Türkiye Geneli Telsiz Frekansları ( Turkey Radio Communication Network )

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ali aksoy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 133,589

ali aksoy

Cep Telefonu yardımcı olur, Telsiz Hayat kurtarır.
Yer
İstanbul , Ankara , İzmir , Bodrum
Web
www.sivilhaberlesme.com
Telsiz'in Herkes tarafından kullanıldığı şu günlerde ,
Ülkemizin DEPREM ABONESİ olduğu bir zamanda ,
hayatımızın belki bir bölümünde hiç yapmadığımız bir işi yapalım diyenlere bir öneri
  • Evinde ,
  • Ofisinde ( CB , PMR , AMATÖR , MARİNE )
  • Telsizi olan ve
  • 24 saat açık kaç kişi var
Bunlar neredeler ,
  • Kimler ,
  • Hangi Frekanstalar ,
  • Cihazlarını hangi saatler arasında dinliyorlar ,
  • ACİL durumda kimler bu frekanslara ulaşabilirler,
  • Bunlar bir liste haline Telsiz Kullanıcılarının elinde olsa ÇOKMU KÖTÜ OLUR.. diyerek
  • Radyo Amatörleri Röleleri , bu gurubun dışında olduklarından , sadece kişisel cihazları açık ve dinlemede olanlar isterler ise Simplex dinleme frekanslarını veya CROSS frekanslarını listeye ekletebilirler.
  • Tüm Telsiz kullananları ( Üyelik gerekmeden ) aynı çatı altında TÜRKİYE GENELİNDE ellerindeki telsizlerin hangi frekansı dinlediğini yazmaları ve
  • Bunu SMS ile +90 531 228 9988 NOLU telefona göndermelerini rica ediyoruz.
ÖRNEK SMS
  • ADI ve SOYADI : A. TEVFİK ATABEY
  • MERKEZ TELEFON NO : +90 531 228 9988
  • TELSİZİN MARKASI : KENWOOD SAT 480 / HYT TC 446 S /
  • CİNSİ ( CB / PMR / AMATÖR ) : CB / PMR /
  • ÇAĞRI İŞARETİ ( CB , PMR , AMATÖR ) : MARKOPAŞA / TELSİZ MERKEZ / TB2BEY
  • DİNLEMEDE OLDUĞU KANAL veya FREKANS : 27.215 / 8 .11 /
  • BULUNDUĞU İL ve İLÇE : MUĞLA / BODRUM / TURGUTREİS
Toplanacak olan bu bilgiler bir veritabanı haline getirilip İnternet üzerinde aylık olarak yayınlanacak ve aynı zamanda isteyen herkese güncellenmiş liste halinde gönderilecektir.
SMS veya MAİL olarak gönderilen bu bilgiler 30 günlük periyodlar halinde geçerli olacaktır.
Her ayın 3. gününe kadar güncellenmeyen bilgiler iptal edilmiş sayılacağından
Bilgilerin sürekli güncel kalması için bu tip bir OTOKONTROL' a ihtiyaç bulunmaktadır.
Alıntı : Sivil Haberleşme web sitesi

Etiketler
Ynt: Türkiye Geneli Telsiz Frekansları ( Turkey Radio Communication Network )

Buyrun www.gezenbilir.com daki yazının istatistiği..
işte size bir örnek insanların bu konulara bakışı ,
yani birşeyler yapmak istiyorsun ama insanlar olay başlarına gelene kadar ,
yani KAZIK ONLARA DEĞENE KADAR yerlerinden kalkmıyorlar..
KALKTIKAN SONRA zaten iş işten geçmiş oluyor..
bu konuda kaç kişi , fikir yürütmiş....0
bu konuya kaç kişi destek vermiş .....0
bu konu hakkında kaç kişi olmaz demiş.....0
eh demekki haklıyız...
Düşünün şimdi türkiyede kaç kişi bu web sitesine giriyor,
Kaç kişinin el telsizi var ,
kaç kişinin mobil telsizi var,
kaç kişi sürekli telsiz dinliyor ,
kaç kişi günün 12 saati açık telsizin yanında oturuyor ,
kaç kişinin telsiz, telefon , uydu , internet bağlantısı aynı anda var...
kaç kişi bu konuya girmediğine daha sonra PİŞMAN OLACAK...!!!!

Saygılarımla..

sizinde değindiğiniz gibi telsiz gerektiği zaman hayat kurtarır.
Kısa zamanda aracıma telsiz almayı düşünüyorum. Bu konuyu da daha fazla bilgi edinebilirim diye okumaya karar vermiştim ancak ilgilenen kimse olmamış. :( askerliğimi telsiz operatörü olarak yapmama rağmen maalesef bende bu konuda bilgi cahiliyim. ama konuyla ilgilenenler olur inşallah ve bizde buradan bilgi sahibi oluruz.
Saygılar
Derya TURAN

Derya bey Merhaba ;
Evet Telsiz hayat kurtarır, sebebi de alt yapıya ihtiyacı olmayan tek üründür,
( Yani TELSİZ ...)
Hiç bir kimseye ,
Hiç bir malzemeye ,
Hiç bir alt yapıya ,
Hiç bir destek ve yardıma
ihtiyaç duymadan ,

sadece Telsiz operatörü olan kimselerin ,
Cihaz ,
Besleme ünitesi ,
Anten,
Taşıma çantası gibi

Ürüne ait gerekli eşya ile her an ve her yerde kullanılabilir durumda olan
tek , cihaz , ürün , malzeme, eşya veya ŞEY dir...

Kaç kişi elinde,
belinde ,
çantasında,
bavulunda,
aracında ,
teknesinde,
kamyonunda,
minibüsünde, telsiz taşır.

Kaç kişi şehir içinde trafik sıkışıklığında
5 km öndeki arabadan veya yol durumundan haberdar olmak için
basit , ucuz , heryere girebilen bir telsiz taşır...

Kaç kişi ,
kaç defa,
kaç gün ,
arabada tek başına iken
yolda sıkılınca konuşacak insan bulamamaktan sıkılmıştır.

Kaç kişi
çocuğunun servisinin eve kaç sokak kaldığını merak eder
çocuğunu bakkala gönderir iken merak eder
yakın mesafede bir yerde arkadaşları ile oynarken sesini duymayı merak eder..

Kaç kişi
1999 depreminde 2 sokak ötedeki akrabalarının akibetini kaç saat sonra öğrenmiştir.
kaç kişi evdeki alt kattaki komşunun yaşı itibarın ile dışarı çıkp çıkamıyacağını nasıl anlamıştır.
kaç kişi annesini babasını telefon olmadan haber alma imkanı olurmu diye düşünmüştür.
kaç kişi başka şehirde yaşayan akrabasından bir haber alabilmek için kafasını duvarlara vurmuştur.

BU KİM ve KAÇ lar sıralanır ise maalesef bu sayfalara sığmaz...

Üstadım,
Konuya vakıf olduktan sonra hiç durmadım.
Başladım çalışmaya... Trac üyesi bir kulüp buldum, gittim öğretin bana, çalıştırın beni dedim....
Hiç ikilemeden tamam dediler...
Çalıştım, halen çalışıyorum.
Bir umman-ı deryaya daldım Amatör Radyoculukta...
(Kulüp başkanım öğretirken "Telsiz" kelimesini hafızamda "Radyo" olarak değiştirmemi tembih etti.)
Pazar günü sınava giriyorum...
Başarılı olursam...
Bekleyiniz...
Geliyorum... :smiley:
Saygılar...

Bugün itibariyle Sakarya / Hendek'te kurulu istasyonum olası bir acil duruma karşı
HF: 7.092
CB: 27.215 (CB21FM)
VHF: 145.500 Simplex / 145.775 (R7 - 88.5 Ton)
UHF: 436.500 Simplex
PMR: 446.056,25 (5.00) / 446.093,75 (8.11)
Frekanslarında aktiftir.

Saygıyla

Sanırım acil durum haberleşmesi vs kimsenin umrunda değil.
Özellikle bekledim belki birileri bölgeden gelip geçerken sırf beni test etmek amaçlı, deneme maksatlı olarak bir çağrı yapar diye ama TIK yok.
Yakın zamanda yeni işimle ilgili olarak taşınmak zorunda olduğumdan dolayı cihazlarımı şimdilik topladım, antenleri indirdim.
Gideceğim yeni yer'de (İzmir) yine aynı şekilde dinlemede olacağım.
Belki (umarım ki) o bölgede bu işe gönül veren birilerini bulabilirim.
Gerçi kimse destek vermese de ben üzerime düşen bu bir insanlık görevini yetirmek zorunda hissediyorum kendimi.
Umrunda olmayan arkadaşların da muhtemel acil durum çağrılarına oradan cevap vermeye çalışacağım.
Bu istasyon ben hayatta olduğum müddetçe açık kalacak.

HF: 7.000 LSB/ 7.092 LSB
CB: 27.065 (09 FM) / 27.215 (21 FM)
VHF: 145.500 Smplx / 145.625 (R1)
UHF: 433.500 (SU20) / 439.150 (R90)
PMR: 446.09375 TS 97.4 (8*11)

Saygıyla

SafetyFirst' Alıntı:
Sanırım acil durum haberleşmesi vs kimsenin umrunda değil.
Özellikle bekledim belki birileri bölgeden gelip geçerken sırf beni test etmek amaçlı, deneme maksatlı olarak bir çağrı yapar diye ama TIK yok.
Yakın zamanda yeni işimle ilgili olarak taşınmak zorunda olduğumdan dolayı cihazlarımı şimdilik topladım, antenleri indirdim.
Gideceğim yeni yer'de (İzmir) yine aynı şekilde dinlemede olacağım.
Belki (umarım ki) o bölgede bu işe gönül veren birilerini bulabilirim.
Gerçi kimse destek vermese de ben üzerime düşen bu bir insanlık görevini yetirmek zorunda hissediyorum kendimi.
Umrunda olmayan arkadaşların da muhtemel acil durum çağrılarına oradan cevap vermeye çalışacağım.
Bu istasyon ben hayatta olduğum müddetçe açık kalacak.

HF: 7.000 LSB/ 7.092 LSB
CB: 27.065 (09 FM) / 27.215 (21 FM)
VHF: 145.500 Smplx / 145.625 (R1)
UHF: 433.500 (SU20) / 439.150 (R90)
PMR: 446.09375 TS 97.4 (8*11)

Saygıyla

İmkanlar dahilinde dinlemedeyim fakat lisansım olmadığından çıkış yapamıyorum. Kasım'dan sonra ses veririm inşallah. Saygılar

ali aksoy' Alıntı:
SATILIK TELSİZLER ve EKİPMAN :
------------------------------
1- EL TELSİZLERİ

ICOM V 8 : VHF
ICOM V 82 : UHF
TYT 446 : VHF
TYT 446 : UHF
HYT TC 600 ( 2 ) : UHF
TYT UVF 1 : DUAL
KIRISUN PT 558 : UHF
WOUXUN KG 833 : UHF

----------------------

2- MOBİL TELSİZLER

YAESU FTM 10 R : DUAL
YAESU FTM 350 R ( GPRS ) : DUAL
VERTEX 2200 : UHF
ICOM 8000 : VHF
KENWOOD SAT 480 : HF
SAILOR RT 2048 : MARINE
----------------------
3- ANTENLER

MIDLAND SABİT ( 2 ) : DUAL
MIDLAND ARAÇ : DUAL
OZMAK SABİT ( 2 ) : UHF
MIDLAND SABİT : VHF
AMERİKAN MARİNE : TEKNE
DIAMOND BW 6 MOBİL : HF
MIDLAND ARAÇ : CB
MIDLAND SABİT : CB
----------------------

4- KABLOLAR

55 METRE 1/2 : AMPENOL

35 METRE RG 8 :
----------------------

TÜM MALZEMELER HAZIR PAKETLENMİŞ
VE KUTULARINDADIR

TÜMÜ ÇALIŞIR ve TEMİZ VAZİYETTE OLUP
DENENMİŞ VE SORUNU YOKTUR

GERİ ALINMA VEYA TAKAS İMKANI BULUNMAMAKTADIR.

--------------------------------------------------

İRTİBAT TELEFONU : 0 531 228 9988
--------------------------------------------------

Bugün siteyi gezerken gözüme bu ilan ilişti ve ürperdim. Söylenebilecek pek de fazla bir söz yok diyeceğim ama aslında çok şey var.
İnsanlar demekki bir yere kadar direnebiliyor aşağılanmaya, hakaret işitmeye, hor görülmeye.
Sonuç ortada. İnsanlık namına birşeyler yapmaya çalışan insanlar yıpratılıyor.
Bu forumda çok şey söylendi, çok şey yazıldı ama demekki insanlarımızın algı kapasitesi bir yere kadar.
Geçen çarşamba günü bir iş mülakatındaydım ve mesleğim gereği "Davranışa Dayalı Riskler nasıl engellenebilir?" şeklinde bir soruyla karşılaştım.
Sosyal hayatta bile biz insanların davranış ve tutumlarından muzdarip olduğumuz için işverenin bu tür bir soruyu sormakta ne kadar haklı olduğunu bir kere daha görmüş bulunmaktayım. Yazık!
Tamam anladım, belki birşeyler yapmak istemiyor insanlarımız. Ama yapmak isteyenleri de gücendirmenin esprisi nedir? Bunu bir türlü çözebilmiş değilim.
Bize zamanında çatıya anten taktırmamak için kırk dereden su getiren apartman sakinlerinin 17 Agustos ta nasıl etrafımızda pervane olduklarını halen bugün gibi hatırlıyorum.
Ama sanırım insanlarımız balık hafızalı olmanın bir adım ötesine geçemediğinden olsa gerek; o günleri çabuk unuttular.

Ama unutmayanlar var tabiiki. Onlar doğal afetlerin ve acil durumların görünmez kahramanları.
Aşağıdaki alıntının yazarı Sayın V.Ahmet PINAR' yapmış olduğu güzel çalışmadan dolayı buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

VAP' Alıntı:
Belki hatırlarsanız 1986 senesinin o meşhur kış şartlarında karadeniz kıyısında avda mahsur kalan avcıların çağrısını duyup jandarmaya bilgi veren istasyon bendim.

NOT: İlan sahibi arkadaşımın başlığını fazla meşgul ettik bu arada, kusurumuza bakmayın lütfen, anıları canlandırdınız... :-[ :(

Evet. Anılar hep belleğimizde. Ne unutmaya, nede unutturmaya niyetimiz yok.
Sayın Ali AKSOY hocam. Bize bir şans daha verin. Gelin satmayın cihazları.
Biz sizin ne yaptığınızı gayet iyi biliyoruz. Bilmeyenlerin, bilmek istemeyenlerin ayıbının cezasını bize çektirmeyin.
Bu yola kendini adayan, başkoyan arkadaşlarımızı yalnız bırakmayın.
Her gün acaba ne zaman doğal afet olacak diye düşündüğümüz bir anda sizden önderlik bekleyen bizlere bu şekilde bir örnek teşkil etmeniz herşeyin bittiği an anlamına gelir.
Siz olmadan olmayacak. Biz sizden gördüklerimizi, bildiklerimizi yapmaya çalışıyoruz.
Yarın bizde bir ilanla tüm cihazları satılığa çıkarmamız durumunda bu durumdan kendilerine hisse çıkarmak isteyenler "Bu davaya aslında bizimde inanmadığımız" fikrine kapılacak veya bunu o şekilde lanse edecekler.Otomatikman da haklı konuma geçecekler.
Birileri çıkacak ve "Ali AKSOY X bir sebepten dolayı Acil Haberleşme diye bir fikir atarak insanların kafasını karıştırmaya çalıştı ama tutarlı davranışlarımız karşısında fazla tutunamadı ve bastırıldı" şeklinde ileri-geri konuşmaya başlayacak. Ben şahsen sizin hakkınızda bunu düşünmek istemiyorum.
Ama eğer öyleyse! Ve cihazları sırf bu sebepten satılığa çıkardıysanız; yolunuz açık olsun.
Bu davaya sonuna kadar hizmet edecek olan ben her zaman burada olacağım.Siz olsanız da, olmasanız da!

Yine de karar sizin.

Saygıyla

Saygıdeğer Muhammed Bey ;

Yazılarınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

Herkes sizin kadar ilgili ve özverili olsa idi , biz TÜRKİYE yi baştan başa TEK MANDAL ile geçerdik..

Herkes bizler kadar yarını düşünse idi , Dünyanın en iyi HABERLEŞMESİNE SAHİP ÜLKE olurduk.

Herkes bizim yerimizde olsa idi , geceleri ACİL DURUMLARDA birilerini kurtarmak için nasıl haberleşeceğimizi düşünmezdik.

Birileri Benim yerimde olsa idi 1968 den beri bu Mesleğin içinde olduğumu bilirler ve söylediklerimi KULAK ARDI ETMEZLERDİ..

Birileri Radyo Amatörlerinin Yerinde olsa idi ,
TÜRKİYE GENELİNDE BİR BERABERLİK OLUR ve HER AN TÜRKİYENİN HER YERİNE ULAŞABİLİRDİK.

Birileri Bu yazıyı okuyor olsa idi .... HALA İŞ İŞTEN GEÇMEDİĞİNİ ANLARDI...

Birileri bu yazıya dikkat etse idi... NELER ANLATMAK İSTEDİĞİMİZİ BİRİLERİNE SÖYLERDİ...

Birileri Oturup düşünse idi , RADYO AMATÖRLERİNİN FREKANSLARINI GASP EDİP, BİRİLERİNE KİRAYA VERMEZDİ..

Saygılarımla

Ali Aksoy
Haberleşme Uzmanı
www.sivilhaberlesme.com

Değerli hocam
Sonsuz sevgi, saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum.
Bizimle olduğunuzu bilmek güzel, bunun için minnettarız.

Saygıyla

ali aksoy' Alıntı:
Birileri Bu yazıyı okuyor olsa idi .... HALA İŞ İŞTEN GEÇMEDİĞİNİ ANLARDI...

Ali bey; değerli paylaşımlarınızı ilgiyle takip edenler olduğunu bilmenizi isterim. Saygılarımla

Sayın DAREDEVİL ;

Bayramınızı Kutlar , Esenlikler ve Mutluluklar dilerim,

Birilerinin yazılarımı okuması çok iyi , fakat o yazıların arkasında yatan gerçeklerin birileri tarafından anlaşılabilmesi için herhalde zaman gerekiyor.

2008 yılından bugüne kadar uğraşılarımız hep birşeyleri düzeltmek içindi ... fakat düzeltmemizden gocunanlar ve düzenlerinin bozulmasını istemeyenler hep vardı... hala var ... ve var olmaya devam edecek...

Burada taraflara söz hakkı tanımak gerekir ise o zaman bu hatalı taraf """ TRAC"""" tır. ( bu satır moderatör tarafından silinebilir....!!! )

bazı konularda yazdıklarımı ağır bulanlar , kendilerine pay çıkarmasalar zaten buradaki yazılara birilerinin müdahale şansı olmayacaktir.

burada yazdığım yazılardan hiç biri kişisel değildir....
eğer birileri bir derneğe üye ise , o derneğin mensubu olarak o derneğin haklarını koruyor ise o zaman bu PLATFORM tarafsız değildir demektir.

çünkü hiç bir dernek üyesinin , derneği ( STK ) temsil yetkisi yoktur , onun adına karar veremez.. buna başkan (ortada görünmeyenler bile ) dahildir.

Fakat bu derneklere üye olanların tarafsız olma imkanları olmadığı gözle görünmektedir , çünkü konuştuğum kişiler benimle konuştuklarını başka bir dernek üyesine söylemeye çekinmektedirler..????

Hatta eşine Kan verdiğim bir dernek üyesi dahi , " ABİ KUSURA BAKMA "" demişti...gerisini anlamak size kalmış..

Taraflı ve tarafsız forumları bugüne kadar gördüm , bundan sonra da göreceğime eminim... ,

ben de forum idare ettim , hatta bu forumlar yok iken ben vardım... ( 1995 ),
onun için forumlardaki kişilerin % 65 i sadece kendini tatmin etmek veya hiçbirşey vermeden birşeyler öğrenmek için vardırlar..

evdeki karısına söz geçiremeyen kılıbıklar , bu forumlarda ERKEK olurlar.. bunun örnekleri bu forumda yazı yazan belli bazı kişilerdir.
kendilerini yakından tanırım, hatta ismini bile yazmaya çekinenler , forumlara üye olurlar..
peki sizce bunlar FORUM KULLANICILARINA ne verirler.. neden bu kadar zordur isim yazmak..

İşte ben artık bunun için fazla detaylı bilgi verecek yazıları yazmaktan vazgeçtim.
"Zaten herkes herşeyi bildiği için , BANA YAPACAK İŞ KALMADI" derdi...ünlü filozof ESOP ( Esir pazarındaki sözleri )

sizler gerçekten iyi dostlarsınız , iyi arkadaşlarsınız , fakat ben artık mümkün olduğu kadar bu sayfalardan uzak olmaya çalışacağım ..
zaten Sivil Haberleşme web sitesindeki forumu bunun için kapattım..

Kasım ayından itibaren yeni bir proje ile uğraşacağım için , vaktiminin olacağınıda sanmıyorum , sadece arada bir uğrayabilirsem , bazı cevapları yazabilirim , eğer çok önemli konular olur ise SMS telefonu zaten sürekli açıktır.

Herşey için Teşekkürler
Saygılarımla

Ali AKSOY
Haberleşme Uzmanı

Facebook sayfamız :
https://www.facebook.com/groups/Sivilhaberlesme/

isteyen herkesi

www.sivilhaberlesme.com/OPERATORS sayfasına ekleyebiliriz.. TRAC üyesi olupta ben bu sayfayada olursam bana diğer amatörler ne der korkusu olmayanlar buna dahildir.

Saygılarımla

Ali Aksoy niye yasaklanmıştır

KÖYÜN DELİSİ LAFI KİME AİTTİR..

REHA BEY 'e karşı saygısızlık yapan kimdir..

Tüm bu soruların cevabı verilmediği takdirde...

GEZENBİLİR ve YÖNETİM HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA bulunacağız..

Tüm Emekli Telsiz Operatörleri Derneği Başkanı
Osman

bu mesaj görüldükten sonra silinebilir..
teşekkür ederiz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR