Tüv De Araç Yükseltme Yüzünden Kalan Araçlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dincer59 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,599

dincer59

Ana Kamp
Yer
istanbul
merhabalar arkadaşlar
Facebookta bir paylaşımda Tüvtürk te araç yükseltmenin artık ağır kusur sayıldığı, muayeneden bırakıldığıyla ilgili bir paylaşım gördüm.
Takozla, kitle veya SOA ( Spring over Axle) yöntemiyle yükseltilen araçlar için bu durum geçerli midir? Başına gelen oldu mu? Bildiklerinizi ve tecrübelerinizi aktarırsanız memnun olurum. Teşekkürler.

Etiketler
son 5 yılda Takoz ile yükselttiğim üç araçla vizeye girdim cherooke xj , korando kj , subaru forester yükseltmeyle ilgili hiç bir sorun yaşamadım , bunların hepsi ruhsatta M1G yani arazi aracı olarak yazılıydı , çevremdeki offrodcu arkadaşlardan da hiç duymadım , yeni bir uygulama mı acaba ?

Sanırım yeni bir konu ancak muayene yaptırılan istasyonla mı alakalı genel olarak tüvün yeni takıntısı mı anlayamadım. Kokusu çıkar yakında bekleyip göreceğiz bakalım.

7. Ayda dobloyu muyeneye götürdüğümde iyi bi yükseltme yapılmış L200 vardı standart lastikleri takmış arkayada uyduruk bi demir tampon koymuş hatta demir tamponu epey bi aşağıya eğmiş dikkatimi çekti sordum yasal sınırı anca böyle yakalayabiliyorum dedi tam olarak hatırlamıyorum ama arka tampondan yere ölçtüğünde 45 cm yi geçmemek gerekiyor demişti
(45 cm de emin değilim yanlışım olabilir ama bir sınırlandırma var)

Bugune kadar muayene istasyonlarda sadece kamyon ve tır dorselerinin ölçüldüğüne şahit olmuştum. Olası bir kazada küçük aracın büyük aracın altına girmemesi için böyle bir önlem düşünülmüş. Belki bu uygulama genişletilmiştir. TUV e mail yoluyla sormak lazım. Hatta ben sorayım cevabı da buradan paylaşayım.

Sayın Yetkili
Bugün üyesi olduğum bilgi paylaşım portalında araç yükseltmenin artık ağır kusur sayıldığı yönünde bir bilgi paylaşıldı.Araç yükseltilmesi ile ilgili herhangi bir sınırlama var mı? Varsa hangi araçları kapsıyor? Bu konu ile ilgili sağlıklı ve doğru bilgi vermenizi arz ederim.

Yukarıda yer alan metni TUV e gönderdim. Yanıt geldiğinde paylaşacağım.

Bugune kadar muayene istasyonlarda sadece kamyon ve tır dorselerinin ölçüldüğüne şahit olmuştum. Olası bir kazada küçük aracın büyük aracın altına girmemesi için böyle bir önlem düşünülmüş. Belki bu uygulama genişletilmiştir. TUV e mail yoluyla sormak lazım. Hatta ben sorayım cevabı da buradan paylaşayım.

Evet benim bahsettiğim aracın sahibide sizin yazdıklarınızın aynısını söylemişti arkadan gelen küçük araç altına girmesin diye.

Sayın Yetkili
Bugün üyesi olduğum bilgi paylaşım portalında araç yükseltmenin artık ağır kusur sayıldığı yönünde bir bilgi paylaşıldı.Araç yükseltilmesi ile ilgili herhangi bir sınırlama var mı? Varsa hangi araçları kapsıyor? Bu konu ile ilgili sağlıklı ve doğru bilgi vermenizi arz ederim.

Yukarıda yer alan metni TUV e gönderdim. Yanıt geldiğinde paylaşacağım.

Tuv den telefonla yanıt geldi. Sorumun özellikle çift kabin ve arazi araçlarında yapılan yükseltme ile ilgili olduğunu belittim sistemden bakıyorum dedi özellikle bir araç için sınırlama olmadığını genel olarak tadilat projesi olmayan ya da projeye uygun olmayan araçların ağır kusurlu sayılacağını söyledi. Sonra da telefonla net bilgi veremeyeceğini fiili durumun muayene istasyonunda belli olacağını araç ile en yakın istasyona giderek net bilgi alabileceğimi söyledi.
Bu görüşmeden anladığım şudur: Araçta yapılan yükseltme bar vb. şeyler için tadilat projesi ve ruhsata işlenmesi gerekiyor, ancak muayene istasyonundaki görevlinin insafına kalmışız.

Dediğim gibi bu sebeple vizede takılan offroadcu arkadaşım yok , bide böyle konular açıp eşşeğin aklına karpuz kabuğu getirtmemek lazım :smiley::smiley:

Diyelim ki aracımda yaklaşma ve uzaklaşma açıları yetersiz araç altını vuruyor yada çeki demiri var demir sürtüyor. Fazla değil 1 cm gibi bir şey sürtünmeden kurtarır beni diyelim 1-3 cm arası yükseltme uygulasam ve hiç bir ruhsat kaydı tadilat projem vs olmasa yani sanayide yaptırsam muayeneden şimdi geçemeyecek miyim ?

bu zamana kadar gördüğüm kadarıyla muayene istasyonlarında ampüllerin sağlam olması, fren testi ve ön takım vb. şirket tarafından önem verilen konularda hiç taviz verilmiyor ancak bazı konular tamamen kontrol eden personelin o anki psikolojik durumu ve sizin aldığınız hayır duaları ile alakalı. çok enteresan şeylerle karşılaşabilirsiniz. bir defasında araca tek kusur olarak yangın söndürücü ulaşılabilir yerde değil yazılmıştı, halbuki fabrikanın verdiği trafik seti vardı ve doğal olarak bagajda duruyordu. bir defasında da muayene tekrarı için ertesi gün gittiğimde ilk gün yazılan far ayarı silecek eski gibi hafif kusurların bir kısmını yazmadılar ne far ayarı yaptırmıştım ne de silecek değiştirmiştim. sonuç olarak güzel ülkemizde kuralların genelde kesin ifadelerle yazılmadığı, yazılsa bile uygulayan kişinin kendince yorumlamayı seçtiği bir düzende yaşıyoruz şansınızı denemekte fayda var. ya tutarsa....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR