Tur Şirketi Tarafından Dolandırıldık!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan regalom Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,290

regalom

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Web
www.gelincealisveris.com
Hem ben hem kızkardeşim, bir gün arayla 2 farklı tur şirketinin rezaletini yaşadık maalesef.Önce benim İtalya turumun iptal edildiğini öğrendik, sonra onun Mısır turunun.

Gazetelerde okumuşsunuzdur. Kurban Bayram'ında İtalya turuna gideceğini ümit ederek 600 euro veren 800 kişi dolandırıldı, bunlardan biri de benim maalesef.
Bir haftalık tatilimin yandığına mı üzüleyim, paramı geri alamadığıma ve 2 gündür savcılıkta ve emniyette uğraştıklarıma mı daha çok üzüleyim bilemedim. 14 Kasım Pazar sabahı sabah 7'de İtalya'ya uçmak üzere hazırlanırken Cumartesi akşamı saat 7'de turun iptal olduğu bilgisini verdiler. Allah razı olsun, haber verdiler, havaalanında öğrenenlerin hali daha içler acısı!
Duyduğumuza göre birkaç tur şirketi dolandırılmış. Bizimkisi ......... Seyahat (Dava açılacağı için isim yazmak doğru olmaz sanırım). Kendilerinin yurtdışındaki acenta tarafından dolandırıldıklarını söylüyorlar. Para iadesi istediğimizde biz de dolandırıldık, sigorta şirketleriyle görüşüyoruz falan dediler. 3 gündür de ses yok.
Tur şirketini nerden bulduk? Türkiye'nin en büyük bankalarından birinde, bu tür organizasyonlar düzenleyen birisi bu sefer İtalya turu düzenliyor, biz de güveniyoruz. Kendisi ........ Seyahat'le anlaşmış, çoğunluğu Banka çalışanları ve onların tanıdıklarından oluşan 120 kişi ....... Seyahat'e ödedi tur paralarını.
Savcılığa suç duyurusunda bulunduk, bizden önce savcılığa gidenler olmuş. Tur şirketi sahipleri 1 geceyi emniyette geçirmiş, ifadeleri alınmış serbest bırakılmış.
Tur ücretini kredi kartımla mail order yaparak tek çekimde ödemiştim. Bankaya harcama itirazında bulundum, değerlendireceklermiş.
Başına böyle talihsiz bir olay gelen varsa bilgilerini paylaşabilirse çok sevinirim.

Başka bir talihsizlik de kızkardeşimin başına geldi. Benden bir gün sonra o da eşiyle Sharm el Sheikh'e gidecekti, hem de balayına.Onlarınki başka bir tur şirketiydi (Bamtur), onlar da aynı şekilde 12 saat öncesinden turun iptal edildiğini öğrendiler. Onların sebep farklı, uçak arıza yapmış falan filan, yalan tabi.Para iadesi yapacaklarmış,bi zahmet ama gitti balayı! Bu konuda bilgisi olan var mı? Manevi tazminat davası falan açılabilir mi?
Çocuklar hiçbiryere gidemedi. Tüm turları aradık, hepsinin yurtdışı turları dolu. Yurtiçinde de güneydeki turlar dolu. Onlar da 5 yıldızlı bir otele kapanıp kalmak yerine tur tercih ediyorlardı. Rezil oldu balayıları. Manevi tazminat açılır mı, lütfen bilgisi olan paylaşsın.

Gülden

Etiketler
Ynt: Tur Şirketi Tarafından Dolandırıldık!

3 sene önce eski asya tur benim aynı durumu yaşadığımda adı asyam tur olan şirketle aynı durumda sorun yaşamıştık kredi kartı ödemesi için bankaya itiraz ettik banka bize ödediğimiz parayı aynen iade etmişti. Sizin de para iadesinde sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum. Ancak kardeşinizinki tam bir şanssızlık hukuk sistemimiz 14 senedir tutuklu olan insanların olduğu bir hukuk sistemi olduğundan manevi tazminat için pek şans görmüyorum.

Merhaba,
Tur şirketinin adını da yazarsanız belki başka arakadaşlarımızın da mağdur olmasını engelleyebilirsiniz.

Çok üzücü bir durum. Seyahat acentalarına ödemeleri kredi kartı ile yapmakta fayda var. Bu tür durumlarda bir de paranız için acentanın peşinden koşmak zorunda kalmıyorsunuz. Banka gerekeni yapıyor :smiley:

Kardeşinizin Balayına çıkacakları uçağın arızalanması acentanın hatası değil tabii ki ama bana pek inandırıcı gelmedi. O uçağı kullanan diğer yolcular ülkelerine yürüyerek mi döndüler ???
Manevi tazminat konusu zor, Turizm Acentaları tur satın alırken sözleşmelerde iptal vs. olabileceği ile ilgili maddeler koyuyorlar. Siz sözleşmeyi imzalarken bu tür durumları kabul etmiş oluyorsunuz.

İtalya turumuzu iptal eden şirketin adını mahkemesi devam ettiği için bilerek yazmadım. Bizim tur şirketini ve dolayısıyla bizi dolandıran acenta Ciao Traveldır. 2008'de kurulan Ciao Travel'ın sahibi Atilla Nuh Duvarcı isimli şahıs birkaç seyahat acentasından tur amaçlı paraları toplayıp ortadan kaybolmuş.Tabi biz paramızı ..... Seyahat'e verdiğimiz için biz bu firmadan davacı olduk.
Kredi kartıyla ödeyenlerin bir kısmı para iadesi alabildi, benim bankam halen inceliyor.

Kardeşimin Sharm turunu 12 saat öncesinde iptal eden firma BAMTUR. Başta ilgili gibi görünen şirket, para iadesi yapacağız diyen şirket, halen aldığı paraları geri vermedi. Bamtur başkası tarafından da dolandırılmadı ama parayı geri vermek konusunda hiç de istekli değil. Bu arada, Bamtur bir grubu Sharm'a götürmüş ve otellerde çifte rezervasyon yapıldığı için 2 gün havaalanında bekletmişler insanları ve dönmüşler. BAMTUR'un yaptığı rezilliktir. Tatile götüreceğiz diye para topluyor, sonra da uçak arıza diye yalan atıyor, iptal ediyor. Bu işleri beceremeyeceksen yapmayacaksın. TURSAB başkanı geçenlerde bir toplantı yapmış ve 7 şirketin kapatılacağını söylemiş. Umarım bir tanesi BAMTUR'dur!

Biz de aynı tarihlerde Sharm El Sheikh'e gittik Bamtur ile. Açıkçası gittiğimiz geldiğimiz burnumuzdan geldi.

Ama daha talihsiz olanlarda varmış. Kardeşiniz adına üzüldüm.

Ben önceden tahsil edilen(40 Euro) ama alınmamış olan Mısır vizesi bedelinin peşindeydim. Daha zor durumlarda yaşanmış. Yazık...

Bam tur.Ne acıdırki bu kadar deşifre olmuş bu şirket çeşitli yollarla yılbaşı tur organizayonlarını ilan edebiliyor halen.Arkadaşlar en önemli sorun çıkıyor karşımıza burada okumuyoruz.İmzalanan sözleşmeleri ancak bu durumlarda , savunma yapmak için ,bakın sözleşmede var diyerek gözümüze soktuklarında okuyoruz.Bir başka gezi programlarını değiştirip bam tur la mısır programı yapan oğlum ve gelinimde Bamtur'la bamlayanlardan ülkemiz yasaları rezillikleri tv kanallarında yayınlanan bu şirketlerin halen faaliyetlerine devam etmelerine izin verirken tazminat talep etmek biraz zor,ancak bir ilk olurmu bilemem.Bu günkü görüşmem de uçak arızası yalanıyla hiç gidemedikleri yolculuğun parasını geri aldıklarını söylediler,birde kahire ve sharm ayaklı tura giden yakınlarımız vardı aynı şirketle onlar kahirede 3 gün kaldıktan sonra otel kapısında uçak arızası nedeniyle Sharma geçemiyeceklerini öğreniyorlar,daha sonra havalanına giderek arızalı denen uçağı zorla sharma hareket ettirip oraya vardıklarında kalacakları vaadedilen otele rezervazyonlarının gerekli avans yatırılmadığı için iptal edilmiş olduğunu öğreniyorlar şimdi sözleşmede tur iptal gerekçesi uçak arızası maddesi çürütülen bu durumun neticesini bekliyorum öğrendiğimde onuda yazacağım.Ancak baştada ifade ettiğim gibi Bamtur halen hiç birşey olmamış gibi harıl ,harıl ilanlarla kendine yeni kurbanlar aramakta bir sakınca görmüyor.Yasaların yapamadığını biz yapabilir bunu elimizden geldiğince çeşitli platformlarda yayarak şirketin sonunu getirebiliriz.

Başınıza gelenlere çok üzüldüm, kendimi sizin yerinize koyduğumda insan nasıl bir ruh hali yaşar, neler hisseder

ancak anlayabilir. Bu da bir'' ticarettir ve dürüstçe yapılmalıdır '' diye düşünüyorum.

Benzer koşullarda, gezmeye gidecek arkadaşlar da lütfen çok dikkatli olsunlar. Mısır'da yaşanılanları basında

görünce şok oldum, ne hayallerle git ve orada ortada kal.Olacak şey değil.

Yaptığımız işi dürüst yaparsak bayağı zorlanırız,ama işin gereğide budur zaten ve ve zor olan şeylerdir bizim yararımıza olan.

Selamlar,sevgiler.

Konu hortladı zaten benim için, merak etmeyin. Tur firması bize paralarımızı geri ödedi birkaç ay içinde. Ama biz savcılığa şikayet etmiş bulunmuştuk. Şikayetimizden 2 sene sonra mahkeme celbi geldi! Parayı ödememiş olsalardı halen mahkemelerde olacaktık yani. Ben mahkemeye gitmedim, kapıma polis geldi ve bu pazartesi mecburen mahkemeye gidip şikayetçi değilim diyeceğim. Para iadesi neyse de 10 günlük bayram tatilimin yanmış olması, kızkardeşimin de balayının yanmış olası üzücüydü tabi.

önemli olan da zaman değilmi zaten.para kaybedilir kazanılır ama ya kaybedilen zaman ne olacak.o anı bir daha kim yaşatacak...

Tur şirketlerini seçer iken? Türkiye'de olmayan yabancı Tur şirketlerini mi seçmek lazım?

Biliyorsunuz Türkiye'de son zamanlarda dolandırıcı furyası başladı gidiyor...

Ne yapmak dolandırılmamak için? tanınan firmaları mı seçmek lazım?

insanlar gerçekten çok ama çok kötü niyetli olmuş...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.