Tüketici Olarak Haklarım Nelerdir >>> Xxx Firma Ürün İadesi Almıyor??

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan brhn Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,845

brhn

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar ve yetkililer.
sorunum Şu Firma ismini vermiyeceğim.;
7 Haziran 2014 Cumartesi günü xx Firmaya girdim. Dizüstü bilgisayar için senet imzalandı. Ancak Hiç bir Para Vermedim. Pc 9 Haziran Pazartesi Günü teslim edilecekti. Ben 8 Haziranda Tekrar Firmaya giderek Ürünün iptalini istedim. Beni anlayışla karşılamadılar.
bana Verilen Cevab Şu idi. ''Hayır Mümkün değil, Ödemeyi yapmak zorundasınız. Veya Başka bi ürün alacaksınız'' Diye Dayatma yaptılar.
Bende peki ''Hukuki yollara Başvuracağım'' Diyerek Oradan Ayrıldım.
Şimdi Merak ediyorum.
ürün Daha Mağazadan Çıkmamış, Fatura'sı kesilmemiş,Ürünü Teslim Aldım diye imza atmamış iken Neden ürün iadesini almıyorlar Anlamış Değilim. Adam bi ürün alıyo kullanıyo 5 gün sonra gelip iade Ediyor parasını alıyor iken Ben neden Alamıyorum??

Bende Şimdi dilekçemi Hazırladım Tüketici Hakem Heyetine Başvuracağım.
Sonuç ne çıkar Ne zaman Çıkar Bu konuda Yardımcı olurmusunuz Sevinirim.

Etiketler
Ynt: Tüketici Olarak Haklarım Nelerdir >>> Xxx Firma Ürün İadesi Almıyor??

Genelde alışveriş yaptığınız firmaların ne tarzda çalıştıklarını bildiğim için onun penceresinden bakarak size anlatayım:

Sizin istediğiniz makine ellerinde yoktu. Sizden nakit olmasa da ödeme aldılar. 2-3 gün sonra gelin alın makinenizi dediler. Bu arada stoklarında olmayan makineyi siz alacaksınız diye sipariş ettiler. Sizin makineyi almıyorum demeniz makinenin onların elinde kalması demektir. Aslında siz ben bu makineyi alacağım diye kaparo verdiniz.

Rakamları biraz daha büyütelim: Siz VW gittiniz. Ellerinde olmayan bir aracı sipariş ettiniz. Araç en erken 3 ay sonra gelebilir. Bunun karşılığında 1.000 TL kaparo verdiniz. 2 ay sonra hayır ben vazgeçiyorum dediğinizde VW den paranızı geri alabilirmisiniz? Eğer alabilirseniz o zaman kaparo vermenin manası neydi? İsteyen istediği aracı lafolsun diye sipariş verip sonradan da ben vazgeçtim diye cayabilirdi.

"Kaparonın manası ben bu araç yada ürün elinizde olmasa da istiyorum. Bunun karşılığında da size ödeme veriyorum. Eğer cayarsam bu para sizindir." demektir

Diğer taraftan yeni tüketici kanununa göre siz bu ürünü iade edebilirsiniz. Ambalajını açmadınız... Maalesef kanunlarımızda bu şekilde ikilemler var. Fakat sizin açınızdan siz Tüketici hakem heyetine başvurduğunuzda paranızı alırsınız. Birazcık uğraşırsınız gerginlik yaşarsınız o kadar.

burakuysal' Alıntı:
Genelde alışveriş yaptığınız firmaların ne tarzda çalıştıklarını bildiğim için onun penceresinden bakarak size anlatayım:

Sizin istediğiniz makine ellerinde yoktu. Sizden nakit olmasa da ödeme aldılar. 2-3 gün sonra gelin alın makinenizi dediler. Bu arada stoklarında olmayan makineyi siz alacaksınız diye sipariş ettiler. Sizin makineyi almıyorum demeniz makinenin onların elinde kalması demektir. Aslında siz ben bu makineyi alacağım diye kaparo verdiniz.

Rakamları biraz daha büyütelim: Siz VW gittiniz. Ellerinde olmayan bir aracı sipariş ettiniz. Araç en erken 3 ay sonra gelebilir. Bunun karşılığında 1.000 TL kaparo verdiniz. 2 ay sonra hayır ben vazgeçiyorum dediğinizde VW den paranızı geri alabilirmisiniz? Eğer alabilirseniz o zaman kaparo vermenin manası neydi? İsteyen istediği aracı lafolsun diye sipariş verip sonradan da ben vazgeçtim diye cayabilirdi.

"Kaparonın manası ben bu araç yada ürün elinizde olmasa da istiyorum. Bunun karşılığında da size ödeme veriyorum. Eğer cayarsam bu para sizindir." demektir

Diğer taraftan yeni tüketici kanununa göre siz bu ürünü iade edebilirsiniz. Ambalajını açmadınız... Maalesef kanunlarımızda bu şekilde ikilemler var. Fakat sizin açınızdan siz Tüketici hakem heyetine başvurduğunuzda paranızı alırsınız. Birazcık uğraşırsınız gerginlik yaşarsınız o kadar.

Kardeşim yardım etmeye çalıştığın içni teşekkür Ederimde sen konuyu nerelere saptırdın?
Şimdi Ben araç değil dizüstü bilgisayar aldım. Hiç bir parada vermedim Ne kapora Ne bişi. Taksit Temmuzda başlayakcaıt. Pc de Bugun yani 9 haziranda gelecekti. 9 haziran olmadan 8 haziranda Gittim iptalini istiyorum dedim. Bu Arkadaşlarda Pc Zaten elimizde Dedi. İlk alışverişimizo ldugu için ve senetli oldugu için pc yi pazartesiye verdiler. Anladınmı??
Ben hiç bi para flan vermedim. Pc de Mağazadan cıkmadan daha Ben iptalini istedim Yapmadılar.
Deminden tümketici Hakem heyetine başvurdum ve Geldim. Onlar pek olumlu bakmıyolar. Çünkü İmza atmışınz diyo Biz imza attıkta SAdace Vadelere imza attık tarihleri için yani.

Ürünün araba olması yada bilgisayar olması yada giyim olması farketmez. Ben perakendeci olarak size bildiğimi örnek vererek yazdım. Alışveriş yaptığınız yeri de bilmem tanımam. Tüketici hakem heyeti de benim arabaya verilen kaparo örneğimdeki gibi bakmış olaya. Fakat yeni kanuna göre tüketici ambalajını bozmadığı ürünü iade etme hakkına sahip tabi ürün serisonu olup bu size belirtilmemişse.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

burakuysal' Alıntı:
Ürünün araba olması yada bilgisayar olması yada giyim olması farketmez. Ben perakendeci olarak size bildiğimi örnek vererek yazdım. Alışveriş yaptığınız yeri de bilmem tanımam. Tüketici hakem heyeti de benim arabaya verilen kaparo örneğimdeki gibi bakmış olaya. Fakat yeni kanuna göre tüketici ambalajını bozmadığı ürünü iade etme hakkına sahip tabi ürün serisonu olup bu size belirtilmemişse.

Anladım Ürün Ambalajını Açmadım. Daha doğrusu açmaya fırsat yoktu. Bilgisayar bugun gelecekti. Ancak Ben dün Yani 8 haziranda İptali için gittim İptal olmuyor diye Sert tavırla Karşılık verdiler.
Az önce Adres tespiti için bi Personel geldi gitti. akşama doğru büyük ihtimalle Bilgisayar getirirler Ama almayacağm geri cevireceğim.

Şansınızı hakem heyetinde deneyin. Davayı kaybederseniz alırsınız. Geçmiş olsun sıkmayın canınızı.

burakuysal' Alıntı:
Şansınızı hakem heyetinde deneyin. Davayı kaybederseniz alırsınız. Geçmiş olsun sıkmayın canınızı.

Yardımların için Sağol. İnternettede Araştırırken buldum Birsürü kişi O firam için Geri iade Almıyor şikayetinde bulunuyor

firma adini acikca yazarsaniz bizde dikkat ederiz.ayrica gelen urunu paket acmadan iade ederseniz para iadesi yapmak zorundalar normal sartlarda siz senet imzalamissiniz senedinizi iade ederler normal mantikla dusunuldugunde,nakit olsa bu sekilde olurdu cunki.siz senet imzalamissiniz belki onun proseduru farklidir bi bilgim yok.nakit veya kartla oldugu zaman iadesini yapiyorlar ben teknosa da media markta yaptim bi sorunda cikmadi.

Merhabalar,
Bir firma var birçok yerde neredeyse her mahallede yerleri var. Kredi kartı filan kullanmazlar sadece senet le alış veriş yapılır senetler sadece alış veriş yapılan yerlere ödenir bankayla işleri olmaz.
İstanbul da olduğum dönemde Maltepe deki yerlerine ütü satın almak için girdim, kredi kartıyla ödeme yapmak istedim, bana hayır bizde geçmez biz senetle satarız ve ürünü biz teslim ederiz dediler, bende vazgeçtim.
Eğer benim aklımdaki olan firma ise keşke hiç girmeseydiniz, senetleri dahi bankadan tahsil etmeyen bir firmaya ben asla güvenmem.

Kredi kartı olsa Bente teknosa Vatan vs. Alırdım ve birazdaha uygun fiyata
ancak Başka seçenek yoktu. firma yön Avm
Şimdi Ambalajı aclmamıs dediniz. Acılması mğmkün değil ürün Mağazadan daha hiç çıkmadıki :d Teslimata Gelmeden Ben iptali için firmaya gittim

Ben birkaç sene önce TEKNO SA dan HP 1005 yazıcı aldım, ürün arızalı çıktı ilk yaz dediğini yazıyor ondan sonrakini yazmıyor.
Aldığım yere gittim bana servise git dediler, ne iade isteğimi kabul ettiler nede değişim isteğimi kabul ettiler.
Daha öncede benzer bir olay yaşamıştım aynı yerle alakalı olarak. TEKNO SA eğer ürün değişimi veya geri alma işlemi yapmaya başladıysa sevindirici bir durum.
HP ile yaşadığım sıkıntılar sonucu yazıcıyı iade edip, verdiğim paranın bir kısmını kesip gerisini iade ettiler. Artık kesinlikle HP ürün satın almıyorum. İlk ay üç defa Ayazağa ya servise giden ürünü yapamadılar ve bana yaptık sağlam diye geri göndermişlerdi.

TEKNO SA 'dan ben Bi Bağlantıkablosu almıştım ama eve gittim Yanlış Almışım. Ama paketini açmıştım geri gittim ürün değişimi için biraz söylendiler hani paketini açmasaydn vs. Flan Neyse sonrada Doğru olanını aldım geldim. Tekno sa iyidir. Ama İşte Kredi KArtı olmadığı için yapabileceğim başka yol yoktu. Mecvbur senetle

ben yıllar önce senetle ders seti almıştım içindeki cd ler randımanlı çalışmıyordu.
konuyu firmaya açıkladım ve geri almalarını istedim bana 10,15 gün sonra demişlerdi.
bu süre ozamanlar itiraz ve iade hakkı süresiydi tabi.
hemen hakem heyetine gidip onlara proteto gönderdik ve üçgün içinde evime gelerek senedimi verip iadeyi aldılar.ayrıca ambalajıda açılmıştı. anlamadığım malın bozuk olduğunu denemeden nasıl anlarsınızki,dolayısıyla ambalaj açılabilir sorun olmaz.yeterki faturanız elinizde olsun.eminimki hakem heyeti sorununuzu halleder.

son_kral_54' Alıntı:
ben yıllar önce senetle ders seti almıştım içindeki cd ler randımanlı çalışmıyordu.
konuyu firmaya açıkladım ve geri almalarını istedim bana 10,15 gün sonra demişlerdi.
bu süre ozamanlar itiraz ve iade hakkı süresiydi tabi.
hemen hakem heyetine gidip onlara proteto gönderdik ve üçgün içinde evime gelerek senedimi verip iadeyi aldılar.ayrıca ambalajıda açılmıştı. anlamadığım malın bozuk olduğunu denemeden nasıl anlarsınızki,dolayısıyla ambalaj açılabilir sorun olmaz.yeterki faturanız elinizde olsun.eminimki hakem heyeti sorununuzu halleder.

Kardeşim Saolda Fatura yok işte Sorun ordaya Fatura Pc ile Teslimata geldiklerinde veriliyor. Anladınmı.
Ben Teslimat gerçekleşmeden iptalini istedim mümkün değil Aldınız dediler. Nababilirim?
Tüketici hakem heyetine zaten dün başvurdum sonucun cıkmasınıb ekliyorumda ne zaman cıkar sizcE_?

brhn' Alıntı:
Kardeşim Saolda Fatura yok işte Sorun ordaya Fatura Pc ile Teslimata geldiklerinde veriliyor. Anladınmı.
Ben Teslimat gerçekleşmeden iptalini istedim mümkün değil Aldınız dediler. Nababilirim?
Tüketici hakem heyetine zaten dün başvurdum sonucun cıkmasınıb ekliyorumda ne zaman cıkar sizcE_?
hı illede alacaksın derlerse sonuçta faturasını verecekler diye düşünmüştüm.
heyet yazısı onlara ne zaman ulaşırsa üçgün içinde size döner firma.benimki öyle oldu.

son_kral_54' Alıntı:
hı illede alacaksın derlerse sonuçta faturasını verecekler diye düşünmüştüm.
heyet yazısı onlara ne zaman ulaşırsa üçgün içinde size döner firma.benimki öyle oldu.

Sağol. Teşekkür ederim Sonuc gelir gelmezs hemen yazacapım buraya.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri