Triton 500 Application Error mesajı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Peak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,138

Peak

Yeni Üye
Yurtdışından almış olduğum Magellan Triton 500 GPS cihazım açılış ekranında "Fatal Application Error" mesajı vermeye başladı. TotalMedia.exe dosyasının arızalı olduğunu işaret ediyor.

SD kartı değiştirdim, hafızadaki harita ve track bilgilerini silip yeniden yükledim ama sorun çözülmedi. GPS'i bir türlü güncelleyemiyorum. Vantage Point'ten GPS'i update et dediğimde işlemi tamamlıyor ama "next" tuşu ile ileri götürmüyor. 30 dakika bekleyin mesajı ile o aşamada kalıyor.

Ne yapmalıyım? Soruna nasıl bir çözüm bulabilirim? Ne önerirsiniz?

Etiketler
Ynt: Triton 500 Application Error mesajı

Peak' Alıntı:
Yurtdışından almış olduğum Magellan Triton 500 GPS cihazım açılış ekranında "Fatal Application Error" mesajı vermeye başladı. TotalMedia.exe dosyasının arızalı olduğunu işaret ediyor.

SD kartı değiştirdim, hafızadaki harita ve track bilgilerini silip yeniden yükledim ama sorun çözülmedi. GPS'i bir türlü güncelleyemiyorum. Vantage Point'ten GPS'i update et dediğimde işlemi tamamlıyor ama "next" tuşu ile ileri götürmüyor. 30 dakika bekleyin mesajı ile o aşamada kalıyor.

Ne yapmalıyım? Soruna nasıl bir çözüm bulabilirim? Ne önerirsiniz?

cihaz yanımda olsa birşeyler yapılabilirmi diye bakabilirim. hangi şehirdesiniz?

Edirne'deyim. Eğer çözüm için deneyeceğim birşeyler varsa, deneyebilirim.

bir tane triton 2000'i adam ettim ama açıkçası ne yaptığımı ben bile tam anlamadım. cihaz bildiğiniz ölüydü :smiley:
windows ce işletim sistemine sahip bu cihazlar. windows ce ile ilgili deneyiminiz varsa, cihazın custom firmwareleri var, onları yükleyerek olasılıkları daraltabilirsiniz. şunu yapın düzelir demek mümkün değil maalesef. benim windows ce ile ilgili deneyimim windows ce'li barkod cihazları ile haşır neşir olmamdan geliyor.
yurtdışından alınan pek çok cihaz "refurbished" bunu pil kapağının arkasında ısıtılarak kazınmış "RF" yazısından anlamanız mümkün. RF cihaz ise yapacak pek birşey kalmamış olabilir. Dediğim gibi cihazı alıp incelemeden, bilgisayar ve cihaz başında birkaç saat geçirmeden uzaktan yardımcı olmak mümkün değil.

GPS'in pil kapağı arkasında RF yazısı göremedim. Cihazı Amerika'dan aldım ama "Made in China" yazısı mevcut. Söylediklerinden anlaşıldığı üzere, alet ile birlikte bilgisayar başında bir "doğaçlama" yapmadan bu işi çözmek zor.

Olayı "by-pass" ile şöyle çözdüm sanki. Belki daha net bir çözüm yolu için bir ışık olabilir diyerek paylaşım amacıyla yazıyorum. Cihazı açtığımda bilgisayarlardaki kum saati işlevi benzeri yuvarlak bir saat çıkıyor. Ardından da "Fatal Application Error" mesajı geliyor. Mesaj geldiği anda cihazdaki "enter" tuşuna basarsam burayı atlıyor ve ekran gözüküp makina çalışıyor. Eğer gecikirsem "enter" tuşuna basmanın bir anlamı kalmıyor ve o mesaj orada kalıcı olarak kalıyor. Yeniden açıp kapamak lazım.

Bir de bu error mesajı cihazı bilgisayara bağladığımda yani "Connected PC" yaptığımda çıkmıyor.

Belki aynı olayla karşılaşmış bir başkasının işine yarayabilir bu bilgi.

Yanıt için çok teşekkürler...

Sanıyorum ki sıkıntı bu update noktasında. Update yapamıyorum:(

Alet 1.56 versiyonu kullanıyor. Ve olaylar şöyle gelişiyor:
Ben Vantage Point'ten GPS Update butonuna tıkladığımda bana 1.95 versiyonunun uygun olduğunu söylüyor ve güncelle diyorum.
Sonra güncelleme sırasında dataları yedekleyeyim mi diyor? Evet'le devam ediyoruz.
Back up'ları başarıyla yaptığını, söylüyor.
Update arayüzü için geri sayım başlıyor "time remaining"
Ve bir arayüz penceresi çıkıyor (Güncelleme Sihirbazı):
This software update is for the Triton 500
Unknown is attached
Note: This update may take up to 30 minutes

Fakat arayüzün "Geri" ve "İleri" butonları ne yazık ki pasif durumda.
30 dakikadan fazla beklediğim de oldu. Bu butonların en azından "ileri" tuşu aktif olmalı
Örneklerden gördüğüm böyleydi. "İleri" butonuna basıyor ve 30 dakika kadar bekliyorsun.
Fakat butonlar pasif olduğundan ekranda öylece kalıyor.

Başka bir update yöntemi var mıdır?

Peak' Alıntı:
Sanıyorum ki sıkıntı bu update noktasında. Update yapamıyorum:(

Alet 1.56 versiyonu kullanıyor. Ve olaylar şöyle gelişiyor:
Ben Vantage Point'ten GPS Update butonuna tıkladığımda bana 1.95 versiyonunun uygun olduğunu söylüyor ve güncelle diyorum.
Sonra güncelleme sırasında dataları yedekleyeyim mi diyor? Evet'le devam ediyoruz.
Back up'ları başarıyla yaptığını, söylüyor.
Update arayüzü için geri sayım başlıyor "time remaining"
Ve bir arayüz penceresi çıkıyor (Güncelleme Sihirbazı):
This software update is for the Triton 500
Unknown is attached
Note: This update may take up to 30 minutes

Fakat arayüzün "Geri" ve "İleri" butonları ne yazık ki pasif durumda.
30 dakikadan fazla beklediğim de oldu. Bu butonların en azından "ileri" tuşu aktif olmalı
Örneklerden gördüğüm böyleydi. "İleri" butonuna basıyor ve 30 dakika kadar bekliyorsun.
Fakat butonlar pasif olduğundan ekranda öylece kalıyor.

Başka bir update yöntemi var mıdır?
esc (escape) + enter tuşlarına aynı anda basın sonra bunları bırakmadan power tuşuna basılı tutun. 10 15 saniye bırakmayın üç tuşa da basılı tutun. hard reset atıyor cihaz bu kombinasyonla.
bakalım ne olacak. bu işlemi 3-5 kere tekrar edin.

Selamlar,
"Düştüm yine ocağına":smiley:
"Totalmedia.exe" uyarısı çıktığı anda enter tuşuna bastığımda o uyarıyı adeta "ignore" edip GPS açılıyordu. Bu yüzden şu ana kadar hep böyle kullandım. Şimdi karşıma bir de "Outdoornav.exe" uyarısı çıkmaya başladı. İki uyarı mesajı üstüste çıkınca "kurmuş oldukları barajdan" geçemedim. Sözünü ettiğin "hard reset" olayını da denedim ama bir sonuç alamadım. GPS'i Vantage Point ve bilgisayar göremediği için herhangi bir update yapma şansım da yok. Ne yapmalıyım sence? Hastamız ölecek mi? Ölürse Triton 500 yerine Triton 1500 modelini tavsiye eder misin? Yoksa Explorist Serisine mi yönelmeliyim?
Yardım ve yanıtların için şimdiden teşekkür ediyorum...

Peak' Alıntı:
Selamlar,
"Düştüm yine ocağına" :smiley:
"Totalmedia.exe" uyarısı çıktığı anda enter tuşuna bastığımda o uyarıyı adeta "ignore" edip GPS açılıyordu. Bu yüzden şu ana kadar hep böyle kullandım. Şimdi karşıma bir de "Outdoornav.exe" uyarısı çıkmaya başladı. İki uyarı mesajı üstüste çıkınca "kurmuş oldukları barajdan" geçemedim. Sözünü ettiğin "hard reset" olayını da denedim ama bir sonuç alamadım. GPS'i Vantage Point ve bilgisayar göremediği için herhangi bir update yapma şansım da yok. Ne yapmalıyım sence? Hastamız ölecek mi? Ölürse Triton 500 yerine Triton 1500 modelini tavsiye eder misin? Yoksa Explorist Serisine mi yönelmeliyim?
Yardım ve yanıtların için şimdiden teşekkür ediyorum...
abi bırak triton daha doğrusu magellan olaylarını... windows ce yüklü gpsten ne kadar hayır gelir ki..
al cillop gibi garmin etrex 30 yurtiçi baytekin garantili cihazlar 650 tl yani oldukça ucuz.
tritonu da bir ara bana kargo yap son bir operasyonla çalışıyormu ümit varmı bakayım.

Yazılımından ziyade, arazide, ormanda uydu çekimi daha cazip gelmişti.
Deniyor ki: Garmin yazılımda, Magellan çekimde "lider"
Araç içinde, çantanın gözünde bile çekiyor.

Fiyatlara göz gezdirdim, Garmin eTrex 30 yurtdışı fiyatı 285 $ (500.-TL) , Türkiye fiyatı 785.- TL Arada 300 TL'ye yakın bir fiyat farkı var.
GPS'i sana nasıl kargolayabilirim, adres?
Bir elini at bakalım, belki hastamız kurtulur...

Peak' Alıntı:
Yazılımından ziyade, arazide, ormanda uydu çekimi daha cazip gelmişti.
Deniyor ki: Garmin yazılımda, Magellan çekimde "lider"
Araç içinde, çantanın gözünde bile çekiyor.

Fiyatlara göz gezdirdim, Garmin eTrex 30 yurtdışı fiyatı 285 $ (500.-TL) , Türkiye fiyatı 785.- TL Arada 300 TL'ye yakın bir fiyat farkı var.
GPS'i sana nasıl kargolayabilirim, adres?
Bir elini at bakalım, belki hastamız kurtulur...
abi ben baytekinden toptan mal alabiliyorum o yüzden bana maliyeti 650 TL sana da maliyeti aynı yani..
gps için kargo adresi pm attım.

PM'yi bulamıyorum/göremiyorum.
Belki yeni üye olduğumdan dolayı kapalıdır.
hakanesme (et) gmail (dot) com
adresine mesaj gönderebilirsen çok sevinirim.

Neymiş derdi, güncelleme mi? Belki başka birilerine de yararı olabilir... Umarım kimsenin başına gelmez...

Peak' Alıntı:
Neymiş derdi, güncelleme mi? Belki başka birilerine de yararı olabilir... Umarım kimsenin başına gelmez...

abi windows işletim sistemi oldukça her magellan kullanıcısının başına bu tip sorunlar gelebilir. gelelim çözüm yöntemine;

-cihazı "ışık" , "yukarı ok" ve "açılış düğmesi" aynı anda basarak "developer mode" denilen modda açıyoruz.

-cihaz bu şekilde açıldıktan sonra (beyaz bir ekran çıkıyor üstte menüler) usb ile bilgisayara bağlıyoruz.

-bilgisayar cihazı harici disk gibi görüyor ve direk cihazın işletim sistemi dosyalarına müdahale edebiliyoruz böylece

-cihazın içindeki tüm klasörleri "eski" "old" ne derseniz deyin ayrı bir klasör içine topluyoruz (taşıyoruz). yani atıyorum cihaz e:\ olarak görünüyor e:\'nin içinde sadece "old" klasörü kalsın

-daha sonra (veya önce) magellan'ın sitesinden en son güncel firmware'i indiriyoruz. örneğin Triton500_Update_v1.95.zip

-bu zip dosyasını bir klasöre açıyoruz içinden bir exe dosyası çıkıyor. Şimdi durun... bu exe dosyasını çalıştırmayın. Bu exe dosyasının üstüne sağ tıklayıp bilmemne klasörüne açın diyerek bu dosyayı da açın (biraz tuhaf gelebilir fakat aslında bu exe dosyası da aynı zamanda sıkıştırılmış bir dosya)

-klasöre açtıktan sonra "HDD" yazan klasöre girin, üç adet farklı klasör göreceksiniz "APP" "MAP_DATA" ve "USER" bu üçünü de e:\ 'nin ana dizinine yapıştırın.

-Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra windowstan usb aygıtını güvenli çıkar gibi bişey seçiyosunuz ve cihazı pillerini çıkararak tekrar başlatıyorsunuz...

-artık cihaz cillop gibi çalışıyor. Bozuk dosyaların yerine yenilerini kopyalamış oluyoruz, hem de eğer eski ise cihazın firmware'ini yenilemiş oluyoruz.

Yukarıdaki çözümü biraz kafa yorarak buldum, yurtdışı forumlarının hiçbirinde bu çözüm yer almıyor. tritonforum.com üyelik kabul etmiyor (daha doğrusu 1 senede 5 üyelik başvurum onaylanmadı) onaylansa oraya da çözümü yazacam ki başkaları da faydalansın. Dikkat ediyorum tritonforum'la triton tamiri yapan bir site (belki de sahipleri aynıdır) birbirlerine iş pas ediyorlar...

Triton 1500 ve 2000 ile de şöyle bir tecrübem oldu... WSOD denilen bir olay var... White Screen of Death deniyor.. yani cihazı açıyorsun bembeyaz bir ekran çıkıyor. tık yok ama bildiğiniz TIK yok yani...
Allem ettim kallem ettim inat edip cihazı çalıştırmaya çalıştım. Günlerce uğraşıyorum hiçbir gelişme olmuyor. Biliyorum donanımsal birşey değil... çünkü windows ce yüklü.. bunların üstte reset yapmaya yarayan bir delik gibi birşeyleri var.. kalem ile başladım oraya basmaya.. basıyorum reset atıyor gene beyaz ekran... basıyorum gene beyaz ekran.. saymadım ama ben diyim 200 kere siz deyin 400 kere bastım bekledim, bastım bekledim saymayı çoktan bıraktığım denemenin birinde beyaz ekran yerine kum saati çıktı ve sevinçten havalara uçtum.
bu beyaz ekran olayı başınıza gelirse inatla reset attırın cihaza :D
bunu da tritonforum'a yazmayı deneyecektim fakat mümkün değil üye almıyorlar..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri