Türkiye'nin İlk ve Tek Yerli Üretim Uçağı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan anerkad Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,628

Etiketler

Ynt: Türkiye'nin İlk ve Tek Yerli Üretim Uçağı

yavuz-çelikel' Alıntı:
... Peki sermaye neden yok onu düşündünüzmü peki.
memleketinde petrol varken dışarıdan petrol alırsan, memleketinde imalat yapabilecekken dışarıdan alırsan...
[size=10pt]Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını itiyat haline getiren milletler;
önce haysiyetlerini, sonra istikballerini daha sonra da hürriyetlerini kaybetmeye mahkumdurlar."

M. Kemal Atatürk
[/size]

ruhu şaad olsun.
Memlete herşeyi dışarıdan alma sevdasına var olanı da üretmiyoruz artık. Eti, buğdayı, madeni, elektriği, sermayeyi, politikayı, ürettiğimiz veya üretebileceğimiz herşeyi.... dışarıdan almadığımız var mı?

CİNCİN' Alıntı:
Memlete herşeyi dışarıdan alma sevdasına var olanı da üretmiyoruz artık. Eti, buğdayı, madeni, elektriği, sermayeyi, politikayı, ürettiğimiz veya üretebileceğimiz herşeyi.... dışarıdan almadığımız var mı?

artık okullarda bile yerli malı haftası falan hikaye gibi olmuş. ancak tüketmeyi empoze ediyor sistem. bilinçsizce, üretmeden tükettikçe tükeneceğimizin kimse farkında değil.

vay be eskiler çok güzel

Fasoncuyuz. Çok doğru, Hangi fasoncu ana imalatçı olmak istemez ki elinde para olunca...
Üretmek: Her cihaz ve makinayı üretebiliyoruz. İlk üreten olmak ve patentini de başkasına pazarlamak bütün mesele burada.
microdenetleyici üretebilecek zeka vardır bu ülkede, peki o teknolojiye yatırım yapabilecek sermaye...Bu teknolojiyi ,kullandığımız 4x4 lere uygulayacak sermaye kimde ise söyleyinde lütfen, bizde gidip çalışalım onlarla...

Biz burada oturup Türkiye şöyle böyle , akıllıyız, çalışkanız, güçlüyüz diyebiliriz. eminim ki bir başka ülkede aynı şeyi kendisi için dile getiriyordur.
Umudunu Bor'a bağlamış, her 3 ayda bir borlu,nanolu yakıt ürettim verimi yüzde 40 artırdım diyenlere inanıyorsak, yüzde 30 yakıt tasarruf elde ettiğini söyleyen cihazlarına milyonlar veriyorsak Ne sermaye kalır ne de zaman.
Üretmek, eğer ucuza mal oluyorsa doğru yoldasınız... Burada esnaflık yapan arkadaşlara soruyorum 10 liraya aldığınız bir malzemeyi 8 liraya satar mıydınız?
Satarsanız elbette ki üretim yapmış olursunuz!!!

Bahsi geçen uçagın akıbeti konuyu bilenler için ülkesini gerçekten sevenler için insanın içini parçalar düzeydedir,
fabrika uçak üretimi durdurulduktan sonra MKE tarafından kontraplak imalathanesi olarak uzun bir süre çalışmış ve şu an kapalı olsa gerek.

konuyu yeni farkettim..50 yaşıma geldim..bu memlekette öğrendiğim şu; ülkesini gerçekten seven;mesleğinin zirvesine çıkmak için ve yararlı olmak için elinden geleni yapıyor ve üretiyor.sadece kendini düşünenler ise kapıları tutmak için elinden geleni yapıyor ve bunu başarıyor.ne hikmetse hep üretenin işi ,işte o kapıda bekleyene düşüyor.ve yine ne hikmetse o kapıdan bir türlü geçemiyor..onlar hep satılmış vatan hainleridir.onları her devirde görürsünüz..onlar her yerde, kilit noktalarda,efendilerine köpeklik yaparlar..işte bu yüzden devrim arabaları üretime geçemedi,işte bu yüzden bahsi geçen yerli uçaklar üretime geçemedi,işte bu yüzden eskişehirde her türlü lokomatif,motorlar ,aklınıza gelebilecek inanılmaz makinaları üreten fabrikalar kapatıldı.1985 yılında sıfırdan ürettiğimiz 2 adet PİYANO nunda akıbeti farklı olmadı..sizin ürettiğinizi alıp sahiplenecek ve bunu ülkeye mal edecek üst kadro yoksa ,yaptığınız icat,üretim veya buluş bireysel çabadan öteye geçemez..harcadığınız zaman ve parayla başladığınız noktaya gelirsiniz..bu ulkede teknolojik bir çok buluş için geç olabilir ama yinede yeni gençlerden umudu kesmiyorumm..

Konu Sanki kapanmış gibi ben yeni fark ettim ve baştan sona bir solukta okudum Tabiki GURURLA Sayın NURİ DEMİRAĞ Beyefendiye olan hayranlığım dan
Şu anda millet vekili olan sayın Nursuna Memecanın Nuri DEMİRAĞ beyefendininTorunu olduğunu bilirsiniz konu ile ilgili değil ama hatırlatma babından !
Ve en önemlisi Türkiye de demiryolları nın ALMANLAR a ihale edilip almanların inşaata devam edemediğini ve işi Nuri DEMİRAĞ beye devrettiklerini ve aynı şekilde Almanların Ülkemizde aldığı ihaleleri de beyefendinin bitirdiğini Divriği deki pistin ve hangarın hala durduğunu ama hayvanlara otlak haline getirildiğini ve zamanın yöneticilerinin sadece yabancı hayranlığından kaynaklanan egolarını tatmin etmek istediklerinden UÇAK sektöründe olduğu gibi bu gün her şeyde dışarıya bağımlı hale geldiğimizi İnsansız uçak için çalışmalar yapan ve başaran insanlarında susturulduğunu ! ASELSAN VE TAİ fabrikalarının milyonlarca liraya kurulduğu halde ileri gitmesi için çalışanların RESMEN katledildiğini ! ISPARTA da < düşürülen > uçağın yolcularının bilgi ve uzmanlıklarının ne olduğunu ! Ve 3,5 milyonluk İSRAİLE tank modernizasyonu ihalesi verdiğimizi ve insansız uçak ( HERON ) aldığımızı yıllarca BÜYÜK sanayiciler tarafından fütursuzca MİLLETİMİZİN enayi yerine konduğunu dışarda TURBODİZEL araçlar yollarda kol gezerken içerde 1950-60 ların teknolojisi ile hala kamyon ürettirildiğini Jandarmaya alınan BTR denen araçların RUSYA da çöpe atıldıktan sonra ülkemizde yenilenerek sanki çok iyi bir iş yapılmış gibi hizmete sokulduğunu VE ATA yadigarı ne var ne yok HARAÇ MEZAT Pis Mirasyedi matığı ile yabancılara yada onların işaret ettiği yerli HAİNLERE peşkeş çekildiğini Ne bir milli banka nede haberleşme vede savunma ile ilgili bir tesisimizin kalmadığını hatta MKE nin bile kan emici sülükler tarafında sömürüldüğünü ki land ihaleleri ve araçların ilk ve son çıkış hallerini formda herkes biliyor petrol ofisinin ve benzeri birçok kuruluşun hangi şartlarda ve bedavaya satıldığını hatırlatmak istedim benimki serzeniş ve tabiri caizse hak etmediğimiz durumlara İSYAN
Herkese özellikle SAĞLIKLI VE HUZURLU ömürler dilerim

DEMİRAL' Alıntı:
Konu Sanki kapanmış gibi ben yeni fark ettim ve baştan sona bir solukta okudum Tabiki GURURLA Sayın NURİ DEMİRAĞ Beyefendiye olan hayranlığım dan
Şu anda millet vekili olan sayın Nursuna Memecanın Nuri DEMİRAĞ beyefendininTorunu olduğunu bilirsiniz konu ile ilgili değil ama hatırlatma babından !
Ve en önemlisi Türkiye de demiryolları nın ALMANLAR a ihale edilip almanların inşaata devam edemediğini ve işi Nuri DEMİRAĞ beye devrettiklerini ve aynı şekilde Almanların Ülkemizde aldığı ihaleleri de beyefendinin bitirdiğini Divriği deki pistin ve hangarın hala durduğunu ama hayvanlara otlak haline getirildiğini ve zamanın yöneticilerinin sadece yabancı hayranlığından kaynaklanan egolarını tatmin etmek istediklerinden UÇAK sektöründe olduğu gibi bu gün her şeyde dışarıya bağımlı hale geldiğimizi İnsansız uçak için çalışmalar yapan ve başaran insanlarında susturulduğunu ! ASELSAN VE TAİ fabrikalarının milyonlarca liraya kurulduğu halde ileri gitmesi için çalışanların RESMEN katledildiğini ! ISPARTA da < düşürülen > uçağın yolcularının bilgi ve uzmanlıklarının ne olduğunu ! Ve 3,5 milyonluk İSRAİLE tank modernizasyonu ihalesi verdiğimizi ve insansız uçak ( HERON ) aldığımızı yıllarca BÜYÜK sanayiciler tarafından fütursuzca MİLLETİMİZİN enayi yerine konduğunu dışarda TURBODİZEL araçlar yollarda kol gezerken içerde 1950-60 ların teknolojisi ile hala kamyon ürettirildiğini Jandarmaya alınan BTR denen araçların RUSYA da çöpe atıldıktan sonra ülkemizde yenilenerek sanki çok iyi bir iş yapılmış gibi hizmete sokulduğunu VE ATA yadigarı ne var ne yok HARAÇ MEZAT Pis Mirasyedi matığı ile yabancılara yada onların işaret ettiği yerli HAİNLERE peşkeş çekildiğini Ne bir milli banka nede haberleşme vede savunma ile ilgili bir tesisimizin kalmadığını hatta MKE nin bile kan emici sülükler tarafında sömürüldüğünü ki land ihaleleri ve araçların ilk ve son çıkış hallerini formda herkes biliyor petrol ofisinin ve benzeri birçok kuruluşun hangi şartlarda ve bedavaya satıldığını hatırlatmak istedim benimki serzeniş ve tabiri caizse hak etmediğimiz durumlara İSYAN
Bende daha ne tuzlar ve ne tuzlalar! var açma derdimi desem yeridir ve VATAN HAİNİ ŞEREFSİZLERİN tv ve basındaki hallerini görünce deliriyorum ! Birde sanki dünyayı kurtarmış edaları ile :(

DEMİRAL' Alıntı:

Doğru söze ne denir üzülüyoruz kagroluyoruz ama müstehak desem yeridir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR