Tucson

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 41 YSF 87 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,409

41 YSF 87

Yeni Üye
arkadaslar aranızda yeniyim..adım yusuf..hyundai tucson kullanıcısıyım..bildiğiniz gibi bu arac offroad iddası olmayan bir arac...benim bu arac hakkında size sormak istediğim 4X4 çekiş sistemi nasıl işler..bir düğme yardımı ile 4X4 moduna giriyor fakat 40km hızdan sonra devreden cıkıyor bunun mantıgı nedir.? bu araca ne gibi şeyler yaparsak bizi karda buzda hafif camurda yolda bırakmaz..aktarımlarınız için şimdiden tesekkurler..

Etiketler
Ynt: Tucson

2004 santa fe kullanıcısıyım,iyi bir takım lastikle karda buzda cok uç koşullar haricinde yolda kalmadım.(Tabiki şehir şartlarında) Ama malesef bu araçlara kaliteli bir takım lastik satın almaktan daha fazla bir şey yapılabileceğini sanmıyorum.Aracın orjinal ebatı 225-70-16 olan lastıklerini yanak ölçüsü 75 olanlarla değiştirince yüksek kaldırımlara daha rahat çıkar iner hale geliyor.(Tucson lastik ebatı farkı sanırım?).Çamurda ne yapar bilmiyorum,pek güvenmemek lazım.
4x4 lock tuşu bildiğim kadarıyla sürekli dört çeker olan aracınızın ön ve arka diferansiyellerini 40 km sürate kadar birbirine kilitliyor ve aracın patinaja düşmesi durumunda en azından önden bir arkadan bir lastiğe çekiş kuvvetinin aktarılmasını sağlıyor.Sistem aktif değilken çekiş kuvveti diferansiyel etkisi sebebiyle tek lastiğe kadar düşebiliyor ve ilerlemek mümkün olmuyor.Yanılıyorsam bilenler düzeltsin lütfen.
Mantığına gelince,40 km hıza ulaşmışsanız saplandığınız yerden kurtulmuşsunuzdur ve sistemin aktif kalıp aktarma organların yıpratmasına gerek kalmamış demektir diye düşünmüşler sanırım.
Ayrıca hafif arazide bu araçlar gerçekten insanı şaşırtacak kadar iş yapıyor,karter muhafazanızı kontrol edip korkmadan deneyin derim.

cvbınız için tesekkur ederim...tucsonun orjinal lastikleri 235-60-16...aractan beklediğim bizi ufak tefek çamurda hafif arazide karda bizi yolda bırakmaması...bu arada benim bildiği 4wd lock tusu kapalıyken arac önden çekişli oldugu..ama tam bir bilgiye henuz ulasamadım bu aracın cekiş sistemi ile...

Sayın 41 ysf 87 (isminizi göremiyorum)
Aracınız sizinde söylediğiniz gibi 4wd lock tuşu aktifken 4 çeker oluyormuş.Tuş basılı değilken sadece önden çekişli.
ilgili Tucson testi linki aşağıda.
http://www.arabam.com/testDetay.aspx?id=125

Eren Bey merhaba.Ben de 2006 model (eski kasa) Santa -fe kullanıcısıyım.Lastik ebatlarımız aynı.Bu ebatlarda atr bir lastik bulamadım.Yanakları 75 e çıkardım demişsiniz.Çekişinde ya da yakıtta bir fark hissetiniz mi acaba.

Merhaba Hakan bey

Çekiş ve yakıtta bir fark yoktu,ben hissetmedim.GoodYear Wrangler S4 marka 75 yanak olanlar iyice eskidiği için şu an tekrar 225-70-16 kumho 768 lerden taktım ve araç bu lastiklerle asfaltta daha iyi yol tutuyor bence.
Park halinde gördüğüm bir santa fe de ise 245-70-16 vardı.

Benimde size bir sorum olacak 2005 ve 2006 model santa fe lerde 2004 modeller gibi sürekli dört çekermi? Sizdeki direksiyonun solunda duran düğme tucsonda olduğu gibi 40 km hıza kadar 4x4 çekişmi sağlıyor yoksa başka bir foksiyonumu var? (Bu düğmeden bende yok ve benim araç %60 önden %40 arkadan sürekli dört çeker)
saygılarımla

Eren bey selam.Benimki sürekli dört çeker değil.Normalde önden çekişli.Soldaki 4WD Lock düğmesine bastığınızda 40 km ye kadar lastiklere yolun durumuna göre güçü dağıtıyor.40km den sonra normal 4 çeker duruma geçiyor.Çok çamurlu bir araziye girmezseniz bu 4WD lock çok işe yarıyor.Doğa fotoğrafçısı olduğumdan her hafta sonu hemen hemen arazideyim.Bugüne kadar 2 kere yolda kaldım onda da sanırım lastiklerin cinsinden oldu.Üstündeki lastikler michellin m/s grubu.

arastırmaya devam ediyorum ama hala net ve kesin bir bilgiye ulasamadım..ilginize tekrar tesekkur ederim..

Santa fe den sonra Vitara aldım.. Olaya bakış açım çok değişti gerçekten,konfor azaldı ama arazi aracı kullanmaya yeni başladım diyorum :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.