesinde ( Beyazıt ) İlk Televizyon yayının ( 1991 ) TAYFUN AKGÜNER'in İletişim Fakültesi Dekanı olduğu zaman nasıl ve kim tarafından
hangi saatte yapıldığını ,

Cihazın Bir JAMES BOND çanta içindeki durumunu , ALUMİNYUM DUŞ borus ile yapılan verici antenini , ;)
Bu anteni okulun damına kimin diktiğini ;D
Sayın Yrd.Doç. Samsun DEMİR'in ve Dekanın odadaki Mobilyalı televizyondan nasıl izlendiğini , size anlatabilirler...

Sonuç olarak
Zaman ile yarış olarak anılan bu dersler , sadece saniyeler sonra başınıza gelebilecek OLAYLARA HAZIR OLMAK için çok HIZLI ve GERÇEK olarak veriliyor.
Bizler RADYO AMATÖRLERİ gibi, Zaman içinde SEYAHAT ETME LÜKSÜNE SAHİP DEĞİLİZ, Yapacağımız veya Anlatacağımız en ufak yanlışlık İNSANIN HAYATININ SONU ile Sonuçlanır

Sizlerin görmediği fakat sadece sesini duyduğunuz, 110,112,154,155,156 gibi Telsiz Merkezlerinin Operatörlerinin Yaşamları ve tecrübeleri hakkında bilgi sahibi olmadan bu konuyu bence hiç açmayın... :-\

Bilgi ve Tecrübe ANA KARNINDA öğrenilmez..Fakat buna saygı ve saygısızlık ÇOCUK iken öğrenilir. ;D

Bilmiyorum yanılıyormuyum....!!
Radyo amatörü belgemiz eskisede farketmez , bizler Radyo amatörlüğü yapmıyoruz, zaten bunu herkes biliyor,daha doğrusu artık buna fırsatımız yok, 8)

Sizin, İyi , Dediğiniz , İlgili, Konu, yarışı gibi görünen ,

sadece beyin fırtınasının değişik kültürlerde ve bilgilere sahip bazı kişiler arasındaki eğemeniliği kaybetmeme hakkındaki MÜLAZARA'sıdır.

Tevfik Hocanın dediği gibi , biz Amatörlerin konusunda girmeyen , daha doğrusu onların yapması gerekmediği işleri yapmak MECBURİYETİNDEYİZ..!! 8)

Şimdi gelelim ANTEN konusuna..

Sayın BEEMER: Evet bir çelik tel ve 13 SPİR Bakır tel bir Konnektör, Bir Plastik veya Polycarbon gövde, bunların oturduğu mafsallı ayak === 250 TL nasıl oluyor.. ;D

Basit ARZ ve TALEP dengesi satıcılar LEHİNE, Alıcılar ALEYHİNE değişiyor.. bu kadar... :-[

SWR konusunda gelince , OYNANMAMIŞ... FABRİKASYON, Bri yerlere takılıp sökülmemiş ANTENLERİN SWR değeri = 1: 1.1 veya 1: 1.4 gibi olabilir
Bu değerler kullanılacak FREKANS TABLOSUNUN ( CB ) Orta kanalının frekansında ÖLÇÜLÜR. ;)

Kablo konusunda gelince RG 58 araç içinde 4.75 metreye kadar sorun değildir.
daha sonrası için RG 213 veya RG 8 gerekir ( şimdi CANLI UCU ALUMİNYUM olan ve BAKIR KAPLI çıktı... ) gerçek RG 8 olur ise iyi olur.
fakat sizin için bunlar geçerli değil. :smiley:

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın ;)

Görüşmek üzere
Saygılarımla
Ali AKSOY
www.turkeyradiooperators.org

Merhaba Ali Bey konuda ki uzun açıklamalarınız için size tekrar teşekkür ederim. Bir önceki yazımda yanlış anlaşılmamak için dikkatli cümleler kurmaya çalıştım. Sadece demek istediğim bu hobinin yaygınlaşması için destek olunmalı. Uzun yazınız çok hoşuma gitti..İşte böyle bilgilendirici mesajlarııza ihtiyacımız var. Birileri önderlik etmezse, bilgi ve tecrübelerini aktarmazsa bu işe heves eden arkadaşlarımızın kafasında hep soru işaretleri olacak. Sadece onlar ortadan kalksın.Bilgi paylaştıkça çoğalır. Ama yanlış aktarılan bilgi git gide daha yanlış olur. O yüzden sizin gibi gezenbilircilerin yardımlarına ihtiyacımız var. Tekrar Teşekkür ederim. Yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın...selamlar..

Selamlar,

Bu gün cihazımızı aldık.Sağolsun Türker Bey müsaitmiş.Kendisinin hem çayını içtim hem de ufak bir sohbetimiz oldu.Çay ve cihaz için teşekkürler...

Not:Türkey Bey,
Sizden ayrıldıktan sonra Çankaya Onur çarşılarına gittim.Ancak anten bulmak mümkün olmadı.Onur Çarşısında pek açık dükkan kalmamış.Çoğu kapatmış.Bir iki yere tavsiye üzerine gittim ancak sonuç yok maalesef.Nette Nagoya marka bir anten buldum.Boy 1.50m/Max Güç 150W nedersiniz işimi görür mü?

Selamlar,
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-lisanssiz-telsiz-nagoya-cb-n10-cb-27-mhz-halk-bandi-arac-anteni-ithal-45107292/detay/

Pc'nin güç kaynağından ev kullanımı için adaptörümüzüde hallettik...

Selamlar Ali Bey,

Evet antenimiz bu.Açıkçası fiyatı biraz uygun geldi.Onun için tercih ediyorum.
SWR ve diğer açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR