Tüm İzciler Kardeş mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VitaEsMorte Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,450

VitaEsMorte

Zirve
İzcilik türesinin 4. maddesinde "İzci herkesin arkadaşı ve tüm izcilerin kardeşidir" der. Aşağıdaki görüntüler ne yazık ki bu durumu sorgulamama neden oldu.

http://www.tif.org.tr/html/haberler/2007/subat/16/izci.wmv

Politikadan kesinlikle uzak olması gereken bir sivil toplum ve gençlik hareketinin bu tip bir gösteriye alet edilmesi çok kötü. Hele ki izciliğin beşiği olan İngiltere gibi bir yerde...

Etiketler
Konuyla İlgili Federasyon Başkanı Hasan Subaşı'nın Açıklaması

Bir tv programında yayınlanan görüntüler gündeme oturdu. Görüntüleri sizlerin de izlemeniz için sitemize koyuyoruz.

Yunan ve Güney Kıbrıslı izcilerden yemiş ve gereken cevabı vermiştik .

Elbetteki dünya izcileri nezdinde bu yapılana da gereken cevabı vereceğiz.

Bütün dünya şunu bilmeli ki bizim andımızda vatanımıza karşı vazifelerimizi yerine getirmek, İzcilik Türesine uymaktan önce gelir.

Ermeni gösterisine katılan izcilerin yer aldığı videoları temin ettik.

Bizler Federasyon olarak gerekenleri yaparken, siz duyarlı izci ve liderlerimizin temin ettiğimiz video kaydı ile aşağıdaki cümlelerden derleyeceğiniz İngilizce maillerle bulabildiğiniz bütün yabancı izcilik kuruluşlarının mail adreslerini bombardımana tutun.

Taa geçen yıl olduğu gibi bizlerden özür dileninceye kadar. Dilerseniz bu mailinize sitemizdeki video görüntüsünün adresini de ekleyin tıklayınca açılsın.

İşte kullanmamız gereken cümleler:

Bu izciler ne yapıyor?

Bu izciler kime ait?

Bu görüntülerin çekildiği yer, İzciliğin Kurulduğu yer olan İngiltere mi?

Bu yürüyüş kolunun başında bulunan izciler bir bayramda resmi geçit mi yapıyorlar?

Bu izcilerin böyle bir yürüyüş grubuna önderlik etmesi izciliğin felsefesine uyuyor mu?

Bu görüntülerin karşısında Türk İzcilerden Dünya İzciliğinin beklediği nedir?

Dünya izciliği Türk İzcilerden sakin olmayı bekliyoruz diyecekse, bu görüntülerin tekrer olmaması için, Jamboree gibi izci kamplarının bu tür propogandalara alet edilmemesi için ne yapacak?

Dünya izciliği bu tarz bir siyasi propagandanın Jamboree de yapılması halinde takınacağımız tavrı sezebiliyor mu?

Dünya izcileri Türk izcilerin bu çirkinliğe daha sert cevap vermemesi için ne tür girişimlerde bulunacak?

Bütün izcilerin kardeş olduğunu savunan herkesten bu sorularımıza cevap vermelerini bekliyoruz.

Son gelişme:

Bir araştırma yapan ergin izcilerimiz. Şunları buldu.
Türk'lerin soykırım yaptığını iddia eden Ermenilerin yürüyüşünde kortejin başını çekenlerin İngiltere - Londra Ermeni İzcileri olduğunu ortaya çıktı.

Videoda görüntüleri bulunan izcilerin sitede fotoğraflarını bulmak mümkün.

Ayrıca ortaya çıkarılan bir başka şey de bu grubun kuruluşunun İstanbul (Ki onlar İstanbul demiyorlar) da ve İstanbul un işgal altında olduğu bir zamanda gerçekleşmesidir.

Siteyi ziyaret ettiğinizde İstanbul'da yaşayan Ermeni azınlık tarafından kurulan bu örgütün İşgal yıllarında İstanbul'daki Türk'lere izcileri ile eziyet ettiğini anlayacaksınız.

Bu izcilerin kurucusu İstanbul'da yaptığı eziyetleri izcilerine aktarmış olacak ki onlar hala bunun arayışı içindeler.

İngiltere gibi bir ülkede böyle bir izci grubunun var olması şaşılacak bir hadisedir.

http://www.homenetmen.org.uk/scouting.htm

Hasan D. SUBAŞI
Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı

Ynt: Tüm İzciler Kardeş mi?

Bu konuda Türk izcilik camiasında büyük bir kampanya başlatıldı. İzciliğin dünya örgütlerinin posta adreslerine eleştiri ve kınama mesajları atıyoruz. Aşağıda benim yazdığım mesajı bulabilirsiniz.

7 yıllık izci liderliği ve izcilik dahilindeki çeşitli gönüllü toplum çalışmalarımın sonucu olarak ekte bulunan videoyu izleyerek şoke olmuş durumdayım. İzciliği aktif olarak bırakıp Türkiye İzcilik Federasyonu bünyesindeki çalışmalarıma devam ederken böyle talihsiz bir olayın sorumluları ile aynı sivil toplum örgütünde gençlik için çalıştığım için kendimden utanıyorum. Bugüne kadar izcilerimize öğretmekle kalmadığımız ve bil fiil uygulattığımız türenin 4. maddesi olan "İzci herkesin arkadaşı ve bütün izcilerin kardeşidir" sözünün, izciliğin beşiği olarak sayılan İngiltere'de ne derece uygulandığını da bizzat görmüş oldum. Aşağıdaki sorularımı yanıtlarsanız belki merakımı önlersiniz.

a) Videodaki izci kıyafeti giyen kişilerin orada ne işi vardır? Neyi kutluyor, neyi protesto ediyorlardır?

b) İzciliğin siyasete alet edilmesi ne derece doğrudur?

c) Türkiye siyasi tarihine bakarsanız, şu an dost olduğumuz çoğu devletin geçmişte TOPRAKLARIMIZI İŞGAL ETTİĞİNİ VE VATANDAŞLARIMIZI ÖLDÜRDÜĞÜNÜ siz de görürsünüz. Bizler de izcilerimizi bu videoda olduğu gibi geçmişte olan olayları göz önünde bulundurarak kin tohumları ile yetiştirsek sizin buna tepkiniz ne olurdu?

ç) Ülkelerin diplomasi oyunlarına alet edilen bir halkın ASLA kanıtlanamamış tezlerinin izcilikle alakası nedir?

d) BÜTÜN BUNLARIN İNGİLTERE'DE YAPILIYOR OLMASI TESADÜF MÜDÜR?

e) Kıbrıs Rum Yönetimi ile olan tatsızlıktan sonra bu tip bir videonun piyasada dolaşmasını nasıl anlamlandırıyorsunuz?

Sorularıma cevap verirseniz, belki izciliğe olan inancımı tekrar geri getirebilirsiniz!!!!

Saygılarımla

worldbureau@world.scout.org
legacies@scout.org.uk
wagggs@wagggsworld.org
chairman@cusagc.org.uk
scoutcraft@scout.org.hk
admse@scout.org.hk
wendyanddave@rogers.com
webmaster@bucks-scouts.org.uk
lynne@107th.co.uk
hnhaigh@jerseymail.co.uk
baloo1956@hotmail.com
david.bull@scoutbase.org.uk
admin@stotfoldscouts.org.uk
admin@scout.org.my
ictscout@digitalpeninsula.com
webteam@scout-network.org.uk
lpozaic@euro.scout.org

Bu adreslere posta atabilirsiniz.

vitacım bide ingilizce metni yazsaydın bizi çevirmeyle uğraştırmasaydın ::smiley:

Aman hocam bu benim yazdığmı metin ve yukardaki bazı ifadeler de bana özel. Siz yazmayın sakın, ben örnek olması için yazdım sadece :smiley: Genel olarak konudan duyduğunuz rahatsızlığı belirtseniz de yeterlidir.

fikirlerini paylaşıyorum ama ;D ben kelimeleri cümleri değiştirirdim ::smiley:

Aşağıda yazdığım örnek metni kullanabilirsiniz.

Dear Sir/Madam

I am very displeased of the situation that scouting is used for the political aims of a nation. As we all know, scouting has nothing to do with the political aims of the nations and it should support world peace. But the video given below does not support such kind of peace but only hate. That's why I want you to have necessary actions against this group.

http://www.youtube.com/watch?v=knd7NAsx9qk

http://www.homenetmen.org.uk/scouting.htm

Best Regards

Sayın ilgili

İzciliğin, ulusların politik amaçları için kullanılmasına karşıyım. Bildiğimiz gibi, izcilik ulusların politik çıkarlarıyla ilgilenmez ve dünya barışını destekler. Fakat aşağıda verilen video, nefret haricinde birşeyi desteklemiyor. Bu nedenle ilgili grup konusunda gerekli adımları atmanızı istiyorum.

Saygılarımla

Bana gelen cevap ve tercümesi…

--------------------------------------------------------------------------------

Sevgili arkadaşlar

Mailleriniz için teşekkürler

Bildiğimiz kadarıyla görüntülerde bahsettiğiniz kişilerin WAGS veya WOSM ile herhangi bir bağı yoktur. İngiltere’deki kız ve erkek izcilerle temas halindeyiz ve kendileri de görüntülerdekinin kendi izcileri olmadığını teyit ediyorlar. Dünyada kendilerini izci ve lider olarak tanımlayan fakat WAGS veya WOSM’un üyesi olmayan bir kısım gruplar var. Bu nedenle harici organizasyonların çalışmaları konusunda herhangi bir taahhüt vermiyoruz.

Bu konuyu kapanmış kabul ediyoruz.

Sevgiler

Heather Roy, Avrupa Bölge Direktörü, World Association of Girl Guides and Girl Scouts
David McKee, Avrupa Bölge Direktörü, World Organization of the Scout Movement

--------------------------------------------------------------------------------

From: David McKee [mailto:dmckee@scout.org]
Sent: Wednesday, February 28, 2007 10:53 AM
To: Murat Can Yoluker
Subject: Fwd: you email

Dear friends

Thank you for your recent emails.

We would like to inform you that the footage to which you refer does not, as far as we are aware, show members of show members of WAGGGS or of WOSM. We have been in contact with both The Scout Association (UK) and with Girlguiding UK who confirm that this footage does not show their, or our, members. There are a number of groups in the world who call themselves Scouts or Guides but who are not members of either WAGGGS or WOSM. We therefore cannot comment on the activities of what is an external organization.

We now regard this matter is closed.

With kind regards

Heather Roy, Regional Director - Europe, World Association of Girl Guides and Girl Scouts
David McKee, Regional Director - Europe, World Organization of the Scout Movement

Bence esas sonuç, ilgili izci görünümlü provokatörlerin kulağının çekilmesi olacaktır. İnşallah gerekli adımları atarlar.

Bence atarlar, tabi eğer tepki mailleri çok olmuşsa...sanırım çok olmuşki bu yazıyı yazma ve gönderenleri bilgilendirme gereği duymuşlar...emeği geçen herkese tebrikler...

sanırım bugün toptan herkese aynı cevabı forwardladılar, banada gelmiş.

ilk okul 1 de izcikamplarına gıtmeye basladım takii dagcılıkla tanısana kadar yaklasık bu surede 13 yıl falan bu sure zarfında turkıyenın farklı bolgelerınde farklı ıllerınde saysısız ızcı kampına egıtımıne katıldımve o kamplarda ulke genelınden katılımlar oluyordu mesela dogu batı guney kuzey en ucra kosesınden en batısına en dogusuna farklı bır arkadaslıklar doguyordu kısa sureler ıcersıonde .yıllarcada ızcılıderlıgı yaptım . bıze ogretılenler yasatılanlar hep bırolgunluyk ıcersınde hep bır kardeslık havasında ılerlıyordu. murat hocamın gonderdıgı bu yazıda bu goruntuılerde yasanılanlaraınanamıyorumnasıl bır seydır nasıl ızın vermıslerdır anlayamıyorumkesınlıkle ızcılerın konunun ne oldugundan haberlerı yoktuır sorun baslarında bulunan egıtımcılerden kaynaklandıgına ınanıyorum cunku ızcıselamında anlatyılmakıstenende oldugu gıbı

Tüm dünya izcilerinin kardeş olduğu ve kopmaz bir bağ ile birbirlerine kenetlenmesi

İzci Selâmı

Image001

İzci selamı izci andının tekrarıdır ve sağ elle verilir. Her bir parmak andın ve türenin maddelerine işaret eder.

Parmakların anlamları:

1. Başkalarına her zaman yardımda bulunmak.

2. İzcilik türesine uymak.

3. Tanrıya ve vatana karşı görevleri yerine getirmek.

4. Küçüklerin büyüklere olan saygı ve bağlılığı.

5. Büyüklerin küçükleri sevmesi ve koruması.

6. Tüm dünya izcilerinin kardeş olduğu ve kopmaz bir bağ ile birbirlerine kenetlenmesi

Büyük izci selamında kol, gövde ve dirsek 90 derecelik açılar oluştururlar. Küçük izci selamında üst kol gövdeye bitişik, alt kol ise gövdeye paraleldir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri