Türkiye' de İzcilik

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan A. Buğra Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,086

A. Buğra

Ana Kamp
Yer
Ankara
Bir izci olarak hep şikâyetimdir görünür olamamak aslında spor dalları arasında en fazla vatana millete yararlı birey yetiştiren bunların yanında kişiyi ruhen ve bedenen zinde tutan, toplumda bir yerinin olduğunu değerli olduğu bilincini kazandıran, önemli ve ilgilenilmesi gereken bir spordur ama ne yazık ki tanıtımları yeterince yapılamamaktadır. Türkiye üzerinde izcilik yapan kulüpleri grupları buradan görmek tanımak isteriz tanımak dediğimiz link atıp bırakmak değil izcilik üzerine görüşlerinizi kulübünüzü grubunuzu içinizden geldiği gibi tanıtmak ben birkaç link koyayım:

Etiketler
Ynt: Türkiye' de İzcilik

http://www.tif.org.tr/ana.html

http://www.ankaraizcileri.org/

http://www.barisizcigrubu.com/

http://www.izciler.net/

Çok doğru demişsin arkadaş. Bu kadar önem taşıyan spor dalının bilinmemesine üzülüyorum . Ama şu da var ki her izcinin normal insandan bir farkı var bunu düşünerek mutlu oluyorum. Biraz bencilce konuştum ama öyle :smiley:

Bende Kocaeli'den Kağıtspor İzci Külubünden 4 yıldır dolu dolu izci biri :smiley:

İl sitemiz ; www.kocaeliizcileri.org Çok fazla dolu bilgiler yoktur.

TÜRKİYE İZCİLİĞİNİN KISA TARİHÇESİ

İzcilik 1907 yılında İngiltere’de kurulmasından çok kısa bir süre sonra Türkiye'de de çalışmalarına başlamıştır. İlk çalışmaların 1910 yılında olduğunu ileri süren kaynaklar var ise de resmi olarak 1912 yılı kabul edilmektedir. Nabi Atıf (Kansu), Ethem Nejat Bey ve Robenson kardeşler farklı farklı yerlerde çalışmalarını başlatmışlardır. Edirne Öğretmen Okulu ve Galatasaray Lisesi Türkiye'de izcilik çalışmalarının ilk başlattığı birimler olmuştur. İzcilik çalışmalarına o zamanlar "Keşşaflık" adı verilmekteydi.

Pek çok insan ülkedeki izciliği merakla takip etmeye başlamıştır. Ama Balkan Harbi'nin tüm ülkede yaşantıyı sekteye uğratırken izcilikte bundan etkilenmiştir. Belçika İzcilik Teşkilatından Herold Parfit 1912 yılında resmen ilk izci oymağını kurarak çalışmalara başlamıştır. İlk oymakbaşı kursu da 24 Nisan 1914 yılında açılmış ve 16 oymakbaşı çalışmayı başarı ile tamamlamıştır. 1923 yılında ilk Türkçe İzcilik Kitabı yayınlanmıştır. 1927 yılında Türkiye'de izciler ilk kez Cumhuriyet Bayramında büyük geçit yapmışlardır.

1946 yılında ilk kez Türkiye İzcilik Yönetmeliği yayınlanmıştır. 1950 yılında Türkiye Dünya İzcilik Teşkilatına üye olarak kabul edilmiştir. İzcilik okul dışı gençleri de kapsayan bir çalışma olarak "1955 yılında Ankara'da TIB (Türkiye İzciler Birliği); 1957 yılında da İzmir’de EIB (Ege İzciler Birliği) kurularak çalışmalarına başlamıştır.

1991 yılında TİF (Türkiye İzcilik Federasyonu) kuruldu. İlk başkanı Rana ÖZENER, ikinci başkanı Sevim ERGİN oldu. 2000 yılında İbrahim KURAK Federasyon başkanlığına seçildi.

İzcilik faaliyetleri 1970 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmiştir.

1972 yılında kız izciliğimiz dünya kız izcilik teşkilatı yedek üyeliğine kabul edilmiştir.

İzcilik bu tarihten sonra günümüze kadar iki bakanlık arasında çeşitli genel müdürlükler bünyesinde sürdürülmüştür.

1991 tarihinde İzcilik Federasyonu kurularak izcilik faaliyetleri bu federasyon tarafından yürütülmeye başlanmıştır.

İZCİ SELAMININ ANLAMI

• İŞARET PARMAĞI: Tanrıya ve vatanına karşı görevlerini yerine getirmeyi,
• ORTA PARMAK: İzcilik türesine (ilkelerine) uymayı,
• YÜZÜK PARMAĞI: Başkalarına her zaman yardımda bulunmayı,
• SERÇE PARMAK: Küçüklerin büyüklere olan saygı ve bağlılığını,
• BAŞ PARMAK: Büyüklerin küçükleri sevmesi ve korumasını,

Selam

İZCİ ANDI

Tanrıya, vatanıma karşı görevlerimi yerine getireceğime,
izcilik türesine uyacağıma,
başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma,
kendimi bedence sağlam, fikirce uyanık ve ahlakça dürüst tutmak için
elimden geleni yapacağıma
şerefim üzerine and içerim.

İzci Türesi

• İzci sözünün eridir, şeref ve haysiyetini her şeyin üzerinde tutar.
• İzci başkalarına her zaman yardımcı ve yararlı olur.
• İzci herkesin arkadaşı ve bütün izcilerin kardeşidir.
• İzci herkese karşı naziktir.
• İzci yurduna, milletine ve izci liderlerine sadıktır.
• İzci bitki ve hayvanları sever ve korur.
• İzci büyüklerinin sözünü dinler, küçüklerini sever ve korur.
• İzci cesurdur. Her türlü şartlar altında neşeli ve güler yüzlüdür.
• İzci tutumludur.
• İzci fikir, söz ve hareketlerinde açık ve dürüsttür.

herkese selam

türkiyede izcilik veya yavru kurt olmanın alt yaş sınırı nedir. benim oğlan 7 yaşında acaba bu yaşta başlayabilirmi

MYWAY' Alıntı:
HERKESE SELAM

TÜRKİYEDE İZCİLİK VEYA YAVRU KURT OLMANIN ALT YAŞ SINIRI NEDİR. BENİM OĞLAN 7 YAŞINDA ACABA BU YAŞTA BAŞLAYABİLİRMİ

Yavrukurt olabilmesi için tam yaşında.

7-11 yaş arası yavrukurt
11-15 yaş arası izci
15-18 yaş arası da ergin izci diye adlandırılır.

MYWAY
Hangi ildesiniz kardeşimizin izciliğe başlamasını isterim... Gizli diyorsanız özel mesaj yazabilirsiniz...

Ankara olsaydı yardımcı olabilirdim de İstanbul’daki kulüplerden çok haberdar değilim İstanbullu kardeşlerimiz yazınızı görürse kesin yardımcı olurlar…

izciliğe gönül vermiş ve çok da zaman harcamış birisi olarak konuya bi işaret koyalım dedim, forumdaki tüm izcilere sevgiler, saygılar.

Merhabalar.

İstanbulda izciliğe başlamak istiyorsanız eğer, İBB'nin yaz dönemi aday izci kampları var. İstanbul ümraniye,kent ormanda. Konu ile ilgili daha fazla bilgi istiyorsanız sizlere seve seve yardımcı olurum.

Ayrıca ccanlioglu 18 yaş üzeri izci kulüpleri diye bişey yok. İzci kulüpleri her yaşa, her kesime hitap eder. Yani eğer yaşınız 7-18 yaş aralığında ise yavrukurt,izci veya ergin izci olabilirsiniz. Eğer yaşınız 18 ve üzeri ise liderlik temel kursu(LTK) ile liderliğe adım atarak izcilik içersine girip, hem eğitim almaya, hemde izcilik içersinde ilerlemeye devam edersiniz.

Liderlik eğitimleri içersinde göreceğiniz bir çok kurs ve faliyet programları oalcaktır. Örneğin LTK,oymakbaşı kursu,ocakbaşı kursu ve 2 tahta kursu gibi branş kursu alabilir, aynı zamanda da oymak bakmak ve izcilieri faliyete çıkarabilmek amacıyla yaz-kış kampçılığı kursu, arama kurtarma kursu, ilk yardım kursu, müzik ve oyunlar kursu gibi bir çok kurs ve eğitim programı sizleri bekliyor.

İzcilik veya izci liderliği yapmak istiyorsanız,bulunduğunuz il içersindeki izci kulüplerinden birine başvurarak çalışmalara başlayabilirsiniz.

Yalnız dikkat etmeniz gereken bir konu var. Türkiyede izcilik malesef 2 teşkilat altında yapılıyor. Biri Türkiye İzcilik Federasyonu,bir diğeri ise miili eğitim bakanlığı bünyesinde. Dünya izcilik teşkilatı (WOSM) milli eğitimdeki izciliği tanımıyor. Gireceğiniz kulüpte TİF'e bağlı olan bir kulüp olması gerekiyor. Bilginize

Bu kanaldan Talip lider sizi yönlendirecektir.
ANTALYA İZCİLİK İL TEMSİLCİSİ : TALİP TÜRKCAN
TEL : 0 532 361 34 06

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR