Türkiye'de Avrupa Standartlarında Karavan İmalatı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan levent06 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 125
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 95,626
Ynt: Türkiye'de Avrupa Standartlarında Karavan İmalatı

gökçer bey

düşüncelerinizden dolayı teşekkür ederim.

evet hobby karavanın iç görünümü hymer da dahil hepsinden güzel,birde fendt karavanın içi güzel,diğerleri birbirine benziyor bu iki karavanda dizayn olarak yat kamarası tarzında.

bu konuda da baya araştırdım,yapacaksam en iyisi olsun istedim.mobilyayı yapacak ekibede göstermiştim,olur dedikten sonra,o resimleri yayınladım.şunu da belirteyim bu ekip de merdiven altı mobilyacı değil,amerika da bir şubeleri daha var.2 oğlu ve kendisi dahil toplamında 28'i türkiyede 4'ü amerikada 32 personelle dev bir işletmesi olan sevdiğim bir abimdir.bu şahsiyet ağaçla olayı bitirmiş bir sanatçı.bu insana tam güveniyorum.mobilya işide bu adamın...

vs.vs.

Levent KÖROĞLU

Etiketler

Levent Bey cim MERHABA
Potansiyel bir camper alıcısı olarak yapmak istedikleriniz ve yapacaklarınız beni çok ilgilendiriyor.Estetik kaygılı olmanız cidden çok önemli.Neden olmasın...
Size gönülden başarılar diliyorum ve yaptığınız işlerle ilgili irtibatta olmak istiyorum.2009 Ağustos ayında umarım sizin karavanlarınızdan birini kullanıyor olurum.
Saygılarımla
Asuman ERBORA

asuman hanım

bende bu şekilde olacağı düşüncesindeyim,çünkü göz var nizam var diyerek herkez benim bu karavanlarıma talip olacaktır.sadece estetik değil,uzun ömürlü dayanıklı bir karavan olmasıda çok çok önemlidir.projem biraz zaman alıyorsa başlıca sebebi budur.şu anda işlerim benim bu karavanın hızlı çıkmasına engel,ama kış aylarında tam bitecek.şu anda işlerimle alakalı bir şube açıyorum,çok fazla zamanımı alıyor.onun için biraz zaman gerekiyor. ama aracı aldım ve dışı yapılıyor onu başlattım.bu işide öylesine yapıcak olsam,20 günde biter.her ayrıntıyı ,yaşanılabilirliğini,gerekliliğini düşüne düşüne,araştirarak bakıyorum.estetik şekillendirmelerini tamamladım.gerisine biraz zaman gerekiyor.başında da benim olmam lazım ki,özellikle o kabloların ve iç tesisatların,yalıtımın döşenmesinde,kabloları bile en iyisi,yanmaz kablo döşiyeceğim.yalıtım zamanıda benim olmam lazım.en iyi malzemeyi vericem,rezil etmelerine müsade etmem. ayrıntılardan sadece biri....

saygılarımla

Levent Köroğlu

Hayatımın en az 20 senesinde kafamı hep kurcalayan konu : "Karavan" , son 10 aydır da beynimi iyice avucunun içine alan konu : "Mobil karavan"....
Bu forum alanında da karşıma çıkınca bu konuya ilgi duyanlara kendi yaşadıklarımı ileterek bazı yalnış duyumlara engel olmak istedim . Yazacakların son güncel bilgilerdir .

TATİL deyince aklımıza hep senelik izin günleri ve şehir dışında bir tatil beldesine kaçmak geliyor. Ama günümüzde ekonomi iyice bozuldu , konaklama fiyatları hep üst kesim bütçeleri ilgilendirir oldu .Orta sınıf bütçeler için kamp , çadırla tatil yapmak veya eş dostun yazlık imkanlarını paylaşmak tercihi çıktı . Tabi herkes için bile değil bunlar.

Ben 20 sene önce bir yaz tatilinde rastladığım yabancı plakalı bir mobil karavanda sahibinin izin vermesi üzerine içieri girip detaylı bir inceleme şansı yakalamıştım . İşte o günden sonra KARAVAN ifadesinden kendimi kurtaramadım .
Ama o günün ekonomik imkanlarım bana HAYIR demişti . Bu HAYIRa ben tam 2008 e dek PEKİ demek zorunda kaldım .

Karavan sayesinde evinizi yanınızda götürüyorsunuz , her gittiğiniz yerde eviniz de sizinle beraber. Yani tam bir ÖZGÜRLÜK bu.Hem de en ekonomik imkanlarla . Sadece yakıt gideriniz göze bataıyor .Diğerleri size kalmış artık. İster suya ekmek batırır yersiniz , ister mutfağınızda kebap yapar yersiniz . Keyfe değer bir olay .

Ülkemizin hala fakir bir ülke olması nedeniyle ve bizi yönetenlerin ÇOK PARA ya ihtiyaçları olması nedeniyle her dönemde çileyi vatandaş çekmiştir . Bu özgürce yaşam tarzını tercih etmede bile bugün vatandaşın önüne anlamsız engeller konulmaktadır.
Şöyle ki , diyelim ki bütçeniz mobil karavan almaya-yaptırmaya uygun . Panelvan denilen bir ticari minibüs alıp bunu mobil karavana(Avrupada campervan deniyor)çevirmek üzere 5 yaş içinde bir araç satınalamaya kalkarsanız maliyeye aracın fatura değeri üzerinden %84 ÖTV ödemekle yükümlüsünüz .Yani sıfır km 2008 model bir panelvanın bugünkü satış değeri 40 000 YTL diyelim , bunu karavan olarak ruhsata işlettiğinizde vergi dairesinde 33 600 YTL ÖTV ödeyeceksiniz . Bu durumda karavan sevenler tabiki 6 yaş ve daha eski araçlara yöneliyor. Yani uygun bütçeniz bile olsa nafile . Çünkü bunu mobil karavana dönüştürmek için de en az 15 000 YTL yi göze almalısınız. Bu 15 000 YTL lik değer taban değerdir , üzeri 60 000 YTL ye dek gidebilir.

İhtiyaçlar arttığı için panelvan üreten firmalar son modellerinde ürettikleri araçların en-boyunda artı yönde değişiklikler yaptılar.
Örneğin 1999-2003 model bir markanın modelinde eni : 180cm ise 2008 modelinde eni : 187 cm oldu. Bu 7 cm lik fark karavanda tarifi açıklanamayacak güzellikte bir değerdir. Çünkü içeri koyacağınız mobilyanın boyutunun 7 cm uzaması veya genişlemesinin tadına doyulmaz .

Çekme karavanlar bu işin en ekonomik yönüdür .Çünkü elden düşme bu tip karavanları 4 000 - 15 000 YTL arasında satın alabilirsiniz . Arabanıza sadece bir çeki demiri montajı yaptırarak gönlünüzce gezebilirsiniz . Ama unutulmaması gereken bir nokta ise
bu karavanlar için min. 1600cc motor olan otolar idealdir. Yoksa rampada arkadan itmek zorunda kalırsınız . Şaka tabi ama gerçek payı da vardır . Üstelik otonuz bir de klimalı ise işte o zaman rampalı güzergahları kullanmayın derim .
Bir de feribot , otoyol giderleri hep 2 kat maliyet getirir. Buna benzer başka dezavantahları olduğu gibi avantajları da vardır . Bu tamamen bir tercih meselesidir.

Campervan denen kendinden hareketli modeller ise bu konunun daha ağır basan tercih yaratan şeklidir.
Bunun için bir camsız minibüs yani ticari panelvan edinip , içini döşemeniz veya döşetmeniz ile dünya artık avucunuzun içindedir.
Sizi tutabilene aşk olsun. Hele Balkan ülkelerine yolunuz düşerse bize göre 1/2 oranda ucuz yakıt aldığınızda ne yapayım 5 yıldızlı otel keyfini . Evim yanımda , ailem yanımda. Nerede sabah , orada akşam. İster ırmak kenarı , ister dağda yıldızlar altında nefis bir uyku,
olmadı bir kampinge yolu düşürüp orada keyif etmek...... İşte ÖZGÜRLÜK bu değil de nedir ?.

Yurtdışında ki mobil karavan üreten 10 larca firmanın web sitelerini avucumun içi gibi ezberledim. Oradan modeller alıp copy/paste
yaparak kendime 500 resimlik bir arşiv yarattım. Sabahın 9 undan akşamın 12 sine dek onlara göre ve kendi ihtiyaçlarıma göre yüzlerce plan yaptım , beğenmedim yırtıp attım , yenisini yaptım....yaptım....yaptım. Neyse ki sona 4 adet model finale kaldı ve şimdilerde satın aldığım bir şasi kamyonete bu planı adapte etmek için imalatçı firmada sıra beklemekteyim. Sıram geldiğinden itibaren en az 3 ay imalatın süreceğini bildiğim için bu yazı rafa kaldırdım ve 29.EKİM de ANAFARTALAR TEPESİNde Cumhuriyet bayramı şenliklerine alkoven tipi mobil karavanımla katılmayı hedefliyorum . Kısmet artık.

Mobil karavan yaptıracak arkadaşlara şunu duyurmak isterim .
Başta Bursa olmak üzere , Ankara , İzmir , Adapazarı , Çorlu ve bilmediğim başka yerlerde bu işi ciddiyetle yapan pek çok firma var.
Hepsinin web siteleri var (isteyene gönderirim). Ben önce bu firmaları arkadaş yardımı ile buldum sonra bazı önemlilerini giderek ziyaret ettim ve imalatlarını inceledim . Çok uçuk fiyat verenler olduğu gibi makul denebilecek fiyat önerenler de var.
Bu iş aynen elektronik gibidir. Yani bugün bir cep telf.u almak için bayiye gidersiniz. Telf.un özellikleri saymakla bitmez ama çok değil 1 ay sonra o demode olmuştur, yani modeli daha caziptir .TV da öyle , müzik seti de.... Karavan da böyledir. Kendinizi en iyiye kaptırmayın , çünkü o en iyi en çok 2-3 ay sürer . Asgari ihtiyaçlarınızı tesbit edin....size neler gerekli...neler mutlaka olmalıdır.....neler olsa da olur olmasa olmaz... Bunları tesbit edin ve o yöne yönelin.

Tavsiyem , campervan tekerlekli ev olduğuna göre mutlaka ailede ki kişi sayısı kadat yatak (ranza tercih edilerek yer kazanılabilir - örnekleri çok var) , 2 gözlü ocak ve mutfak dolabı , bir minibar denen tezgah altı buzdolabı , kaset klozet(portatif olduğu için çok kullanışlıdır) , duş kabini ve sistemi , en az 3 kişinin oturup yemek yiyebileceği bir-iki kanepe ve portatif yemek masası ve elbiselerin konulacağı bir mini gardrop olması şarttır . Tüm bu ihtiyaçların sığabileceği panelvanların ebadının 180x330cm olması idealdir. Tabi daha uzun yani boyu 350-360 a varan panelvanlar daha da mükemmel olur .
Dediğim gibi yaşı 6 yaş ve eski olması ÖTV bakımından idealdir.
Diğer bir model ise şasili bir araç veya açık kasa bir kamyonet alıp , onun şasisine bir karavan kabini oturtmaktır . Bu modelde alan 200-210x420cm ye dek değişebileceği için salon-salomanje denen bir alana ne koyarasanız hepsi rahatça sığabilir. Bunlara alkoven denilmekte olup , Avrupa ve diğer ülkelerde çok revaçtadır .

Karavana meraklı iseniz bu zevkinizi kiralama yöntemi ile de halledebilirsiniz . Piyasada günlüğü 200- 280 YTL arasında değişen değerlerde alkoven kiralayan firmalar var . Aslında biraz TUZLU ya gelen bir mailyet bana göre ama haftalık 2000 YTL yi gözden çıkaranlara uygun gelebilir. Tabi buna yakıt , yeme içme , konaklama giderlerini de ekleyeceksiniz.

.....Şöyle ki , diyelim ki bütçeniz mobil karavan almaya-yaptırmaya uygun . Panelvan denilen bir ticari minibüs alıp bunu mobil karavana(Avrupada campervan deniyor)çevirmek üzere 5 yaş içinde bir araç satınalamaya kalkarsanız maliyeye aracın fatura değeri üzerinden %84 ÖTV ödemekle yükümlüsünüz ....

Ben hala bunu anlayabilmiş, kavrayabilmiş değilim;
1- 2001 yılından eski araçlar mı muaf?
2- 5 yaşından büyük araçlarmı? (2008 model araba alırsam 5 sene ticari aracı idare etsem, 5 sene sonra karavana çevirsem muaf mı olacağım?)

Saygılar...

Normalde %18.
Karavan yaparsanız aradaki farkı alıyorlar.
5 yıl olayını ise bende tam çözemedim.
Yani 2003 model araç bugün itibaren olur mu yoksa 2002 araçlamı bu vergi farkından kurtarıyoruz, inanın bende anlamadım.

Merhaba karavan sever dostlar bu form sitesini ilkkez ziyaret ediyorumçok beğendiğimi söyliyebilirim .Öncelikle Levent beye başarılar diliyorum.Özalp bey bana o bahsettiğiniz illerde faaliyet gösteren işyerlerinin web adreslerini gönderirseniz çok sevinirim.şimdiden çok teşekkürler.

sayın taiga

2003 model dahil değildir,ötv farkına..2003 model muaftır.
2004-2005-2006-2007-2008

sayın bartek

evet aracı aldıktan sonra 5 sene kamyonet olarak gezebilirseniz,bir şey yok.

ama trafikte işlem yapılırsa aracınız sizi nasıl bir sürecin içine sokar bilemem

iyi akşamlar

sayın özalp hangi firmaya yaptıracaksınız ismini açıklarmısınız

sayın karavan sever insanlar,

karavan sevgisinin yayıldığı bu gibi platformlarda anlattıklarımızın,zerzenişlerimizin sebebi şudur ki; bu kültürü düzeyli ,saygın bir şekilde ilerlemesidir.şimdilik yazları ama sonraları tüm yaşantımı gezerek dolaşmak isteyen bir insan olarak bu hoby nin avrupa düzeyine yakın bir seviyeye gelmesidir.

bu birlikle olur.

bizler derneklere üye olmalıyız,olmalıyız ki ; kampçıdan,işletmeciye üreticiye kadar herkez ben ne yaparsam gelmek zorunda demesin,üye sayısı çok olmalı ki,karavanın ötv si nedir diye birileri hesap sormalı...

sayın hayati bey in önderliğinde bu oluşumun ilk adımları atılmıştır. ulusal kamp karavan federasyonu resmen kurulmuştur.bu federasyonun çok işler başaracağına inanıyorum,bu işde de benim bir tuğlam olacaktır inşallah.

birkaç sigara paketinin fiyatına dernek üye yapmaktadır.bu konuda bilgi almak isteyen ve her türlü sorusu olan arkadaşlara sesleniyorum,çekinmeden beni arıyabilirsiniz.

cep telefonumuda veriyorum.

saygılarımla...

LEVENT KÖROĞLU

0532 595 44 41

Levent bey

Konuyu ilgiyle takip ediyor ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Selam ve saygılarımla
H.Sedat BAŞAR

Üstte yazdığım mesaja bazı arkadaşlar doğru yanıt vermişlerse de ben teyid etmek istedim.
2008 dahil , geriye doğru 5 sene gidelim : 2008-07-06-05-04. Bu senelere ait karavan olabilecek her türde aracı satın alabilir ve " 5 yaş sınırına sadık kalmak" şartıyla vergi dairesinde alım işlemi yaparken sadece normal KDV oranını ödersiniz. Ancak bu aracı karavan dönüştürdükten sonra vergi dairesinde ruhsata "karavan" olarak işlettiğinizde eğer araç 5 yaş sınırı içinde ise %84 ÖTV ödemekle yükümlüsünüz. KDV farkı değildir , arkadaşlar KDV ile ÖTV yi karıştırmayın. ÖTV ayrı bir olaydır. 5 yaş sınırı içinde aldığınız aracınızı diyelim 30 000 YTL ye satın aldınız. Vergi dairesinde bunu KARAVAN olarak yeniden tescil ettirdiğinizde
30 000x%84(=25 200 YTL) ödeyeceksiniz. Yani size gelen maliyet 55 200 YTL olacaktır.
2003 den geriye doğru giden yıllara ait araçları karavana dönüştürdüğünüzde bile sadece KDV ödenir , ÖTV yoktur .
Bu nedenle tanıdığım karavancı arkadaşlar özellikle sahibinden.com adresinden buldukları 1999,1998,1997...hatta 1980'li yıllara ait panelvan veya kamyonetlere yöneliyorlar. Araca gerekli bakımı yapıp , karavana dönüştürüyorlar ve yollara düşüyorlar.

Benim karavanımı yaptıracağım firma : Faruk Karatan. İş yeri İstanbul - Şile yolu üzerinde Samandra mevkiindedir.
e-mail adresi : faruk_karatan@hotmail.com dur . GSM : 0535.297 38 95 dir.
Kendisinin başlangıç için yeterli düzeyde bir ekibi ve atelyesi var. Eski bir karavan kullanıcısıdır ve bu işi hobi olarak yapmaya başladı , artık işin içine biraz ticari zihniyet katması beklenebilir , hoş görülmesi gerek . Çünkü bilgisine göre önerdiği fiyatlar
çok cazip. Kullandığı malzeme profesyonelce . İstanbulda yaşayanlarınız iletişim kurup gidip görebilirler.

Levent Köroğlu rakdaşıma hak veriyorum.
Eskilerin bir sözü vardır : " bir elin nesi , 2 elin sesi vardır" demişler. Biz tek başımıza yeterli değiliz ama bir derneğe üye olursak oradan tüm gerekli bilgileri en iyi düzeyde temin edebiliriz. Bunun için tüm Türkiyede tanıdığım tek dernek adresi :
www.kampkaravan.org dur , ben de tüm bildiklerimi burada edindim , olmayanalar ücretsiz üye olsunlar , çok faydalı olacaktır.

Bir ciddi önerim daha var .
Bir mobil-çekme karavana sahip olmak isteyene arkadaşlar , size hitabediyorum.
Denizcilerin önemli bir sözü vardır : " tekneyi bir satın alınca , bir de satınca sevinirsiniz" diye . Karavan işi de böyledir.
Size altta bazı yabancı web adresleri veriyorum . Karavancılık nedir daha iyi anlayasınız diye. Hasbel kader karavancı olmayın diyeceğim ama biliyorum ki bu konu bütçe meselesi , diyemiyorum.Ama her sene üzerine biraz koyarak bir kaç senede kendine yetecek hatta biraz da fazlası olan bir karavanınız olabilir. Ama yaşlandınız , bıktınız veya satma gereği duydunuz....,
Şunu unutmayın ki , yaptığınız tüm masrafların sadece 1/4 ü geri dönecektir. 3/4 ünü geri alamayacaksınız . Sahibinden.com da 10 larca satılık karavan var, aylardan beri müşteri bekliyor. Bu, bir kader ülkemizde. Talep yaratmak için bu konuya merak salmak , yakından ilgilenmek , gereğini yapmak lazım .Derneklere üye olmak , sevmek , uygulamak , uygulatmak lazım. Çoğalınca talep arttıkça Avrupa ülkeleri düzeyini yakalayabiliriz. O zaman kampinglerimizin de kalitesi artacak , imalatçılarımızın ürettiklerinin de...
İşte bazı adresler.
http://www.dream-motorcaravans.com/en-en/models/x-dream.wbl
http://reimonew.ms-visucom.de/en/startseite/startseite.html
http://www.dethleffs.de/
http://www.hobby-caravan.de/en/
http://www.caravaning-info.de/rund_um_reisemobile/reisemobiltypen.html
http://www.fritz-berger.de/fbonline/__shop__/category/fritzberger_katalog/Einbaukocher/detail.jsf
Bizden bir imalatçı : http://www.motorkaravan.com/modules.php?name=fazer&lid=142&catno=142
Yurtdışında karavan kiralamak için :http://www.campervanlife.com/locations/europe
Bende ki bazı adresler bunlardır. Şüphesiz daha yüzlerce var ama ben artık sona geldim , dedim ya bütçe meselesi diye.
http://www.campervans-motorhomes.com/?gclid=CIySlMeespICFQSU1AodYRRKQQ

Bir teklifim de şu olabilir.
Biliyorsunuz çekme karavan için arkasında çeki demiri olan (ve bunu ruhsata işletmiş olan) bir uygun cc de oto gerekli.
Rampada bayılmamak , sollamalarda zorlanmamak için en ideal motor hacimi 1600cc dir. 2000cc olsa tadından yenmez tabi.
Ama bu vasıflara uygun bir aracınız yoksa şunu önerebilirim.
Pek çok arkadaşımın yaptığı gibi , ülkemizde ki kampinglerimizin hemen tümünün veb adresleri ve burada tel. no.ları var.Her sene yaz sezonu bittiğinde veya bitmesine yakın burada ki bazı çekme karavan sahipleri karavanlarını satışa çıkarırlar ve kamping sahibine ilgilenmesi için bilgi verirler. Bu kampinglerle irtibat kurup , satılığa çıkmış karavan olup olmadığını sorunuz ve uygun fiyattaki karavanlardan satın alınız . Böylece arkasında çeki demiri olan bir otonuz olmadan da bir karavan sahibi olabilirsiniz , ama tek şartla. O karavanı yerinden kıpırdatamazsınız....ta ki , onu çekecek bir imkanınız olana dek . Yani o karavanı otel niyetine hem de tüm yaz boyunca kullanabilirsiniz . Böylece karavan nedir yakından öğrenirsiniz.

Hadi kolay gelsin .

merhaba sayın özalp.
verdiğiniz detaylı aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler, karavan dünyasına adım atacaklar için son derece yararlı yorumlar yapmışsınız. bende , kendi karavanımı yapmayı planladıgım geçen yıl, bilgi alabilecek yerler aramıştım. çalışmalarımda forumda yer alan pekçok mesaj aydınlatıcı ve yol gösterici oldu.
müsaade ederseniz mesajınızdaki çekme karavan konusuna küçük bir katkıda bulunmak isterim.
şöyleki; artık araç çeki demiri montajı, kanuni olarak zorlaştı.
önceden satın aldığınız uygun bir çeki demirini sanayide iyi bir ustaya monte ettirebiliyordunuz.
şimdiki durum şöyle: satın alacağınız çeki demirinin "a" tipi yetki belgesine sahip bir imalatcıdan satın alınması gerekli.yapılan işlemin projelendirme aşamasından sonra, taşıt muayene istasyonunda kontrolü sonrasında ruhsatın değiştirilmesi gerekmektedir.
araçına çeki demiri taktırmak isteyenlerin aşşağıda yazılı masrafları hesaplamaları gerekli:
1. çekidemirinin satın alınması ve montaj işçilik ücreti.
2. projelendirme ve onay ücreti
3. taşıt muayene ücreti
4. ruhsat değiştirme ücreti ( yeni ruhastnamede romork takabilir ibaresi bulunacak)

Sayın Özalp,

forumuzu takip edenleri yanıltmaması için yazınızdaki bir yanlışı düzeltmek isterim:

Sözünü ettiğiniz kampkaravan.org adresi bir derneğe ait değildir. Ve o adrese üyelik diye bir durum da söz konusu olamaz. Ancak o adres içinde yer alan foruma ücretsiz üye olabilirsiniz. O forumun da şu an içinde bulunduğumuz forumdan bir ayrıcalığı bulunmamaktadır. Aksine ziyaret ve bilgi akışına bakarsanız gezenbilir içinde yer alan bizim forumumuzun daha dinamik olduğunu, daha somut bilgiler barındırdığını, gereksiz konu ve tartışmalara yer verilmemesi adına daha kontrol altında olduğunu görürsünüz.

Bizim forumumuz ANAKAMP (Anadolu Kamp Karavan Kulübü) tarafından desteklenmektedir.

O verdiğiniz adres: eskiden tek bir derneğin şubesi iken, 9'a bölünüp, her biri ayrı birer dernek olup federasyon kurmuşlardır, ve federasyonun sayfası www.ukkf.org bir türlü "yapım aşamasında"yı aşıp yayına dahi girememiştir. İsterseniz bu derneklere üye olabilirsiniz, tabii ki ücretini ödemek koşulu ile.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR