Türkler Gibi Eğlenmek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,955

Etiketler
Ynt: Türkler Gibi Eğlenmek

Okurken,
Ya bu beni anlatiyor, bende boyle egleniyorum, bende bole iciyorum, bende boyle yiyorum dedim..... Gercekten bizi cok guzel anlatiyor.
Paylasim icin cok tesekkurler

Bilmek başka yaşamak bambaşka.. ;D Ülkemi ve insanlarımı seviyorum

Çok üzgünüm ama katılmıyorum.
Ben okurken hiç gülmedim,ama itiraf edeyim bir ara gülümsedim.
Şimdi bu kelimeleri yazarken günah keçisi olacağımın çok net farkındayım.
Az önce kendi kendime düşündüm,acaba yazsammı yazmasammı?
Burada belki taşlanacağım ama herkesin yorum hakkı olduğu için bende aykırı seste olsam düşüncemi paylaşmalıyım.
En azından kendime dürüst olma açısından.
Kimse kusura bakmasın ancak biz daha kentli bir toplum olamadık.
Sadece örnek vermek amacı ile atıyorum,yanımızdaki bayana biri baksa,bu hiç farketmez kardeş,sevgili,eş hiç bir şey yapamazsak ters ters bakarız,ama bir eğlence yerinde kalkıp göbek atsa başka biride alkış tutsa çok doğal karşılarız.
Ben bir kaç yıl ecnebilerle yaşadım,bizdeki abartıyı görmedim.
Tamamen doğallar(giyim,davranış,hatta makyaj,vsvs)
Bu şu demek değildir,ben kendi milletimi beğenmiyorum asla tabiki.
Sadece eksiklerimizin farkına varacağımız zamanların gelmesi dileği ile..
Ama en azından gerçekci olmak adına.

(Bana cevap yazmadan önce şöyle 2 dakika dürüstçe düşünmenizi rica ediyorum)

dalyan' Alıntı:
Çok üzgünüm ama katılmıyorum.
Ben okurken hiç gülmedim,ama itiraf edeyim bir ara gülümsedim.
Şimdi bu kelimeleri yazarken günah keçisi olacağımın çok net farkındayım.
Az önce kendi kendime düşündüm,acaba yazsammı yazmasammı?
Burada belki taşlanacağım ama herkesin yorum hakkı olduğu için bende aykırı seste olsam düşüncemi paylaşmalıyım.
En azından kendime dürüst olma açısından.
Kimse kusura bakmasın ancak biz daha kentli bir toplum olamadık.
Sadece örnek vermek amacı ile atıyorum,yanımızdaki bayana biri baksa,bu hiç farketmez kardeş,sevgili,eş hiç bir şey yapamazsak ters ters bakarız,ama bir eğlence yerinde kalkıp göbek atsa başka biride alkış tutsa çok doğal karşılarız.
Ben bir kaç yıl ecnebilerle yaşadım,bizdeki abartıyı görmedim.
Tamamen doğallar(giyim,davranış,hatta makyaj,vsvs)
Bu şu demek değildir,ben kendi milletimi beğenmiyorum asla tabiki.
Sadece eksiklerimizin farkına varacağımız zamanların gelmesi dileği ile..
Ama en azından gerçekci olmak adına.

(Bana cevap yazmadan önce şöyle 2 dakika dürüstçe düşünmenizi rica ediyorum)

Ertan Bey, dediğinizi yaptım, iki dakika bekledim... ;D (Kuşkusuz şaka yapıyorum..)

İlkönce, kendi adıma (belki başka arkadaşlar adına da...) üzüldüğümü söyleyeyim. Yaşadığınız bir iki küçük tartışma, sizi biraz defansif yapmış olmalı ki günah keçisi olmak, taşlanmak ...vb diyorsunuz. Öyle şey olur mu hiç? ;) Yazıp yazmama kararsızlığı, bu ruh durumunuzun bir göstergesi. Demek ki, içinde bulunduğumuz forum ortamı, size bu güveni verememiş ya da siz, öyle algılamamışsınız. :(

Aykırı sesler, karşıt görüşler olmasa, demokrasi nasıl olacak? Demokrasi dediğimiz şey, yanlışların ayıklanıp doğruların, güzelliklerin egemen kılınabilmesidir bir yönüyle. Herkesin evet dediği, itirazın olmadığı bir yerde, gelişme ve iyiye gidiş durur, çürüme başlar. Siz, sizce doğru olan şeyleri söylemeyi sürdürün lütfen; yanlışsa, tartışılır, karşı çıkılır, doğrusu ortaya konulur, bazen sonuca bile varılmayabilir ama en doğru yöntem de budur. Kendi adıma bir kez daha belirtmeliyim ki, "aykırı ses" benim için çok değerlidir ve zeka da içerir söz aramızda!... :smiley: (Birbirimize hakaret etmeden, kırıcı olmadan, kötü söz söylemeden ... tartışabilmek, uygar olmanın en basit gereklerinden; bunu tümümüzün gözardı etmemesi gerek ;) )

Siz, konunun bir başka cephesine bakmışsınız; o da konuşulabilir, belki de başka bir başlık altında... ;) Kendi kendimizle yüzleşebilmek (birey ve toplum olarak), olgunluk göstergesidir ve beş-on fırın ekmek yemeyi gerektirir; toplumumuz daha o noktaya gel(e)medi. :(

Bu yazıya herkesin gülmesi, bizi biraz abartarak anlatmasındandır ki bu yazma, anlatma yöntemidir bilirsiniz. Tvde, tiyatroda, skeçlerde... hep bu yöntem kullanılır. Bizler, kanıksadığımız şeyleri, böyle bir anda aynada gördüğümüzde şaşırır ve basarız kahkahayı. ;D

"Biz" ile "yabancı" arasındaki ayrım da çok doğal. (Yanlışlarımızı kabul ediyorum anlamı çıkarılmasın) Bizi biz yapan şeyler bu kültür dediğimiz; eğrilerimiz, doğrularımız, kabullerimiz, hayallerimiz, dilimiz, mimarimiz, şarkılarımız-türkülerimiz, yemeklerimiz.... Türk/Türkiyeli ile yabancıyı, örneğin Fransız'ı ayırt eden de bu. Biz, blue-jean pantalon üzerine en pahalı mücevherleri takar, en ağır makyajı yaparız!... :D ;D

Kültürel değişim, biraz yavaş gerçekleşir; keşke daha hızlı olabilse ama olanaksız. (Yozlaşmayı, kirlenmeyi, geriye, kötüye doğru değişimi kastetmediğimi herkes kabul eder kuşkusuz.) Maddi değişim, anında gerçekleşebilir. Örneğin, bir binayı yıkar, çok kısa sürede, yeni ve değişik mimaride, yapabilirsiniz. Sözgelimi, kıyafetinizi, saç şeklinizi anında değiştirebilirsiniz ama geleneklerinizden, göreneklerinizden birden vazgeçemezsiniz. ;)

Aykırılığınızın bitmemesi dileğiyle... :smiley:

Cavid Sezen

Cavid bey çok enteresan bir akşam yaşamışsınız.
Ben yılın yaklaşık 30 haftası benzeri olayları yaşıyorum.Fransızca profesyonel turist rehberiyim.
biz ve onlar diyebiliriz çünkü çoook farklıyız birbirimizden, 21 yıldır ne kadar uğraştıysamda bazı şeyleri anlatamadım daha doğrusu anlayamadılar.
dünyanın en güzel ülkesinde yaşıyoruz en güzel insanlarıyla iç içeyiz.
Ne mutlu Türküm diyene....
Saygılar..
Tolga Okatan

İyi günler
Sy Sezen
Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
Akıcı ve hoş anlatımınız ,bizi bize anlatmanız, kısa bir sürede olsa, her okuyanın anlatılanların bir yerinde kendini görmesini sağladınız.
Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle
Saygılar
Batuhan

broker650' Alıntı:
Cavid bey çok enteresan bir akşam yaşamışsınız.
Ben yılın yaklaşık 30 haftası benzeri olayları yaşıyorum.Fransızca profesyonel turist rehberiyim.
biz ve onlar diyebiliriz çünkü çoook farklıyız birbirimizden, 21 yıldır ne kadar uğraştıysamda bazı şeyleri anlatamadım daha doğrusu anlayamadılar.
dünyanın en güzel ülkesinde yaşıyoruz en güzel insanlarıyla iç içeyiz.
Ne mutlu Türküm diyene....
Saygılar..
Tolga Okatan

Batuhan 06' Alıntı:
İyi günler
Sy Sezen
Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
Akıcı ve hoş anlatımınız ,bizi bize anlatmanız, kısa bir sürede olsa, her okuyanın anlatılanların bir yerinde kendini görmesini sağladınız.
Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle
Saygılar
Batuhan

Arkadaşlar yazı benim değil, yalnızca aktarıcısı benim!... ;)

Cavid Sezen

gezmen' Alıntı:
Ertan Bey, dediğinizi yaptım, iki dakika bekledim... ;D (Kuşkusuz şaka yapıyorum..)

İlkönce, kendi adıma (belki başka arkadaşlar adına da...) üzüldüğümü söyleyeyim. Yaşadığınız bir iki küçük tartışma, sizi biraz defansif yapmış olmalı ki günah keçisi olmak, taşlanmak ...vb diyorsunuz. Öyle şey olur mu hiç? ;) Yazıp yazmama kararsızlığı, bu ruh durumunuzun bir göstergesi. Demek ki, içinde bulunduğumuz forum ortamı, size bu güveni verememiş ya da siz, öyle algılamamışsınız. :(

Aykırı sesler, karşıt görüşler olmasa, demokrasi nasıl olacak? Demokrasi dediğimiz şey, yanlışların ayıklanıp doğruların, güzelliklerin egemen kılınabilmesidir bir yönüyle. Herkesin evet dediği, itirazın olmadığı bir yerde, gelişme ve iyiye gidiş durur, çürüme başlar. Siz, sizce doğru olan şeyleri söylemeyi sürdürün lütfen; yanlışsa, tartışılır, karşı çıkılır, doğrusu ortaya konulur, bazen sonuca bile varılmayabilir ama en doğru yöntem de budur. Kendi adıma bir kez daha belirtmeliyim ki, "aykırı ses" benim için çok değerlidir ve zeka da içerir söz aramızda!... :smiley: (Birbirimize hakaret etmeden, kırıcı olmadan, kötü söz söylemeden ... tartışabilmek, uygar olmanın en basit gereklerinden; bunu tümümüzün gözardı etmemesi gerek ;) )

Siz, konunun bir başka cephesine bakmışsınız; o da konuşulabilir, belki de başka bir başlık altında... ;) Kendi kendimizle yüzleşebilmek (birey ve toplum olarak), olgunluk göstergesidir ve beş-on fırın ekmek yemeyi gerektirir; toplumumuz daha o noktaya gel(e)medi. :(

Bu yazıya herkesin gülmesi, bizi biraz abartarak anlatmasındandır ki bu yazma, anlatma yöntemidir bilirsiniz. Tvde, tiyatroda, skeçlerde... hep bu yöntem kullanılır. Bizler, kanıksadığımız şeyleri, böyle bir anda aynada gördüğümüzde şaşırır ve basarız kahkahayı. ;D

"Biz" ile "yabancı" arasındaki ayrım da çok doğal. (Yanlışlarımızı kabul ediyorum anlamı çıkarılmasın) Bizi biz yapan şeyler bu kültür dediğimiz; eğrilerimiz, doğrularımız, kabullerimiz, hayallerimiz, dilimiz, mimarimiz, şarkılarımız-türkülerimiz, yemeklerimiz.... Türk/Türkiyeli ile yabancıyı, örneğin Fransız'ı ayırt eden de bu. Biz, blue-jean pantalon üzerine en pahalı mücevherleri takar, en ağır makyajı yaparız!... :D ;D

Kültürel değişim, biraz yavaş gerçekleşir; keşke daha hızlı olabilse ama olanaksız. (Yozlaşmayı, kirlenmeyi, geriye, kötüye doğru değişimi kastetmediğimi herkes kabul eder kuşkusuz.) Maddi değişim, anında gerçekleşebilir. Örneğin, bir binayı yıkar, çok kısa sürede, yeni ve değişik mimaride, yapabilirsiniz. Sözgelimi, kıyafetinizi, saç şeklinizi anında değiştirebilirsiniz ama geleneklerinizden, göreneklerinizden birden vazgeçemezsiniz. ;)

Aykırılığınızın bitmemesi dileğiyle... :smiley:

Cavid Sezen

Olayı çok güzel özetlemişsiniz tebrik ederim.
Ayrıca olgunluğunuz ve teveccüğünüz için teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri