TRT YolAçık (Gezenbilir) Programı 04. Bölüm Duyurusu (Rize)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 66
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,333

Etiketler
Ynt: TRT YolAçık (Gezenbilir) Programı 4. Bölüm Duyurusu (Rize)

Merhabalar,
Arkadaşlar TRT Belgesel kanalı açık 4. bölüm yayın saatini 15.30 olarak gösterdiler bekliyorum memleketimden manzaraları.
Ah birde kamençe, tulum vede hala ve emicelerin oynadığı horon halkası olsa varya "dadından" yenmez.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

4. bölüm benim için tam bir hayal kırıklığı oldu :( yada programdan beklentim fazlaydı ... 10 üzerinden 2 verdim :(((

ılk 3 bolumu ızleyemedım ama bu pazar rahat oldugum için meraklısı olan herkese de ızlemesı ıcın haber verdım fakat programın ıngılızce oldugunu gordugum an kapattım . . . o kadar hevesım kırıldı ki. . . mantığınıda anlamıs degılım trt belgesel kanalında hemde . . .

Arkadaşımız ingilizce yayınlandı, hevesim kırıldı demiş ama, ben gece izledim; ingilizce değildi.

Neyse, ilk üç bölümü de izledim.

Sedat beye birkaç sözüm var:

Bu programın amacı/konusu doğa belgeseli mi, yoksa off road etkinliği mi? Ne biri öne çıkabiliyor ne diğeri...

Seyrettiğimiz kareler güzel, keyifle izliyoruz. Biryerlerden geçiliyor, biryerlere gidiliyor, fakat bütünlük sağlanamıyor. Her şey çok kısa süreli görüntüleniyor. Manzara ise, manzaranın tadına varmadan ekranı bir dönen tekerlek görüntüsü kaplıyor. Diyelim ki araba çamura saplanmış "aha kurtuldu-kurtulamadı" derken hooop, arabalar yola dizilmiş, devam... Yani bişeyler kopuk. O kadar çaba ve emekten daha iyi bir ürünün ortaya çıkması gerekir.

1.Süre daha uzun olmalı... Şayet buna imkan yoksa, bir bölgedeki geziyi birkaç bölüme yaymalı.

2.Harita üzerinde güzergah çizilmeli. Örneğin Rize'nin neresini izlediğimizharitada gösterilmeli. O zaman kafamızda mekan daha da netleşir. Her programın başında, rota net ve ayrıntılı olarak tarif edilmeli.

3.Her bölümün kurgusu yapılmıyor gibi geldi. Galiba her şey kendiliğinden gelişiyor.... Her bölüm veya bölge için önceden sağlam bir kurgu yapılsa daha iyi olur. Varsa, öne çıkarılmalı.

4.Sizi karşılayan ekiple karşılaşma-hoşgeldin-hoşbulduk faslı görüntülerine son verilmeli. Çünkü programınız, eş-dost ziyaret programı değil. (Ben gezenbilirden doğru tanışıklık olduğunu ve dostlukların tazelendiğini biliyorum. Ama) Belgesel izleyen herhangi bir yurdum insanı, karşısında, eş dost karşılaşması görüntüleri değil, programın amacına uygun görüntüler izlemeyi bekler. Hard off road mı, doğa gezintisi mi....

Başarılar dilerim

olguncandan' Alıntı:
Arkadaşımız ingilizce yayınlandı, hevesim kırıldı demiş ama, ben gece izledim; ingilizce değildi.

Neyse, ilk üç bölümü de izledim.

Sedat beye birkaç sözüm var:

Bu programın amacı/konusu doğa belgeseli mi, yoksa off road etkinliği mi? Ne biri öne çıkabiliyor ne diğeri...

Seyrettiğimiz kareler güzel, keyifle izliyoruz. Biryerlerden geçiliyor, biryerlere gidiliyor, fakat bütünlük sağlanamıyor. Her şey çok kısa süreli görüntüleniyor. Manzara ise, manzaranın tadına varmadan ekranı bir dönen tekerlek görüntüsü kaplıyor. Diyelim ki araba çamura saplanmış "aha kurtuldu-kurtulamadı" derken hooop, arabalar yola dizilmiş, devam... Yani bişeyler kopuk. O kadar çaba ve emekten daha iyi bir ürünün ortaya çıkması gerekir.

1.Süre daha uzun olmalı... Şayet buna imkan yoksa, bir bölgedeki geziyi birkaç bölüme yaymalı.

2.Harita üzerinde güzergah çizilmeli. Örneğin Rize'nin neresini izlediğimizharitada gösterilmeli. O zaman kafamızda mekan daha da netleşir. Her programın başında, rota net ve ayrıntılı olarak tarif edilmeli.

3.Her bölümün kurgusu yapılmıyor gibi geldi. Galiba her şey kendiliğinden gelişiyor.... Her bölüm veya bölge için önceden sağlam bir kurgu yapılsa daha iyi olur. Varsa, öne çıkarılmalı.

4.Sizi karşılayan ekiple karşılaşma-hoşgeldin-hoşbulduk faslı görüntülerine son verilmeli. Çünkü programınız, eş-dost ziyaret programı değil. (Ben gezenbilirden doğru tanışıklık olduğunu ve dostlukların tazelendiğini biliyorum. Ama) Belgesel izleyen herhangi bir yurdum insanı, karşısında, eş dost karşılaşması görüntüleri değil, programın amacına uygun görüntüler izlemeyi bekler. Hard off road mı, doğa gezintisi mi....

Başarılar
öncelikle programın ingilizce seçeneği olduğunu biliyorum.yani türkçe ingilizce seçeneği d smarttan siz belirliyorsunuz.
.....tanışma faslı konusunda tamamen size katılıyorum.programın süresi zaten çok kısıtlı.bu kısıtlı sürede herhalde 5 dk falan öpüşme koklaşmayla geçti.hernekadar öpüşenlerin başında ben gelsemde...:smiley:bunlara rağmen bence yapılanlar içerisinde en kaliteli olanı.aracın battığı yerden çıkmasını yarım saat izletmiyor.;)....her programın sıkıcılığından şikayet edilir genelde ama yol açık öyle bir tat veriyorki uzun olsun istiyoruz.......saygılarımla....

programın linkini bulamadım ,internete yüklenmedimi daha

fotoğrafçılığa biraz fazla yer verilmesi zaten kısa olan program için kötü olmuş.nehir geçişinden sonra açıkçası bişey anlamadım.

ARAÇ BİNN!!

4 bölümdür bir aşkla açıp izliyorum ama olayı kavrayamadım ben galiba, anlatılmak isteneni, havada bir yerlere doğru gidiyor, hayırlısı, inşallah daha güzele doğru gideriz...

elestirileri okudum.
ingilizce olayi zaten aciklanmis... program trt belgeselde orjinal turkce + ingilizce dil secenegi ile giriyor. tv kumandasindan bu secim yapilabiliyor.

bir arkadas uzun uzun bir elestiri yazisi yazmis. oncelikle zaman ayirdigi ve onerilerde bulundugu icin tesekkur ederim.
program hepimizin, elestirmek de hepimizin hakki.

ama bir de soyle bir durum var; bu yapim bir hard offroad projesi degil. hicbir zaman da olmadi. program ana temasini offroaddan aliyor. yani araclar bir sekilde bu yapimin icerisinde olacak. offroad ekseninde olan biten bir mantik dahilinde islenecek. fakat her bolumde asagi yukari ayni seyler olmayacak. bazi bolumler offroad severlerin sıkılacagı içerikte olacak (ama işte bazıları da tam o bolumleri sevecek). neticesinde bir bolum digerini takip etmeyecek. (ki geniş bir yelpazeyi ekrana çekebilelim :smiley: her bolum farkli bir yaklasim, farkli bir konu ve icerik hazirlayacagiz. doga fotografcilarindan ucan admalara kadar yolumuzun ustune kim cikarsa ekrana kendi formatimiz dahilinde tasiyacagiz. bu anlamda da televizyonunu acip ekranda araclarin sert sert gittigi tokusmali kirismali bir bolum izlemek isteyen hayal kirikligina ugrayabilir. ama bu da boyle bolumler hic olmayacak degil (ASLINDA DELI GIBI SERT OFFROAD CEKMEK ISTIYORUM. AMA BUNUN ICIN O OFFRAD'I YAPACAK KİŞİLERE İHTİYAC VAR, DAVET EDIN GELELİM :smiley:

selamlasma, doga goruntuleri niye oluyor peki?
tam dogaya bakacaksin araya bir teker giriyor, niye giriyor...

bu programin adi oncelikle yolacik.
ofroad eksenli bir doga programi.
yelpazesini konu cesitliligini arttirmak ve gezenbilir sitesinde donen tum konulari olabildigince ekrana tasimak.
ama bunu yaparken de offroad ekseninden ayrilmamak.

sozun kisasi arkadaslar her bolumde farkli bir yaklasim, konu ve macera ekranda olacak. bolum anoonslarini sedat abi hazirliyor. rica edelimbiraz daha kapsamli tanitimlar yazsin. bolum icerigine bakar ne kadar offroad olacagina kestirir ona gore de izleyip izlemeyeceginize karar verirsiniz... sonucta ben de uzuluyorum beklentileri karsilayamayinca. en azindan vakit ziyani olmaz.

tekrar etmeliyim ki bizim her program hard offroad yaptirmak gibi bir amaciiz boyle bir kapsamimiz yok. onca program cektik benim izlemekten en keyif aldigim bolum lazboard oldu. cunku icinde insana dair birseyler var, doga var, mucadele var.
ama bu bolumu izleyip offroad bunun neresinde diyen de olabilir. bunu diyeni; 2000 rakimli bir koye 7 km boyunca 1 metre karla kapli 1,5 metre eninde 500 metreye varan ucurum kenarli dar patika yola araciyla sokmamiz lazim. araci o yolda 50 kere kayacak aklindan 100 kere asagi yuvarlanip parca pincik olmak gececek ki o zaman yapilan offroad mi degil mi karar versin. :smiley:

araclar camura saplaniyor, sonra bir bakiyorsunuz hop araclar yolda gidiyor.
o araclarin o camurdan cikmasi 1 saat suruyor. simdi ben bunu detaylari ile versem bir bolumde tek bir aracin camurdan cikisini seyredebilecek insanlar sadece...

fakat boyle soyluyoruz yaziyoruz diye lutfen elestirierinizi kesmeyin. elbet ders alacagiz, feyz alacagiz, elbet izleyicilerimizi dikkate alacagiz. sizlerin severek izleyemedigi birseyi yapmanin cok bir anlami yok.
sevgimle

not: bu bolumdeki tum yazilarimi ediledim. bana bu hakki taniyan sedat'a ictenlikle tesekkur ederim. ite insaniz bazen elestirilere ofkelenip kirici olabilecek seyler yazabiliyoruz. bu kapsamda da kirdigim oldysa ozur dilerim.

Yazı belgesel ile ilgili açıklayıcı olmuş. Fakat Serhat abi şunu da gözardı etmemek gerek ki offroad görüntülerine aç bir topluluk var (ben dahil). Trabzon' da daima ekibin hazır, zaten bunu biliyorsun ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR