Türkiye Orientiring Federasyonu Yeni Başkanı: Mehmet GENÇ

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan XtrmPrgrmmr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,091

XtrmPrgrmmr

Yürür de yürürüm...
Yer
İzmir
Web
xtrmprgrmmr.blogspot.com
Merhaba,

27 Aralık 2008 günü yapılan seçimle Federasyon Başkanımız Sn. Mehmet GENÇ seçilmiştir. Başkanımız, gerek konuşmasında gerekse seçim sırasında dağıtılan broşürlerde hem kendisini tanıtmış hem de projelerinden, fikirlerinden bahsetmiştir. Federasyon seçimlerine katılamamış Türk Orientiring gönüllülerine sunarız.

1. Sn. Mehmet GENÇ Kimdir?

(Genel Kurul sırasında dağıtılan kitapçıktan aynen alıntıdır.) 1959 yılında Yozgat'ın Akdağmadeni İlçesinde dünyaya geldi. Zorluklar içerisinde geçen yaşamının ilk yıllarında; ilkokulu Akdağmadeni'nde, orta okulu Ankara'da okudu. 1975 yılında girdiği Elektronik Astsubay Hazırlama Okulu'ndan 1979 yılında mezun oldu. 1991 yılında girdiği Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Yüksek Okulu'nu 4 yılda başarı ile bitirdi.

Askeri Okulda atletizm ile tanışması ile birlikte başarı dolu spor yaşamı başladı.

1975-1980 yılları arasında atletizmde birçok madalya kazanmış, ilk büyük başarısını 1980 yılında Kros'ta milli takıma girerek elde etti.

1980-1992 yılları arasında orta mesafelerde 42 kez milli takıma girdi ve ülkemizi yurtiçinde ve yurtdışında başarıyla temsil etti.

Bu süreç içerisinde; Balkan Şampiyonalarının yanısıra 1983 yılında Fas'ta yapılan Akdeniz Oyunları'na ve 1986 yılında İsviçre'de yapılan Dünya Kros Şampiyonaları'na katıldı.

2002-2005 yılları arasında Atletizm Federasyonu Dağ Koşuları Koordinatörü olarak görev yaptı.

Halen 5000 metre ve 10000 metre TSK rekorlarını elinde bulundurmaktadır.

Oryantiring'e 1979 yılında başladı ve aynı yıl içinde ilk madalyasını kazandı.

1980 yılında Oryantiring Ordu Milli Takımı'na girdi ve Danimarka'da yapılan Ordulararası Dünya Oryantiring Şampiyonasına katıldı.

1979-1994 yılları arasında sporcu, 1995-2000 yılları arasında ise antrenör olarak Silahlı Kuvvetler Şampiyonalarında ve yurtdışında yapılan Ordulararası müsabakalarda Ordu Milli Takımı'nda yeraldı.

Oryantiring'in 1999 yılından itibaren sivillere açılmasına ve üniversitelere tanıtılmasına katkı sağladı, 2001 yılında Mülkiye Spor Kulübün'de Oryantiring branşının açılmasına önderlik etti. Federasyonlaşma çalışmalarında etkin rol oynadı. Federasyonun Genel Koordinatörlüğü ve Teknik Kurul Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Halen Bilkent Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak Oryantiring dersleri vermektedir.

Seçilen Yönetim Kurulu'nun seçimde deklare ettiği hedefler birazdan...

Etiketler
Ynt: Türkiye Orientiring Federasyonu Yeni Başkanı: Mehmet GENÇ

2. Seçilen Yönetim Kurulu'nun Hedefleri

- Altyapı'ya önem vererek Oryantiring sporunu geniş kitlelere yaymak ve sevdirmek

- Oryantiring spor kültürünü yaygınlaştırmak ve sporcu sayısını arttırmak

- Okullarda (İlk - Orta ve Yüksek Öğrenimde) oryantiringin ders olarak okutulmasını sağlamak

- Balkanlarda, Avrupa'da ve Dünya Şampiyonalarında en iyi dereceleri alabilmeleri için tüm sporcu ve kulüplere gerekli her türlü desteği sağlamak

- Ülkemizde üst düzeyde organizasyonlar gerçekleştirmek

- Oryantiring sporunun gelişmesi için eğitime önem vermek

- Sponsorluk yapılanmasının genişlemesini sağlamak

Seçilen Yönetim Kurulu'nun belli başlı Projeleri birazdan...

Ynt: Türkiye Orientiring Federasyonu Yeni Başkanı: Mehmet GENÇ

3. Seçilen Yönetim Kurulu'nun belli başlı Projeleri

a. Master Plan "Hedef 2023" (Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluşu'nun 100. yıldönümü) doğrultusunda tüm çalışmalar planlanacak ve uygulanmaya çalışılacaktır.

Bu kapsamda;
a.a. Mevcut kurullar revize edilecek ve daha aktif çalışabilecek bir sistem oluşturulacak, mevcut talimatlar güncellenecek, eksik olanlar tamamlanacak.

a.b. Altyapıya birinci öncelik verilecek, bu kapsamda;

a.b.a.Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılmış protokole işlerlik kazandırılacak
a.b.b. Pilot illerde il antrenörleri görevlendirilecek
a.b.c. İl antrenörlerinin okullardaki öğretmenler ile diyalogu sağlanarak kulüp-okul işbirliği sağlanacak ve yeni yetenekler tespit edilecek
a.b.ç. "Oryantiring Eğitim Merkezleri" oluşturulacak ve Okul-Kulüp işbirliğine Eğitim Merkezleri de katılarak Okul-Kulüp-Eğitim Merkezi yapılanmasına gidilecek
a.b.d. Pilot illerde "Oryantiring Okulu" kurulacak. İhtiyaç halinde diğer illere yayılacak
a.b.e. Ulusal ve Uluslararası Gelişim Kampları ve Eğitim Faaliyetlerine başlanacak
a.b.f. Donanımlı bir sekreterya oluşturulacak

a.c. Faaliyetler; kulüp, antrenör ve sporcu odaklı olarak planlanacak, bu kapsamda;

a.c.a. Kamp, müsabaka ve eğitim gibi etkinlikler Federasyonun teknik desteği sağlanarak kulüplerin organizatörlüğünde icra edilecek, kulüplerin daha etkin olarak faaliyetlerde yeralmalarına imkan sağlanacak
a.c.b. İstanbul 5 Gün, Niksar Kupası, ODTÜ Open ve Antalya 4 Gün gibi Uluslararası organizasyonlara azami destek verilecek, kulüplerin ulusal ve uluslararası ikili kamp veya etkinliklerine destek olunacak
a.c.c. Üniversitelerin ve yerel yönetimlerin oryantiring kulübü kurmaları teşvik edilecek

a.ç. Atletizm, İzcilik, Okul Sporları, Engelliler Federasyonları ve Üniversiteler ile koordinede bulunulacak, mevcut kulüplerin Oryantiring branşı açmaları sağlanacaktır.

a.d. 1000'ler Projesi uygulamaya geçilecek, bu kapsamda;

a.d.a. 1000 adet forma, oryantiring ayakkabısı ve pusula, hedef ve zımba federasyonumuzca temin edilerek, tüm kulüplerimize dağıtılacak
a.d.b. Benzer uygulama yeni katılan tüm kulüpler için de geçerli olacak ve böylece yeni kulüp kurulması, kulüplerin oryantiring branşı açmaları ve/veya oryantiring branşı açık olan kulüplerin yeni kategorilerde yarışmalara katılımları teşvik edilecektir.

a.e. Kulüpleşme yönündeki atılım illere de yansıtılacak, il temsilcilerimiz daha aktif hale getirilecek ve yönlendirilen değil federasyona yön verenler olması sağlanacaktır.

a.f. Ülke genelinde (öncelikle pilot illerde olmak üzere) harita çizim seferbeliğine gidilecektir.

a.g. Öncelik altyapı ve eğitim olmakla beraber ülkemizin adının duyurulması, tanıtımın yapılması ve dimağlardaki yerinin pekiştirilmesi amacıyla uluslararası müsabakalara ve etkinliklere katılımda azami önem gösterilecektir. Bu kapsamda;

a.g.a. Dünya Şampiyonalarına (Gençler-Büyükler-Master) her kategoriden katılım sağlanacak
a.g.b. Balkan Şampiyonasına katılıma devam edilecek
a.g.c. O-Ringen Academy, O-Clinic, Spor Şurası, Spor Kongresi gibi ulusal ve uluslararası eğitim, seminer, kurs ve konferanslara antrenör, sporcu ve idarecilerimizin katılımı sağlanarak bilgi düzeyleri zenginleştirilecektir.

a.ğ. Oryabtiringin diğer disiplinlerinin (Kayak-Bisiklet-Patika Oryantiringi) gelişimi konusunda çalışmalar yapılacaktır. Bu kapsamda;

a.ğ.a. Disiplin Koordinatörleri atanacak
a.ğ.b. 2009 yılı Türkiye Şampiyonasında aynı zamanda Patika Oryantiringi Türkiye Şampiyonası da yapılacak ve böylece engelli sporcularımızın Oryantiring Ailesine katılımı sağlanacak
a.ğ.c. 2009-2013 periyodu içerisinde kayak oryantiringi ve bisiklet oryantiringi yarışmalarına da yer verilecek

b. Tüm faaliyetler için kaynak arayışlarına devam edilecek, bu kapsamda;

b.a. GSGM, Spor Toto, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü gibi kamu kurum ve kuruluşlarından azami istifade edilecek
b.b. Yerel yönetimler ile işbirliğine geliştirilerek devam edilecek
b.c. Sponsorluk işleri standart ve işler hale getirilecek

Yeni yönetimimize başarılar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR