Tüketici Şikayetlerinde Başvurulacak Merciler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan focus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 55,744

focus

Zirve
Yer
Ankara
Tüketici Sorunları Hakem Heyeti :

1- Tüketici sorunlarını çözümlemek üzere her ilde ve ilçede Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri bulunmaktadır. Hakem Heyetleri, illerde Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüklerinde, ilçelerde Kaymakamlıkta bulunur.

2- Bu heyetler beş kişiden oluşur.

3- Hakem heyetine yapılacak başvurular ÜCRETSİZDİR. Bilirkişi ücretleri gibi masraflar Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından karşılanır. Başvurular bizzat veya posta yoluyla yapılabilir.

4- Hakem heyetlerine başvuru için mutlaka malı satın aldığınız yerde ikamet etmeniz gerekmez. Örneğin, İstanbul’dan satın aldığınız bir mal için ikamet ettiğiniz Trabzon’daki Hakem Heyetine başvurabilirsiniz.

5- Şikayet konusu mal veya hizmetin değerinin (1.1.2008 tarihi itibariyle) 827,05 YTL ve altında olması durumunda Tüketici Hakem heyetlerine başvurmak ZORUNLUDUR. Yani, bu değerin altındaki meblağlar için doğrudan Tüketici mahkemesinde dava açılamaz.

6- Şikayet konusu mal veya hizmetin değerinin 827,05 YTL ve altında olması halinde, Hakem heyeti tarafından verilecek karar BAĞLAYICIDIR. Yani, hakem heyetinin bu kararına şikayet edilen firma uymadığı takdirde, İcra Müdürlüklerine başvurularak, karar icra yoluyla yerine getirilebilir.

7- Şikayet konusu mal veya hizmetin değerinin 827,05 YTL – 2159,08 YTL arasında olması halinde isterseniz Hakem Heyetine, isterseniz Hakem Heyetine başvurmadan doğrudan Tüketici Mahkemesine başvurabilirsiniz. Hakem Heyetine başvurulması halinde Heyetin kararları BAĞLAYICI DEĞİLDİR. Lehinize olan karara firma uymadığı takdirde Tüketici Mahkemesine başvurmanız gerekir.

8- Hakem heyetinin kararlarına karşı taraflar, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler.

9- Hakem heyetlerine yapılan başvurular 3 ay içinde karara bağlanır. Karar 5 gün içinde taraflara bildirilir.

Tüketici Mahkemeleri

1- Ülkemizde 10 ilde toplam 26 tane Tüketici Mahkemesi bulunmaktadır. İstanbul’da 7, Ankara’da 8, İzmir’de 3, Adana’da 2, Bursa, Antalya, Konya, Mersin, Kayseri ve Samsun’da 1’er tanedir.

2- Şikayet konusu mal veya hizmetinin değerinin 827,05 YTL’lik sınırın üzerinde olması halinde Tüketici Mahkemelerinde dava açmak gerekir.

3- Tüketici mahkemesi olmayan yerlerde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca görevlendirilen Asliye Hukuk Mahkemeleri Tüketici mahkemesi olarak görev yapar.

4- Tüketici mahkemelerinde tüketiciler tarafından açılacak davalar ÜCRETSİZDİR.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü
Tüketici şikayetlerinizi Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğüne de yapabilirsiniz. Başvurularınızı posta yoluyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü Eskişehir Yolu 7. Km. Ankara adresine posta yoluyla veya www.sanayi.gov.tr adresinde bulunan tüketici şikayeti formunu doldurarak yapabilirsiniz.

Reklam Kurulu Başkanlığı
4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 17. maddesi uyarınca Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde Reklam Kurulu Başkanlığı kurulmuştur. Çeşitli kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinden oluşan 29 kişilik kurul şikayet üzerine veya kendiliğinden harekete geçerek reklamları denetlemektedir. Aldatıcı, yanıltıcı, ahlaka aykırı, tüketicinin can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürücü, şiddet hareketlerini özendirici vb. konulardaki reklamları bu kurula şikayet edebilirsiniz.

Reklam Kurulunun, reklam ve ilanları 3 aya kadar tedbiren durdurma, süresiz durdurma, düzeltme, para cezası verme gibi yetkileri bulunmaktadır.

Reklam şikayetlerinizi dilekçe yoluyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu Başkanlığı Eskişehir Yolu 7. Km ANKARA adresine posta yoluyla yapabileceğiniz gibi, www.sanayi.gov.tr adresinde bulunan formu doldurarak da yapabilirsiniz.

Etiketler
Ynt: Tüketici Şikayetlerinde Başvurulacak Merciler

Tüketici şikayetlerinde başvurulabilecek resmi merciler bunlardır. Resmi merciler dışında, Reklamverenler Derneği ve Reklamcılar Derneği üyeleri tarafından kurulan Reklam Özdenetim Kurulu bulunmaktadır. Reklam Özdenetim Kurulu Uluslararası Reklam Uygulama Esaslarına aykırı olan reklamlara karşı şikayet üzerine veya kendiliğinden harekete geçerek inceleme yapmaktadır. Kurul reklam veren firmaya başvurarak bu esaslara uymayan reklamın düzeltilmesini veya yayınlanmamasını talep etmektedir. Reklam Özdenetim Kurulu kararları tavsiye niteliğindedir.

Tüketici şikayetleri konusunda ayrıca, tüketici derneklerine başvurularak sorunun çözümü için nasıl bir yol izlenebileceği, tüketici hakları gibi konularda buralardan yardım alınabilir. Tüketici dernekleri konusunda hatırlatılması gereken önemli bir husus, halkımız arasında yaygın olarak varolan bir yanlışlıktır. Bir çok tüketici bu dernekleri Sanayi Bakanlığına bağlı çalışan kuruluşlar olarak görmektedir. Oysaki tüketici dernekleri, tüketici bilincinin arttırılması, tüketicilerin haklarının korunması vb. amaçlarla bir araya gelmiş gönüllüler tarafından kurulan sivil toplum kuruluşlarıdır. Ülkemizde birçok il ve ilçede tüketici dernekleri bulunmaktadır.

4- Tüketici mahkemelerinde tüketiciler tarafından açılacak davalar ÜCRETSİZDİR. Bilirkişi incelemesi gibi masraflar Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından karşılanır.

Merhaba,

Tüketiciler tarafından açılan davalarda tüm masraflar davacıya ait.

Yukarıdaki maddenin işleyişi hakkında bilgi alabilir miyim?

Teşekkürler.

Tüketici Mahkemelerinde dava açarken dava harcı vs. alınmaz ücretsizdir. Ancak, dava tüketicinin aleyhine sonuçlanırsa, yapılan masrafları tüketici karşılamak zorundadır.

Dava açılırken 10 TL gibi bir masraf alınıyor, devam ederken (gerekli görüldüğünde) bilir kişi incelemesi ücreti (200 TL.), posta masrafları vs. davacıdan alınıyor.
Belirtilen maddeye göre bu masrafların Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından karşılanmasının hangi durumlarda, ne şekilde olduğunu anlamak istemiştim...

O konuda haklısınız. Benim gözümden kaçmış. Bugün Sanayi Bakanlığıdan bir arkadaşıma sordum. Sadece Tüketici Örgütlerinin açtıkları davalarda bilirkişi ücretini Bakanlık karşılıyormuş. Onun dışındakiler davacıya aitmiş. Bu konuda yanlış bilgilerndirme için özür dilerim.

Önemli değil... Ödeyen bilir:smiley: Şayet belirtildiği gibi bir hakkımız var ise kullanalım diye sormuştum...
İyi çalışmalar.

Arkadaşlar Tüketici mahkemelerinde tacir aleyhine açılan davalar sadece harca tabi değildir ve fakat bu davaları yürütebilmek için gerekli tüm masraflar (tebligat,müzekkere gideri, keşif i bilirkişi ücreti vs.) davacı tarafından karşılanır çünkü davayı yürüten davacıdır, dava sonuçlandığında ise bu masraflar davası reddedilene yüklenir. Av.Saldıray Oğuz KUĞU

yani 2 lira,lık hak için 5 lira masraf,Tüketici Şikayetinde bulunmamak için en güzel neden,benim nedenim olsa gerek.harcayacağın iş kaybı,da buna eklenirse vay vay vay,. :smiley:

İş ve zaman kaybının söz konusu olduğu yorucu bir süreç belki ama karşılaştığımız bazı durumlarda gerekli bir hal alıyor...
Ne kadar uzun ve yorucu olursa olsun hakszılıklar karşısında sonuna kadar gidilerek, vazgeçilmeden tamamlanması gereken bir süreç bence...

galiba sıkı durmak ve geri adım atmamak yani yıldırma hareketine tepki sabır a dönüşmeli.

Kesinlikle süreç tam olarak bunu gerektiriyor, çok iyi özetlemişsiniz.
(Keyfi davranışların temel nedenlerinden biri de bu süreci başlatarak, tamamlayacak insan sayısının azlığı sanırım.)

freegraf' Alıntı:
galiba sıkı durmak ve geri adım atmamak yani yıldırma hareketine tepki sabır a dönüşmeli.

evet,aynen öyle.Kredi kartı aidatı için kesilen ücretle ilgilii olarak garanti bankasına yazı yazdım,mahkeme ve yargıtay karar örneklerini yazı ekine koyup iadeli taahhütlü olarak bankayazışma adresine gönderdim ve alındısını sakladım,gelen cevabı yazıda bankacılık kurallarından ve imzaladığım sözleşmelerden bahsederek geri ödeme yapamayacaklarını belirtmelerinden sonra tüketici hakem heyetine yazı ile başvurdum görevliler 2-3 ay sonra karar size bildirilecek dediler,4 gün önce ilgili bankadan aldığım telefon mesajında üyelik aidatı kesintisinin hesabıma iade edildiğini bildirdiler,
netice olarak, yasal yollardan itiraz hakkınızı kullanmaz iseniz bakalardan aldığınız redi kartlarının haksız kesintilerine boyun eğmiş olursunuz ve bu her yıl tekrar eder gider.

hadi bakalım,şimdi elimde emsal karar varken çalıştığım hangi banka benden kredi kartı üyelik aidatı alacak onu bekliyorum,sevgilerimle.....

Sn.nono gayret ve sabrınızı kutluyorum.Bu hepimize emsal teşkil etsin.sayenizde.Gerci buna benzer emsaller var olmasına var da kendi içinde dönüp duruyor.kendinden menkul halde duruyorlar.Bizdeki genetik sindirilmişlik hali bazen şekil değiştirerek,banka vs.gibi organize tucarlararada papuc bırakmamıza kadar gidiyor.garanti banada 3 ay belli bir limit üzerinden kartı kullanarak harcama sözü alarak kart parasını bonus olarak karta geri yüklüyor.Sanki babasının hayrına veriyormuş gibi.özür ve kabahat meselesi.varya o mesele gibi.Devlet yok böyle bir kart mart parası,adamların pekte ipinde değil.Niye sesini cıkaramayan hatta bu paranın onların hesabından alıngığından dahi haberi olmayanlar biz bazı banka müşterilerinin yüzünden.Susmanın ötesinde bir sessizlik.Birde hesap işletim üçreti var.Buda ap ayrı bir sıkıntı.4 ad. otomatik ödeme talimatım var hal böyle olunca bu işletim ücretini almıyorlardı.bu sene son iki aydır bu obenelik işlerinden pek kullanmıyorum diye adamlar dönemlik ücreti hesaptan habersiz cekmişler.Epey üğraştım hala sonuc yok ama ben dehala pes etmiş değilim.Biraz uzun yazdım kusura bakmayın.iyi ve sağlikla kalınız.

freegraf' Alıntı:
Sn.nono gayret ve sabrınızı kutluyorum.Bu hepimize emsal teşkil etsin.sayenizde.Gerci buna benzer emsaller var olmasına var da kendi içinde dönüp duruyor.kendinden menkul halde duruyorlar.Bizdeki genetik sindirilmişlik hali bazen şekil değiştirerek,banka vs.gibi organize tucarlararada papuc bırakmamıza kadar gidiyor.garanti banada 3 ay belli bir limit üzerinden kartı kullanarak harcama sözü alarak kart parasını bonus olarak karta geri yüklüyor.Sanki babasının hayrına veriyormuş gibi.özür ve kabahat meselesi.varya o mesele gibi.Devlet yok böyle bir kart mart parası,adamların pekte ipinde değil.Niye sesini cıkaramayan hatta bu paranın onların hesabından alıngığından dahi haberi olmayanlar biz bazı banka müşterilerinin yüzünden.Susmanın ötesinde bir sessizlik.Birde hesap işletim üçreti var.Buda ap ayrı bir sıkıntı.4 ad. otomatik ödeme talimatım var hal böyle olunca bu işletim ücretini almıyorlardı.bu sene son iki aydır bu obenelik işlerinden pek kullanmıyorum diye adamlar dönemlik ücreti hesaptan habersiz cekmişler.Epey üğraştım hala sonuc yok ama ben dehala pes etmiş değilim.Biraz uzun yazdım kusura bakmayın.iyi ve sağlikla kalınız.
iyi akşamlar,bir defa şunu kesin olarak bilelimki hiç bir banka müşterisinden kredi kartı yıllık üyelik aidatı alamaz,kesinti yaptığında itiraz etmezseniz geçmiş olsun,diğer konularla ilgilide bankayla değilde tüketici hakem heyetine başvuru yapldığında olumlu oluyor,sevgiler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

SON KONULAR

Geri