Turizm Firmalarıyla mı, Kafanıza Estiği Gibi mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan baymineral Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,889

Tatile .......

• Sehayat Acentası ile

Kullanılan: 4 6.1%
  • Kendi başıma

Kullanılan: 33 50.0%
  • Arkadaşlarımla

Kullanılan: 28 42.4%
  • e) hiçbiri :)

Kullanılan: 1 1.5%

• Kullanılan toplam oy
    66
Ynt: Turizm Firmalarıyla Mı? Kafanıza Estiği Gibi Mi?

abyss' Alıntı:
turizm firmalariyla giderken bir diger konu da extra turlar. ozellikle yurtdisi turlarinda. yine bu uzakdogu seyahatimizde gece safarisi extra turu var. rehber 150 $ dedi. demin bahsettigim arkadas grubundan biri, minibus ayarlamis, 2 kisilik bos yer var siz de katilir misiniz dediler, ablamla ben de katildik ve kisi basina sadece 20 $ odedik. gece orada diger ekiple de karsilastik. bizim 20 $ a malettigimizi duyduklarinda cok sasirmislar. tabii daha sonra ki extra turlara kimse katilmadi :smiley:
yine de iyi bir turizm firmasi tercihimdir.

aynı olay 3-4sene önce kuzenimle gittiğim doğu anadolu gezisinde adıyamanda başıma gelmişti. kaldığımız otel her sabah tur düzenliyormuş, otelde kalan yabancı sayısı fazla olduğundan tur fiyatlarıda onlara göre düzenlenmiş ve türklere de aynı fiyatı veriyorlar. tabi o fiyat pek bize göre değil ;) neyse biz aldık elimize turizm haritasını çıktık yola. teker teker cendere köprüsü, tümülüsler, arsameia ören yeri, nemrut heykelleri dolaşmaya başladık. fakat biz nereye gidersek (şans :smiley: ) 5-10 dakika sonra otelin minibüsü de hemen arkamızdan geliyordu :smiley: rehber en son dayanamadı bir ören yerinde sordu "abi siz nasıl bizden önce geliyorsunuz?" parmağımla dağları tepeleri işaret ederek tok bir ses tonuyla "biz dağcıyız, senelerdir gezmediğimiz dağ kalmadı. şu gördüğün dağları koşarak aştık" dedim :smiley: rehber afallamış bir şekilde dağlara bakarak hesaplamaya başladı :D mantığı kabul etmemiş olacak ki "abi o kadar yolu dağı nasıl koştunuz yahu" dedi, daha da tok bir ses tonuyla "e başka nasıl gelebiliriz ki buraya?" diye üsteleyince kabul etmek zorunda kaldı ;D çünkü gittiğimiz yerlere normalde ulaşım aracı yok zaten ;)

Etiketler

Sevgili abyss umarım birgün benimde turuma katılırsın.Üzüldüm hep böyle denk gelmesine açıkçası ama kadın erkek diye ayırt etmeyelim tamamen kişilikle ilgili.

Benzer bir durumu ben de Safranbolu'da yaşadım. Yabancılara tur düzenleyen şirket, yeğenimle bana da aynı fiyatı çekti. Ben de onun yerine yörede taksicilik yapan birini üçte biri fiyatına tuttum. Bu gibi durumlarda biraz araştırmak güzel sonuçlar veriyor.

kesinlikle katılıyorum araştırma yapmak gerekiyor bende aynı şeyi Alanya'da yapmıştım :-[ en sinirime giden şeyde fiyatların Euro olması ben Türkiye'de yaşıyorum ve Türk'üm cebimde Euro mu taşımam gerekiyor + niye Ytl değil

özlem' Alıntı:
Dinlenmek istiyorsam kafama estiği gibi , ama kültür gezisi yapmak istiyorsam o bölgede uzmanlaşmış güvenilir bir seyahat acentasıyla..AMA LÜTFEN TATİLE ÇIKACAĞINIZ SEYAHAT ACENTASINI ARAŞTIRIP ÖYLE REZERVASYONUNUZU YAPTIRIN (TÜRSAB) ÇOK KAÇAK ACENTA VAR BİLGİNİZE...
http://www.tursab.org.tr BURADAN BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

Merhaba, öncelikle arkadaşıma katılıyorum ve şunu eklemek istiyorum. Şimdi biz yıllardır bu mesleğin içinde olduğumuz için neyin nasıl olduğu konusunda bilgi birikimi birhayli fazla, kültür gezisi ve yurt dışı geziler kesinlikle tanınmış düzgün ve ismi olan bir acenta tarafından yapılmalıdır. Herhangi bir nedenle ne olursa olsun başınıza gelebilecek her türlü olayda Acenta sizi güven altına alıyor. İyi bir yerde konaklamak istiyor, gezmek ve gittiğiniz yer hakkında bilgi edinmek istiyorsunuz, transfer alıyorsunuz bunların elbet bir bedeli olacak tabi ama bahsedilecek fiyatlar kesinlikle bütcenizi zorlayacak kadar değil. Her gezinin ayrı bir platformu vardır ama tabiki herzaman Acenta derim.

Ynt: Turizm Firmalarıyla mı, Kafanıza Estiği Gibi mi?

Ben yurtici gezilerde ilk kez gittigim yerler icin soyle bir yol sectim kendime:
rotayi cizip kalacak yerleri rezervasyonlari falan onceden yapiyorum,
2-4 kisi toparlanip ucakla baslangica inip orada soforuyle birlikte araba kiralayip (anadolu'da taksi'ler bu isi guzel yapiyorlar) bir sehirden diger sehre kadar gidiyoruz. Diger sehirde de baska bir arabali sofor buluyoruz.

Bunun soyle bir avantaji var: hem adam yerlisi oldugundan ne rehberin ne de yazili belgelerin sahip olmadigi pek cok yoresel yeri gezdirip kimsenin bilmedigi ilginc detay bilgileri aktariyor.

Ben de biraz bunu seviyorum acikcasi.. Cunku o zaman kendimi tam yurdum insani hissediyorum :smiley: yani yurticinde tur pek tercih etmiyorum..

Bir de tur'da istedigin zaman istedigin yerde fotograf cekme sansin olmuyor. Ozellikle surekli grup olarak gezildigi icin de diledigin kompozisyonlari kacirabiliyorsun :(

Ama yurtdisinda turizm sirketi tercih ederim. en azindan bilmedigim yerler icin.. ama yine de tur dahilinde en az bir tam gun yaya olarak gezebilecegim bir gunum olsun isterim.

Kafama estiği gibi... Ama arkadaşlar olmadan olmaz... Dostlarla gidilen kalabalık geziler (özelliklede doğayla iç içe olan) en güzeli...

Selamlar ,
Ben kültür turlarıyla başladım gezmeye , ( gap – karadeniz – likya – kapadokya )
Böylesi hem konaklama ve ulaşım açısından ekonomik hemde standart ilgi alanına sahip az vakitte çok yer gezmek isteyenleri tatmin edebilecek programlar oluyor.
Ama gurup halinde hareket etmek ve sizi hiç ilgilendirmeyen yerlerde çok vakit geçirmek , hayran olduğunuz biryeri slayt hızıyla geçmek gibi bazı dezavantajları var . Mesela karadeniz turunda eğer birkaç saatliğine guruptan ayrılıp çamlıhemşinde kendimizi dereye atmasak heryerden şırıl şırıl dereler akarken ayağımızı dahi suya sokmadan eve dönecektik.
Yinede turlar kendi başınıza yapacağınız geziler için programlama konusunda bir altyapı oluşturmaya yarayabilir.
Artık görmek istediğim yerleri tespit edip bir iki hafta önceden internetten ve çeşitli kaynaklardan ve bölgeyi bilenlerden bilgiler toplayıp haritalar temin ediyorum.Hatta bazen küçük bir kitapçık denebilecek programlar hazırlayıp güzergahı , ulaşım sürelerini , görülecek ve kalınacak yerleri tespit edip yola çıkıyorum . Genelde eşimle birlikte yada iki aile gezdiğimiz için kendi aracımla gitmeyi tercih ediyorum. (bu arada taksi fikride çok iyiymiş)

ben önce bi yer belirlerim kendime bölge olarak mesela en son karadeniz sonra hiçbir plan yapmadan haritamı alıp araba bindimmi tutabilene aşkolsun artık sesim nerden gelir bilinmez :smiley: en zevklisi bu hele birde dağ yollarını kullanırsan tadından yenmez :smiley:

bu zaman a kadar hep kafama göre gittim öyle gitmeyede devam edeceğim

kesinlikle kafamıza göre
arabanın bagajına atarsın çadırı
eline bi harita ver elini Türkiye :D

haritada gerekmezz kaybolmak daha eğlenceliii :smiley: :smiley:

tedbiri elden bırakmamk lazım
herkesin istediği olsun

Gezmeye yalnız çıkmanın avantajları olsada kafa dengi arkadaşlarla yani kalabalıkla gitmek her zaman daha güzel olmuştur. Gitmeden önce bende en ince ayrıntısına kadar araştırıp detaylıca gezmeyi severim. Bazı yerlere gerçekten turla gitmenin gerektiğini düşünüyorum. Bazende insanın canı belli bir programa bağlı olmadan özgürce dolaşmayı, istediği yerde durup istediği yerde yemeği istiyor. Bazen kaybolmakta keyifli oluyor. Hiç ummadığınız güzel süprizlerle karşılaşabiliyorsunuz...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR