Ucuza Satılık Telsizler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan turkergen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 96
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,846
Ynt: Ucuza Satılık Telsizler

kabasakal73' Alıntı:
Kusura bakmayın uzun zamandır gezenbiliri takip etmeme rağmen telsizlere hiç merak sarmamıştım.
biraz bilgi istesem, mesela bunları kullanmak için belge gerekiyor mu?
AM ve FM band kullanan telsiz ne demektir?
el telsizi ile bu tip sabit telsiz arasında taşınabilirlik hariç başka fark varmıdır?
teşekkürler&hayırlı satışlar

aynen benden de gelsin aynı soru:smiley:

Etiketler

ilave bir soru,
bunları kullanmak için belge gerekiyorsa ve bizde belgesiz kullanırsak
bu tespit edilebilir mi? edilirse cezası nedir?
teşekkürler

Herkese Merhaba,

Ülkemizde, halk bandı telsizler artık belge gerektirmeden kullanılmaktadır. Bu cihazları evinizde veya aracınızda kullanmanız için artık belge gerekmemektedir.
Türker Bey'in bizlere sunduğu bu halk bandı cihazlar ile el telsizleri arasında ( el telsizleri PMR değil ise ) taşına bilirlik, AM - FM band farkları ve anten güçleri dışında bir fark yoktur ( 4 watt çıkış olduğu sürece ). Sabit cihazda kullanacağınız antenin gücü, her zaman el telsizinizden daha iyi olacaktır.

Türker Bey'e, daha önce açılmış olan konu başlığında verdiği bilgiler için, konuya meraklı olan herkese gösterdiği nezaket ve sorulara verdiği cevaplar için ve cihaz ihtiyacımızı karşılamak üzere, ticari olmayan yaklaşımı ve desteği için kendi adıma çok teşekkür ederim.

Barış

ığdır gurubunda toplam 4 adet araç var telsizlere müşteriyiz türker bey :D telefon numaranızı verirseniz bi görüşelim hayırlı satışlar

TezzMertek' Alıntı:
link kırık galiba.

:(

Konuşmaları alt yazıya çeviren model yok mu.?
;D

;D ;D Murat Bey linki kontrol ettim çalışıyor..Fakat 1-2 gündür ilana giremiyordum. Şimdi düzelmiş. O yüzden sorulara geç cevap veriyorum .kusura bakmayın. Murat Bey konuşmalara kulağınız alıştıkça anlamaya başlıyorsunuz. :D İstanbul da oturuken, bir dönem Beşiktaş-Taksim hattındaki dolmuş taksilerde telsiz vardı(Şimdi hepsi bas-konuş a geçti).Arkadaşımla Taksime çıkarken her seferinde bana tercüme ettirirdi :D. Konuşmaları nasıl anladığıma hep şaşardı. ;D. Fakat öyle bir dönem yaşıyoruz ki bırakın telsizde konuşmayı karşılıklı konuşurken bile birbirimizi anlamıyoruz. Birazcık diksiyonumuza dikkat etmiyoruz. :D. İşteyken bile telefonda bazen insanların ne dediğini anlamıyorum ve içinden anlayabildiğim kelimelerle tahmin yapmaya çalışıyorum. ;D. Gerçi kulaklarda da işitme kaybı mı başladı ne ::smiley:

kabasakal73' Alıntı:
Kusura bakmayın uzun zamandır gezenbiliri takip etmeme rağmen telsizlere hiç merak sarmamıştım.
biraz bilgi istesem, mesela bunları kullanmak için belge gerekiyor mu?
AM ve FM band kullanan telsiz ne demektir?
el telsizi ile bu tip sabit telsiz arasında taşınabilirlik hariç başka fark varmıdır?
teşekkürler&hayırlı satışlar

Göktuğ ve Bilge Bey lerin sorularına gelince..Herkesin anlayabileceği şekilde basitçe anlatmaya çalışayım..
AM( Amplitude Modulation-Genlik Modulasyonu )
FM( Frequency Modulation-Frekans Modülasyonu )
Diyeceksiniz ki modülasyon ne? Basitçe şunu diyebiliriz. Radyo frekans sinyallerinin ses veya görüntü taşıyabilmesi için yapılan teknik düzenleme..Bir tür kodlamada diyebiliriz.

AM(Genlik Modulasyonu-Amplitude Modulation)
Öncelikle radyo sinyalini matematikten hatırlayacağımız sinus eğrisi olarak düşünün.
[attachment=1]
Burada taşıyıcı sinüs sinyalinin genliği değiştirilerek Genlik modülasyonu elde ediliir.Frekans sabittir.
Amaç sinyali uzak mesafelere iletmektir.Ses kalitesi düşüktür.

FM(Frekans Modülasyonu-Frequency Modulation)
Bu modülasyon tipinde taşıyıcı sinyali frekansı değiştirilir. Genlik ise sabittir.
Amaç sesin bozulmadan en uzak mesaflere iletilmesi.

AM vericler FM vericilere göre daha güçlüdür. Fm de ise ses kalitesi yüksektir.

AM telsizlerde çevreye sarkma yapma dediğimiz( radyo-tv den ses gelmesi, ses sistemlerinden ses gelmesi,telsiz telefonunuzdan sesinizin gelmesi,cami hoparlöründen sesiniz gelmesi :D) olayların olma olasılığı daha fazladır. Bu olaylara Sarkma denir. Bunları önlemek için SWR(durağan dalga oranı) ayarının iyi olması gerekir. Araçta kullanımlarında bu tarz sıkıntıların olma olasaılığı düşüktür.Ev kullanımları için AM telsiz sıkıntı yaratabilir.(yukarıda sayılan sebeplerden)

Yeni Telsiz yönetmeliği değişmiştir. Gerçi Amatör arkadaşlar daha iyi bilirler. AM/FM modulasyonlarında ve 4 Watt ı geçmeyecek şekilde olan CB(citizen band-halk bandı) cihazlarının kullanımında herhangi bir ruhsat ve belge gerekmemektedir.

El cihazları( CB olanlar) ile sabit cihazlar arasında taşınabilirlik bakımından fark yoktur. Fark sadece anten boylarından kaynaklanacak olan görüşme mesafesidir.

Belgesiz kullanılınca cezası olacak cihazlar yönetmelikte belirtilmiştir. CB cihazlar için herhangi bir ceza yoktur.Dİğer cihazların Cezası ise aslında ağırdır(terör suçu).Bu yüzden yurtdışından telsiz getirirken özellikle PMR(Personel Mobile Radio-Kişisel taşınabilir telsiz) alırken dikkat ediniz. Bu cihazl yasal değil frkenasları bizim ülkemizdeki yasal sınırlar içinde değil.Bu konularla ilgili daha fazla bilgi için ilanın en başındaki linki mutlaka tıklayıp okuyunuz.
Link: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=54189.100
Faydası olması ümidiyle İzmir den herkese selamlar..

Genlik

Bu arada Canavar gibi telsiz isteyen arkadaşlar için Sayın KASIRGA 1 Mahmut Bey in President Jakson 6 Bant ASC(Automatic Squelch Control- Otomatik Susturuculu) cihaz satışını inceleyin derim. Fiyatı çok uygun. Araçlar için biraz büyük cihaz olması dışında hiçbir eksi özelliği bulunmayan muhteşem bir cihazdır. Ben 3k Vitaramda bu cihaz ve anteni kullanmaktayım. Sıfır hiçbir özelliği olmayan cihazlara 250 TL vermektense bu cihazı alın derim.

Selamlar Türker Bey,
Ben eğer satmadıysanız Maxcom 30 cihazınızı satın almak istiyorum.İzmir'deyim..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri