Uçamayan misafir güvercin için bilgi ihtiyacı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan jugu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 62,803

jugu

Kamp I
Yer
Ankara
Web
gozgezgaz.com
Herkese merhaba,

Yeri değil belki ama yine en ilgili burayı bulabildim yanlış olduysa şimdiden pardon.Sabah aşağıda uçamayan bir güvercin gördüm, ne yazık ki ayakta da duramıyordu, aldım getirdim, terasa koydum.Zorla morla biraz su, ekmek yedirip içirdim sağına soluna baktım yara bere göremedim.Kanatlarını çırpabiliyor güzelce ancak havalanamıyor (tahminimce erişkin değil) ve yine tahminen buna bağlı olarak bir yerden düşüp ayaklarını veya bağlı bir yerlerini incittiği için ayakta da duramıyor yan devriliyor.Ancak ayaklarını oynatmasında da bir problem yok. Daha önce başına gelmiş olan, güvercin-kuş besleyen-beslemiş , veteriner vb. konuya az çok vakıf biri bilgilerini paylaşabilirse sevinirim. Veteriner'e götürmeyi yara bere, keyifzilik aksaklık olmadığı üzere ivedide düşünmüyorum.kendi veterinerimiz akşama doğru yerinde olduğundan ve diğer çoğu veterinerden alacağım cevabı bildiğimden bunu sona sakladım, bunun haricinde bir tecrübe veya bilgi paylaşımınız olursa sevinirim.

Verebilecğeim bilgiler özetle;

Ayakları pembe veya kırmızı tonlarında değil, siyahımsı (sanırım erişkinliğine bir ipucu veriyordu bu)
Gaga siyah
Boyu yaklaşık 24 cm kuyruğuyla
Kanatları 18'er cm yaklaşık yine

Teşekkürler şimdiden.

(resim

IMG 0978

IMG 0981

IMG 0984

Etiketler
Ynt: Uçamayan misafir güvercin için bilgi ihtiyacı

zor iş valla. hastalanan kuşlar çok zor iyileşiyorlar.

Maalesef kaybettik zaten.Rahatsızlığından değil de acıdır ki biz yokken bulunduğu yerden güneşin altına çıkmış orda da çırpınırken ters dönmüş ne yazık ki.

Başlık kapatılabilir.

yeteri kadar büyümemiş kular düştükleri zaman travma geçiriyorlar sanırım. daha önceden yaşamıştım. yapacak birşey yok.

Başlığı geç gördüm :((((( Bundan sonra benzer durumlarla karşılaşan arkadaşlar için ek bilgi olsun diye söylüyorum, Güvercin kumru vs. kuşlar tohumcul kuşlardır. yeteri büyüklüğe yani yetişkinliğe erişmemiş güvercin familyasından olan kuşlar bazı durumlarda ekmek yemeyebilir, çekirdek buğday mısır arpa pirinç bulgur mercimek nohut gibi tohum tarzı şeyler yerler. Gözleri ve kanatları sağlıklı olan kuşlar bacakları felçli olsalarda veya sağır olsalarda yaşamlarına devam ederler. yukardaki kuş gibi bir durumla karşılaşmanızda mümkün olduğunca çok sayıda gün hayvanı hayatta tutabilirseniz ilerleyen günlerde hayvan kendini toplar. hayvanı hayatta tutmak için eğerki hayvan kendi kendine beslenmiyorsa en fazla 5 gün gagasından içeri hamur, mısır veya küçük nohut taneleri (küçük kuşlar için mercimek pirinç veya bulgur taneleri) verilerek o tanelerin yutturulması sağlanır 5 günden sonraki günlerde genellikle hayvan kendi kendine beslenmeye başlar ve en fazla 2 haftalık bir süreçten sonra hayvan kendi kendine yeter hale gelir kanatlarında bir problem yoksa veya çok küçük değil ise uçabilir.

Aynen dediğiniz gibi enjektörle (en küçüğünden) vitamin su ve ekmek karışımını gagasından verdim.Kendisi de ince bulguru ve suyunu kendisi yiyor içiyordu ve tek bacağını kullanmaya başlamışken, neşesi de gayet yerindeyken bu talihsizlik oldu.Tek tarafı sağlıklı kullanabildiği için ne yazık ki ters dönmeye başladı ve sonuç beklenmedik bir kayıp oldu üzgünüm ki : /.Benim de gördüğüm şudur ki gözleminiz dışında olduğu durumlarda mukavvadan vb. bir alanda tutmak galiba daha sağlıklı.Ben terasta çok büyük ölçüde gölgelik sağladım ancak kısıtlamayayım hareketsiz de kalmasın dedim ama sanırım öteki türlü gözden uzakken daha mantıklıymış.Umarım başka bir can kurtarmaya yardımcı olur paylaştıklarınız.Teşekkürler.

Ynt: Uçamayan Misafir Güvercin İçin Bilgi İhtiyacı

Sizin güvercininiz maalesef kurtulamamış ama şimdi bir başka güvercinin kurtarılmasına vesile olabilir. Bizim fakültenin içine girmiş bir güvercin buldum baya kötü durumda yerde yatıyordu hatta gagasından kan geliyordu ama nefes alıyordu ben de aldım bir kutuya koydum en azından ölcekse de rahat rahat ölsün millet rahatsız etmesin dedim. Aradan 2-3 saat geçtikten sonra hafif hafif kımıldamaya başladı ben de aldım bahçeye götürdüm belki uçar diye ancak uçamadı, duvara çarptı yere kapaklandı tekrardan. Sonra üniversitenin kanatlı hayvan besledikleri bir çiftlik varmış oraya götürdüm oradaki tekniker ishal olduğunu ve gözünde iltihap olduğunu söyledi enjektörle ağızdan bir ilaç verdi gözünü de yıkadı gönderdi. Ertesi gün okula geldiğimde hala yaşıyordu ama ne su içiyor ne de yemek yiyordu. Sonradan odaya bir geldim kutudan çıkmış kapının önüne kadar gelmiş ama yine yerde yatıyordu. Sizin güvercininiz gibi kanatlarını çırpabiliyor ama ayakları tutmuyor. Tam ne yapabilirim diye düşünmeye başlamıştım ki internet mucizesini denemek geldi aklıma ve tatatataaam. Tam aradığım başlık ve bilgiler karşıma çıktı. Şimdi bu kuşu eve götürüp bodrumda bir kolinin içinde besleyebildiğim kadar besleyip sonra da uçmasını sağlamaya çalışacağım. Umarım başarılı olabilirim. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR