Türkiye'den Amerika'ya Karayoluyla Arabayla Gitme Hayali.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan turbolinea Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 105,701

turbolinea

Kamp II
Türkiye'den Amerika'ya Karayoluyla Arabayla Gitme Hayali.
Rusya, Respublika Sakha (Yakutiya), Neryungri kentinden doğuda kimse oturmuyor.
Oranın doğusunda yerleşim birimi yok mu?
Bering strait denizinden vapurla amerika olabilir?
Hoş olmaz mı?
Sonuçta Lpg 0.80 benzin 1.35 tl rusya'da
Toplamda 9000 km oluyor ama... belki daha fazla.

Haritadan baktım daha doğusunda yerleşim birimi yok.
Ne dersiniz?
Çok mu imkansız oralara gitmek?

Adsz

Etiketler
Ynt: Türkiye'den Amerika'ya Karayoluyla Arabayla Gitme Hayali.

Aslinda imkansiz degil,inat ettikten sonra gidilebilir.
Hatta iyice soguklarda Bering Bogazi donuyor.
Hic ferryboat kullanmadan da karsiya gecebilirsiniz.
Yerlesim yeri olmayan dediginiz bolgelerde haritada gozukmeyen yerler var.
Fakat herseyden onemlisi oralardan gecmek icin izin alabilmek.
Bir de onemli olan o cesareti toplamak.Ne olacak,ne olabilir ki degil.
Hersey olabilir,hic bir sey olmayabilir.Mechule giden bir rota orasi.
Ariza,yakit,haberlesme,yardim,belge,keyfi uygulama,yerel binbir soru isareti.
National Geography,Discovery Channel gibi bir destek bile yetersiz kalabiliyor.
Ben yaptim oldu da olabilir,bir daha hic haber de alinamayabilir.
iyi bir organizasyon,aylar suren bir gorusme ve musaade alma trafigi,protokoller ile denemek lazim.
Benzinli,icinde konaklanabilecek,elektronigi az,mekanigi cok,yedekleri alinmis arac tercih edilmeli.
Sibirya ya da Yakutsk bolgelerinde cok yakan agir vasitalar,konvoya tanker de aliyorlar.
Yillar suren belgeselleri inceleme,calismalari arastirmalari takip etme sonucudur.
Yasin ilerlemesi ile vakit ve nakit yoklugu nedeniyle oniki yil once vazgecilmis bir projedir.
Belki simdi imkanlar haritalar vs elverislidir,size iyice bir arastirmanizi tavsiye ederim.
Dunya biraz daha modernlesti.Daha uyanik ve menfaatci de oldu.
Hayirlisi.

neden gidilemesin ki? fakat çok iyi bir ön hazırlık gerektiriyor. Bu ön hazırlık ise sadece belgelerden ve izinlerden ibaret. kendinizi mental olarak hazırlamanız ve fiziken de eksiklerinizi gidermeniz gerekiyor. çünkü sadece 9000km araç kullanmayacaksınız kendinizden de çok şey gidecek.

Detayları paylaşırsanız hem takip etme şansı buluruz hem de fikirler paylaşılır.

İletişim için mesela dünyanın heryerini kapsadığını iddia eden bir telekominkasyon firması olabilir.

v.s.

BÖYLE BİR GEZİYE İMKANLAR OLURSA KATILMAK İSTERİM...

DÖRT KİŞİ KATILSA BU GEZİYE...
TÜM MASRAFLAR GİT GEL YEME İÇME 1000TL-1500TL YE BİTER.

RUSYA TARAFINDA ZATEN VİZE YOK.
GELMEYİ DÜŞÜNEN OLUR MU?

AZ YAKAN ARACI OLAN VAR MI?

BÖYLE BİR GEZİ YAPMAK ÇOK İSTİYORUM

4 KİŞİ OLURSA KASKO SİGORTA VS. MASRAFLARI AZARLIR.
BİR DE AZ YAKAN BİR ARAÇ

AMA GELEN OLMAZ Kİ?

İLETİŞİM İÇİN MESELA UZUN BÖLGE OLDUĞU İÇİN RUSYA'DAN SIMCARD ALINIR.
O SORUN DEĞİL.
ABD ANTARTİKA TARAFINDAN DA BİR SİM CARD ALINIR.
BUNLAR KESİNLİKLE SORUN DEĞİL.
ARAŞTIRMA DA YAPILIR AMA GELEN OLMAZ.
BİZİM MİLLETİMİZ GEZGİN DEĞİL BÖYLESİNE.

YAKIT UCUZ OLDUĞU İÇİN YEME İÇME GET GİT 1500 TL Yİ 4 KİŞİ GEÇMEZ.
RUSYA KITASI GİT GEL AZ YAKAN BİR ARAÇLA 1000TL TUTUYOR.

2-3 araç olursa olur, neden olmasın. Bence tek araç düşünmeyin...

bence az yakan bir araçtan önce sizi sağ salim götürüp getirecek bir araç bakının.

maddiyat zayıf...
çok lüks bir araç yollarda heba olur.
her az yakıt yakan araç yolda sorun çıkaracak değildir.

ayrıca boşuna konuşuyoruz.kimse gelmez.

Yakutistan da 1,5 sene yaşadım Linea ile gitmek imkansız Google da arama yapın dünyanın en zorlu en tehlikeli karayolları diye yakutistan yolu çıkacaktır karşınıza -65 derece soğuğu gördüm orada 6 ay gündüz 6 ay gece ve yakutistandan sonra hayat yok hatta hiçbirşey yok kısaca

Rusya içinde gidilecek ortalama 9.000 km yol var. Bu kadar uzun ve %50si bozuk yolda Lada Niva ilk tercih olmalı. Sebep olarak ise bu yola tank gibi sağlam araç olsada dayanmaz muhakkak bir arıza çıkacaktır. Rusya içinde parça bulmakta veya tamir imkanı kolay olan ve gerektiğinde 4x4 kullanım sunabilen araç avantaj sağlar. Bundan bahsetmekteki neden ise google'a Russian roads yazıp görsellerde aratınca karşımıza çıkan manzaranın ekisi. İkinci bir olumsuzluk ise Yakutistan'dan sonra başlayan uçsuz bucaksız bozkırlar ve kutup çölleri. O bölgede en ufak köy bile bulunmuyor.

düşüncesi bile cesaret isteyen ve insanı titreten bir proje. olabilir belki ama çok iyi bir planlama şart.zamanı cçok önemli. iletişim için uydu telefonu şart. yine bu kadar zamanı olan çok az insan vardır diye düşünüyorum.olumsuz bir tablo çizdim galiba ama hadi çıkıyoruz deyip çıkmak sizi ziyadesiyle sıkıntıya sokacaktır.bir de böyle zor bir parkurda birbirine katlanabilecek insanlar.....allah kolaylık versin.

1000-1500 TL ye kafkasyayı zor geçersiniz... araç fazla yakmasada, rus yetkililer biraz fazla yakıyor.. haritada görünmüyor ama hasbelkader kazakistana falan girerseniz masrafları x2 eklemeniz gerekir..

bu tarz gezilere normal birini bulmak kolay değil...

en olası yol arkadaşları ölümcül hastalığa yakalanan kişiler olabilir...

paranın, zamanın, tüm tehlikelerin önemi minimum seviyede olacaktır...

ciddi ciddi düşünüyorsanız bu tarz insanları değerlendirin...hem hayatlarını inanılmaz bir şekilde yaşayarak ölüme gidebilirler hem de siz yol arkadaşı bulmuş olursunuz...kaybedecek en ufak şeyi olan bir kişi bile bu seyahate gelmez...sırat köprüsünden karşıya gezgini götüremezsin...inançlar bile insanları onunla hizaya sokmaya çalışıyor...:smiley:

ben gelirim:smiley: gerçekten tam bir macera abd 1500 çok iyi:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri