Türkiye'de Hovercraft Üretimi Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hasanfb Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 70
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,539

Etiketler

Ynt: Türkiye'de Hovercraft Üretimi Hakkında

AKAZ41' Alıntı:
Çok güzel bir uğraşı seçmişsiniz.Gelişmeleri merakla takip ediyorum kolay gelsin.

Teşekkürler AKAZ41
Airboat ve Howercraft konu başlığı altında TORNADO Howercraft üretim resimlerinide aktarmaya başladım.
Yine bu konu başlığı altında Universal Howercraft'ın Kardaki sürüş denemelerinin Videoları da yer aldı.
Selamlar

sualti gazetesinin susporlari bolumunde yazdigim bir yaziyida hovercraft meraklilari icin buraya aktardim,teasdufen gordugum bu bolume yakisir diye dusunerek.
umarim ilginizi ceker.

DEGERLI OKURLAR,
Bu ilk yazimizda ulkemizde adi cok fazla gundeme maalesef gelmeyen cok faydali bir aractan bahsederek,bir hatirlayalim diye dusundum.
konu basligi su sporlari...hovercraft konusunuda buraya koyalim diye dusundum ama bu aracin ozellikleri sportif amacin kat kat uzerinde ve faydalari kullanim amaci icin cok kapsamlidir.
bu yaziyi yazmadan once tesadufen benim gozume ilisen TURKIYE HOVERCRAFT FEDERASYONU nun mevcut web sitesini de burada meraklisi icin bir link ile koymayi uygun buldum.

http://www.hovercraftturkeyfederation.com
Simdi gerekli ayrintilari bu linkden edinebilirsiniz,ama benim asil deginmek istedigim nokta bu isin cok buyuk olcekde kullanimi uzerine olacak.
Bizler bu ulkede herseyin turk mali olanini uretebilecek kapasiteye sahibiz..bu sayede bir cok araci uretiyorken, bu maharetli araci buyuk capta ureterek her konumda kullanma sansini neden degerlendirmeyi dusunmuyoruz.
Deniz de giden araclarimizin cogunlugu suyla temas ederek fazla yakit sarfiyati yaparak ayni zamanda da vakit sarfiyati da yapiyor...su anda ulkemiz karasularinda kullanilan,seyir hizlari en yuksek arac olan IDO nun denizotobusleri ile feribotu gozukmektedir.Eskiden kisa bir sureligine denenen COMETA adiyla anilan rus yapimi kanatli deniz otobusleri de maalesef fazla tutulmadi ve sadece bodrum marmaris de kisitli sartlarda kullanilmaya devam ediliyor...extra bakim masraflari vs si ile yinede gorevini yerine getiriyor.peki soruyorum...
HOVERCRAFT ULKEMIZDE NEDEN YETERINCE KULLANILMIYOR?
Bu aletlerin bir cok faydali yonu olmasina ragmen nicin hala eski kafalilik yapilarak bu konu uzerinde bir yatirim ve gelisme icin adim atilmiyor?

Surat,konfor ve pratiklik...Bir noktaya kadar her turlu hava sartlarinda yol alarak,bir baglama limanina gerek duymadan yuklemeve bosaltma yapabilen bu araclarin karasularimizda kullanilmasinin onunde bir engel mi var? ustelik goren gozle bakildiginda bu araclar ile ulkenin uc tarafindaki deniz asiri baglantilarina yepyeni bir soluk gelmesi kacinilmaz olacaktir.
Mans denizinde ingilizlerin kullandigi bu devasa canavalar herseyin ustesinden gelmektedirler.Ayni zamanda ordununda temel amfibi demirbaslari icersinde yer aliyorlar.muhtelif ebatlar var dedik.her hangi bir sel baskininda bu araclarin kullanilmasi,kar ve buz olan zorlu ulasim noktalarinda da ayni sekilde rahat ve guvenlidir.televizyonlarda gordugumuz o ulasim cilesi ceken insanlara ne kadar fayda saglayacaktir,hic bunun muhasebesini yaptiniz mi?

aaaa,evet yaptik astari yuzunden pahaliya geliyor...
yaa ,onlar bizim ulkemizde ise yaramaz...
bu sekilde dusunerek aninda negatifi ortaya koydugunuzda alem i cihan olsa,gercekten calismaz.bizim insanimizin bu negatif dusuncesi ile bizlerde bu ve bunun gibi sorulari sorar otururuz.yatirim yapan benim gordugum en az uc farkli isletme yanlis secim nedeniyle adini vermeyecegim bir sehirimizde kisa sure icerisinde kepenk kapatti.milyon dolarlik para bosa gitti.eger secim bu dogru arac uzerine yogunlassaydi isler cok daha farkli olacakti.Ancak hala bir firsat var...ustelik turistlerin de hosuna gidecek bir uygulama bu sehirde tutacaktir...ama biraz cesaret..

http://www.hovercraft.com/content/
http://www.ferryfantastic.webs.com/srn4hovercraft.htm
http://www.hovertranssolutions.com/
http://www.worldhovercraft.org/hi-tech-international.html
yukarida meraklisi icin bazi linkler verdim.
gole biraz maya calalim,bakarsiniz,tutar...o zaman herkes yogurt dan tatmak ister.
bir hayal kuralim mesela Antalya dan direkt Misir a hovercraft ile baglanti kuruldugunu yada istanbul yeni kapidan yada siliviri kumburgaz kucukcekmeceden direkt bursa bandirma erdek tarafina ...yada karadenizde samsun trabzondan rusya ya ve izmir bodrum ayvalik dan yunanistana vizir vizir bu araclarla tasima isinin oldugunu....ustelik bu is uzerinde yepyeni meslek dallarida ortaya cikacak,insanciklar meslek sahibi olacak.
Benden hatirlatmasi....Uygulamasi mi?keske benim milyon dolarim olsa hic dusunmeden atlardim,bu ise,cunku ben yaptigimda bir numara olacagim,daha sonra taklitler ortaya cikacak,ama ben parayi coktan toplamis olucam diye dusunelere....
yeniden gorusmek uzere....simdiden hayirli olsun...

Bu arada bunun 4 kişilk olanı da yapılamaz mı aynı yerde?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri